ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետով` որոշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանին նշանակել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, իսկ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանին` արտաքին գործերի նախարար:
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Ապրիլի 13-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանը մինչ այս ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Հովիկ Աբրահամյանին նշանակել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնում: Նախագահն իր համար նախընտրելի թեկնածուին ներկայացրել է ՀՀԿ Գերագույն մարմնի մոտ 20 անդամին, այնուհետև հրավիրված նիստում որոշումը միաձայն քվեարկությամբ հաստատել է նաև ՀՀԿ քաղխորհրդի մոտ 160 անդամ։
Արդեն նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել ապրիլի 3-ին։ Վարչապետը նշել է, որ սա կշռադատված որոշում է, այլ ոչ` պահի տակ կայացված: Ավելի ուշ Տիգրան Սարգսյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել էր․ «Իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում բոլոր այն մարդկանց ում հետ աշխատել եմ, և առաջին հերթին հանրապեության նախագահին՝ վարչապետի բարձր պաշտոնն ինձ վստահելու համար: Նոր կառավարությանը մաղթում եմ հայրենանվեր և արդյունավետ աշխատանք»:
Սեյրան Օհանյանը ծնվել է 1962-ի հուլիսի1-ին Շուշիում: Ավարտել է Բաքվի բարձրագույն զինվորական համազորային հրամանատարական ուսումնարանը: Մասնակցել է ԼՂ բոլոր ռազմաճակատներում մղվող մարտական գործողություններին: 1992 թ. դեկտեմբերին նշանակվել է ԼՂՀ ինքնապաշտպանական կոմիտեի շտաբի պետի պաշտոնին: 1999 թ. օգոստոսին ԼՂՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար: 2000 թ. հունվարին` ԼՂՀ պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատար: ՀՀ նախագահի 2007թ. մայիսի 11-ի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ -պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ: 2008 թ. ապրիլին նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարար: 2012 թ. հունիսի 4-ին և 2013 թ. ապրիլի 20-ին վերանշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում:
Էդվարդ Նալբանդյանը ծնվել է 1956-ի հուլիսի 16-ին: 1978 -1983 թթ. Աշխատել է Լիբանանում ԽՍՀՄ դեսպանությունում, 1983 – 1986 թթ.` ԽՍՀՄ արտաքին գործերի նախարարություն, 1986 -1992 թթ.` Եգիպտոսում ԽՍՀՄ, ապա` Ռուսաստանի դեսպանության խորհրդական, 1992 – 1993 թթ.` Եգիպտոսում Հայաստանի գործերի հավատարմատար, 1994-1998 թթ.` Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան, 1995 – 1999 թթ.` Մարոկկոյում և Օմանում ՀՀ դեսպան (նստավայրը` Կահիրե), 1999 – 2008 թթ.` Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան, 2000 – 2008 թթ.` Իսրայելում ՀՀ դեսպան (նստավայրը` Փարիզ), 2004 – 2008 թթ.` Անդորրայում ՀՀ դեսպան (նստավայրը` Փարիզ), 2006 – 2008 թթ.` Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ: 2008 թ.-ից` ՀՀ արտաքին գործերի նախարար, 2012 թ. հունիսի 4-ին և 2013 թ. ապրիլի 20-ին վերանշանակվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում:

Президент РА Серж Саргсян сегодня, 15 апреля, подписал указ о назначении Эдварда Налбандяна министром иностранных дел Армении. «Руководствуясь п. 4 ст. 55 Конституции Республики Армения, постановляю назначить Эдварда Налбандяна на должность министра иностранных дел РА», – говорится в указе главы государства.
Другим указом президента Армении Сейран Оганян назначен министром обороны Армении. «Руководствуясь п.4 ст. 55 Конституции Республики Армения, постановляю назначить Сейрана Оганяна министром обороны Республики Армения», – говорится в указе, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
И Эдвард Налбандян, и Сейран Оганян в четвертый раз назначены на должность министра иностранных дел и министра обороны соответственно. Впервые оба заняли эти должности в 2008 году.
Эдвард Налбандян начал свою дипломатическую деятельность в 1978 в качестве сотрудника посольства СССР в Ливане, в 1983-1986гг. работал в Министерстве иностранных дел СССР, в 1986-1992 гг. занимал должность советника Посольства СССР, затем – России в Египте. В 1992-1993гг. – поверенный в делах Армении в Египте, 1994-1998гг. – посол РА в Египте, посол РА в Марокко и Омане (резиденция – в Каире), в 1999-2008гг. – посол РА во Франции, в 2000-2008гг. – посол РА в Израиле (резиденция – в Париже), в 2001-2008гг. – посол РА в Ватикане (резиденция – в Париже), в 2004-2008гг. – посол РА в Андорре (резиденция – в Париже), в 2006 – 2008гг. – личный представитель Президента РА в Международной организации франкофонии. С апреля 2008 года – Министр иностранных дел РА. Награжден орденом Дружбы народов, медалью Мхитара Гоша РА, орденом Большого Креста Св. Григория Св. Престола, медалью 2-й степени «За заслуги перед Отечеством», является Высшим офицером Ордена почетного Легиона Франции, кавалером Почетного легиона Французской Республики.
Сейран Оганян после окончания боевых действий в Нагорном Карабахе в декабре 1992 года был назначен на должность начальника штаба Комитета самообороны НКР. С сентября 1994 года по октябрь 1998 года занимал должность первого заместителя командующего Армией обороны. В октябре 1998 года приказом министра обороны Республики Армения назначен командиром 5-го армейского корпуса. В августе 1999 года указом президента НКР назначен министром обороны Нагорно-Карабахской Республики. В январе 2000 года назначен министром обороны НКР – командующим Армией обороны. В 2007г. указом президента Республики Армения назначен начальником Главного Штаба ВС РА – первым заместителем министра обороны. 14 апреля 2008 года указом президента Республики Армения назначен министром обороны РА.
В 1995 году Сейрану Оганяне присвоено воинское звание «генерал-майор», в марте 2000г. – воинское звание «генерал-лейтенант», в мае 2007г. – воинское звание «генерал-полковник». В сентябре 1999 года Сейрану Оганяну присвоено звание «Герой Арцаха» с вручением ордена «Золотой Орел».
Награжден многочисленными медалями и орденами бывшего СССР, Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, в том числе: медалями бывшего СССР «70 лет Вооружённых Сил СССР», «За безупречную службу», «За отличие в воинской службе», орденами «Боевой Крест» 1-ой степени и медалью «За освобождение Шуши» Нагорно-Карабахской Республики, орденом «Тигран Мец», медалью «За заслуги перед Родиной» Республики Армения, ведомственными медалями «За безупречную службу» 1-ой и 2-ой степени, «Драстамат Канаян», «Маршал Баграмян», «За укрепление сотрудничества», «Материнская благодарность», памятной медалью «Зинаншан», «Маршал Советского Союза Жуков».
В 2012 году решением специального заседания Специализированного совета ВАК РА «Политические науки и международные отношения», действующего в Институте Национальных Стратегических Исследований МО РА, за диссертационную работу, посвященную современным проблемам строительства вооруженных сил, присуждена ученая степень кандидата политических наук.