Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հայտարարել է, որ զրկել է նացիստ երաժիշտներին իր պարգևներից, որոնք հանձնվել են նացիոնալ-սոցիալիստական կուսակցության կառավարման օրոք, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը: Նվագախումբը որոշումը կայացրել է ամենամյա ժողովում 2013 թվականի հոկտեմբերին, սակայն հրապարակավ այդ մասին միայն այժմ է ասվում:
Նվագախմբի անդամները միաձայն քվեարկել են ժամանակին վեց բարձրաստիճան նացիստներին հանձնված նվագախմբի հիմնադիր Նիկոլաիի անվան ոսկե մեդալներից զրկելու օգտին: Պարգևներից զրկվածների թվում է Բալդուր ֆոն Շիրախի անունը, որը եղել է Վիեննայի նահանգապետը 1940-45 թթ., և որը տասնյակ հազարավոր հրեաների իր կազմակերպած բռնագաղթը Վիեննայից անվանել է «ավանդ եվրոպական մշակույթի մեջ»: Ավելի ուշ նա դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման մարդկայնության դեմ հանցագործությունների համար:
Պարգևներից զրկել են նաև Արթուր Զեյս-Ինկվարտին, որը Հիտլերի նախարարների կաբինետից էր և Նյուրնբերգի դատավարության արդյունքում դատապարտվել է մահապատժի: Զրկել են նաև Ֆրիդրիխ Ռայներին, որը Զալցբուրգի և Կարինտիայի նացիստական նահանգապետն էր, Ալբերտ Ռեյտերին, Վիեննայի 1943-45թթ. քաղաքապետ Հանս Բլաշկեին և Ռուդոլֆ Տոպֆերին, որը ղեկավարում էր Երրորդ ռայխի երկաթուղային հաղորդակցությունը:
Վիեննայի ֆիլհարմոնիկի արխիվներում կատարված աշխատանքի արդյունքում պարզվել է, որ 1942 թվականին, հիտլերյան զորքերի կողմից օկուպացիայից 4 տարի անց, երաժիշտների գրեթե կեսը անդամակցում էր նացիստական կուսակցությանը, հրեական ծագումով 13 երաժիշտներ ազատվել էին աշխատանքից: Նրանցից յոթը կլյանքն ավարտել է համակենտրոնացման ճամբարներում, ընդ որում նվագախումբը ոչ միայն չի փորձել փրկել իր նախկին աշխատակիցներին, այլ նույնիսկ չի հետաքրքրվել նրանց ճակատագրով:
Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ աշխատող ամենահայտնի դիրիժորներից է եղել Հերբերտ ֆոն Կարայանը: 1933 թվականին Ֆոն Կարայանն անդամակցել է Նացիոնալ-սոցիալիստական կուսակցությանը, Հիտլերի Գերմանիայում իշխանության գալուց երկու ամիս անց: Նա անդամակցել է կուսակցությանը մինչև 1945 թվականը, ինչը վնասել է նրա հեղինակությանը: Հրեա և ձախակողմյան հայացքների տեր երաժիշտների արտաքսումից հետո 27-ամյա Կարայանը դարձավ Ռայխում երաժշտական տնօրեն՝ «հրաշք Կարայան» ինչպես 1938 թ. նրան նվիրված հոդվածը վերնագրեց Հեբելսը: Կարայանը շատ հաջող ներդաշնակվեց նոր Գերմանիային՝ խարտյաշ, սուր դիմագծերով, սևեռուն հայացքով, նա ներկայանում էր որպես գերմանական մշակույթի գովազդային դեմք: Լինելով Գերինգի և Հեբելսի նախընտրած երաժիշտը՝ նա բացում էր իր ելությները «Հորսթ Վեսսելով»: Երաժիշտներ Իսահակ Ստերնը և Իցհակ Պերլմանը հրաժարվում էին նվագել Կարայանի հետ նույն համերգում: Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հիմնվել է 1842 թվականին: Նրա հիմնական բեմահարթակը Վիեննայի երաժշտության սիրահարների ընկերակցության դահլիճն է: Նվագախմբի հետ համագործակցության համար տարբեր տաիրիներին Նիկոլաիի ոսկե մեդալին են արժանացել դիրիժորներ Կառլ Շուրիխտը, Կառլ Բեմը, Լեոնարդ Բերնսթայնը, Ռիկարդո Մուտին և այլոք:

Венский филармонический оркестр объявил о том, что отозвал награды, врученные музыкантам-нацистам в годы правления национал-социалистической партии. Об этом сообщает Reuters. Оркестр принял это решение на ежегодном общем собрании в октябре 2013 года, но публично о нем было объявлено только сейчас.
