Դավութօղլուի այցն Երևան լավ նախապատրաստված շոու էր, հայտարարել է ԱԺ ՀՀԿ պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանը: Ըստ նրա, թուրք նախարարը ցանկանում էր ցույց տալ, որ երկու ազգերի վերաբերմունքի մեջ հավասարություն կա: «Եթե Թուրքիան իսկապեսցանկանում է դառնալ քաղաքակիրթ երկիր, պետք է ճշմարտությանը նայի առանց կեղծ և շեղող ակնոցների»,- ասել է նա:
Իր հերթին ԲՀԿ պատգամավոր Արագած Ախոյանն այն համոզմանն է, որ Դավութօղլուի այցը հայաստանյան այսօրվա քաղաքական դաշտը շոշափելու «ինդիկատոր» էր:
«Թուրքիան լուրջ խնդիր ունի. մի կողմից ցանկանում է ցույց տալ, թե դեմոկրատ պետություն է և զրո խնդիր ունի հարևանների հետ, սակայն չկա մի հարևան, որի հետ Թուրքիան խնդիր չունենա»,- ասել է Ախոյանը:
Ախոյանը հայտարարել է նաև, որ եթե թուրքերը ցանկանում են սրբագրել իրենց պատմությունը, ապա պետք է ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը. «Միջազգային իրավունքի սահմաններում պետք է դատական գործընթաց սկսել՝ արխիվներում պահած փաստաթղթերը փռելով սեղաններին»,- պատգամավորի խոսքերն է մեջբերում Aysor.am-ը:
«Հայերի բռնագաղթը 1915 թվականին անմարդկային քայլ էր և Թուրքիան երբեք չի սատարել այդ քաղաքականությանը»,-Երևանում թուրք լրագրողներին է հայտարարել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն: Թուրք նախարարը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների հավաքական գիտակցությունը կարող է հիմնվել «ուղղակի հիշողության» վրա: «Ասելով «ուղղակի հիշողություն», ես նկատի ունեմ, որ մենք պետք է ուսումնասիրենք փաստերը և կհասկանանք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն գերմանա-հրեական հարաբերությունների հետ: Երբ դուք կգիտակցեք դա, կհասկանաք, որ բռնագաղթը, ես վստահ եմ, բացարձակապես սխալ ու անմարդկային քայլ էր»,-ասել է Դավութօղլուն թուրք լրագրողներին, գրում է The Hürriyet Daily News-ը:
«Սակայն, երբ դուք գրում եք այդ բռնագաղթի պատմության մասին, պետք է նկատի ունենաք, որ թուրքական կողմի հավաքական գիտակցության մեջ արմատացել է այն ընկալումը, որ հայերը դավաճանել են իրենց ազգին և արժանի էին բռնագաղթի: Պատմական փաստերի ցանկացած սխալ ընկալում ինչպես հայկական, այնպես էլ թուրքական կողմից, պետք է ոչնչացվի: Մենք, ի տարբերություն հայերի, կարողացանք դա անել 2005 թվականին»,-ասել է թուրք նախարարը՝ հավելելով. «Մեր գլխավոր նպատակն է ոչ միայն բացել հայ-թուրքական սահմանը, այլ ձևավորել այն հիմքը, որ ճանապարհ կհարթի համապարփակ խաղաղության համար: Այն հիմնված է երեք սյուների վրա: Առաջրնը՝ հարաբերություններն են Թուրքիայի ու Հայաստանի միջև: Երկրորդը՝ հայ-ադրբեջանական ու վրաց-աբխազական հարաբերություններն են: Եվ երրորդը՝ հարաբերություններն անմիջապես թուրքերի ու հայերի միջև: Եթե սյուներից մեկը վնասված է, դա բերում է ողբերգության: Ենթադրենք, մենք բացեցինք սահմանը Հայաստանի հետ: Բայց եթե նորից պատերազմ սկսվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, մենք ստիպված կլինենք կրկին այն փակել: Բարդագույն բան կլինի ստատուս քվոյի այսբերգը հալեցնելը: Դուք կարող եք նույնիսկ պատերազմ հրահրել՝ փորձելով այն հալեցնել»,-հայտարարել է Դավութօղլուն:
Ըստ նրա, թուրքական կողմը բանակցել է հայկական սփյուռքի հետ, սակայն առանց հրապարակելու այդ փաստը: «Նախկինում հայկական Սփյուռքի հետ բանակցություններն ընկալվում էին որպես սպառնալիք կամ հետախուզության գործողություններ: Դիվանագետները մտածում էին, թե ինչ են անելու, եթե այդ բանակցությունները ձայնագրվել են: Սակայն այժմ դա դարձել է նրանց պարտականությունը: Արտերկիր իմ այցերի ժամանակ ես հանդիպում եմ հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ: Մենք չենք անում դա ցուցադրաբար, քանի որ ծայրահեղականորեն տրամադրված հայերը կարող են խնդիրներ առաջացնել: Մենք հասկանում ենք, որ առանց կապեր հաստատելու Սփյուռքի հետ, որը ճնշում է գործադրում Հայաստանի հանդեպ, հարցը դուրս չի գա փակուղուց»,-հայտարարել է Դավութօղլուն:
Անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպմանը՝ Ահմեդ Դավութօղլուն նշեց. «Մենք շատ գոհ ենք Նալբանդյանի հետ հանդիպումից: Այն անկեղծ էր: Հանդիպման հիմնական նպատակն էր երկխոսության մթնոլորտի ձևավորումը ամուր հիմքի վրա»:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն նաև հայտարարեց, որ Թուրքիան Հայաստանին պահանջներ չի ներկայացրել Ադրբեջանին երկու շրջան հետ տալու վերաբերյալ։ «Վերոնշյալ հարցի հետ կապված բոլոր լուրերը լրագրողների ձեռքի գործն են։ Ամբողջ այդ տեղեկությունը հիմնված է այդ ուղղությամբ նախկին պլանների վրա»,- նշել է Դավութօղլուն։ Նա նաև ասել է, որ նման տեղեկությունները հաճախակի սպեկուլյատիվ բնույթի են։

