Հայաստանը մտադիր չէ փոխել կամ ընդլայնել ՆԱՏՕ-ի հետ գործակցության գործող ձևաչափը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանը՝ մեկնաբանելով արտասահմանյան ԶԼՄ-ներում հայտնված հաղորդագրություններն այն մասին, թե Հայաստանի և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի միջև գոյություն ունեն փոխգործակցության զարգացման պլաններ։ «Մենք ունենք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության որոշակի ձևաչափեր։ Ընդլայնել դրանք, փոխել՝ մենք չենք պատրաստվում»,- ասել է Տիգրան Բալայանը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Russia Today-ը, Spiegel Online թերթը մի փաստաթուղթ է հրապարակել ՆԱՏՕ-ի կողմից Մոլդովայի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու վերաբերյալ:
Nato Restricted վերտառությամբ 7-էջանի փաստաթղթում երեք երկրներից յուրաքանչյուրի համար նախատեսված է միջոցառումների անհատական համալիր: Օրինակ, Դաշինքը Քիշնև կգործուղի կապի մեկ սպայի, Ադրբեջանի հետ կզարգանա գործակցությունը էներգետիկ ու կիբերանվտանգության ոլորտներում, Հայաստանում ՆԱՏՕ-ն գերակա է համարում երկրի ԶՈւ անձնակազմի որակավորման բարձրացումը:
Ըստ փաստաթղթի հեղինակների, բոլոր երեք երկրներում հարկավոր է զարգացնել տեղի զինված ուժերի գործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ, իսկ դրա համար հարկավոր է անցկացնել համատեղ զորավարժություններ: Նախատեսվում է նաև Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Մոլդովայի մասնակցությունը Smart Defence ծրագրի նախագծերին, ինչը ենթադրում է զինվորական սպառազինման առաքում ու ռազմական ներուժի սերտաճում՝ մասնագիտացումների բաշխման պարագայում, հայտնում է պարբերականը:
Ինչպես հայտնում է ԻնոՊրեսան-ն, հոդվածի հեղինակ Քրիսթոֆ Շուլտի տեսակետից, այդ միջոցառումները «ակնհայտ ուղերձ են պարունակում Ռուսաստանի հասցեին. եթե Ուկրաինայից հետո Մոսկվան կասկածի տակ դնի ևս որևէ երկրի սահմանները, ՆԱՏՕ-ի համար դա անընդունելի կլինի»: Այդ թեզը տարաձայնություններ չի առաջացնում, իսկ նոր անդամներ դաշինքի կազմում ընդունելու հարցում միասնություն չկա: Ինչպես մարտի 31-ին հայտարարել էր ԳԴՀ կառավարության ներկայացուցիչ Շտեֆեն Զայբերտը, «այս պահի դրությամբ այդ հարցը գերակա խնդիրների մեր ցանկում բացակայում է»:
Մինչդեռ, ՆԱՏՕ-ն որոշում է կայացրել կասեցնել գործակցությունը Ռուսատանի Դաշնության հետ ռազմական և քաղաքացիական ոլորտներում մինչև հունիսի 1-ը: Որոշումը կապված է Ղրիմի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ: Այդ մասին հայտնի դարձավ պաշտոնական հայտարարությունից, որը տարածվեց Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ԱԳ նախարարների գագաթաժողովի ավարտին:
Գագաթաժողովի մասնակիցները խստորեն դատապարտեցին Ռուսաստանի «ռազմական ներխուժումն» Ուկրաինա և հայտարարեցին, որ Ղրիմում անցկացված հանրաքվեն անօրինական է: Նախարարները կոչ արեցին Ռուսաստանի Դաշնությանը շտապ կարգով միջոցներ ձեռնարկել վերականգնելու համար միջազգային իրավունքը, սակայն ՆԱՏՕ-ի անդամները պատրաստ են շարունակել երկխոսությունը ՌԴ հետ քաղաքական մակարդակով»:
Մարտին Երևանում տեղի ունեցավ «Գործընկերությունը ՆԱՏՕ-ի հետ Հարավային Կովկասում. ռազմավարական մոտեցում տարածաշրջանային անվտանգությանը» երկօրյա խորհրդաժողովը, որի կազմակերպիչն էր Ռազմավարական հետազոտությունների SPECTRUM կենտրոնը:
Խորհրդաժողովում ելույթ ունեցավ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գծով պատասխանատու Ուիլյամ Լահյուն: Նա հայտարարեց, որ ցանկացած երկիր Կովկասի տարածաշրջանում կարող է դառնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ: «ՆԱՏՕ-ն հետաքրքրվում է Կովկասի տարածաշրջանով և դիտարկում է այն որպես Եվրոպայի մաս: Վերջին իրադարձություններն Ուկրաինայում ստիպեցին ՆԱՏՕ-ին վերանայել հարաբերությունները գործընկերների հետ, վերագնահատել Դաշինքի ներուժը: Վերջին երկու տասնամյակում ՆԱՏՕ-ն կրճատել է իր զինված ուժերը ոչ թե տնտեսական խնդիրների պատճառով, այլ այն նկատառումով, որ սպառնալիքները պակասում են: Սակայն այժմ իրավիճակը փոխվել է»,-ասել է Լահյուն: Նա նշել է, որ Մոսկվայի հայտարարություններին հակառակ, ՆԱՏՕ-ն երբեք ոչ ոքի չի ստիպում անդամակցել կազմակերպությանը:
«Գործընկերների հետ հարաբերությունները մենք կառուցում ենք ելնելով ընդհանուր արժեքներից՝ օրենքի ու ժողովրդավարության գերակայություն: Յուրաքանչյուր երկիր ՆԱՏՕ-ում պետք է ազատ լինի: Ստիպողաբար կառուցված հարաբերություններն ինքնին անկայուն են», -ասել է նա, հավելելով, որ Հայաստանը կարևոր գործընկեր է ՆԱՏՕ-ի համար:
«Հայաստանը ՀԱՊԿ միակ երկիրն է, որը մասնակցում է Դաշինքի գործողություններին: Դա կարևոր գործոն է, որը թույլ է տալիս համատեղել տարբեր մոտեցումները, քանի որ հայտնի է, որ տարաձայնություններ կան ՀԱՊԿ ու ՆԱՏՕ անդամ երկրների միջև»,-ասել է Լահյուն: Նա նշել է նաև, որ Հայաստանը հավատարիմ է պարտավորությունների կատարմանը և պատրաստ է հետագայում ևս զարգացնել հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ:
