27 Հունվար 2014 - 14:14 AMT
Տիգրան Մանսուրյանն այն սակավաթիվ, եթե չասենք միակ, կոմպոզիտորներից է, ում հաջողվել է միաձուլել մեկ երաժշտական երկի մեջ հայկական մեղեդին, դասական երաժշտությունն ու ավանգարդը: Իսկ ամեն ինչ սկսվեց այնպես, ինչպես սովորաբար լինում է հանճարների դեպքում՝ պատահաբար: Թեև ասում են՝ պատահաբար ոչինչ չի լինում: Պատմում է ինքը՝ Տիգրան Մանսուրյանը. «Մի օր երեկոյան տեսա պատերազմից մնացած մի գերմանական գործիք: Դա աշխատանքային ակումբում էր, կողքը բանվորները նստած շախմատ էին խաղում: Առաջին անգամ տեսա գործիքն ու չէի կարողանում աչքս դրանից կտրել: Նոտաները չիմանալով, սկսեցի նվագել: Երևակայությանս զոռ տվեցի, հորինում էի, ինչպես կարող էի: Այդ օրվանից էլ սկսվեց… Երաժշտական ուսումնարան ընդունվելու համար ինքնուրույն սովորեցի նոտաները, երաժշտության տեսությունը, սոլֆեջիոն: Շատ դժվար էր: Այդ ժամանակվանից ի վեր երաժշտությունն անձնական գործս է»:
Կոմպոզիտորը ծնվել է Բեյրութում 1939-ի հունվարի 27-ին, 1947-ին ընտանիքը հայրենադարձվեց Հայաստան և բնակություն հաստատեց Արթիկում: Մանսուրյանն ավարտեց տեղի յոթնամյա դպրոցը, Երևանի երաժշտական ուսումնարան ընդունվելու համար սովորեց նոտաները: 1956-ին ընտանիքը տեղափոխվեց Երևան: Հետո արդեն կոնսերվատորիան էր, ստեղծագործ տարիները: «Շատ եմ սիրում կոմպոզիտորներին, որոնք մինչև կյանքի վերջն աշակերտ են մնում: Նրանց պատուհանները միշտ բաց են նոր բան սովորելու համար, ինչպես Իգոր Ստրավինսկու դեպքում: Հայտնի է, որ կյանքի վերջին տարիներին նա աշակերտի պես ձեռքով արտագրում էր հին վարպետների պարտիտուրները: Հետաքրքրությունը հայ ժողովրդական երգի հանդեպ, մեր հոգևոր երաժշտության հանդեպ մշտական էր: Եթե խոսելու լինենք սիրված կոմպոզիտորների մասին, ապա առաջինը Կոմիտասն էր: Հետո, դպրոցական տարիներին սեր առաջացավ Արամ Խաչատրյանի երաժշտության հանդեպ, որը մինչ օրս շարունակվում է: Մինչ օրս լսում եմ Շոստակովիչին, ում երաժշտությամբ գերված էի Երևանի երաժշտական ուսումնարանում սովորելու տարիներին: Հետաքրքրված էի Ստրավինսկու, Բարտոկի, Հինդեմիթի, Վիեննայի նոր դպրոցի ներկայացուցիչների՝ Շենբերգի, Բերգի, Վեբերնի երաժշտությամբ: Հետո՝ Բուլեզ, Շթոկհաուզեն: Կլոդ Դեբյուսիի ստեղծագործություններն ինձ գրավեցին: Ավելի ուշ հետաքրքրություն առաջացավ եվրոպական երաժշտության հանդեպ. Մոնտեվերդի, Ջեզուալդո, Շյուտց: Երբ գրավված ես լինում նոր երաժշտությամբ, դա, բնականաբար, տանում է քեզ դեպի հին՝ մինչբախյան երաժշտություն: Կոմիտասն ինձ համար այլոցներից կարևոր ու մոտ է: Սիրում եմ լսել նրան, ուսումնասիրել, վերլուծել ավելի մեծ խորությամբ»,- ասել է նա հարցազրույցներից մեկում:
Տողերիս հեղինակին բախտ է վիճակվել մի քանի անգամ հանդիպել կոմպոզիտորին, և միշտ ապշեցնում էր նրա մանկական տարվածությունն այն կոմպոզիտորով, որին նա այդ պահին լսում էր: Մանսուրյանին բոլորը գիտեն «Կտոր մը երկինք» ֆիլմի համար գրված նրա երաժշտությամբ՝ շատ հուզական, սրտաբուխ և այդքան հարազատ Վահան Թոթովենցի ստեղծագործության ոգուն, որի նովելով էլ նկարահանվել է ֆիլմը: Մանսուրյանն այդ երաժշտությունը գրել էր Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի համար՝ հենց մանսուրյանական ձեռագիրը փոխանցեց ֆիլմի ամբողջ իմաստը: Միխայիլ Վարդանովի «Աշնանային հովվերգություն», Հենրիխ Մալյանի «Մենք ենք՝ մեր սարերը», Բ. Հովհաննիսյանը «Տերը» Հրանտ Մաթևոսյանի վեպի մոտիվներով, Սերգեյ Իսրայելյանի «Սպիտակ անուրջները», անզուգական «Մեր մանկության տանգոն» Գալյա Նովենցի ու Ֆրունզիկ Մկրտչյանի դերակատարմամբ, որի ռեժիսորն է Ալբերտ Մկրտչյանը, ահա ֆիլմերի այն ոչ լիարժեք ցանկը, որտեղ հնչում է Մանսուրյանի երաժշտությունը, հաճախ, պարզապես ֆոնից վերածվելով ֆիլմի լիիրավ հերոսի, երբեմն նույնիսկ՝ գլխավոր:
«Երաժշտարվեստի զարգացման համար, որը կանգ առավ Կիլիկիայի թագավորության անկման հետ, ունենք բոլոր նախադրյալները: Կարևոր է տեսնել Կիլիկիայում իրական իրավիճակը, դիտարկել այն ժամանակվա Եվրոպայի վիճակը՝ իսկ նրա հետ շատ ակտիվ կապեր ունեինք: Կա պոտենցիալ հնարավորություն վերադառնալ այդ ճանապարհին, հասկանալ, թե հատկապես ինչը խեղվեց այն ժամանակ, ինչ մենք այնտեղ թողեցինք: Երբ փորձում ես երևակայել, թե ինչպես կարելի է առաջ շարժվել, տեսնում ես երաժշտարվեստի ավանդույթները շարունակելու հրաշալի դրախտ: Ճարտարապետությունը, երաժշտությունը, մանրանկարչությունը՝ ամեն ինչ մեկ միասնություն էր կազմում»:
