Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 28-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Լիտվայի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Վիլնյուսում կայանալիք Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) և ԵԺԿ Արևելյան գործընկերության պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովներին:
Ինչպես հայտնում են նախագահի մամուլի ծառայությունից, այցի շրջանակում Վիլնյուսում նախատեսվում են նաև Հանրապետության նախագահի երկկողմ ձևաչափով հանդիպումներ:
Վիլնյուսում նոյեմբերի 28-29-ին Արևելյան գործընկերության երրորդ գագաթնաժողովն է, որին մասնակցելու են Հայաստանը, Ադրբեջանը Վրաստանը, Բելառուսը, Ուկրաինան ու Մոլդովան։ Ըստ Եվրահանձնաժողովի մամուլի հաղորդագրության, Հայաստանը գագաթնաժողովում ներկայացնելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ադրբեջանը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը, Վրաստանը՝ նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին, Ուկրաինան՝ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը, Մոլդովան՝ վարչապետ Յուրի Լյանկեն ու Բելառուսը՝ արտգործնախարար Վլադիմիր Մակեյը։
Գագաթնաժողովին մասնակցելու են ԵԽ նախագահ Մարտին Շուլցը, ԵՄ արտաքին քաղաքական հարցերով հանձնակատար Քեթրին Էշթոնն ու ԵՄ Ընդլայնման և հարևանության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլլեն։
«Ժողովուրդ»-ը նոյեմբերի 26-ի իրհամարում՝ հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել է, թե Սերժ Սարգսյանը մտադիր չէ մասնակցել գագաթնաժողովին:
«Աղբյուրների պնդմամբ՝ հայկական պատվիրակությունը գլխավորելու է ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, և Վիլնյուսում նախատեսված է ստորագրել 3-էջանոց հայտարարություն, որտեղ կողմերն արձանագրելու են, որ այս տարիների ընթացքում շատ բան է արվել ՀՀ-ում, և ՀՀ-ի առաջ դեպի Եվրոպա դռները փակված չեն»,- գրել էր թերթը: Իր հերթին «Հայկական ժամանակը» հիշեցնում էր, որ գագաթնաժողովին Հայաստանի մասնակցության մակարդակն ու ԵՄ-ի հետ ստորագրվելիք փաստաթղթի բովանդակությունը դեռ պարզ չեն
Թերթի դիվանագիտական աղբյուրը պատմել էր, թե փաստաթղթի նախագիծը, որ Հայաստանը ներկայացրել է ԵՄ-ին ու ցանկություն հայտնել վիլնյուսյան գագաթնաժողովին ստորագրել, չի արժանանում ԵՄ անդամ որոշ երկրների հավանությանը։
Բանակցությունները մինչև օրս շարունակվում են, ու դրանց արդյունքներից է կախված՝ Սերժ Սարգսյանը կմեկնի Վիլնյուս, թե ոչ։ Հայկական կողմը հակված չէ զիջումների գնալուն ու ձևակերպումները փոխելուն։

26 Ноябрь 2013 - 13:20 AMT
Президент Армении Серж Саргсян 28 ноября с двухдневным рабочим визитом отправится в Литовскую Республику для участия в намеченном в Вильнюсе саммите глав государств Восточного партнерства. В Вильнюсе президент примет участие во встрече лидеров Европейской народной партии и Восточного партнерства.
Как сообщают из пресс-службы аппарата президента, в рамках визита предусмотрены также встречи президента Республики в двустороннем формате.
Согласно пресс-релизу, размещенному на сайте Еврокомиссии, «на саммите будут председательствовать президент Европейского Совета Херман ван Ромпей и президент Еврокомиссии Жозе-Мануэль Баррозо. Страны-партнеры будут представлены президентом Армении Сержем Саргсяном, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, президентом Грузии Георгием Маргвелашвили, президентом Украины Виктором Януковичем, премьер-министром Молдовы Юрием Лянкэ и премьер-министром Беларуси Владимиром Макеем».
Еще утром газета “Жоговурд” со ссылкой на “свои источники”, писала, что Серж Саргсян не намерен принимать участия в вильнюсском саммите. Согласно тем же источникам, армянскую делегацию на саммите возглавит министр иностранных дел Эдвард Налбандян, который подпишет трехстраничное заявление, в котором стороны заверят, что двери в Европу перед Ереваном не закрыты.
В свою очередь, газета “Айкакан жаманак” сообщает, что пока точно не известно, на каком уровне Армения примет участие в саммите, и что за документ будет там подписан. Со ссылкой на дипломатические источники газета пишет, что проект документа, который Армения представила ЕС с тем, чтобы в дальнейшем он был подписан в Вильнюсе, не был одобрен некоторыми странами Евросоюза. Переговоры все еще продолжаются, и от их результатов зависит, отправится ли Серж Саргсян на саммит или нет. Армянская сторона не намерена идти на уступки и менять формулировки, нашедшие место в документе. Предположительно, эти формулировки касаются или интересов Таможенного союза или вопроса Нагорного Карабаха.
На саммите руководства ЕС и стран Восточного партнерства в Вильнюсе в конце ноября намечалось подписание Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.