14 Փետրվար 2014 - 16:54 AMT
2014-ի փետրվարի 10-ի դրությամբ Հայաստանի 31,5 հազար քաղաքացու համար մուտքը Ռուսաստան արգելված է: Այս մասին ճեպազրույցում տեղեկացրեց միգրացիոն հարցերով Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան աշխատակից Սվետլանա Ստեպանովան՝ հավելելով, որ վերջին 1,5 ամսվա ընթացքում ևս 8100 մարդու մուտք է արգելվել: Կան նաև «ռիսկային խմբեր», որտեղ 170 հազար քաղաքացի է ներառված:
«Դրանք այն քաղաքացիներն են, որոնք Ռուսաստան են մտել, ինչից հետո երկրում մնացել են թույլատրված ժամկետից ավելի: Երկրից դուրս չեն եկել, աշխատանքի թույլտվություն չեն ձևակերպել, բայց շարունակում են մնալ այնտեղ: Կան մարդիկ, որ անօրինական են աշխատում, կան, որ ուղղակի ապրում են, բայց բոլորի տվյալները բազայում են, ու սահմանը հատելուց նրանց մուտքը Ռուսաստան կարգելվի», – նշել է Ստեպանովան: Նրա խոսքով, ընդհանուր առմամբ 2013-ին ՌԴ մուտքն արգելվել է 464 հազար մարդու համար, որոնցից 422 հազարը՝ ԱՊՀ երկրների քաղաքացացիներ էին:
«2014-ի փետրվարի դրությամբ Ռուսաստան մուտքը փակ է 573 հազար մարդու համար»,- ասաց միգրացիոն ծառայության ներկայացուցիչը:
Նախորդ տարի Հայաստանի 670 հազար քաղաքացի է մտել Ռուսաստան: Դա 20%-ով ավելի է 2012-ի ցուցանիշից՝ 540 հազարից: 2013-ի տվյալներով, ՌԴ-ում պաշտոնապես աշխատել է մոտ 130 հազար Հայաստանի քաղաքացի, ինչը 4%-ով ավելի է 2012-ի թվերից: 2013-ին ՌԴ-ում աշխատելու համար հայաստանցիները 37,2 հազար աշխատանքի թույլտվություն ու 92,5 հազար պատենտ են ձևակերպել:
Տարեսկզբից Ռուսաստանում ուժի մեջ էին մտել «ՌԴ մուտքի ու ելքի մասին» ինչպես նաև «ՌԴ-ում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքի մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունները, համաձայն որոնց, 2014-ի հունվարի 1-ից այն երկրների քաղաքացիները, որոնք Ռուսաստանի հետ մուտքի արտոնագրի ռեժիմ չունեն (այդ թվում նաև Հայաստանը), կարող են երկրում գտնվել 90 օրվա ընթացքում ամեն 180 օրը մեկ: Ստեպանովայի խոսքով, դեսպանատանը կազմակերպված ճեպազրույցը ՌԴ օրենքներում փոփոխությունները Հայաստանի բնակչությանը բացատրելու համար էր:
«Եթե առաջ կարելի էր մի քանի ժամով կամ օրով լքել երկրի սահմանները միայն դա անելու համար, հիմա դա արդեն բավական չէ: 90-180 նոր կանոնների ներդրումից հետո երկիր մուտք գործողը պիտի հաշվառման կանգնի, աշխատանքի թույլտվություն կամ պատենտ ստանա: Այդ պահանջը չի տարածվում ուսանողների ու երկրում բուժում ստացողների վրա: Բազմաթիվ տարբերակներ կան 90 օրվա ընթացքում այդ ամենն օրինականացնել»,- նշեց Սվետլանա Ստեպանովան՝ հավելելով, որ հակառակ դեպքում քաղաքացին ստիպված կլինի լքել երկիրն ու վերադառնալ 180 օրից:
Աշխատանքի թույլտվության պատենտը տրվում է մի քանի օրվա ընթացքում, արժեքը՝ հազար ռուբլի է (մոտ 11,8 հազար դրամ): Քանի դեռ այն գործում է, քաղաքացին կարող է գտնվել ՌԴ տարածքում: Պատենտը ձևակերպվում է 1-ից՝ 3 ամսվա, իսկ աշխատանքի թույլտվությունը՝ մեկ տարվա համար՝ երկարացնելու հնարավորությամբ:
Դեսպանատան ներկայացուցչի խոսքով, միգրացիոն քաղաքականությունը չի խստացվել, պարզապես կարգավորվել է: Իմիջիայլոց, 2014-ի հունվարի 1-ից ուսանողներին թույլատրվում է աշխատել առանց աշխատանքի թույլտվության: Հաջորդ նորամուծությունը՝ իրավաբանական անձանց մոտ աշխատանքի թույլտվությունը ձևակերպելու համար փաստաթղթերը հանձնելիս քաղաքացիները պիտի բժշկական տեղեկանք ներկայացնեն ՄԻԱՎ-ի ու այլ վտանգավոր հիվանդությունների մասին: Առաջ այդ տեղեկանքը ներկայացվում էր դիմումը հանձնելուց հետո:
Ստեպանովան նաև նշել է, որ ՌԴ մուտքը կարող է փակվել 3 կամ 5 տարով: Առաջին կատեգորիային դասվում են այն քաղաքացիները, որոնք խախտել են Ռուսաստանում մնալու ռեժիմը: Այս խմբում են նաև նրանք, ով 3 տարվա ընթացքում երկու և ավելի ադմինիստրատիվ խախտում է արել, այդ թվում՝ երթևեկության կանոնները:5 տարով երկիր մուտքը կարգելվի նրանց, ովքեր վտարվել կամ տեղահանվել են:
