19 Դեկտեմբեր 2013 - 11:16 AMT
2014-ի հունվարի 1-ից ՀՀ քաղաքացիներին հին նմուշի անձնագրեր այլևս չեն տրվի, դրանք կփոխարինվեն նույնականացման քարտերով: Ինչպես այսօր մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ոստիկանության անձնագրային վարչության պետ Նորայր Մուրադխանյանը, հին նմուշի անձնագրերը գործելու են ինչպես Հայաստանի տարածքում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս մինչև վավերացման ժամկետի ավարտը, իսկ մինչև այդ քաղաքացիները, եթե չեն ցանկանում, կարող են չօգտվել կենսաչափական անձնագրերից և նույնականացման քարտից:
Հունվարի 1-ից հին նմուշի անձնագրեր կստանան միայն այն քաղաքացիները, որոնց փաստաթուղթը տրվում է ոչ ավելի, քան 3 տարի ժամկետով: Մասնավորապես, այդ խմբին են դասվում մինչև 16 տարեկան երեխաներն ու նախազորակոչային տարիքի՝ 16-18 տարեկան երիտասարդները:
Նույնականացման քարտում կլինեն քաղաքացու անկետային բոլոր տվյալները, էլեկտրոնային ստորագրությունն և հանրային ծառայության համարանիշը, որը ստանալու համար հարկ կլինի վճարել 3000 դրամ: 16 տարին լրացած քաղաքացիներին, ովքեր առաջին անգամ են նույնականացման քարտ ստանալու, և աղքատության նպաստ ստացող ընտանիքի անդամներին նույնականացման քարտը կհատկացվի անվճար:
Անդրադառնալով կենսաչափական անձնագրերին՝ Նորայր Մուրադխանյանը նշել է, որ դրանք նախատեսվածեն Հայաստանից դուրս մեկնելու համար: Որոշ ժամանակ անց կլինեն երկրներ, որոնք թույլ չեն տա իրենց երկիրմուտք գործել առանց կենսաչափական անձնագրի: Դրա կիրառումը թույլ կտա Հայաստանի քաղաքացիներին ավելի ազատ տեղաշարժվել արտերկրում և կհեշտացնի եվրոպական երկրների մուտքի արտոնագրերի ստացումը: Կենսաչափական անձնագրերի համար պետք է վճարել 25 հազար դրամ:
Նույնականացման քարտերն ու կենսաչափական անձնագրերը հնարավոր կլինի ստանալ 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում, լրացուցիչ 5 հազար դրամ մուծելու դեպքում, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Այսօրվա դրությամբ մոտ 91 հազար քաղաքացիներ նույնականացման քարտեր են ստացել, իսկ 4,5 հազարը՝ կենսաչափական անձնագրեր:

19 Декабрь 2013 - 10:44 AMT
С 1 января 2014 года старые образцы паспортов гражданам Армении выдаваться не будут, их заменят Идентификационные карты
С 1 января 2014 года старые образцы паспортов гражданам Армении выдаваться не будут, вместо них жители страны смогут получить Идентификационные карты (ИК). Как сообщил сегодня на пресс-конференции в Ереване начальник Паспортно-визового управления Полиции Армении Норайр Мурадханян, старые паспорта будут действовать как на территории Армении, так и за ее пределами до истечения их срока действия, а до этого времени граждане не обязаны переходить ни на идентификационные карты, ни на биометрические паспорта.
При этом старые образцы паспортов с 1 января 2014 года смогут получать только граждане, кому документ выдается сроком до трех лет. В эту группу входят, в частности, дети до 16-и лет и молодые люди допризывного возраста (16-18 лет).
Для получения ИК, которая будет содержать электронную подпись и данные соцкарты, гражданин должен будет заплатить госналог в размере 3000 драмов. Однако для лиц в возрасте до 16 лет, которые впервые получают паспорт, а также для граждан, получающих пособие по бедности, идентификационная карта будет бесплатной. Документ будет выдаваться сроком на 10 лет.
Касаясь биометрических паспортов, Мурадханян отметил, что они будут необходимы гражданам, чей срок документов уже истек, исключительно для поездок за границу.
Внедрение паспортов с биометрическими данными, предусмотренное в рамках программы Европейского соседства, поможет свободному передвижению граждан Армении за рубежом и облегчит процедуру получения въездных виз в европейские страны. Для получении биометрического паспорта граждане должны будут заплатить 25 тыс. драмов.
Идентификационные карты и биометрические паспорта будут выдаваться гражданам в течение 15 рабочих дней, а при необходимости – в течение пяти рабочих дней, уплатив дополнительно 5 тыс. драмов, сообщает агентство АРКА.
На сегодняшний день порядка 91 тыс. граждан Армении получили идентификационные карты, а около 4.5 тыс. человек – биометрические паспорта.