«Բժիշկ Մահ» մականունով հայտնի ամերիկահայ բժիշկ Ջեք Գևորգյանի կտավները վերջապես գաղտնազերծվել են: Դրանք ցուցադրվում են Լոս Անջելեսի Gallerie Sparta պատկերասրահում: Ի դեպ, կտավները հնարավոր է նաև գնել: Որոշ նմուշների գինը հասնում է 45.000 դոլարի, գրում է Daily Mail-ը ։
Ցուցադրության է հանվել 11 կտավ և նրա հանրահայտ «ինքնասպանության մեքենան»` մերսիտրոնը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Գևորգյանը ձեռք է բերել «Բժիշկ մահ» մականունը, երբ պարզվել է, որ նա էֆթանազիայի կիրառման աջակից է և այդ մեթոդով օգնել է 130 հիվանդի հեռանալ կյանքից։ Ճաղերի հետևում 8 տարի անցկացնելուց հետո նա մահացել է 2011-ին։
2011-ի դեկտեմբերին Մասսաչուսեթսում (ԱՄՆ) գործող Ամերիկայի Հայկական գրադարանն ու թանգարանը հրաժարվել են աճուրդի համար տրամադրել «Բժիշկ Մահ» մականունով հայտնի ամերիկահայ բժիշկ Ջեք Գևորգյանի կտավները: Կտավները, որոնցից մեկը Գևորգյանը նկարել է սեփական արյունով, նրա 140 անձնական իրերի թվում են, որոնք պետք է աճուրդի հանվեին Նյու Յորքում:
Թանգարանը հայց էր ներկայացրել Գևորգյանի փաստաբանի դեմ` պնդելով, որ բժիշկն ու նրա քույրը ժամանակին հրապարակավ հայտարարել էին մասին, որ կտավները նվիրում են թանգարանին: Սակայն փաստաբան Մեյեր Մորգանրոթն այդ պնդումները «ծիծաղելի» է անվանել` նշելով, որ ոչ ինքը, ոչ Գևորգյանը նվիրաբերման մասին որևէ փաստաթուղթ չեն ստորագրել: Մորգանրոթը հաղորդել է, որ խնդրագիր է ներկայացրել հայցը Միդսլեքսի շրջանային դատարանից դաշնային դատարան տեղափոխելու մասին: Այնուամենայնիվ, թանգարանի ղեկավարությունը հաղորդել է, որ մինչև հայցի որոշումը Գևորգյանի կտավներն իր մոտ է պահելու:
Ջեք Գևորգյանն ամերիկահայ բժիշկ է, որն էվթանազիա էր քարոզում: Զբաղվելով բժշկականպրակտիկայով` նա հանդես եկավ էվթանազիայի պաշտպանությամբ այն դեպքերում, երբ հիվանդին այլևս անհնար է բժշկական օգնություն ցուցաբերել, և որի տանջանքները չարժեն, որպեսզի նա շարունակի ապրել: 1989թ. նա մշակեց և կառուցեց այսպես կոչված «ինքնասպանության մեքենան» (մերսիտրոն), որն անալգետիկների և թունավոր դեղահաբերի մահացու չափաբաժին է ներարկում այլ միջոցներով սեփական կյանքին վերջ տալու անընդունակ հիվանդի արյան մեջ: 1990թ. հունիսի 4-ին օգտագործելով մերսիտրոնը` իր կյանքին վերջ տվեց առաջին հիվանդը, որը տառապում էր Ալցհեյմերի հիվանդությամբ:
Ընդհանուր առմամբ 1990-1998թթ. մերսիտրոնից օգտվել են ավելի քան 130 մարդ: Գևորգյանի գաղափարները վճռականորեն դատապարտվել են բժշկական ընկերակցության և ԱՄՆ իշխանությունների կողմից: 1991թ. Գևորգյանին զրկեցին բժշկական պրակտիկայով զբաղվելու լիցենզիայից: Հետագայում նա չորս անգամ դատարան է ներկայացել, սակայն արդարացվել է վկաների ցուցմունքների պակասի պատճառով: 1999 թվականի մարտին Ջեք Գևորգյանը մեղադրվեց երկրորդ աստիճանի ուղղակի սպանության մեջ: Դատարանի վճռով Գևորգյանն ազատազրկման դատապարտվեց Միչիգան նահանգի ուղղիչ հիմնարկում: 2007 թվականի հունիսի 1-ին լավ վարքի համար նահանգի պայմանական վաղաժամ ազատման Հանձնաժողովի որոշմամբ 79-ամյա Ջեք Գևորգյանին ժամկետից երկու տարի շուտ ազատ արձակեցին: Մահացել է 2011 թ-ի հունիսի 10-ին:

В галерее Спарта в Западном Голливуде выставлены картины американского врача армянского происхождения Джека Кеворкян, известного под прозвищем «Доктор Смерть». Как сообщает Daily Mail, желающие могут также приобрести работы Кеворкяна, цена на некоторые из которых достигает $45 тысяч. Также на продажу выставлен изобретенный Кеворкяном аппарат для совершения суицида.
В 2011 году Армянская библиотека и музей Америки, действующий в Массачусетсе, отказалась предоставить для аукциона 17 полотен Джека Кеворкяна. Картины, одну из которых Кеворкян нарисовал собственной кровью, были среди 140 его личных вещей, которые должны были быть выставлены на аукционе в Нью-Йорке.
В картины Kеворкяна посвящены теме смерти. Одна из картин названа «Геноцид», на ней изображена окровавленная голова, которую за волосы держат двое военных, один из которых одет в турецкую военную форму времен Первой Мировой войны, а второй – в немецкую военную форму времен Второй Мировой войны.
Джек Кеворкян — американский врач, популяризатор эвтаназии. Занимаясь врачебной практикой, выступал в защиту эвтаназии в тех случаях, когда больному уже нет возможности оказать медицинскую помощь и страдания которого не стоят того, чтобы продолжать жить. В 1989 разработал и построил т.н. «машину самоубийства» (мерситрон), подающую смертельную дозу анальгетиков и токсичных препаратов в кровь больного для пациентов, не способных покончить с собой иными способами. 4 июня 1990, используя мерситрон, покончил с собой первый пациент, страдавший болезнью Альцгеймера. В общей сложности в 1990–1998 гг. мерситроном воспользовалось более 130 человек.
Идеи Кеворкяна были решительно осуждены врачебным сообществом и властями США. В 1991 Кеворкяна лишили лицензии на занятия медицинской практикой. Впоследствии он четырежды представал перед судом, однако из-за недостаточности свидетельских показаний был оправдан. В марте 1999 г. Джек Кеворкян был обвинен в прямом убийстве второй степени. Решением суда Кеворкян был приговорен к заключению в исправительном учреждении штата Мичиган. 1 июня 2007 года за хорошее поведение решением Комиссии штата по условно-досрочному освобождению 79-летний Джек Кеворкян был выпущен на свободу раньше срока. Он умер 10 июня 2010 года.