24 Հունվար 2014 - 12:07 AMT
Սևակը աչք էր ծակում. խմում էր, մարդկանց երեսին ասում այն, ինչ մտածում էր, և բանաստեղծություններ գրում, որոնք չէին տեղավորվում խորհրդային գրականության սոցռեալիզմի շրջանակում: Իշխանավորներն ու ուղղակի նախանձողները նրան չէին սիրում, ինչպես և մեծն Մինասին: Երկուսի վախճանն էլ նույնը եղավ՝ անժամանակ ու ողբերգական: Գրել Սևակը սկսեց շուտ, 11 տարեկանում: «Ոչ մի իմաստ իմ բանաստեղծությունները չունեին»,- ասում էր նա հետո:
Պարույր Սևակը ծնվել է 1924-ի հունվարի 24-ին Չանախչի, այժմ՝ Արարատի մարզի Զանգակատուն գյուղում: Նրա նախնիներն Արևմտյան Հայաստանից էին, մազապուրծ էին եղել Ցեղասպանությունից: Գուցե գեների հիշողությունն էր, որ հուշեց նրան հանճարեղ «Անլռելի զանգակատունը, ո՞վ իմանա: Կորուսյալ հայրենիքի ցավը ժամանակը չի բուժում, այն յուրաքանչյուր հայի սրտում է և կապրի այնքան, քանի կա հայ ժողովուրդը:
5 տարեկանում Սևակն արդեն կարդում էր, գրում և մեկ տարուց դպրոց գնաց: 1940-ին նա ընդունվեց ԵՊՀ հայոց լեզվի և գրականության բաժին: Հայ պոեզիային ծանոթությունը նրան բերեց եզրահանգմանը, որ Չարենցից հետո նա պոեզիայումէլ անելիք չունի ու բացառապես բանասիրությամբ պիտի զբաղվի: «Երևի Չարենցն ինձ սպանել էր, հետո հարություն տալու թաքուն մտադրությամբ»,- ասել է Սևակը:
Նրա առաջին բանաստեղծությունները լույս տեսան միանգամայն պատահական և Պարույր Ղազարյանի կամքին հակառակ: Դրանք հայտնվեցին Ռուբեն Զարյանի ձեռքում, որն այն ժամանակ «Սովետական գրականություն» ամսագրի խմբագիրն էր: Նա տպագրեց երեք բանաստեղծություն: Հենց այդ ժամանակ էր, որ ի հայտ եկավ Պարույր Սևակ բանաստեղծը: Իրոք, Ղազարյան ազգանունով պոետը մի տեսակ չէր ընկալվում. չէ որ, մենք ընտելացել ենք կարճ, հնչեղ ու անսովոր անունների: Որպես գրական կեղծանուն նա վերցրեց Արևմտյան Հայաստանի հիանալի պոետներից մեկի՝ Ռուբեն Սևակի կեղծանունը:
Ռուբեն Սևակը ծնվել է 1885-ի փետրվարի 15-ին Սիլիվրի գյուղում, որը Ստամբուլի մերձակայքում է: Ավարտել է Կ.Պոլիսի Պերպերյան վարժարանը (1905), Լոզանի համալսարանի բժշկական ֆակուլտետը (1911)։ 1911-14–ին աշխատել է Լոզանի հիվանդանոցներից մեկում: «Զանգակներ, զանգակներ», «Ով իմ հայրենիքս», «Հայաստան» քերթվածներում, որ իրավամբ դրվում են Սիամանթոյի և Դ. Վարուժանի ստեղծագործությունների կողքին, բարձրացված է ժողովրդի ողբերգական ճակատագրի թեման: Սևակն 1914-ին ընտանիքի հետ վերադարձավ Պոլիս իր ժողովրդի կողքին լինելու համար, դարձավ Մեծ Եղեռնի զոհ. նա իր մահկանացուն կնքեց 1915-ի օգոստոսի 26-ին Դանիել Վարուժանի հետ միասին։ Ռուբեն Սևակին են պատկանում հետևյալ տողերը.
