25 Ապրիլ 2006 - 12:24 AMT
Newsru.com. Վ.Աբրահամյանցի սպանության մեղադրանքով ձերբակալված պատանուց ցուցմունքները ստացվել են խաբեության միջոցով
Հայտնի են դարձել Մոսկվայի «Պուշկինսկայա» մետրոյի կայարանում հայազգի Վահան Աբրահամյանցի սպանության նոր մանրամասներ: Միանգամից մի քանի ռուսական թերթեր գրում են, որ սպանության մեղադրանքով ձերբակալված 17-ամյա Դենիս Կուլագինը չի կատարել այդ հանցագործությունը, հաղորդում է Newsru.com-ը: Դպրոցականի մոր խոսքերով, նա ինքն է ստիպել նրան խոստովանել, թե սպանություն է կատարել` քննիչների սպառնալիքների պատճառով: Բացի այդ, չի գտնվել սպանության գործիքը` դանակը, իսկ դիտարկման տեսախցիկները ոչինչ չեն նկարահանել: Այդպիսով, քննությունն ունի միայն անչափահասի խոստովանությունը, որին ապօրինի հարցաքննել են մի քանի ժամ շարունակ առանց մոր կամ փաստաբանի ներկայության: Կասկածելի է նաեւ այն փաստը, որ դանակով վիրավորվել է եւս երկու հոգի: Վերքերը վտանգավոր չէին, սակայն, ըստ զոհված ուսանողի ընտանիքի փաստաբանի, եւս երկու վիրավորների առկայությունը լիովին հերքում է միայնակ մարդասպանի մասին վարկածը:
Ինչպես հայտարարել է Դենիս Կուլագինի մայրը` Օլգա Կուլագինան, նա Դենիսից իմացել է, որ իր որդին հարեւաններ Իլյաի եւ Կոստյաի հետ գնացել են Մարյինո, տեսնելու «Սպարտակի» եւ «Լոկոմոտիվի» ֆանատների ծեծկռտուքը: «Դենիսն ասաց, որ այդ մասին նրանց պատմել են «Լոկոմոտիվի» ուրիշ ֆանատներ»,-ասում է Կուլագինան,-միլիցիայի դպրոցի կուրսանտ Լազարը եւ Վահան անունով մի ուսանող: Նրանց հետ տղաները պայմանավորվել են հանդիպել «Պուշկինսկայա» մետրոյի կայարանում: Դենիսը, Իլյան եւ Կոստյան սկզբից գնացել են Ժաննայի ետեւից: Այդ աղջկա հետ Դենիսն ընկերություն է անում արդեն հինգ ամիս»: «Լազարի եւ Վահանի հետ տղաները հանդիպել են 4.30-ին: Հավաքվել են 12 տղաներ: Նրանցից երկուսը` Լազարը եւ Վահանը բարձրացել են փողոց ծխելու: 16.45-ին նրանք վազքով իջել են շարժասանդուղքով եւ վազել դեպի Իլյան, Կոստյան եւ Դենիսը: Նրանք միայն հասցրել են ասել. «Մեր ետեւից գալիս են կամ հետեւում են»: Եվ միանգամից տղաների վրա հարվածներ են տեղացել: Նրանց ծեծում էին կաշվե բաճկոններով սափրագլուխները: Ծեծում էին ուժեղ` տղաներից մեկը գանգուղեղային վնասվածք է ստացել: Դենիսը դանակ է տեսել հարձակվողներից մեկի ձեռքում , բռնել է Ժաննայի ձեռքը եւ նրանք հասցրել են մտնել վագոն: Հասել են մինչեւ մետրոյի «Բարիկադնայա» կայարան: Հետո վերադարձել են «Պուշկինսկայա» կայարան, մոտեցել են միլիցիոներներին եւ պատմել հարձակման մասին: Այդպես էլ նրանք հայտնվել են միլիցիայում»,-պատմել է Օլգա Կուլագինան:
«Երբ ես եկա, մեզ այլընտրանք առաջարկեցին` կամ Դենիսը կնստի 15 տարի ազգային հողի վրա կատարված սպանության համար կամ անձնական հակակրանքից կատարված սպանության համար` պաշտպանելով աղջկա պատիվը: «Սիրային եռանկյունում» կատարված սպանության համար քննիչը խոստացավ «պայմանական» կամ աննշան դատավճիռ: Եվ խնդրեց խոստովանություն գրել: Ես պնդեցի, որ Դենիսը ստորագրի, որ բախումը աղջկա պատճառով է եղել»,-ասել է Կուլագինան: Նա նաեւ ուշադրություն է դարձրել, որ իր որդին բոլորովին նման չէ որոնվող կասկածյալին: «Մարդասպանի ֆոտոռոբոտը հետեւյալն է` սափրագլուխ, նշված է հասակը` 160, աչքերը դուրս թռած, կրել է մուգ գույնի բաճկոն, սեւ ջինսեր եւ բանակային կոշիկներ»: Այդպես են նկարագրել Վահանի սպանողին ականատեսները: Իսկ իմ որդու մազերը գանգուր են, հասակը` 180, հագել էր գորշ բաճկոն, երկնագույն ջինսեր եւ սպիտակ սպորտային կոշիկներ»,-պատմել է Օլգա Կուլագինան: Նշենք, որ պրոֆեսիոնալ փաստաբանի հետ շփվելուց հետո Դենիս Կուլագինը հրաժարվել է իր ցուցմունքներից:

