Ապրիլի 2-4-ն արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը աշխատանքային այցով կմեկնի Մոսկվա: Ապրիլի 2-ին նախարարը ելույթ կունենա Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի ուսանողների և պրոֆեսաորադասախոսական կազմի առջև: Ապրիլի 3-ին նախարարը կմասնակցի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի նիստին, իսկ ապրիլի 4-ին՝ Անկախ պետությունների գործակցության ԱԳ նախարարների հանդիպմանը:
Ապրիլի 4-ի երեկոյան նախատեսված է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը:
Ապրիլին կայանալիք հանդիպման մասին ավելի վաղ համատեղ հայտարարության մեջ տեղեկացրել էին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) ու Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ)՝ Հաագայում մարտի 23-24-ին երկու երկրների նախագահների հետ հանդիպումների արդյունքում։ Հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Համանախագահները Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ներկայացրել են արտգործնախարարների հետ իրականացված աշխատանքներն այն խնդիրների շուրջ, որոնք բարձրացվել էին նախորդ տարվա նոյեմբերին Վիեննայում կայացած երկու երկրների ղեկավարների հանդիպմանը:
Միջնորդներն ընդգծել են սահմանին ու շփման գծում հրադադարի խախտման ռեժիմը պահպանելու անհրաժեշտությունը և կողմերին կոչ արել խուսափել ամպագորգոռ հռետորաբանությունից, ինչը կարող է մեծացնել լարվածությունը տարածաշրջանում: Ավելի վաղ ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր էջում հայտնել էր, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման վերաբերյալ: «Մենք հանդիպեցինք Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հետ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նախագահների մակարդակով հանդիպման մասին, ժամկետները կճշտվեն», -գրել է նա:
Ավելի վաղ Նիդերլանդներում հանդիպել էին երկու երկրների ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյարովը: Ուորլիքի հերթական գրառման համաձայն, հանդիպումը դրական էր եղել, «հաստատուն խաղաղությունն էլ հնարավոր է»: Եվս մեկ գրառման մեջ ամերիկացի համանախագահը գրել է․ «Ինձ այսօր ուղղեցին՝ դա հակամարտություն է Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև: Մենք խաղաղ գոյակցություն ենք ցանկանում ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերի համար»:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները փետրվարի 22-ից մարտի 11-ը մի շարք հանդիպումներ են ունեցել Փարիզում ու Մոսկվայում, այդ թվում ՌԴ պաշտոնատար անձանց հետ: Ըստ նրանց տարածած հաղորդագրության, համանախագահները երկու երկրների ԱԳ նախարարների հետ հանդիպումներում շարունակել են աշխատանքը 2013-ի նոյեմբերին տեղի ունեցած Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը բարձրացված հարցերի լուծման ուղղությամբ: Նախարարները հաստատել էին գոյություն ունեցող հարցերը լուծելու ու գործընթացն առաջ մղելու պատրաստակամությունը:
Միջնորդներն ընդգծել են համագործակցությունն ու բարձր մակարդակի բանակցությունները շարունակելու կարևորությունը: ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները մտադիր են կրկին այցելել տարածաշրջան ապրիլին:
Ավելի ուշ ամերիկացի համանախագահ Ուորլիքը բարձր գնահատեց Մոսկվայում անցած բանակցությունները: «ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանն ու Ֆրանսիան միասին կաշխատեն խաղաղության հասնելու համար», – գրել է նա Twitter-ում:

2-4 апреля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян посетит с рабочим визитом Москву. 2 апреля, министр выступит перед студентами и профессорско-преподавательским составом Московского государственного института международных отношений, которых ознакомит с внешней политикой Армении, сообщает пресс-служба МИД РА.
3 апреля Налбандян примет участие в очередном заседании Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), а 4 апреля – во встрече глав МИД стран СНГ.
Вечером 4 апреля запланирована и встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана.
О предстоящей в апреле встреч глав внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана ранее сообщили сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Жак Фор (Франция) и Джеймс Уорлик (США) в своем заявлении по итогам проведенных в Гааге встреч с президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым.
В Гааге проходил третий саммит по ядерной безопасности. В нем приняли участие около 5 000 делегатов, среди которых 58 лидеров ряда стран мира.
Как отмечалось в заявлении посредников, сопредседатели проинформировали президентов о проделанной совместно с министрами иностранных дел двух стран работе, направленной на решение вопросов поднятых во время венской встречи глав двух государств в ноябре 2013 года. «Они подчеркнули необходимость прекращения насилия на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана и призвали стороны положить конец воинственной риторике, которая может способствовать эскалации напряженности в регионе», – говорилось в заявлении, в котором также подчеркивалось, что в Гааге была достигнута договоренность о проведении очередной встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Москве в начале апреля, направленной на подготовку переговоров президентов двух стран в ближайшем будущем.
Ранее американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик на своей странице в микроблоге Twitter сообщил, что достигнута договоренность о встрече президентов Армении и Азербайджана. «Мы встретились с президентами Армении и Азербайджана. Была достигнута договоренность о проведении встречи на уровне президентов с целью урегулирования карабахского конфликта. Сроки будут уточнены», – написал он.
23 марта находящийся с рабочим визитом в Гааге президент Армении Серж Саргсян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США), Жаком Фором (Франция) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, на встрече была обсуждена текущая ситуация в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и дальнейшие шаги.
В Нидерландах сопредседатели встретились и с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым. «Провели позитивную встречу с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Работаем вместе, прочный мир возможен», – написал на своей странице в Twitter Уорлик.
Позже Джеймс Уорлик высоко оценил состоявшиеся в Москве переговоры. «США, Россия и Франция будут работать вместе над достижением мира», – написал он в Twitter.