Հայկական դուդուկ…Նրա թովիչ, դողացող հնչյունները այսօր լսելի են ամենուր՝ փոքր հայկական գյուղից մինչև Հոլիվուդ: Դուդուկի մեղեդին կարելի է լսել ցանկացած հայկական հավաքույթի ժամանակ, լինի դա տխրության առիթ թե ուրախության:
Դուդուկը պատրաստում են ծիրանենու փայտից, մյուս բոլոր ծառերից պատրաստվածներն ուղղակի շվիներ են: V դարի պատմիչ Մովսես Խորենացին այն անվանել է ծիրանափող՝ համարելով այն ծիրանի ծառի հոգին: Դուդուկն արդեն շուրջ 3 հազար տարեկան է: «Ամերիկացիներն ու ճապոնացիները փորձեցին վերարտադրել դուդուկի հնչյունները սինտեզատորի վրա, բայց դա նրանց չհաջողվեց: Դա նշանակում է, որ դուդուկը մեզ տված Աստծո պարգև է» ,-ասել է դուդուկի մեծ վարպետ Ջիվան Գասպարյանը:
Դուդուկ ասելիս ամեն անգամ Ջիվան Գասպարյանին ենք հիշում: Նա մեծ, եթե չասենք հսկայական, ավանդ ունի աշխարհում դուդուկի հանրահռչակման գործում: Ջիվանը համաշխարհային մշակույթի համար բացահայտեց հայկական մեղեդու զարմանալի աշխարհը՝ լինելով այնպիսի հայտնի հոլիվուդյան ֆիլմերի երաժշտություն հեղինակը, ինչպիսիք են «Գլադիատորը», «Եվգենի Օնեգինը»: Իսկ ընդհանուր առմամբ հայկական դուդուկը հնչում է մոտ 40 ամերիկյան ֆիլմում: Ինքը Ջիվան Գասպարյանը հաճույքով է հիշում աշխատանքը Բրայան Ինոյի, Հանս Ցիմերի, Փիթեր Գեբրիելի, Սթինգի, Բորիս Գրեբենշչիկովի հետ:
Եվ զարմանալի չէ, որ գնալով ավելանում են դուդուկի փառատոները ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև արտերկրում: Ռուսաստանի լավագույն դուդուկահարները կմասնակցեն առաջին անգամ անցկացվող Դուդուկի մոսկովյան փառատոնին, որը տեղի կունենա ապրիլի 30-ին «Մոսկվիչ» մշակութային կենտրոնում:
Փառատոնի հյուրերի թվում են դուդուկահարներ Մոսկվայից, Սանկտ Պետերբուրգից, Իրկուտսկից, պատանի վիրտուոզ Արամ Ավետիքյանը Մոսկվայից և այլոք: Փառատոնի կազմակերպիչն է dudukist-ru-ն Մոսկվայի երիտասարդական կազմակերպությունների աջակցությամբ:
«Իսկական հայկական մշակույթը դա բարձրակարգ երաժշտություն է: Մեր երաժշտությունը նման է եվրոպականին, բայց միևնույն ժամանակ միանգամայն այլ է: Լուրջ երաժշտությունն ամբողջ աշխարհն է լսում, այն չի մեռնում, վեհ երաժշտությունը չի մեռնում: Ես նվագում եմ ոչ միայն հայերի համար, որ հասկանան, թե ես ինչքան լավ եմ նվագում: Գուցե, գտնվի մի հայ, որ ասի թե ինքը Ջիվանից լավ է նվագում: Իմ երգացանկը հիմնականում հայկական է, բայց դա մի երաժշտություն է, որը լսում է ամբողջ աշխարհը…
…Դուդուկի միջոցով հայի հոգին է երգում: Շատ բան է կախված նրանից, թե ով է նվագում և ինչպես: Իմ ոճն իսկական դասական հայկական դուդուկն է: Ես արդեն 65 տարի է բեմի վրա եմ, իսկ իմ հարազատները միայն ուրախ են, որ ես մինչ օրս ելույթներ եմ ունենում: Ես չեմ կարող տանը նստել, որովհետև ինձ ծեր չեմ համարում, և խորհուրդ եմ տալիս մարդկանց չվախենալ իրենց տարիքից: Մարդը պետք է առողջ լինի, և ինչպես ասում են Ռուսաստանում, ոգով տոկուն: Ես դեռ շատ բան ունեմ անելու՝ դպրոց եմ բացելու և երեխաները, որ այնտեղ կսովորեն, իմ հարստությունը կլինեն», -ասել է Ջիվան Գասպարյանը 3 տարի առաջ:

Армянский дудук… Его бархатный, дрожащий голос звучит сегодня по всему миру, начиная с маленькой армянской деревни и заканчивая Голливудом. Негромкий голос инструмента сопровождает почти всякое армянское застолье – неважно по веселому или грустному поводу собрались люди. Дудук делают из абрикосового дерева, все остальные инструменты из других деревьер – просто дудки. Историк V века Мовсес Хоренаци называл этот удивительный инструмент циранапохом, душой абрикосового дерева. Дудуку больше трех тысяч лет. «Американцы и японцы пытались воспроизвести звучание дудука на синтезаторе, но всякий раз им это не удавалось. Это означает, что дудук подарен нам Богом!» – заметил всемирно известный армянский дудукист Дживан Гаспарян.
Дудук у нас неизменно ассоциируется с именем Дживана Гаспаряна. Большая, если не сказать огромная роль Дживана состоит в том, что именно он популяризировал дудук по всем мире. Автор музыки к знаменым голливудским блокбастерам, таким как «Гладиатор», «Евгений Онегин», Дживан открыл для мировой культуры удивительный мир армянского мелоса. А вообще армянский дудук звучит в 40 американских фильмах. Сам Дживан Гаспарян с удовольствием вспоминает о работе с Брайаном Ино, Хансом Циммером, Питером Гэбриэлом, Стингом, Борисом Гребенщиковым.
И не удивительно, что из года в год растет число фестивалей дудука не только в Армении, но и за рубежом. Лучшие дудукисты России станут участниками первого Московского фестиваля дудука, который пройдет 30 апреля в Культурном центре «Москвич».
В числе гостей фестиваля – дудукисты из Москвы, Санкт-Петербурга, Иркутска, мальчик-виртуоз из Москвы Арам Аведикян и многие другие. Организаторы фестиваля –dudukist-ru при поддержке молодежных организаций Москвы.
«Настоящая армянская культура – это высший класс музыки. Наша музыка похожа на европейскую. Это совсем другая музыка, но люди не понимают, особенно армяне. Серьезную музыку слушает весь мир, это не умирает. Благородная музыка не умирает. Я играю не только для армян, чтобы поняли, что я хорошо играю. Найдется, может, и армянин, который скажет, что он играет лучше Дживана. Программы у меня в большинстве своем армянские, но это такая музыка, что ее весь мир слушает…
…Это дудук, это армянская душа. Многое зависит от того, кто и как играет. Мой стиль – настоящий армянский классический дудук. Я уже 65 лет на сцене, а мои родные только рады, что я продолжаю выступать. Я не могу дома сидеть, потому что не считаю себя стариком, и не советую людям бояться своего возраста. Человек должен быть здоровым и, как говорят в России, духом не падать. Я еще многое хочу сделать – открою школу, и дети, которые будут в ней учиться, будут моим богатством», – сказал Дживан Гаспарян 3 года тому назад.