«Հայաստանն ըմբռնումով է մոտենում ՌԴ ձեռնարկած միջոցներին ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարելու համատեքստում, սակայն հաշվի չեն առնված Մոսկվայի ու Երևանի համատեղ ինտեգրացիոն քաղաքականության կարևոր նրբությունները»,- ասվում էր Բաղդասարյանի նամակում:

14 Февраль 2014 - 14:06 AMT
По состоянию на 10 февраля въезд в Россию запрещен 31,5 тысячам гражданам Армении. Об этом заявила сотрудник посольства РФ в Ереване по миграционным вопросам Светлана Степанова, добавив, что за почти полтора месяца 2014 года закрыт въезд еще 8,1 тыс.
Есть также «группы риска», в которую входят 170 тысяч человек. «Это граждане, которые въехали в Россию, просрочили сроки пребывания. Не выехали, не оформили разрешение на работу и остаются в России. Кто-то нелегально работает, кто-то просто живет – но все они в базе данных. При пересечения границы им автоматически закроют въезд в Россию», – подчеркнула Степанова.
Всего, по словам Степановой, в 2013 году въезд в Россию был запрещен 464 тысячам человек, из которых 422 тысячи – граждане СНГ. «Всего по состоянию на февраль 2014 закрыт въезд 573 тысячам человек»,- добавила Степанова.
В 2013 г в Россию въехали 670 тысяч граждан Армении. Это на 20% больше, чем за 2012 год, когда число въехавших составляло 540 тысяч.По итогам 2013 г количество граждан РА, официально работающих в России, составило почти 130 тысяч, что на 4% больше, чем в 2012 г. В 2013 г гражданами Армении в РФ оформлено 37,2 тысяч разрешений на работу и 92,5 тысячи патентов.
С начала года в России вступили в силу изменения в законы «О въезде и выезде в РФ» и «О правовом статусе иностранных граждан в РФ», согласно которым, начиная с 1-го января 2014 года граждане из стран, имеющих право на безвизовый въезд на территорию РФ (в том числе, из Армении), могут находиться на территории России 90 суток в течение каждого периода в 180 суток.
Брифинг в посольстве, по словам Степановой был проведен для того, чтобы донести до населения Армении изменения в законодательстве РФ. «Если раньше можно было на несколько часов или суток выехать за пределы страны, лишь бы пересечь границу, то теперь этого недостаточно. Теперь, после введения правил 90 – 180 (пребывание 90 дней на территории РФ каждые 180 дней), приезжий должен стать на учет, получить разрешение на работу или патент. Это требование не распространяется на студентов и находящихся на лечении. За 90 дней есть масса возможностей легализоваться», – отметила Светлана Степанова, добавив, что в противном случае гражданин должен выехать из страны, вернуться он сможет по прошествии 180 дней.
Патент на разрешение работы выдается в течение нескольких дней и стоит 1 тысячу рублей. На срок действия патента и разрешения на работу гражданин может находиться на территории РФ. Патент оформляется на срок от 1 до 3 месяцев. Разрешение на работу действует в течение года с продлением. По мнению сотрудника посольства, миграционная политика не ужесточилась, а упорядочилась. С 1 января 2014 года студентам разрешено работать без разрешения на работу. Другое нововведение касается того, что гражданам, чтобы оформить разрешение на работу у юридических лиц, отныне вместе с подачей заявки необходимо представить медицинскую справку об отсутствии ВИЧ и социально опасных болезней. Раньше справка подавалась после заявления.
Степанова также сказала, что въезд в РФ может быть закрыт на 3 или 5 лет. В первую категорию подпадают граждане, которые нарушили режим пребывания в РФ. Сюда же причислены лица, на счету которых два и более административных правонарушения в течение 3 лет пребывания в РФ, включая нарушение правил дорожного движения.На 5 лет въезд в страну закрывается для тех граждан, которые были подвергнуты выдворению или депортации.