Визит главы МИД Турции Ахмета Давутоглу в Ереван был подготовленным представлением, заявил депутат парламента Армении Мкртич Минасян. По его словам, он желал показать, что в отношениях между двумя народами существует равенство. «Если Турция желает стать цивилизованной страной, то должна посмотреть правде в глаза», – сказал он.
В свою очередь депутат Арагац Ахоян отметил, что А.Давутоглу прибыл в Ереван, чтобы прозондировать политическое поле.
«У Турции есть серьезные проблемы. С одной стороны она заявляет о нулевых проблемах с соседями, но с другой стороны, нет ни одного соседа, с которым бы у Турции не было проблем», – сказал он.
А.Ахоян также заявил, что Турция должна признать геноцид армян. «Необходимо начать судебный процесс в рамках международного права, и рассекретить все архивные документы», – сказал он, сообщает Aysor.am.
Находясь в Ереване, Давутоглу заявил турецким журналистам, что «депортация армян в 1915 году была негуманным шагом, и Турция никогда не поддерживала эту политику».
Глава внешнеполитического ведомства Турции выразил надежду, что коллективное сознание двух стран может быть основано на «просто памяти». «Говоря «просто память», я имею в виду, что мы должны изучить факты, и тогда мы поймем, что армяно-турецкие отношения не имеют ничего общего с немецко-еврейскими отношениями. После того, как вы осознаете это, вы поймете, что депортация, как я уверен, была абсолютно неправильной и негуманной мерой», – сказал Давутоглу турецким журналистам.
«Но когда вы пишете историю этой депортации, надо принимать во внимание тот факт, что в коллективном сознании турецкой стороны укоренилось восприятие того, что армяне предали свою нацию и заслужили депортацию. Любое неверное восприятие исторических фактов как с армянской, так и с турецкой стороны должно быть уничтожено. Мы, в отличие от армян, смогли это сделать в 2005 году», – отметил турецкий министр, добавив: «Наша главная цель не только открытие турецко-армянской границы, а формирования основы, которая проложит дорогу для всеобъемлющего мира. Она основана на трех столпах. Первый – это отношения между Турцией и Арменией. Второй – армяно-азербайджанские и грузино-абхазские отношения. И третий – отношения непосредственно между турками и армянами. Если один из столпов поврежден, это приводит к трагедии. Предположим, мы открыли границу с Арменией. Но если вновь начнется война между Арменией и Азербайджаном, мы будем вынуждены снова ее закрыть. Сложнейшая вещь разморозить айсберг статуса-кво. Вы даже можете инициировать войну, пытаясь его разморозить», – заявил Давутоглу.
По его словам, турецкая сторона вела переговоры с армянской диаспорой, но не афишировала этот факт. «В прошлом переговоры с армянской диаспорой воспринимались как угроза или как действия разведки. Дипломаты думали о том, что будут делать, если эти переговоры будут записаны. Но теперь это стало их обязанностью. С некоторых пор в ходе моих визитов за рубеж я встречаюсь с представителями армянской общины, если таковая в этой стране есть. Мы не афишируем это, так как экстремистки настроенные армяне могут вызвать проблемы. Мы понимаем, что без обеспечения связей с диаспорой, которая давит на Армению, вопрос не выйдет из тупика», – заявил Давутоглу.
Комментируя состоявшуюся в армянской столице встречу с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном, Ахмет Давутоглу отметил: «Мы очень довольны встречей с Налбандяном. Она была откровенной. Основная цель встречи заключалась в создании атмосферы диалога на сильной основе».
Глава МИД Турции посетил Ереван для участия в очередном заседании Организации Черноморского экономического сотрудничества.