11 Փետրվար 2014 - 11:38 AMT
Ռուս երաժիշտ Յուրի Բաշմետի հրավերով դուդուկահար Գևորգ Դաբաղյանը փետրվարի 18-ին կմեկնի Սոչի՝ մասնակցելու Օլիմպիադայից մեկ օր առաջ՝ փետրվարի 6-ին, մեկնարկած Արվեստի ձմեռային 7-րդ միջազգային փառատոնի փակմանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին ասաց դուդուկահարը, փակման համերգը փետրվարի 20-ին է. այնտեղ նա կնվագի Կոմիտասի ու Վաչե Շառաֆյանի ստեղծագործություններից մի քանիսը, ելույթը մոտ 15 րոպե կտևի:
«Բաշմետի հետ արդեն 5 տարի ենք աշխատում, համատեղ համերգներ ենք ունեցել, բայց այս հրավերն ինձ համար շատ անսպասելի էր, քանի որ ուրիշ ծրագրերի էինք նախապատրաստում»,- ասաց երաժիշտը՝ հավելելով, որ հրավերը «հուզիչ ու ուրախալի է», ինչպես նաև շատ պարտավորեցնող.- «Պիտի ամեն ինչ անեմ, որ բարձր մակարդակով ներկայանամ ու բարձր պահեմ Հայաստանի անունը»:
Ի դեպ, երաժիշտը հետևում է այս օրերին Սոչիում ընթացող Ձմեռային օլիմպիադայում հայ մարզիկների ելույթներին: Ափսոսելով, որ մեր դահուկորդներ Սերգեյ Միքայելյանն ու Արթուր Եղոյանն առաջին ելույթում վերջին հորիզոնականում էին (68 մասնակցից համապատասխանաբար 46-րդ ու 63-րդ տեղերում), ավելի կարևորում է մասնակցությունը՝ նշելով նաև, որ հաստատ առաջընթաց կունենանք:
Այս տարի Սոչիում անցկացվող Արվեստի ձմեռային միջազգային փառատոնն իր պատմությունում ամենաերկարն է: Փառատոնի կազմակերպիչը ռուս հայտնի երաժիշտ Յուրի Բաշմետն է, ով նաև դրա արտ-տնօրենն է: Նրա համոզմամբ, փառատոնն արդեն իր տեղն ունի ամբողջ աշխարհում: Այս տարի ծրագիրը հագեցած է՝ կինոդիտումներ, համաժողովներ, համերգներ, ցուցադրություններ, թատերական ներկայացումներ և այլն: Իմիջիայլոց, արվեստի համաժողովն անցնելու է ինչպես Սոչիի մի քանի հարթակներում, այդպես էլ Կրասնայա Պոլյանայում, իսկ հիմնական բեմահարթակը Ձմեռային թատրոնն է, որտեղ էլ Դաբաղյանը ելույթ կունենա:
Ինչպես հիշում եք, հայկական երաժշտությամբ էր մեկնարկել նաև Սոչիի Ձմեռային օլիմպիադան: Փետրվարի 7-ին՝ խաղերի բացմանը, երբ բոլորը ողջունում էին մարզիկներին, հնչեց Միքայել Թարիվերդիևի երաժշտությունը, այնուհետև, երբ ներկայացվում էր Ռուսաստանի պատմությունը, հնչեցին Առնո Բաբաջանյանի «Երկրագնդի լավագույն քաղաքն» ու Արամ Խաչատրյանի «Սուսերով պարը»:

По приглашению российского альтиста и дирижера Юрия Башмета армянский дудукист Геворк Дабагян 18-го февраля отправится в Сочи для участия в закрытии стартовавшего за день до Олимпийских игр – 6-го февраля, Зимнего фестиваля искусств. Как сообщил PanARMENIAN.Net Геворк Дабагян, посвященный закрытию фестиваля концерт состоится 20 февраля. На концерте он исполнит произведения Комитаса и современного композитора Ваче Шарафяна.
«Я работаю с Башметом уже пятый год, у нас были совместные концерты, но это приглашение стало для меня неожиданностью, так как мы готовили совсем другие проекты», – сказал музыкант, добавив, что это «приглашение стало для него очень волнительным и радостным событием»: «Я должен сделать все, чтобы выступить как можно лучше».
Геворк Дабагян признался, что следит за выступлениями армянских спортсменов на проходящих в Сочи зимних Олимпийских играх. Выразив сожаление тем, что армянские лыжники Сергей Микаелян и Артур Егоян после первых выступлений не заняли высоких позиций, музыкант отметил, что главное – участие, при этом выразил уверенность, что армянские спортсмены обязательно добьются успеха.
Зимний фестиваль искусств в Сочи, организатором и арт-директором которого является Юрий Башмет, в этом году станет самым продолжительным в своей истории. В программу фестиваля 2014 года включены кинопоказы, конференции, концерты, выставки, театральные представления. Фестиваль походит не только на территории Сочи, но и на Красной поляне, где находится горный кластер Олимпийских игр. Закрытие фестиваля состоится в Зимнем театре, где и выступит Геворк Дабагян.
Стоит отметить, что произведения армянских композиторов прозвучали и во время церемонии открытия XXII зимних Олипийских игр. В частности, во время церемонии были использованы музыка Микаела Таривердиева, мелодия песни Арно Бабаджаняна «Самый лучший город на земле» и «Танец с саблями» Арама Хачатуряна.