Հուշադրամի դիմերեսին ՀՀ զինանշանն է և դրամի 20-ամյակի տարբերանշանը: ՀՀ զինանշանի ֆոնին ՀՀ թղթադրամների պաշտպանական հատկանիշները (գիլյոշ և պաշտպանական ներգիծ) նմանացնող պատկերներ են: Դրամի 20-ամյակի տարբերանշանից ձախ թողարկման տարեթիվն է` «2013», շրջագծով` «Հայաստանի Հանրապետություն» և «Republic of Armenia» մակագրությունները:
Հուշադրամի դարձերեսին ՀՀ կենտրոնական բանկի շենքն է և ՀՀ թղթադրամների պաշտպանական հատկանիշները (գիլյոշ և թափանցիկ պատկեր) նմանացնող պատկերներ են, շրջագծով` «Ազգային դրամի 20 տարին» և «20 Years Of National Currency» մակագրությունները:
Թողարկվել է ընդամենը 500 արծաթե հուշադրամ, 1000 դրամ անվանական արժեքով։ Հուշադրամները պատրաստվել են 9990 հարգի արծաթից, որակը` պրուֆ, 38,0 մմ տրամագծով և 31,1 գրամ քաշով։
Էսքիզների հեղինակն է Վարդան Վարդանյանը: Հուշադրամը հատվել է Նիդերլանդների արքայական դրամահատարանում:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ» Հայաստան ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիես Քլեմենցը շնորհավորել է Կենտրոնական բանկին, կառավարությանը և Հայաստանի ժողովրդին հայկական դրամի 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: «Շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկին և կառավարությանը հայկական դրամի 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ակնհայտ է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում դրամը հանդիսացել է երկրի զարգացման համար անհրաժեշտ շարժիչ ուժը, և ես հույս եմ հայտնում և մաղթում, որ գալիք տարիների ընթացքում այն կշարունակի առաջ մղել Հայաստանի տնտեսությունը դեպի իր զարգացման հաջորդ փուլը»,- ասել է նա:

22 Ноябрь 2013 - 09:28 AMT
На аверсе серебряной монеты изображен герб Республики Армения и эмблема 20-летия армянского драма. Слева от эмблемы выгравирован год чеканки – “2013”, а по верхнему и нижнему краю монеты выгравировано полукругом: «Айастани Анрапетутюн» и «Republic of Armenia».
На реверсе изображено здание Центрального Банка Армении и выгравированы линии, напоминающие защитные признаки бумажных банкнот, а по верхнему и нижнему краю монеты выгравировано полукругом «Азгаин драми 20 тарин» и «20 Years Of National Currency».
Всего выпущено 500 серебряных монет, номинальной стоимостью 1000 драмов. Монеты изготовлены из серебра 9990-ой пробы, качества пруф, диаметром 38 мм и весом в 31,1 грамма. Автором эскизов памятных монет является Вардан Варданян. Монеты отчеканены Нидерландским королевским монетным двором.
Генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Тиес Клименц поздравил Центральный банк Армении, правительство страны и народ Армении с 20-летним юбилеем армянского драма. «Очевидно, что на протяжении последних 20 лет драм выступал необходимой движущей силой для развития страны. Я надеюсь и желаю, что в ближайшие годы национальная валюта будет и дальше двигать экономику Армении к следующему этапу ее развития», – пожелал глава банка.