Ո՞վ կուլա այսպես խշտյակիս շեմին -Քույր, ղարիբն է, բաց… Կմախք մը կանցնի դուրսեն լալագին. -Սովն է, դւոռդ բաց… Տապա՞րն է ջախջախ դռանս կուրծքին -Ջարդն է, դուռդ բաց…
1945-ին ավարտելով Երևանի պետական համալսարանը, Պարույր Սևակն ընդունվեց Հայաստանի Գիտությունների ակադեմիայի ասպիրանտուրա, հետո ուսումը շարունակեց Մոսկվայում՝ ընդունվելով Մ.Գորկու անվան Գրական ինստիտուտ: 1955-ին նա ավարտեց ուսումն ու մինչև 1959-ը դասավանդում էր նույն ինստիտուտում:
1960-ին Սևակը Երևան վերադարձավ արդեն որպես կայացած պոետ, որը մեծ ճանաչում ուներ և սիրված էր: 1967-ին պաշտպանեց Սայթ Նովային նվիրված թեկնածուական թեզը, որի համար միանգամից դոկտորի կոչում ստացավ: Թեզում նա գրել էր, որ Սայաթ Նովայի տաղանդը վեց հոգու կբավականացներ՝ կոմպոզիտորի, երաժշտի, երգչի ու էլի երեք բանաստեղծի…
1971-ի հունիսի 17-ին, Երևանից գյուղ վերադառնալիս, Սևակը կնոջ՝ Նելլի հետ վթարի ենթարկվեց: Նելլին տեղում մահացավ, իսկ Սևակին ծանր վիճակում տեղափոխեցին Արարատի շրջանային հիվանդանոց: Այնտեղ շտապեցին հայտնի բժիշկները, բայց հարվածը հենց քունքին էր…
Պոետի մահվան մասին անմիջապես հայտնեցին վերևներին: Հայաստանի Կոմկուսի ԿԿ-ն կարճ խորհրդակցությունից հետո որոշեց հուղարկավորել նրան հայրենի գյուղում: Իբր թե այդպիսին էր հանգուցյալի վերջին կամքը: Ժամանակակիցներից շատերն այն ժամանակ համարեցին, թե Պարույր Սևակին միտումնավոր նվաստացրին՝ զրկելով նրան Պանթեոնում թաղվելու իրավունքից:
Կյանքից հեռացած լրագրող Իոսիֆ Վերդյանի հիշողություններից. «Բանաստեղծի մոտ ընկերը, իրավաբան Աշոտ Թադևոսյանը, շատ էմոցիոնալ էր ու արագ էր մտադրությունները կյանքի կոչում, որոշեց յուրովի վերականգնել արդարությունը: Իմանալով ԿԿ որոշման մասին՝ նա շտապեց դիահերձարան և ծնկաչոք աղերսեց ու ստացավ պաթոլոգոանատոմներից… հանգուցյալ ընկերոջ սիրտը: Բժիշկը ապշել էր նման խնդրանքից և նույնիսկ լսել չէր ուզում դիահերձարան ներխուժած այդ խելագարին: Տա՞լ նրան Սևակի սիրտը, ինչո՞ւ, ինչի՞ համար: Ինչո՞ւ չկա վերևների կարգադրությունը, այս ի՞նչ աննորմալ ընկեր է:
Իսկ վերջինս անդադար խոսում էր, թե որքան էր Սևակը սիրում Կոմիտասին, Շոպենի սրտի մասին, որը լեհերը թաղեցին Լեհաստանում, Բայրոնի ճակատագրի մասին, որի աճյունի մի մասը Հունաստանում մնաց, իսկ մյուսը տեղափոխվեց Լոնդոն՝ Վեսթմինսթերյան աբբայություն… Եվ բժիշկը տեղի տվեց: Նա զգույշ տեղադրեց սիրտը ֆորմալինով սրվակի մեջ և հանձնեց այն այդ խենթ մարդուն: Աշոտ Թադևոսյանը, քողարկելով թանկարժեք բեռը, շտապեց տուն: Այժմ նրանք անբաժան էին. երկու ընկերների սրտերը: Տասը տարի Աշոտ Թադևոսյանը պահեց ընկերոջ սիրտն իր տանը, հետո ևս 15 տարի իր աշխատասենյակի սեյֆում: Եվ պահանջում էր, անվերջ պահանջում, որ նրան ըստ արժանվույն հուղարկավորեն Պանթեոնում: Նա դիմեց այն ժամանակվա նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին, Գրողների միությանը, քաղաքապետարանին… Ի վերջո, քաղաքապետարանը խղճաց «սրտի գերուն» ու կարգադրեց Գրականության ու արվեստի թանգարանին պահպանությանն ընդունել այդ «ցուցանմուշը»: Այս պատմության մեջ ինչ-որ միստիկ բան կա, բայց այն ճիշտ է սկզբից մինչև վերջ»:
Ոչ ոքի տրված չէ գուշակելու սեփական վախճանը: Սևակի մահը հանկարծահաս էր, ինչպես պնդում են, ճակատագրի բերումով: Հազիվ թե ուժերի ծաղկուն շրջանում գրողը կտակ թողներ իր վերջին հանգրվանի մասին: Բայց այն ժամանակվա իշխանությունները որոշեցին բանաստեղծին հողին հանձնել հայրենի գյուղում՝ հավերժ գրանցում տալով նրան այնտեղ, կարծես, ցանկանում էին մեզ՝ Սևակի պոեզիայի երկրպագուներիս, զերծ պահել մեծն բանաստեղծից, նրա անմահ տողերում հավերժացած Կոմիտասից:
Որտե՞ղ գլուխ խոնարհես մեծ վշտի պահին՝ հարգանքի տուրք մատուցելով բանաստեղծին: Սևակն ու Կոմիտասը, բաժանված լինելով ժամանակի ու տարածության առումով, կարող էին հանդիպել՝ ծառերի ստվերի տակ, ժողովրդական սիրով օծված սուրբ շիրիմում… Ահա երբ կհնչի հիշատակի անլռելի զանգը Պանթեոնում… Այնտեղ, ուր հանգչում են Սարոյանն ու Սարյանը, Խաչատուրյանն ու Փարաջանովը, ժողովրդի պարծանքը դարձած մյուս հայորդիները, այնտեղ՝ մեր ազգային պանթեոնում է Սևակի սրտի վերջին հանգրվանը:
Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը, որը վերջերս հեռացավ կյանքից, 2009-ին պատմել էր տողերիս հեղինակին. «Ընդհանրապես այս պատմությում անհասկանալի ու անիրական շատ բան կա: Այսքան տարի է անցել, իսկ մենք մինչև հիմա չգիտենք, արդյոք իրոք այդպես է եղել, թե դա ուղղակի լեգենդ է: Գրողների միությունը որոշեց պահպանված սիրտը բժշկական փորձաքննության ենթարկել վերջնականապես պարզելու համար, թե ումն է այն: Եթե դա իրոք հանճարեղ Սևակի սիրտն է, կհուղարկավորենք այն, որպեսզի մարդը հանգստանա: Եթե ոչ… չգիտեմ ինչ կարելի է ասել: Ամեն դեպքում պետք է ամեն ինչ աստվածահաճո լինի: Իսկ ընդհանրապես այս պատմությունը կասկածելի է՝ իրականում ամեն ինչ այդպես է եղել, թե ոչ…»:

24 Январь 2014 - 09:54 AMT
Севак был бельмом на глазах: пил, говорил всем в лицо, что думал, и писал стихи, которые явно не вписывались в советскую литературу социалистического реализма. Власть имущие и просто завистники не любили его также, как и великого Минаса. Конец у обоих был одинаковый – безвременный и трагичный. Писать он начал рано, в одиннадцать лет. ”Никакого смысла тогда в моих стихах не было”, – говорил он потом.
Родился Парйур Казарян 24 января 1924 года в селе Чанахчи (ныне Зангакатун) Араратского района. Предки его были из Западной Армении, чудом спасшиеся от Геноцида армян. Может генная память ему и подсказала совершенно гениальную «Несмолкаемую колокольню», за которую он получил Государственную премию, кто знает? Боль утерянной родины не подвластна времени, она в душе каждого армянина, и будет жить, пока живет сам армянский народ.
В пятилетнем возрасте он уже читал, писал и через год пошел в школу. В 1940 году Паруйр Севак поступил на отделение армянского языка и литературы филологического факультета ЕрГУ. Знакомство с армянской поэзией привело к тому, что он решил, что после Чаренца ему в поэзии делать нечего и нужно бросать писать стихи и заниматься исключительно наукой. “Наверное, Чаренц убил меня, но убил с тайным намерением в дальнейшем воскресить” – говорил Севак.
Первые его стихотворения увидели свет совершенно случайно и без всякого желания Паруйра Казаряна. Они попали в руки Рубена Заряна, который был в те годы редактором журнала “Советская литература”. Он и напечатал три стихотворения. Именно тогда и появился на свет поэт Паруйр Севак. Действительно, поэт с фамилией Казарян как-то не воспринимался: мы же привыкли к коротким, звучным и необычным именам. Он же взял себе псевдонимом имя одного из прекрасных западно-армянских поэтов Рубена Севака.
Рубен Севак родился 15 февраля 1885 года в Силиври около Стамбула. Окончил медицинский факультет Лозаннского университета, был врачом в швейцарских больницах. Автор "Красной книги" (1910), поэм "Безумец погромов", "Турчанка", "Песня о человеке". В 1914 вернулся в Турцию, и 26 августа 1915 года был зарезан вместе с Даниэлом Варужаном. Именно Рубену Севаку принадлежат жуткие и пронзительные стихи: «Кто это плачет под дверью в мороз? – Странник, сестра, отвори… Уж не скелет ли там, хриплый от слез? – Голод, сестра, отвори… В щепы топор мои двери разнес! – Это резня, отвори…»
После окончания Ереванского университета в 1945 году, Паруйр Севак поступил в аспирантуру Академии Наук Армении, потом уехал учиться в Москву, где поступил в Литературный Институт имени Горького. В 1955 году он закончил институт и до 1959 года занимался преподавательской деятельностью в том же институте.
