Հայաստանի գործակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հետ բոլոր ուղղություններով ընթանում է դրական, և Հայաստանն այդտեղ ունի լավ արդյունքներ, փետրվարի 26-ին հայտարարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը:
«ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի կարևորումը մեր երկրի համար ունի կենսական նշանակություն»,- tert.am-ի հաղորդմամբ` ասել է Բաղդասարյանը` որպես առաջիկա կարևոր խնդիրներ նշելով ՀԱՊԿ-ի հետ միացյալ ավիացիայի ստեղծումն ու ՀԱՊԿ միասնական զորքերի կարգավորումը։
2013-ի հոկտեմբերին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը կօգնի ՀԱՊԿ երկրներին ժամանակակից զենքով: «ՀԱՊԿ երկրներ արդիական զենքի և սպառազինության առաքումների ծրագիրը պատրաստ է, հաստատված է մեր երկրների նախագահների կողմից,- ասել էր նա: -Կա սպառազինության հաստատված անվանական ցանկ, այժմ հստակեցվում են այդ օգնության ժամկետները»:
Նա նշել էր, որ «ծրագիրը գտնվում է իրականացման փուլում» ու «հսկայական միջոցներ է պահանջում»: «Կարծում եմ, որ կարող է որոշակի ձգձգում լինել, հաշվի առնելով ՀԱՊԿ մի շարք պետությունների ֆինանսական հնարավորությունները»,- ասել էր Բորդյուժան:
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանային անդորրի խախտման դեպքերն` Բաղդասարյանը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ի հետ այդ մասով Հայաստանը որևէ պայմանավորվածություն չունի. «Յուրաքանչյուր սահմանային խախտման դեպքում եթե մեզ թվում է, որ ՀԱՊԿ-ը պիտի միջոցներ ձեռնարկի, սխալվում ենք, պայմանագրում նման կետ չկա»:
«Խոսքը վերաբերում է պետության դեմ զինված գործողությանը»,- պարզաբանել է նա` ընգծելով, որ նկատի ունի Հայաստանի Հանրապետությունը, ու որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգության ապահովման երաշխավորը Հայաստանի Հանրապետությունն է:
«Քանի դեռ կա դիվանագիտական պատերազմ, քանի դեռ կա Ադրբեջանի կողմից մեր պետական սահմանների նկատմամբ ոտնձգություն, նման դեպքերը շարունակվելու են»,- ավելացրել է նա:
Հունվարի վերջին թե հայ-ադրբեջանական սահմանի, թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի երկայնքով հակառակորդն ակտիվ խախտում էր հրադադարը: Հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Ջրաբերդ) և հարավարևելյան (Կորգան) ուղղություններում հակառակորդը դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման միաժամանակյա փորձեր էր արել, բռնկված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից ստացած հրազենային վիրավորումից զոհվել էր կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանը: Ավելի ուշ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր էր ստորագրել, համաձայն որի կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանին հետմահու պարգևատրվել էր «Արիության համար» մեդալով:
Հունվարի 28-ին հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հակառակորդի դիպուկահարի կողմից արձակված գնդակից զոհվեց զինծառայող Կարեն Գալստյանը: Ավելի ուշ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով զինծառայոդղը հետմահու պարգևատրվել էր «Մարտական ծառայություն» մեդալով:
ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները մի շարք այլ հարցերի հետ քննարկվել են փետրվարի 25-ին Անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցած հանդիպմանը, որի ընթացքում ԱԱԽ անդամները նաև հավանության են արժանացրել «Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն գործողությունների ծրագրի կատարումն ապահովող 2014-2015 թվականների միջոցառումների ցանկի» նախագիծը` գրում է panorama.am-ը:
ԵՄ-ն Հայաստանին պատրաստ է աջակցել 6 ուղղություններով` 160 գերակա խնդիրների լուծման կամ մեղմման համար` ասել է Բաղդասարյանը.
«Մենք այսօր ՄՄ-ին անդամակցելու հայտ ենք ներկայացրել, բայց միևնույն ժամանակ հայտարարվել է շարունակել ԵՄ-ի հետ սերտ գործակցությունը»,- հավելել է ԱԱԽ քարտուղարը:
Նրա փոխանցմամբ՝ ԵՄ-ի կողմից արդեն 30 մլն եվրոյի աջակցություն է հատկացրել Հայաստանին կոռուպցիայի դեմ բարեփոխումների ոլորտում ու 40 մլն եվրո` հասարակական սեկտորին:
2013-ի նոյեմբերի վերջին Վիլնյուսում ԵՄ գագաթնաժողովին Հայաստանը պետք է նախաստորագրեր ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագիրը, ինչը սակայն տեղի չունեցավ, քանի որ ավելի վաղ` սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին:
ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնգիրը չկնքելուց հետո Ուկրաինայում ծավալված իրադարձություններին անդրադառնալով` ԱԱԽ քարտուղար Բաղդասարյանը նշել է, որ Հայաստանում նման զարգացումները կարող են վտանգավոր լինել, հաշվի առնելով «դարանակալած թշնամուն» ու անվտանգության առաջնայնությունը.