Члены оркестра единогласно проголосовали за то, чтобы лишить шестерых высокопоставленных нацистов почетных колец и золотых медалей имени Николаи, созданных в честь основателя оркестра Отто Николаи. В числе музыкантов, чьи награды были отозваны, — Бальдур фон Ширах, губернатор Вены с 1940 по 1945 год, который назвал осуществленную им депортацию десятков тысяч евреев из австрийской столицы «вкладом в европейскую культуру», а позднее был приговорен к 20 годам заключения за преступления против человечности.
Также наград лишили Артура Зейсса-Инкварта, члена кабинета министров Гитлера, на Нюрнбергском процессе приговоренного к смертной казни; Фридриха Райнера, нацистского губернатора Зальцбурга и Каринтии; одного из лидеров СС Альберта Рейттера; мэра Вены с 1943 по 1945 год Ханнса Блашке и Рудольфа Топфера, руководившего железнодорожным сообщением Третьего рейха.
Также представители филармонии заявили, что в их распоряжении есть свидетельства того, что золотую медаль имени Отто Николаи планировали вручить Адольфу Гитлеру. Получил ли ее Гитлер, пока неизвестно, но, как заявили в оркестре, если эта информация подтвердится, награду также отзовут.
Исследования, которые историки начали проводить в архивах Венского филармонического оркестра в марте 2013 года, показали, что в 1942 году, спустя 4 года после начала оккупации Австрии гитлеровскими войсками, примерно половина музыкантов филармонии вступили в НСДАП. 13 музыкантов еврейского происхождения, в свою очередь, были уволены из оркестра. Семеро из них скончались в концентрационных лагерях, причем оркестр в ту эпоху не только не предпринял никаких попыток спасти своих бывших сотрудников, но и не проявил вообще никакой заинтересованности в их судьбе.
Одним из крупнейших дирижеров, работающих в Венском филармоническом оркестре, был Герберт фон Караян. В 1933 году фон Караян вступил в Национал-социалистическую партию; это произошло 8 апреля 1933 года в Зальцбурге спустя два месяца после прихода к власти Адольфа Гитлера в Германии. Как и в случае с сопрано Элизабет Шварцкопф, членство Караяна в нацистской партии в период с 1933 по 1945 годы создало ему нелестную репутацию. Попытки Караяна отрицать свою партийную принадлежность были опровергнуты документально. По словам Нормана Лебрехта, «выросший в Зальцбурге во время и после Первой мировой войны, Караян отчаянно пытался сделать карьеру еще до того, как Гитлер захватил власть в Германии. С изгнанием еврейских и левых музыкантов двадцатисемилетний Караян стал музыкальным директором в Рейхе – «Чудо-Караяном», как в 1938 году озаглавил свою статью Геббельс. Караян крайне удачно вписался в контекст новой Германии – белокурый, с резкими чертами лица и пронзительным взглядом, он служил рекламным лицом нацистской культуры. Любимец Геринга и Геббельса, Караян открывал многие свои выступления «Хорстом Весселем». Такие музыканты, как Исаак Стерн и Ицхак Перлман отказывались играть в одних концертах с Караяном.
Венский филармонический оркестр был основан в 1842 году. Его основной площадкой является зал Общества любителей музыки в австрийской столице. Золотой медали Николаи в разное время удостаивались сотрудничавшие с оркестром дирижеры Карл Шурихт, Карл Бем, Леонард Бернстайн, Рикардо Мутти и другие.