25 Апрель 2006 - 12:24 AMT
Стали известны новые подробности убийства армянина Вагана Абрамянца в московском метро на станции “Пушкинская” в минувшие выходные. Сразу несколько российских газет утверждают, что задержанный по подозрению в этом убийстве 17-летний Денис Кулагин не совершал этого преступления, сообщает Newsru.com. По словам матери школьника, она сама заставила его сознаться в убийстве из-за угроз со стороны следователей. Кроме того, не найдено орудие убийства – нож, а камеры наблюдения ничего не засняли. Таким образом, у следствия есть лишь признание несовершеннолетнего, которого незаконно допрашивали несколько часов без присутствия матери или адвоката. Кроме того, вызывает сомнения тот факт, что ножевые ранения были получены еще двумя подростками. Они не были опасными, но, по мнению адвоката семьи погибшего студента, наличие еще двух раненых полностью опровергает версию следствия об убийце-одиночке.
Как заявила мать Дениса Кулагина Ольга Кулагина, она со слов Дениса узнала, что сын вместе с соседями Ильей и Костей отправились в Марьино посмотреть на драку фанатов “Спартака” и “Локомотива”. “Денис сказал, что о драке им рассказали другие фанаты “Локомотива”, – говорит Ольга Кулагина, – курсант школы милиции по имени Лазарь и студент по имени Ваган. С ними мальчишки договорились встретиться на “Пушке”. Денис с Ильей и Костей сначала заехали за Жанной. С этой девочкой Денис дружит около 5 месяцев”. “С Лазарем и Ваганом мальчишки встретились в полпятого. Собрались 12 ребят. Двое из них – Лазарь и Ваган – поднялись покурить на улицу. В 16:45 они буквально бегом спустились с эскалатора и бросились к Илье, Косте и Денису. Они успели сказать: “За нами идут или следят”. И сразу же на мальчишек обрушились удары. Их били парни в кожанках, стриженные наголо. Били сильно: у одного из мальчиков – Сергея – черепно-мозговая травма. Денис увидел у одного из нападавших нож, схватил Жанну, и они прыгнули в вагон. Доехали до станции метро “Баррикадная”. Потом вернулись на “Пушкинскую”, подошли к милиционерам и рассказали о нападавших. Так он и попал в милицию”, – рассказала Ольга Кулагина.
“Когда я приехала, нам предложили выбор: или Денис сядет на 15 лет за убийство на национальной почве, или за убийство из личной неприязни – защищая честь девушки. За убийство в “любовном треугольнике” следователь пообещал “условно” либо незначительный срок. И попросил написать признание. Я настояла, чтобы Денис подписал, что конфликт произошел из-за девушки”, – сказала Кулагина. Она также обратила внимание на то, что ее сын не похож на разыскиваемого подозреваемого. “На фотороботе убийца – лысый, указан “рост – 160, глаза навыкате, был одет в темную куртку, черные джинсы и армейские ботинки”. Таким убийцу Вагана описали очевидцы. А у моего сына кучерявые мелированные волосы, рост – 180, да и был он в серой куртке, голубых джинсах и белых кроссовках”, – сказала Ольга Кулагина. Отметим, что после общения с профессиональным адвокатом Денис Кулагин от своего признания отказался.