«Կան մարդիկ, որոնք կուզենան Հայաստանում նման բան լինի, մենք պետք է հանգիստ մոտենանք նրանց, նաև պետք է հասկանանք, որ մեր երկրի համար էվոլյուցիոն զարգացումներն ավելի լավ են, քան ռեվոլյուցիոն»,- մանրամասնել է նա:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Բաղադասրյանը նաև տեղեկացրել է, որ Հայաստանում ներդրվում է այլընտրանքային պատիժների մի նոր համակարգ, որը նվազ հանցանք գործածներին հնարավորություն կտա այլ պատժամիջոցներով պատժվել:
Ըստ ԱԱԽ քարտուղարի` Հայաստանում այսօր պատիժ է կրում 3 900 մարդ, իսկ ներդրվող համակարգի շնորհիվ նրանցից 1300-ի նկատմամբ այլ պատժատեսակ կկիրառվի, օրինակ, տնային կալանք։ Բաղդասարյանի մեկնաբանմամբ` համակարգը հնարավորություն կտա ապահովել սոցիալական արդարություն ու միևնույն ժամանակ պատժի կիրառման անխուսափելիություն:

Армения готова продолжать активное сотрудничество с ЕС, программа действий на предстоящие годы уже утверждена Советом национальной безопасности страны. Об этом сегодня, 26 февраля, на пресс-конференции заявил секретарь Совета нацбезопасности Артур Багдасарян, добавив, что намерение Армении вступить в ТС не является препятствием для развития отношений с ЕС.
По его словам, утвержденная накануне программа состоит из 160 действий, которые предполагают проведение реформ в таких сферах, как политическая, судебно-правовая, гуманитарная сфера, сфера здравоохранения и проч. Он отметил, что европейская сторона будет оказывать содействие в реализации реформ. По словам Багдасаряна, в декабре прошлого года было заявлено о предоставлении 30 млн. евро на борьбу с коррупцией и более 40 млн. евро на развитие общественного сектора. В целом в 2014 году ЕС предоставит странам Восточного партнерства 15 млрд. евро, проинформировал он, передает Armenia Today.
На саммите Восточного партнерства в Вильнюсе в ноябре 2013 года планировалось подписание Соглашения об ассоциации Армении и Евросоюза, однако 3 сентября на встрече с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза. Это решение Армении вызвало критику со стороны европейских структур и экспертных кругов, которые заявили, что Армения практически прервала переговоры с Европой, что сделало невозможным парафирование Соглашения об Ассоциации с ЕС.
Как сообщает Panorama.am, на пресс-конференции Артур Багдасарян также обратился к намерению 4 непровластных фракций парламента РА инициировать процедуру вынесения вотума недоверия правительству.
«Республиканская партия Армении (РПА) официально объявила, что правительство не обсуждало вопрос о смене премьер-министра. Партия „Оринац еркир”, как член коалиции, остается приверженной заключенному меморандуму», – сказал Артур Багдасарян.
По его мнению, инициатива непровластных фракций парламента Армении по вынесению вотума недоверия правительству не увенчается успехом, если учесть соотношение политических сил в парламенте.
«Что же касается моего отношения к данной инициативе, то я отношусь к ней с пониманием. Логично, что могут быть разные предложения. Мы не должны осуждать их инициативы», – добавил Артур Багдасарян.
Уже несколько недель 4 непровластные фракции парламента РА – АРФ «Дашнакцутюн», «Процветающая Армения», «Армянский национальный конгресс» и «Наследие» – обсуждают вопрос о вотуме недоверия правительству, однако к окончательному соглашению пока не пришли.
Секретарь Совбеза Армении заявил также, что Ереван выступает за развитие военной компоненты ОДКБ. «Мы заинтересованы в развитии как политической, так и военной компоненты ОДКБ. Мы являемся активным членом Организации, и развитие, в частности, военной компоненты является жизненно важным для нашей страны», – подчеркнул Багдасарян. Он напомнил, что в последнее время был принят ряд соглашений, касающихся сотрудничества в рамках ОДКБ, в частности, обеспечения подразделений КСОР современной техникой и снаряжением, а также проведения регулярных учений. «Мы активно работаем над созданием единых авиационных сил ОДКБ и систем ПВО. Проблема развития авиации, создание системы противовоздушной обороны в рамках ОДКБ имеет важное значение для нашей страны. Я уверен, что создание единых авиационных сил ОДКБ сыграет важную роль в обеспечении безопасности Армении»,- сказал Багдасарян.
Еще в октябре 2013 года генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа заявил, что Россия окажет странам ОДКБ помощь в оснащении современным оружием. "Программа поставок в страны ОДКБ современного вооружения и военной техники готова, утверждена президентами наших стран, – сказал он. – Есть утвержденная номенклатура вооружения. Сейчас идет уточнение сроков этой помощи". По его словам, "эта программа – в стадии реализации, мы перешли уже практическую плоскость сотрудничества". Генсек также отметил, что "программа вооружения требует колоссальных средств". "Я допускаю, что могут быть задержки в ее реализации с учетом финансовых возможностей ряда государств ОДКБ", – заключил Бордюжа.