Համագործակցությունը Հայաստանի ու ՆԱՏՕ-ի միջև այժմ կառուցվում է Հայաստան-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության (Individual Partnership Action Plan – IPAP) ծրագրի հիման վրա, որը ստորագրվել է 2005 թ. դեկտեմբերին: Հայաստանը ոչ միայն գործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ պաշտպանական ոլորտում, այլ նաև կանոնավոր խորհրդակցություններ է անցկացնում Դաշինքի անդամ պետությունների հետ իրավական պետության, բարեփոխումների թափանցիկության, ահաբեկչության ու կաշառակերության դեմ պայքարի ոլորտներում: Հայաստանը նաև մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններին Կոսովոյում ու Աֆղանստանում:

2 Апрель 2014 - 09:47 AMT
Армения не намерена расширять форматы сотрудничества с НАТО. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя сообщения о якобы существующих планах развития взаимодействия между Арменией и Североатлантическим альянсом. «У нас есть определенные форматы сотрудничества с НАТО. Расширять и менять их мы не собираемся», – сказал Балаян, передает ИТАР-ТАСС.
Как уже сообщалось, в распоряжении Der Spiegel оказался конфиденциальный план «практических мер по развитию отношений» НАТО с Молдавой, Арменией и Азербайджаном.
В семистраничном документе с грифом Nato Restricted, принятом на прошлой неделе Комитетом по партнерству НАТО, для каждой из трех стран предусмотрены отдельные мероприятия. В Молдавии предполагается усиливать видимость присутствия альянса – в частности, авторы документа предлагают обсудить участие этой страны в комплектовании сил быстрого реагирования НАТО, а в столицу республики направить натовского офицера связи и взаимодействия. С Азербайджаном предполагается, прежде всего, более активное сотрудничество в области энергетической и кибербезопасности; для Армении на первый план должна выйти подготовка армии.
Как сообщает ИноПресса, с точки зрения автора статьи Кристофа Шульта, в этих мерах заложен «очевидный посыл в адрес России: если после Украины Москва поставит под сомнение границы еще какой-нибудь страны, для НАТО это будет неприемлемо». Данный тезис не вызывает разногласий, а вот по вопросу принятия в альянс новых членов единства нет. Как заявил в понедельник официальный представитель правительства ФРГ Штеффен Зайберт, «на данный момент этот вопрос не входит в наш список по-настоящему необходимых вещей».
Между тем, Североатлантический Альянс принял решение приостановить сотрудничество с Российской Федерацией в военной и гражданской сферах до 1-го июня в связи с ситуацией, сложившейся вокруг Крыма. Об этом стало известно из официального заявления, которое было распространено по итогам саммита министров иностранных дел стран-членов НАТО, прошедшем в Брюсселе.
Участники саммита резко осудили «военную интервенцию» Российской Федерации на Украине и заявили, что референдум, произошедший в Крыму, является незаконным. К тому же министры призвали Российскую Федерацию в срочном порядке принять меры для восстановления международного права, однако при этом члены НАТО готовы продолжать диалог с РФ на политическом уровне.
В марте в Ереване состоялась двухдневная международная конференция «Партнерство НАТО на Южном Кавказе: Стратегический подход к региональной безопасности», организованная Центром стратегического анализа SPECTRUM.
Выступивший на конференции ответственный по связям НАТО на Южном Кавказе Уильям Лахью заявил, что любая страна кавказского региона имеет возможность стать членом НАТО. «НАТО интересуется кавказским регионом и рассматривает его как часть Европы. Последние события в Украине заставили НАТО пересмотреть взаимоотношения со своими партнерами, переоценить потенциал Альянса. Последние два десятилетия Альянс сокращал свои вооруженные силы не из-за экономических проблем, а из-за того, что угроз становилось меньше. Но теперь ситуация изменилась», – сказал Лахью. Он отметил, что вопреки заявлениям Москвы, НАТО никого не заставляет вступать в него.
«Мы выстраивает сотрудничество с партнерами исходя из общих ценностей: верховенства закона и демократии. Конечно, идеальной демократии нет нигде, тем не менее, мы ценим приверженность этим ценностям. Каждая страна в НАТО должна быть свободной. Отношения, основанные на принуждении, сами по себе нестабильны», – сказал он, добавив, что Армения является важным партнером для НАТО.
«Армения является единственной страной ОДКБ, участвующей в операциях Альянса. Это важный фактор, который позволяет совмещать разные подходы, поскольку, как известно, существуют разногласия между странами-членами ОДКБ и НАТО», – сказал Лахью.Он также отметил, что Армения привержена к выполнению своих обязательств перед НАТО и готова и в дальнейшем развивать взаимоотношения с этой структурой.