4 Դեկտեմբեր 2013 - 09:37 AMT
Դեռևս 4 տարի առաջ «Ամերիա» ընկերությունների խումբը որոշեց իր սոցիալական քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից մեկը՝ օգնությունն ուռուցքաբանական հիվանդություններով տառապող երեխաներին: Այդ նպատակով ամեն տարի «Ամերիա» ընկերությունների խումբը բարեգործական աճուրդ է կազմակերպում, որից ստացված միջոցներն ուղղվում են այդ երեխաների բուժմանն ու կյանքը փրկելուն: Ինչպես դեկտեմբերի 4-ին Երևանում հայտարարեց Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը, նախորդ տարվա աճուրդի արդյունքում և 2013 թ. հաջողվել է շուրջ 100 մլն դրամ հավաքագրել, որից շուրջ 79 մլն դրամ հավաքվել է աճուրդի շնորհիվ, 21 մլն դրամը փոխանցել է «Ամերիա» ընկերությունների խումբը, իսկ 1 մլն դրամը փոխանցվել է բանկի աշխատակիցների կողմից, որոնք ամեն ամիս բանկի հատուկ հաշվեհամարին են փոխանցում իրենց աշխատավարձի որոշ մասը: Այդ նախաձեռնության շրջանակներում 2013 թ. 22 երեխա ֆինանսական աջակցություն է ստացել:
Այս տարի բարեգործական աճուրդը, որը կրում է «Խաղողը՝ կյանք է» կարգախոսը, կանցնի դեկտեմբերի 6-ին 19:00-ին «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում և կհավաքի գինի արտադրող և ներմուծող ընկերությունների ներկայացուցիչներին: Տիգրան Ջրբաշյանը նշել է, որ հիվանդ երեխաներին օգնելու ցանկությունը դրսևորվում է անկախ աշխարհայացքից, քաղաքական պատկանելությունից ու հայացքներից: «Մենք կփորձենք գինին, որը հողի արյունն է, մեր հոգատարության միջոցով վերածել արյան հիվանդ երեխաների համար», ասել է նա:
Աճուրդին կներկայացվեն էլիտար բացառիկ խմիչքներ, որոնց մի մասը աճուրդի համար հատուկ բերվել է Հայաստան:Մասնավորապես կներկայացվեն` «ԱՐԱՐԱՏ Նոյան Տապան» կոնյակ` 70 տարեկան, Pian dell Vigne 2008թ. 5լիտր, Tignanello 2010թ. 6 լիտր, 1877թ. սպիտակ թնդեցված գինի Մադեռա, Cristal Rose Vintage 2005 և այլ յուրահատուկ խմիչքներ:
Միջոցառմանն իրենց մասնակցությունը կունենան աշխարհառչակ Անտինորի գինեգործական ընտանիքի ներկայացուցիչը, պրոֆեսիոնալ սոմելյե Ռիդլ գինու սպասքի մասնագիտացված հայտնի ընկերությունից և խմիչքների արտադրության ոլորտում ճանաչում ունեցող մի շարք մասնագետներ: Ավելին, ըստ Տ.Ջրբաշյանի, իտալացի գինեգործներն առաջարկել են հաղթողներին երկու օր հյուրընկալվել իրենց մոտ:
Աճուրդի ողջ հասույթը կկրկնապատկվի «Ամերիա» ընկերությունների խմբի կողմից, և ամբողջ գումարը կուղղվի քաղցկեղային, հեմատոլոգիական, իդեոպաթիկ արթրիտ և հրատապ բուժում պահանջող այլ հիվանդություններ ունեցող երեխաների բուժմանը:
Գումարը կհատկացվի 17 հիվանդ երեխաների, որոնք գրանցված են «Նվիրիր կյանք», «Օգնենք հայ մանուկներին», «Երեխաներ առանց ցավի» հիմնադրամներում և «Էխո» ՀԿ-ում: Նրանք գտնվում են բուժման մեջ և դրամական օգնության խիստ կարիք ունեն: Այն անհատներն ու կազմակերպությունները, որոնք ցանկություն ունեն մասնակցելու Ամերիայի նախաձեռնությանը, կարող են գումարները փոխանցել Ամերիաբանկում բացված 1570036910764400 բարեգործական հաշվեհամարին:

Еще четыре года назад Группа компаний «Америя» определила важный элемент в реализации своей социальной политике – помощь детям, страдающим онкологическими заболеваниями. С этой целью каждый год при поддержке партнеров Группа компаний «Америя» организует аукцион для сбора финансовых средств, которые пойдут на лечение и спасение жизни этих детей. Как сообщил 4 декабря в Ереване директор по развитию Группы компаний «Америя» Тигран Джрбашян, по итогам прошлого аукциона и в течение всего 2013 года удалось генерировать порядка 100 млн драмов, из которых около 79 млн драмов было собрано благодаря проведенному аукциону. В частности, в рамках проведенного в 2012 году аукциона была собрана сумма в 35 млн драмов, которую удвоила Группа компаний "Америя", 9 млн драмов составили частнвы пожертвования. Также 21 млн драмов был перечислен Группой компаний "Америя", из коих 1 млн драмов – за счет участия сотрудников банка, которые ежемесячно перечисляют на специальный счет банка определенную сумму из своей зарплаты.
В этом году благотворительный аукцион под названием «Виноград – это жизнь» пройдет 6-го декабря в 19:00 в гостинице «Армения Марриот» и соберет производителей и импортеров вина. В связи с этим Тигран Джрбашян отметил, что желание людей помочь больным детям проявляется вне зависимости от разного мировоззрения, политической принадлежности и взглядов. «Мы попытаемся кровь земли (вино) нашими заботами превратить в кровь для больных детей», – сказал он.
На аукционе будут представлены эксклюзивные элитарные напитки, часть из которых специально доставлена в Армению для участия в аукционе. В частности, будут представлены коньяк «АРАРАТ Ноян тапан» 70-летней выдержки, Pian dell Vigne (2008 год, 5 литров), Tignanello (2010, 6 литров), белое крепленое вино Мадера 1877 года, Cristal rose Vintage (2005) и другие особые напитки.
В мероприятии примут участие представитель известной семьи виноделов Антинори, профессиональный сомелье из известной компании Ридл, специализирующейся в производстве винных бокалов, а также известные в сфере производства напитков специалисты. Более того, по словам директора по развитию Группы компаний «Америя», итальянские виноделы предложили победителям лота провести у них в гостях 2 дня.
«ГК «Америя» как всегда удвоит всю выручку от аукциона», – отметил Тигран Джрбашян.
Вся сумма будет направлена на лечение детей, страдающих онкологическими, гематологическими заболеваниями, идиопатическим артритом, а также другими болезнями, требующими неотложного лечения.
Сумма будет направлена на помощь 17-ти детям, которые зарегистрированы в фондах «Подари жизнь», «Поможем армянским детям», «Дети без боли» и в общественной организации «Эхо» и которые в настоящее время находятся на лечении и остро нуждаются в финансовой помощи.
Все те люди и организации, которые хотят участвовать в инициативе «Америя», могут перечислять суммы на благотворительный счет 1570036910764400, открытый в «Америабанке».