Աշխարհի գրողները բաց նամակով դիմել են ՄԱԿ-ին՝ կոչ անելով ստեղծել միջազգային խարտիա, որը կսահմանափակի Համացանցի մասնավոր շփումների հանդեպ հատուկ ծառայությունների վերահսկողությունը: Նրանք նաև պահանջել են «թվային իրավունքների» մասին միջազգային օրինագիծ մշակել, որը կկանոնակարգի ինտերնետում քաղաքացիական իրավունքներն: Դիմումի ամբողջական տեքստը Change.org կայքում է:
Այն ստորագրել է 562 գրող 81 երկրից, այդ թվում Նոբելյան հինգ մրցանակակիրներ՝ Օրհան Փամուկը, Գյունտեր Գրասսը, Տումաս Տրանստրեմերը, Ջոն Կուտզեեն և Էլֆրիդա Ելինեկը: Ստորագրվածների թվում են նաև Միխայիլ Շիշկինը, Ջուլիան Բարնսը, Սվետլանա Ալեքսիևիչը, Թոմ Սթոփարդը, Վիկտոր Երոֆեևը, Մարտին Էմիսը, Յեն Մաքյուենը, Մարգարեթ Էթվուդը, Ումբերտո Էկոն և այլոք:
Նախագծի նախաձեռնողներն են գրողնել Ջուլի Զեհը Գերմանիայից, Իլյա Տրոյանովը Բուլղարիայից, Եվա Մենասեսն ու Ջոզեֆ Հասլինգերն Ավստրիայից, Պրիայա Բեզիլը Մեծ Բրիտանիայից և Իզաբել Քոուլն ԱՄՆ-ից:
Բաց նամակում ասվում է. «Վերջին ամիսներին բոլորին հայտնի դարձան ինտերնետում զանգվածային հսկողության մասշտաբները: Մկնիկի մի քանի շարժումների միջոցով պետությանը հասանելի են ձեր բջջային սարքերը, էլ.փոստը, սոցցանցերն ու ինտերնետում որոնման տողը: Պետությունը կարող է հետևել ձեր բոլոր համոզմունքներին, ինտերնետ կորպորացիաների հետ համատեղ հավաքել ձեր մասին ամբողջ տեղեկատվությունը, կանխագուշակելով վարքագիծը: Դիտարկման տակ գտնվող մարդն արդեն ազատ չէ: Նման հասարակությունը չի կարող ժողովրդավարական համարվել»:
Նամակի հեղինակները պահանջում են օրենսդրական մակարդակով որոշել, թե ով և ինչ չափի տեղեկատվություն կարող է հավաքել օգտատերի մասին: Նրանք հայտարարում են, որ յուրաքանչյուր օգտատեր իրավունք ունի իմանալու, թե հատկապես ինչպես է օգտագործվում հավաքագրված տեղեկատվությունն և պահանջել հեռացնել, եթե դա արվում է ապօրինաբար:
«Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ին կարևորել թվային դարաշրջանում քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանությունն և ստեղծել թվային իրավունքների մասին միջազգային օրինագիծ»,- ասվում է նամակում, գրում է Lenta.ru-ն:
Ինտերնետում ակտիվությանը հետևող ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների մշակած ծրագրերի մասին տեղեկատվությունն Ազգային անվտանգության գործակալության աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենի միջոցովառաջին անգամհրապարակվել էր 2013-ի ամռանը: Ինչպես հայտնի դարձավ, օգտատերերի անձնական տեղեկություններն իրավապահ մարմիններին էին փոխանցել Apple, Facebook, Twitter ընկերություններն ու ցանցերն և այլոք:

Писатели со всего мира написали открытое письмо в ООН с призывом создать международную хартию, ограничивающую контроль спецслужб над частными коммуникациями в Сети. Также они потребовали разработать всемирный билль о «цифровых правах», регулирующий гражданские права в интернете. Полный текст петиции опубликован на сайте Change.org.
Свои подписи под петицией оставили 562 автора из 81 страны, в том числе пять нобелевских лауреатов — Орхан Памук, Гюнтер Грасс, Тумас Транстремер, Джон Кутзее и Эльфрида Елинек. Также в числе подписавшихся — Михаил Шишкин, Джулиан Барнс, Светлана Алексиевич, Том Стоппард, Виктор Ерофеев, Мартин Эмис, Иэн Макьюэн, Маргарет Этвуд, Умберто Эко и другие.
Инициаторами проекта выступили писатели Джули Зех из Германии, Илья Троянов из Болгарии, Ева Менассе и Джозеф Хаслингер из Австрии, Прийя Базил из Великобритании и Изабель Коул из США.
В открытом письме говорится следующее: «В последние месяцы всем стало известно о степени массового надзора в интернете. При помощи нескольких щелчков мыши государство может получить доступ к вашим мобильным устройствам, вашей почте, социальным сетям и строке поиска в интернете. Оно может проследить все ваши убеждения и, собрав в сотрудничестве с интернет-корпорациями всю информацию о вас, предсказать ваше поведение. Человек под наблюдением уже не свободен; общество под наблюдением не может считаться демократическим.
В заключение авторы письма требуют определить на законодательном уровне, в какой степени и кем может собираться персональная информация о пользователях. Также они заявляют, что каждый пользователь имеет право знать, как именно используется и обрабатывается собранная информация, и может потребовать удалить ее в случае, если она используется незаконно.
«Мы призываем ООН признать важность защиты гражданских прав в цифровую эпоху и создать международный билль о цифровых правах», — говорится в письме, пишет lenta.ru.
Информация о программах слежки за активностью в интернете, разработанных спецслужбами США, была впервые опубликована летом 2013 года при участии бывшего сотрудника Агентства национальной безопасности Эдварда Сноудена. Как стало известно, личную информацию пользователей по запросу правоохранительных органов передавали властям компании Apple, Facebook, Twitter и другие. Также у спецслужб имелся доступ к дата-центрам компаний Google и Yahoo!.