14 Մարտ 2014 - 18:54 AMT
«Եվրատեսիլ 2014» երգի մրցույթում Արամ MP3-ն Հայաստանը կներկայացնի Not Alone երգով։ Այս մասին հայտարարվեց Հանրայինի ուղիղ եթերում։ Երաժշտության հեղինակն ինքն Արամն է, խոսքերը գրել է Գարիկ Պապոյանը «Վիտամին» ակումբից, գործիքավորումը Լիլիթ Նավասարդյանինն է, տեսահոլովակը նկարահանել է Գրիգոր Գասպարյանը։
Հայաստանյան գեղարվեստական խումբը ստացել էր հայ ու օտարազգի կոմպոզիտորների 75-ից ավելի երգ։Վերջնական ընտրությունը կատարվել է մի քանի փուլից բաղկացած լսումների, մանրամասն ուսումնասիրությունների ու մասնագիտական focus group-ի արդյունքում: Հաշվի են առնվել համաշխարհային արդի երաժշտական տենդենցները ու հայաստանյան պատվիրակ Արամ MP3-ի ձայնային տվյալները:
Այն մասին, որ Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2014»-ում կներկայացնի հենց Արամ MP3-ն, մրցույթում հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը տեղեկացրել էր Հանրայինի ամանորյա եթերի ժամանակ:
Ինչպես Արամը գրել է ֆեյսբուքի իր էջում, «Եվրատեսիլ» սկսել է դիտել դեռևս մանկուց ու այդ բեմում երգելու մասին միայն երազում էր:
«Հիշում եմ, երբ 2006-ին Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցում էր այդ մրցույթին… Ուշ երեկո էր, մրցույթն էի դիտում ու հանկարծ լսեցի, որ Հայաստանն անցել է եզրափակիչ փուլ… Ուրախությանս չափ ու սահման չկար: Այնքան բարձր բղավեցի Անդրեի անունը կարծես ինքս Հունաստանում էի»,- կիսվել է նա։
Մրցույթն այս տարի Կոպենհագենում անցկացնելու հնարավորությունը 2013-ին Դանիան ձեռք էր բերել Էմիլի դե Ֆորեսթի հաղթանակի շնորհիվ:
Այս տարի «Եվրատեսիլը» կանցնի Join us (Միացեք մեզ) խորագրի ներքո: Կազմակերպիչների նախաձեռնությամբ՝ այս տարի յուրաքանչյուր մարդ կկարողանա հայտնվել «Եվրատեսիլ»-ում, եթե երգի Էմիլի դը Ֆորեսթի «Only Teardrops» երգը կամ պարի դրա ներքո՝ տեսագրվելով JoinUs.dk կայքում:
Սա կլինի Դանիայում անցնող արդեն երրորդ մրցույթը, վերջին անգամ դա 2001-ին էր։ Մրցույթի կիսաեզրափակիչները նախատեսված են մայիսի 6-ին և 8-ին, եզրափակիչը՝ մայիսի 10-ին։ Մրցույթին մասնակցելու է 37 երկիր։ Պորտուգալիան և Լեհաստանը հայտարարել են որ վերադառնում են մրցույթ։ Բուլղարիան, Խորվաթիան, Կիպրոսը և Սերբիան տարբեր պատճառներով չեն մասնակցելու մրցույթին։
2013-ի սեպտեմբերի 20-ին ԵՀՄ-ն հրապարակել էր «Եվրատեսիլ 2014»-ի պաշտոնական կանոնները, որոնք ներառում են փոփոխություններ ժյուրիի քվեարկության մեջ։ Կանոների նպատակն է ապահովել յուրաքանչյուր երկրի ժյուրիի 5 անդամների աշխատանքում առավել թափանցիկություն․ ըստ դրանց, մինչև մայիսի 1-ը յուրաքանչյուր երկիր պետք է հրապարակի իր ժյուրիի 5 անդամների անունները և մրցույթի ավարտից հետո բացահայտի ամբողջական քվեարկության արդյունքները։ Ինչպես 2013-ի Եվրատեսիլում, այնպես էլ 2014-ին կիսաեզրափակիչների և եզրափակչի ելույթների հերթականությունը որոշելու են պրոդյուսերները։

На международном песенном конкурсе «Евровидение-2014» представитель Армении Арам MP3 выступит с песней «Not alone». Автором слов песни является член клуба «Vitamin» Гарик Папоян, музыку написал сам Арам, аранжировку – Лилит Навасардян, а режиссером клипа является Григор Гаспарян.
Арам MP3 родился в Ереване в 1984 году. Учился в Ереванском государственном медицинском университете имени Мхитара Гераци. Играл в КВН, участвовал в юмористическом проекте «32 зуба», телепроекте «Две звезды». Ведущий ряда телепередач.
Свои произведения прислали более 75 армянских и зарубежных авторов. Песня была выбрана в результате состоявшихся в несколько этапов слушаний, детальных исследований и проведения фокус-групп. Были учтены современные мировые музыкальные тенденции, голосовые данные представляющего Армению Арама MP3, а также соответствие песни его стилю, сообщает Panorama.am.
59-й конкурс песни «Евровидение-2014» пройдет в Дании. Полуфиналы состоятся 6 и 8 мая, финал намечен на 10 мая 2014 года. Изначально на проведение Евровидения претендовали пять городов – столица Дании Копенгаген, а также Хернинг, Хорсенс, Фредерисия и Ольборг. 2 сентября 2013 года датский вещатель DR объявил, что конкурс пройдет в столице – Копенгагене.
Для Евровидения 2014 выделили целый остов города, где раньше располагалась промышленная зона «Рефхалеёэн» на острове Амагер. Само шоу было принято решение провести в большом зале B&W Hallerne. Лозунг конкурса – «Join Us», что означает «Присоединяйтесь к нам».
Дания уже третий раз будет принимать международный песенный конкурс Евровидение, ранее он уже проходил в 1964 и 2001 годах в столице Дании – Копенгагене. И вот спустя 13 лет этот город вновь примет любимое шоу Европы.