Մանսուրյանը նաև երաժշտություն է գրել Ներսես Շնորհալու, Գրիգոր Նարեկացու, Խաչատուր Կեչարեցու, Նահապետ Քուչակի, Հովհաննես Թումանյանի, Չարենցի, Կոստան Զարյանի, Մաթևոս Զարիֆյանի, Վահան Տերյանի, Ավետիք Իսահակյանի, Ռազմիկ Դավոյանի խոսքերով:

27 Январь 2014 - 11:13 AMT
Тигран Мансурян, один из немногих армянских композиторов, если не сказать, единственный, кому удалось сплавить в одном музыкальном произведении армянский мелос, классическую музыку и авангард. А начиналось все, как это бывает с гениями, совершенно случайно. Хотя, говорят, случай помогает подготовленному уму. Так вот, рассказывает сам Тигран Мансурян: «Однажды вечером я увидел трофейный немецкий инструмент. Это было в рабочем клубе, рядом сидели рабочие и играли в шахматы. Я впервые увидел инструмент и не мог от него оторваться. Начал играть, не зная нот. Начал фантазировать, то есть фактически сочинял, как мог. С тех пор пошло и пошло… Чтобы поступить в музучилище, я самостоятельно выучил ноты, теорию музыки, сольфеджио. Это было очень трудно. С тех пор музыка — мое личное дело».
А родился композитор в Бейруте 27 января 1939 года, в 1947 году семья репатриировалась в Армению и поселили их в Артике. Он закончил семилетку в Артике, сам выучил ноты, чтобы поступить в музыкальное училище в Ереване. В 1956 году семья переехала в Ереван. Потом была консерватория, годы творчества. «Я очень люблю композиторов, которые до конца жизни остаются учениками. У них постоянно открыты окна для изучения нового, как у великого Игоря Стравинского. Известно, что в последние годы жизни он переписывал от руки, как ученик, партитуры старых мастеров. Интерес к армянской народной песне, к нашей духовной музыке был у меня постоянным. Если говорить о любимых композиторах, первым был Комитас. Потом, в ранние школьные годы, возникла любовь к музыке Арама Хачатуряна, она продолжается до сих пор. По сей день слушаю и Шостаковича, которым увлекся в ереванском музыкальном училище. Было увлечение Стравинским, Бартоком, Хиндемитом, Новой Венской школой — Шенбергом, Бергом, Веберном. Потом Булез, Штокгаузен. Был продолжительный период увлечения Клодом Дебюсси. Позднее возник интерес к старинной европейской музыке: Монтеверди, Джезуальдо, Шютцу. Когда увлекаешься новой музыкой, это естественно и органично ведет тебя к старинной добаховской музыке. Комитас для меня важнее и ближе других. Люблю его слушать, изучать, анализировать глубже и глубже», – сказал он в одном из интервью.
Автору довелось несколько раз встретиться с композитором, и всегда поражала его действительно детская увлеченность тем композитором, которого он в данный момент слушал. Подавляющее большинство знает Мансуряна по музыке к фильму «Пощечина» – совершенно пронзительная, выстраданная и так напоминающая творчество Ваана Тотовенца, по новелле которого и был снят фильм, на самом деле называющийся «Кусочек неба». Мансурян написал музыку к фильму «Цвет граната» Сергея Параджанова – именно «мансуряновский» почерк передал весь смысл фильма. «Осенняя пастораль» Михаила Вартанова, «Мы и наши горы» Генриха Маляна , «Хозяин» Б. Оганесяна по роману Гранта Матевосяна, «Белые грезы» Сергея Исраэляна, прекрасный фильм «Танго нашего детства» с Галей Новенц и Фрунзиком Мкртчяном, снятый Альбертом Мкртчяном, «Камера обскура» Г. Саркисяна (2000) – вот неполный перечень фильмов, в которых музыка Мансуряна не просто фон, а еще один герой, подчас даже главный.
"У нас есть все предпосылки для развития той музыкальной культуры, которая остановилась вместе с падением Киликийской государственности. Важно посмотреть на положение вещей в Киликии, на ситуацию в тогдашней Европе — а мы имели с ней очень активные связи. Есть потенциальная возможность вернуться на этот путь, разобраться, что именно остановилось тогда и что мы оставили там. Когда пытаешься фантазировать, как можно было бы двигаться дальше, видишь чудесный рай для продолжения музыкальной традиции. Архитектура, книжная миниатюра, музыка — все составляло единство".
А еще он написал музыку на слова Нерсеса Шнорали, Григора Нарекаци, Хачатура Кечареци, Наапета Кучака, Ованнеса Туманяна, Чаренца, Костана Заряна, Матевоса Зарифяна, Ваана Терьяна, Аветика Исаакяна, Размика Давояна.