Վիլնյուսում ընթացող Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում, հավանաբար, Եվրամիություն-Հայաստան համատեղ հայտարարություն կընդունվի, որտեղ կարձանագրվեն բոլոր իրականացված բարեփոխումները: Այդ մասին Panorama.am-ին է հայտարարել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հանրապետական կուսակցության մամլո քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ նշելով, որ այդ քայլը կնշանակի, որ Հայաստանը կշարունակի քաղաքական երկխոսությունը եվրոպացի գործընկերների հետ:
Ըստ նրա՝ ՀՀ ինտեգրացիոն քաղաքականության հարցում և Մոսկվայի, և Բրյուսելի կողմից լիարժեք ըմբռնում կա:
«Այն հանգամանքը, որ Սերժ Սարգսյանը մասնակցելու է Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովին, խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակել քաղաքական երկխոսությունը եվրոպայի հետ, իսկ ՌԴ նախագահի պետական այցը վկայում է այն կարևորագույն փաստի մասին, որ ՀՀ-ը շարունակելու է խորացնել իր դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ»,- ասաց Է. Շարմազանովը:
Իր հերթին, ինչպես հայտնում է «Նովոստի-Արմենիա»-ն, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը հայտարարել է, որ Վիլնյուսի գագաթաժողովից հետո ոչ Եվրոպան կհրաժարվի Հայաստանի հետ համագործակցությունից, ոչ էլ Հայաստանը՝ Եվրոպայի հարցում իր քաղաքականությունից ու փոխգործակցությունից:
«Կանցնի Վիլնյուսը, կանցնեն Օլիմպիական խաղերը, եվրոպական երկրները կշարունակեն գոյատևել, քաղաքականությունն Եվրոպայի հարցում հետագայում ևս կիրականացվի: Այն մակարդակով, որով հնարավոր կլինի վարել այդ քաղաքականությունը, Հայաստանը դա կիրագործի», հայտարարել է Իսկանդարյանը մամլո ասուլիսում:
Ըստ քաղաքագետի, դա ինչ-որ կերպ կարձանագրվի Վիլնյուսի գագաթաժողովում, որը մեկնարկել է այսօր:
Իսկանդարյանը հավելել է նաև, որ վերջին 3,5 տարում մշակված փաստաթուղթը՝ ԵՄ հետ Հայաստանի ասոցացման մասին համաձայնագիրը ապագայում կարող է հիմք հանդիսանալ նոր փոխհարաբերությունների համար:
Այսօր՝ նոյեմբերի 28-ին, Վիլնյուսում մեկնարկում է Արևելյան գործընկերության «երկար սպասված» գագաթաժողովը: Ծրագրի նպատակն է ԵՄ մերձեցումը Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Մոլդովայի, Բելառուսի և Ուկրաինայի հետ: Հայաստանը ներկայացնում է երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ԵՄ և Հայաստան
Գագաթաժողովից առաջ որոշ հայկական ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություն հայտնվեց այն մասին, որ Վիլնյուսում նախատեսվում է 3-էջանոց հայտարարություն ստորագրել, որով կողմերը կփաստեն, որ Եվրոպայի դռները փակ չեն Երևանի համար:

28 Ноябрь 2013 - 12:34 AMT
В Вильнюсе Армения и ЕС, наверное, примут совместное заявление, так или иначе, они не откажутся друг от друга
На проходящем в Вильнюсе саммите «Восточного партнерства», по всей видимости, будет принято совместное заявление Евросоюз-Армения, в котором будут зафиксированы проведенные республикой за это время реформы. Об этом Panorama.am заявил вице-спикер парламента РА, пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, отметив, что данный шаг будет означать продолжение политического диалога между Ереваном и европейскими партнерами.
По его словам, в вопросе интеграции РА и у Москвы, и у Брюсселя налицо полное понимание.
«Участие президента РА Сержа Саргсяна в саммите "Восточного партнерства" говорит о том, что Армения готова продолжить политический диалог с Европой, а государственный визит президента РФ свидетельствует о таком важнейшем факте, как готовность Еревана продолжить углубление стратегических отношений с Россией», – сказал Э. Шармазанов.
В свою очередь, как сообщает “Новости-Армения”, директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян заявил, что после Вильнюсского саммита ни Европа не откажется от взаимодействия с Арменией, ни Армения – от своей политики в отношении Европы и взаимодействия с ней.
«Пройдет Вильнюс, пройдут Олимпийские игры, европейские страны будут существовать дальше, политика в отношении Европы будет существовать дальше. На том уровне, на котором возможно будет осуществлять эту политику, Армения будет осуществлять эту политику»,- заявил Искандарян на пресс-конференции в четверг.
По мнению политолога, это каким-либо образом будет зафиксировано на саммите «Восточного партнерства», стартовавшего 28-го ноября в Вильнюсе.
Он также добавил, что разработанный за последние 3,5 года в ходе переговоров документ Соглашения об ассоциации Армении с ЕС никуда не исчезнет, и может послужить в будущем основой для новых взаимоотношений.
Сегодня, 28 ноября, в Вильнюсе начал работу третий саммит «Восточного партнерства». Целью программы является сближение ЕС с Азербайджаном, Арменией, Грузией, Молдавией, Белоруссией и Украиной.
Армению на саммите представляет президент РА Серж Саргсян.
На саммите планировалось подписание Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.
Незадолго до саммита в армянских СМИ появилось сообщение о том, что в Вильнюсе планируется подписать трехстраничное заявление, в котором стороны заверят, что двери в Европу перед Ереваном не закрыты.