22 Մարտ 2014 - 08:31 AMT
Մարտի 21-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտային` վերջինիս խնդրանքով: Հանդիպմանը փոխարտգործնախարարը վերահաստատել է, որ ինքնորոշման իրավունքի վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումն անփոփոխ է և տարիների ընթացքում բազմիցս արտահայտվել է, հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Արտգործնախարարի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանի և Ուկրաինայի բարեկամ ժողովուրդների դարավոր հարաբերությունները կազմում են այն ամուր հենքը, որի վրա կառուցվում է մեր երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը:
Մարտի 22-ի դրությամբ` Իվան Կուխտան Հայաստանում է և գնացել է աշխատանքի, գրում է Tert.am-ը:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեյթի Լիչը, մեկնաբանելով Ղրիմի իրադարձությունները և դրանց առնչությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը, ասել է, որ իրենք մտահոգված են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի արտահայտություններից:
«Չկա որևէ կետ, որ մենք Ղրիմի հանրաքվեն համարենք ազատ կամարտահայտման դրսևորում»,- նշել է նա:
Ուկրաինայի ԱԳ փոխնախարար Դանիլո Լուբկիվսկին հայտարարել է, որ Հայաստանից պահանջում են վերանայել Ղրիմի հարցով դիրքորոշումը. «Հիասթափված ենք Հայաստանի դիրքորոշմանը վերաբերող տեղեկություններից։ Այսօր, ինչպես և երեկ, հրավիրել ենք Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանին, նրան փոխանցել մեր մտահոգությունները։ Հայաստանում մեր դեսպանատանը համապատասխան կարգադրություններ ենք տվել։ Այսօր հայկական կողմին նոտա ենք հղել, որտեղ դիմում ենք Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումը պարզաբանելու համար»,- նշել է նա։
Լուբկիվսկին հավելել է, որ Ուկրաինան դիմում է Հայաստանին՝ կոչ անելով մոտ ժամանակներս հայտարարել, որ երկիրը չի ընդունում Ղրիմի անեքսիան։ Ուկրաինան խորհրդատվությունների համար Կիև է կանչել ՀՀ-ում իր դեսպան Իվան Կուխտային:
Մարտի 19-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Կողմերն արձանագրել են, որ Ղրիմի հանրաքվեն ազատ կամարտահայտման միջոցով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակն է: Միաժամանակ ընդգծվել է միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, նվիրվածության կարևորությունը:
Մարտի 20-ին Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտան մամուլի ասուլիսին նշել էր, որ յուրաքանչյուր երկիր իր դիրքորոշումն արտահայտելու իրավունք ունի, բայց երկրի ԱԳՆ արդեն փոխանցվել են հայկական կողմի դիրքորոշումների մասին տեղեկությունները: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ղարաբաղի դիրքորոշմամբ պայմանավորված հայ-ուկրաինական հարաբերությունների ապագային, ապա դեսպան Կուխտան հավաստիացրել էր, որ այդ հարաբերությունները բոլոր մակարդակներով լավ են զարգանում։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Ուկրաինայի դիրքորոշումը հստակ է և անփոփոխ, ասել էր դիվանագետը․ «Ուկրաինան աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարցում»:

Принципиальная позиция Армении относительно права на самоопределение неизменна, сказал в пятницу замглавы армянского МИД Шаварш Кочарян на встрече с послом Украины в Армении Иваном Кухтой, которая состоялась по просьбе последнего.
На встрече Шаварш Кочарян подтвердил, что принципиальная позиция Армении относительно права на самоопределение неизменна и не раз выражалась на протяжении многих лет. По словам замминистра, многовековые дружественные отношения между народами Армении и Украины являются прочной основой для развития взаимодействия между двумя странами.
Ситуация в Украине была обсуждена также на совещании с руководящим составом МИД РА, которое накануне провел президент Армении.
21 марта министерство иностранных дел Украины направило Армении ноту с требованием пересмотреть свое решение по Крыму. Об этом на пресс-конференции сообщил заместитель министра Данило Лубкивский, отвечая на вопрос журналистов, может ли Украина разорвать дипломатические отношения с Арменией.
«Мы разочарованы сообщениями, которые касаются позиции Республики Армения. Сегодня, так же, как и вчера, уже дважды был приглашен посол Армении в Украине. До него была донесена наша обеспокоенность. Соответствующие поручения даны нашему посольству в Армении. Сегодня армянской стороне направлена нота, в которой содержится наше обращение предоставить все необходимые разъяснения по официальной позиции Армении», – сказал он.
Лубкивский добавил, что Украина также обращается к Армении с призывом в ближайшее время сообщить о том, что она не признает аннексию Крыма. «Сейчас мы ожидаем ответа», – отметил он. По его словам, озвучивание недружественной позиции негативно повлияет на двусторонние отношения Украины и Армении. На вопрос, какие могут быть последствия, Лубкивский сказал: «Негативные последствия двусторонних отношений имеют широкий спектр, который будет применен после того, как мы получим официальную позицию армянской стороны».
Также Украина вызвала в Киев для консультаций своего посла в Армении, сообщил директор департамента информационной политики МИД Евгений Перебийнис. "Сегодня принято решение вызвать для консультаций в Киев посла Украины в Армении Ивана Кухту", – сообщил он на брифинге в пятницу.
Между тем, как сообщила сотрудник посольства Украины в Армении Галина Михаленко, Иван Кухта находится в Ереване и сегодня, как обычно, вышел на работу. «Посол на своем рабочем месте, в Ереване, в посольстве», – сказала она, передает Tert.am
19 марта, по инициативе армянской стороны состоялся телефонный разговор президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина.
Беседу президентов Армении и России прокомментировала посол Великобритании в РА Кэтрин Лич. «Мы обеспокоены заявлениями Сержа Саргсяна и Владимира Путина, так как нет никаких оснований считать референдум в Крыму проявлением свободного волеизъявления народа», – сказала она, сообщает Tert.am.