Ապրիլի 7-ին Միգրացիոն գործակալության պետ Գագիկ Եգանյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստանից քաղաքական ապաստան խնդրած ադրբեջանցի 5 հոգանոց ընտանիքի հայցը բավարարվել է: «Նրանց հայցը բավարարվել է, ճանաչել ենք փախստական և տրամադրել ապաստան Հայաստանի Հանրապետությունում: Ուզում եմ շեշտել, որ հարցը զուտ ապաստանի` հալածանքներից պաշտպանության մասին է: Այստեղ խոսք չի գնում նրանց բնակարանային տարածքով ապահովելու մասին»,- նշեց նա:
Հունվարի 31-ի առավոտյան ԱԱԾ մամուլի բաժինը հաղորդագրություն էր տարածել, համաձյն որի հունվարի 29-ին հայ-վրացական «Բագրատաշեն» հսկիչ-անցագրային կետ է դիմել Ադրբեջանի քաղաքացի, Բաքվի բնակիչ, 1976թ. ծնված Ջավիդ Օրուջևը` իր, կնոջ և երեք մանկահասակ երեխաների համար քաղաքական ապաստան խնդրելու նպատակով:
Այս որոշումը հիմնավորվել է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նրա հանդեպ գործածված հալածանքներով: Մասնավորապես` Ջավիդ Օրուջևը պատմել է, որ իր նկատմամբ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների ճնշումները սկսվել են հայկական արմատներով կնոջ` Բաքվի բնակիչ, 1983թ. ծնված Ռոյա Միրզոևայի հետ ամուսնանալուց հետո: Չդիմանալով անմարդկային կեղեքումներին, Ջավիդ Օրուջևը պարտադրված համաձայնվել է գործակցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ, և կնոջ` արտասահմանում բնակվող ազգականների միջոցով տվյալներ հայթայթել Հայաստանի և Սփյուռքի վերաբերյալ:
Գիտակցելով իր և ընտանիքի սպառնալից իրավիճակը` Օրուջևն անհաջող փորձ է արել բնակություն հաստատել եվրոպական երկրներից մեկում, որտեղից Բաքու արտաքսվելուց հետո նրա հանդեպ ավելի են ուժգնացել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ճնշումները:
Հայտնվելով նման անելանելի իրավիճակում և զգալով իր ընտանիքին սպառնացող իրական վտանգը`Ջավիդ Օրուջևը որոշել է քաղաքական ապաստան խնդրել Հայաստանի իշխանություններից:
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներ Հակոբ Ինջիղուլյանին և Արսեն Խոջոյանին վերադարձնելու համար Հայաստանը լուրջ աշխատանքներ է տանում, վստահեցնում է ՀՀ ՊՆ պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը: «Պետք է ասեմ, որ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են»,- «Երիտասարդական քաղաքականություն. հիմնախնդիրներից մինչև լուսաբանում» համաժողովի ընթացքում նշել է նա, գրում է Panorama.am-ը:
Սեյրան Օհանյանը հավելել է, որ Ադրբեջանի հետ ուղիղ կապի բացակայության պատճառով հնարավոր չէ գերիներին հետ վերադարձնելու արդյունավետ աշխատանքներ տանել: Հակոբ Ինջիղուլյանի դեպքում ադրբեջանական կողմը շեշտը դնում է նրան երրորդ երկիր տեղափոխելու վրա. «Հակառակորդի սկզբունքն է բոլոր զինծառայող գերիներին երրորդ երկիր ուղարկելը, ինչը միջազգային նորմերի խախտում է»:
Ապրիլի 3-ին Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների ու անհետ կորածների վարչության պետհանձնաժողովի նախագահ Շաին Սաիլովը հայտարարել է, որ Արսեն Խոջոյանի հայրենիք վերադառնալու շուրջ եռակողմ բանակցությունները շարունակվում են. «Անհրաժեշտ է որոշ հարցերում պարզություն մտցնել: Հավանաբար, այս ամիս հանարվոր կլինի վերադարձնել երիտասարդին հայրենիք: Բանակցություններ են ընթանում նաև անձամբ երիտասարդի հետ: Այս հարցով որոշում կընդունվի մեկ ամսվա ընթացքում: Փորձում ենք 30-40 օրվա ընթացքում հարցում պարզություն մտցնել, իսկ հետո ընդունել որոշում: Այս պահին կոնկրետ ժամկետների մասին խոսել չեմ կարող»: Սաիլովը նշել է, որ երիտասարդը չի ուզում երրորդ երկիր տեղափոխվել:
Մարտի 7-ին ադրբեջանական լրատվականներում տեղեկություն էր տարածվել, որ «Թովուզի շրջանում, երկաթգծի մոտակայքում» հայ-ադրբեջանական սահմանը հատելիս ՀՀ քաղաքացի է ձերբակալել։ Սաիլովն ասել էր, որ Հայաստանի քաղաքացին 20-22 տարեկան է։ Նրա խոսքով, ձերբակալվածին, ով հայերենից բացի այլ լեզու չգիտի, տեղափոխում են Բաքու։ Ավելի ուշ ադրբեջանական լրատվականները սկսեցին գրել, որ ձերբակալվածը 1991-ին ծնված Արսեն Խոջոյանն է։
