24 Մարտ 2014 - 12:28 AMT
Ավան և Նոր Նորք համայնքների առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակել է 2012-ի հունիսի 17-ին «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում ծեծկռտուքի հետևանքով մահացած Վահե Ավետյանի գործով դատավճիռը: Ըստ դրա, գործով 6 ամբաստանյալին էլ՝ Դավիթ Ադամյանին,Գարիկ Մարգարյանին, Արման Բաղդասարյանին, Արթուր Բաբլոյանին, Նորայր Հայրապետյանին ու Արման Խաչատրյանին դատապարտել են 12-ական տարվա ազատազրկման ու 100․000-ական դրամ տուգանքի։
Ավելի վաղ մեղադրող կողմը պահանջել էր ամբաստանյալներից յուրաքանչյուրին դատապարտել 13-ական տարվա ազատազրկման: Մեղադրյալներն իրենց վերջին խոսքում չէին զղջացել սպանության համար։ Ավելի վաղ նրանք հանդես էին եկել ինքնախոստովանականով, երբ աշնանն ԱԺ-ն վավերացրել էր նախագահի առաջարկած համաներման մասին որոշումը։
Ամբաստանյալները մեղադրվում էին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասին 6-րդ ու 14-րդ կետերի, 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասին 1-ին ու 3-րդ կետերի, ու 118-րդ հոդվածներով։ Այդպիսով, ամբաստանյլաները ծեծել էին Վահե Ավետյանին, Արտակ Բայադյանին, Արկադի Աղաջանյանին, Գարիկ Սողոմոնյանին ու Էդգար Նիկոյանին` առաջինի առողջությանը դիտավորյալ կյանքը վտանգող ծանր վնասպատճառելով, որն անզգուշությամբ առաջացրել էր Ավետյանի մահը, Արտակ Բայադյանի ու Գարիկ Սողոմոնյանի առողջությանը միջին ծանրության վնաս հասցրել` առողջության տևական քայքայումով, իսկ Արկադի Աղաջանյանին և Էդգար Նիկոյանին ծեծի արդյունքում մարմնական վնասվածքներ պատճառել:
2013-ի սեպտեմբերի 30-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանն Ազգային ժողովի քննարկմանն էր ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին առաջարկությունը, որն ԱԺ-ն ձայների մեծամասնությամբ վավերացրել էր հոկտեմբերի 3-ին:
2012-ի հունիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի ընտանիքին պատկանող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի աշխատակիցները (նրանցից մի քանիսը, ըստ քրգործում առկա նյութերի, Հայրապետյանի թիկնապահներն էին) դաժան ծեծել էին մի խումբ քաղաքացիների: Նրանցից երեքը` ռազմանակ բժիշկներ Վահե Ավետյանը, Արտակ Բայադյանն ու Գարիկ Սողոմոնյան տեղափոխվել էին հիվանդանոց: Հունիսի 29-ի երեկոյան Վահե Ավետյանը՝ գիտակցության չգալով, մահացել էր: Մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ, որով 6 մարդ էր կալանավորվել, դատավարությունը սկսվել էր սեպտեմբերի 13-ին:
Ռուբեն Հայրապետյանն պատգամավոր էր ընտրվել 2012-ի խորհրդարանական ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգով։ Վահե Ավետյանի մահը Հայրապետյանի դեմ ուղղված բողոքի քաղաքացիական ալիքի պատճառ էր դարձել, որի արդյունքում նա նույն թվականի սեպտեմբերի 5-ի ԱԺ արտահերթում հրաժարվել էր պատգամավորի մանդատից:

24 Март 2014 - 12:43 AMT
Суд общей юрисдикции административных общин Аван и Нор-Норк под председательством судьи Давида Арутюняна приговорил 6 обвиняемых, проходящих по уголовному делу, возбужденному по факту умышленного причинения телесных повреждений, избиения В. Аветяна, А. Баядяна, Г. Согомоняна, Э. Никояна и А. Агаджаняна в ресторанном комплексе «Арснакар» к 12 года лишения свободы и выплату штрафа в 100 тыс драм.
17 июня 2012г., в результате спора из-за спортивной одежды, работники ресторана «Арснакар» у парковки избили заведующего ЛОР-отделением Военного госпиталя Минобороны Армении, майора медицинской службы, 35-летнего Ваге Аветяна. Офицер 12 дней находился в крайне тяжелом состоянии и 29 июня скончался, не приходя в сознание. Избитые вместе с ним Артак Баядян и Гарик Согомонян получили телесные повреждения средней тяжести. По делу об убийстве было возбуждено уголовное дело, арестовано 6 человек.
Как сообщалось в заявлении Генпрокуратуры Армении, согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, Ваге Аветяну умышленно причинили многочисленные, опасные для жизни травмы, которые, как по отдельности, так и вместе взятые, причинили по неосторожности тяжкий вред здоровью, что привело к его смерти 29 июня 2012г.
Здоровью Артака Баядяна и Гарика Согомоняна умышленно причинен вред средней тяжести, их здоровье подорвано на длительное время, а Аркадию Агаджаняну и Эдгару Никояну в результате драки телесных повреждений не причинили.
На основе полученных доказательств Г. Маркаряну, Д. Адамяну, А. Баблояну, А. Багдасаряну, А. Хачатряну и Н. Айрапетяну предъявлено обвинение по ч. 2, пп. 1 и 3 ст. 112 (Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью), ч. 2, пп. 6 и 14, ст. 113 (Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью) и ст. 118 (Побои) Уголовного кодекса РА.
Обвинитель требовал по 13 лет лишения свободы и штраф по 100 тыс. драм в отношении 6 обвиняемых, проходящих по данному делу, передает Armenia Today.
Смерть Аветяна привела к акциям гражданского протеста против владельца ресторана «Арснакар», президента Федерации футбола Армении, тогда еще депутата парламента от Республиканской партии Армении Рубена Айрапетяна, с требованиями проведения справедливого расследования и наказания всех виновных в этом деле, результатом чего стало заявления Айрапетяна об отказе от депутатского мандата. 28 сентября Рубен Айрапетян отказался от депутатского мандата.