В 1960 году в Ереван возвращается уже как состоявшийся поэт, пользующийся огромной популярностью и любовью читателей. В 1967 год защитил кандидатскую диссертацию «Саят-Нова», за которую получил сразу докторскую степень и где он написал, что талантов Саят-Новы хватило бы на шестерых – композитора, музыканта, певца и еще трех поэтов…
17 июня 1971 года, возвращаясь в Ереван из родной деревни, он с женой Нелли попал в аварию. Нелли скончалась на месте, а изувеченного поэта перевезли в Араратскую районную больницу. Туда поспешили известные медики, но удар пришелся в висок…
О гибели поэта моментально доложили наверх. Бюро ЦК Компартии Армении после коротких дебатов решило предать тело земле в родной деревне Севака. Якобы такова была воля покойного. Многие его современники тогда посчитали, что Паруйра Севака намеренно унизили, лишив его достойного места в усыпальнице национальных светил – Пантеоне.
Рассказывает журналист Иосиф Вердиян, ныне покойный. «Близкий друг поэта, юрист Ашот Тадевосян, чрезмерно эмоциональный, быстро воплощающий чувства в действия, взялся по-своему восстановить справедливость. Узнав о решении ЦК, он помчался в морг и на коленях вымолил у патологоанатома… сердце покойного друга! Врач опешил от такой безрассудности и даже слушать не желал этого сумасшедшего человека, ворвавшегося в прозектуру. Отдать ему сердце Севака? Зачем? Почему нет команды сверху? Что за ненормальный друг? А тот безостановочно говорил о любви поэта к Комитасу, о сердце Шопена, похороненном поляками в Польше, об участи Байрона: часть праха в Греции, часть — в Лондоне, в Вестминстерском аббатстве… И врач дрогнул. Он аккуратно опустил сердце в колбу с формалином и вручил этому сумасшедшему человеку. Ашот Тадевосян, замаскировав драгоценный груз, поспешил домой. Теперь они были неразлучны: два сердца двух товарищей. Десять лет Ашот Тадевосян хранил сердце у себя дома, потом еще пятнадцать лет в рабочем сейфе. И добивался, добивался достойного его захоронения в Пантеоне. Обращался к тогдашнему президенту Левону Тер-Петросяну, к Католикосу всех армян, в Союз писателей, мэрию, Министерство культуры… Последнее ведомство пощадило “сердечного пленника” и велело Музею литературы и искусства взять “экспонат” на хранение. В этой истории много мистики! Но она — чистая правда от начала до конца».
Никому не дано предугадать день собственной кончины. Севак ушел из жизни внезапно, по воле, как уверяют, рокового случая. Ему ли, поэту во цвете лет, писать завещание с указанием места последнего своего пристанища? Но тогдашние власти решили предать земле поэта в родной деревне — навечно прописав его там, они как бы отлучили от нас, поклонников севаковской поэзии, и разлучили с великим его сородичем, братом по духу, увековеченным в бессмертных строчках — Комитасом. Где преклонить колени в минуту безысходной скорби по поэту, в час высокого уважения к его памяти? Севак и Комитас, разведенные во времени и пространстве, могли бы встретиться — на малых и освященных народной любовью кладбищенских метрах, под сенью деревьев… Вот когда неумолкаемый колокол памяти прозвучит над Пантеоном… Там, где покоится прах Сарояна и Сарьяна, Хачатуряна и Параджанова, там, где нашли покой великие, куда мы в последний путь проводили людей, ставших гордостью армянского народа, — там, в национальном Пантеоне, место севаковскому сердцу .
Левон Ананян, председатель Союза писателей Армении, ныне также покойный, в 2009 году рассказал автору этих строк: «Вообще в этой истории много непонятного и неправдоподобного. Прошло столько лет, и мы до сих пор не знаем, действительно ли так было на самом деле, или это просто легенда. СП вынес решение отправить сохранившееся сердце на медэкспертизу, чтобы окончательно выяснить, кому оно принадлежит. Если это действительно сердце великого Севака, то мы его похороним, чтобы человек успокоился. Если же нет… ну я не знаю, что можно сказать в этом случае. В любом случае надо поступить по-божески. Вообще есть сомнения в этой всей истории – была ли она на самом деле или нет"…