2013-ի օգոստոսի 8-ից գերության մեջ է նաև զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանը, ով չկողմնորոշվելով տեղանքում, հատել էր ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գիծն ու հայտնվել ադրբեջանական ԶՈւ կողմից վերահսկվող տարածքում: Մի քանի օրից ադրբեջանական ռեսուրսներում հայտնվեց հայ զինծառայողի Ադրբեջանի ANS ալիքին «հարցազրույցի» տեսագրությունը, որտեղ նա իբր պատմում է, թե ինչպես է «անցել ադրբեջանական կողմ»: Ավելի ուշ հայտնվեց երկրորդ «հարցազրույցը», որտեղ հայ գերեվարված զինվորը հայտարարել էր, իբր չի ցանկանում վերադառնալ Հայաստան ու երրորդ երկիր մեկնելու ցանկություն հայտնել:

7 Апрель 2014 - 08:29 AMT
Как сообщил PanARMENIAN.Net глава Государственной миграционной службы Армении Гагик Еганян, соответствующие инстанции Армении удовлетворили иск бежавшей из Азербайджана и просившей политическое убежище в РА семьи.
29 января на таможенный пункт «Баграташен» на армяно-грузинской границе обратился житель города Баку Джавид Оруджев (1976 г.р) с женой и тремя детьми с просьбой о политическом убежище. Оруджев заявил, что в Азербайджане он подвергался преследованию за женитьбу на армянке, Ройе Мирзоевой. Он был вынужден согласиться сотрудничать с азербайджанскими спецслужбами и сообщать им полученные у проживающих за рубежом родственников жены сведения об Армении и Диаспоре. Сначала Оруджев с семьей предпринял неудачную попытку обосноваться в одной из европейских стран. После высылки обратно в Баку, он оказался в безвыходной ситуации и решил просить политическое убежище в Армении.
По словам Еганяна, члены азербайджанской семьи признаны беженцами и им предоставлено убежище в Армении. При этом Гагик Еганян особо подчеркнул, что убежище означает не передачу им в собственность какого-либо жилья, а защиту и обеспечение безопасности на территории Армении.
Между тем, и.о. министра обороны Армении Сейран Оганян сообщил сегодня, 7апреля, что Армения предпринимает серьезные меры для возвращения оказавшихся в плену в Азербайджане граждан РА Акопа Инджигуляна и Арсена Ходжояна.
«Должен отметить, что работы пока продолжаются»,– отметил глава оборонного ведомства на форуме «Молодежная политика: от проблем до освещения», прошедшем в городе Цахкадзор 4-6 апреля.
Сейран Оганян добавил, что в случае с Акопом Инджигуляном азербайджанская сторона делает акцент на переводе в третью страну. «Принцип противника заключается в переводе всех военнопленных в третью страну, что является нарушением международных норм»,– подчеркнул он.
По слова и.о. министра, ввиду отсутствия прямой связи с Азербайджаном, невозможно бывает вести эффективную работу по возвращению пленных на родину, передает Panorama.am.
Ранее секретарь азербайджанской Государственной комиссии по пленным, пропавшим без вести и заложникам Шаин Саилов заявил, что переговорный процесс по возвращению на родину гражданина Армении Арсена Ходжояна продолжается. По словам Саилова, в этом направлении идут трехсторонние переговоры: «Переговоры проходят нормально. Необходимо внести ясность в некоторые вопросы. Наверное, в текущем месяце возвращение молодого человека станет возможным. Переговоры идут также и с самим молодым человеком. Решение по этому вопросу будет принято на протяжении одного месяца. Стараемся внести ясность в вопрос за 30-40 дней, а потом принять решение. В настоящее время о точном времени ничего сказать не можем», – сказал секретарь.
18 сентября азербайджанские СМИ распространили заявление секретаря Госкомиссии по делам пленных, заложников и пропавших без вести граждан Азербайджана Шахина Саилова, согласно которому Акоп Инджигулян «обратился с заявлением о передаче его в третью страну». По словам Саилова, Инджигулян на последней встрече с представителями Международного Комитета Красного креста (МККК) выразил желание переехать в третью страну, и соответствующие документы уже направлены в Кабинет министров.