21 Ապրիլ 2014 - 10:31 AMT
Ապրիլի 21-ին Մեխիկոյի Գեղեցիկ արվեստների պալատում մարդիկ հրաժեշտ են տալիս մեծ կոլումբացի գրող Գաբրիել Գարսիա Մարկեսին, որը հեռացավ կյանքից ապրիլի 17-ին 87 տարեկան հասակում: Հրաժեշտի արարողությունը կտևի մոտ 4 ժամ, որին կմասնակցեն համաշխարհային մշակույթի գործիչներ, ինչպես նաև գրողի բազմահազար երկրպագուները:
Դեռ որոշված չէ, թե որտեղ է հուղարկավորվելու Մարկեսի աճյունը: Գրողի մերձավորները, որոնք Մեխիկոյում են բնակվում, ցանկանում են, որ նրա աճյունը մնա Մեքսիկայի մայրաքաղաքում: Կոլումբիայում բնակվող հարազատները խնդրում են գրողի աճյունը հայրենիք տեղափոխել: Հնարավոր է նաև, որ աճյունի մի մասը մնա Մեխիկոյում, մյուս մասը տեղափոխվի Բոգոտա:
Բոգոտայի մայր տաճարում կմատուցվի պատարագ, Ազգային սիմֆոնիկ նվագախումբը կկատարի Մոցարտի «Ռեքվիեմը»:
Գրողի մարմինը դիակիզվեց ապրիլի լույս 19-ի գիշերը: Արարողությանը ներկա էին միայն նրա մերձավորները:
Գաբրիել Գարսիա Մարկեսը մահացավ ապրիլի 17-ին Մեխիկոյում: Ըստ նախնական վարկածի, մահվան պատճառ հանդիսացան երիկամների անբավարարությունն ու ռեսպիրատոր հիվանդությունը: Մարտի 31-ին գրողը հոսպիտալացվեց թոքաբորբի կասկածանքով, սակայն մահվանից մեկ շաբաթ առաջ դուրս գրվեց հիվանդանոցից: Ասվեց, որ Նոբելյան դափնեկիրը բուժումը տանը կշարունակի: Հիվանդանոցի պաշտոնական ներկայացուցիչ Հակելինե Պինյեդան պնդում էր, որ գրողի առողջությանը սպառնացող լուրջ վտանգ չկա, սակայն, նա դեռ շատ թույլ է, հաշվի առնելով նրա տարիքը՝ 87 տարեկան:
Գրողը վաղուց արդեն առողջական խնդիրներ ուներ: Մոտ 20 տարի առաջ նա պայքարում էր օնկոլոգիական հիվանդության դեմ: Իսկ 2012 թվականին նրա կրտսեր եղբայր Խաիմը պատմեց BBC-ին, որ Մարկեսը տառապում է ծերունական մտավոր տկարությամբ և այլևս չի կարող գրել, թեև նրա շրջապատի մարդիկ նշում էին, որ իր տարիքի համար նա բավականին լավ վիճակում է:
Գաբրիել Գարսիա Մարկեսը լայն ճանաչում ուներ ոչ միայն Լատինական Ամերիկայում, այլ նաև նրա սահմաններից դուրս: Նա ծնվել է 1927 թվականի մարտի 6-ին Կոլումբիայի Արակատակա քաղաքում: Մեխիկոյում նա հիմնավորվեց դեռ 1950-ականներին տիկնոջ՝ Մերսեդես Բարչայի և որդու՝ Ռոդրիգոյի հետ, իսկ երեք տարի անց ծնվեց նրա մյուս որդին՝ Գոնսալոն:
1982 թ. Մարկեսին շնորհվեց գրականության Նոբելյան մրցանակ՝ վեպերի ու պատմվածքների համար, որտեղ ֆանտազիան ու իրողությունը, համատեղվելով, արտացոլում են մի ամբողջ մայրցամաքի կյանքն ու կոնֆլիկտները, որից հետո նա մեծ ճանաչում ստացավ աշխարհում:
Մեքսիկայում Մարկեսը գրեց իր ամենահայտնի ստեղծագործությունը՝ «Հարյուր տարվա մենությունը»: Վեպը ոչ ոք չէր ուզում տպագրել: Գրողը ձեռագիրն ուղարկել էր կոլումբիական բոլոր հրատարակչությունները, սակայն, նրանցից ոչ մեկը չհամարձակվեց լույս ընծայել գիրքը, որը սկզբունքորեն նոր ոճով էր գրված և ժամանակի հետ ստացավ «մոգական ռեալիզմ» անվանումը: Անհաջող փորձից հետո Նոբելյան մրցանակի ապագա դափնեկիրն ուղարկեց ձեռագիրը Բուենոս Այրես՝ «Սուդամերիկանա» հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Ֆրանսիսկո Պորուային: Ձեռագիրն ուղեկցվում էր կարճ նամակով. ՝ «Կարդա, եթե չհավանես, պատառոտիր, ու ես կմոռանամ այդ վեպի մասին»:
Պորուան վեպը տպագրության ուղարկեց նույնիսկ մինչև վերջ չկարդալով: Եվ չսխալվեց: «Հարյուր տարվա մենությունը» դարձավ ամենապոպուլյար ստեղծագործությունը լատինամերիկյան գրականության ողջ պատմության մեջ:
Մարկեսը նաև հայտնի լրագրող էր, նրա ակնարկներն առաջին անգամ աչքի ընկան 50-ականներին: Մարկեսը հպարտանում էր իր ձախակողմյան ու հակաիմպերիալիստական համոզմունքներով: Որոշ լատինամերիկացի գրողներ քննադատում էին նրան Կաստրոյի հետ բարեկամության համար, իսկ նրա գրչակից ընկեր, նույնպես Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մարիո Վարգաս Լյոսան, նույնիսկ նրան «Կաստրոյի կուրտիզանուհի» է անվանել: Ինքը Մարկեսը պնդում էր, որ, ընկերանալով Կաստրոյի հետ, պայքարում է կուբացի այլախոհների ազատության համար: Մինչդեռ ԱՄՆ-ն երկար ժամանակ մուտքի արտոնագիր չէր տալիս Մարկեսին Կուբայի հետ կապերի ու ԱՄՆ քաղաքականությունը քննադատելու համար:

21 апреля во Дворце изящных искусств в Мехико проходит церемония прощания с великим колумбийским писателем Габриэлем Гарсиа Маркесом, скончавшимся 17 апреля на 88-м году жизни.
На траурном мероприятии будут присутствовать президент Мексики Энрике Пенья Нието и глава Колумбии Хуан Мануэль Сантос.
Церемония прощания продлится около четырех часов. В ней примут участие мировые деятели культуры, а также почитатели таланта писателя.
Пока не решено, где будет захоронен Гарсиа Маркес. Близкие писателя, живущие в Мехико, хотят, чтобы его прах оставался в столице Мексики. Проживающие в Колумбии родственники писателя, в свою очередь, просят перевезти его прах на родину. В настоящий момент рассматривается вариант, при котором одна часть праха Маркеса останется в Мехико, а другая – будет отправлена в Боготу.
В Кафедральном храме Боготы состоится литургия, во время которой Национальный симфонический оркестр исполнит "Реквием" Вольфганга Амадея Моцарта.
Тело писателя было кремировано в ночь на субботу. Церемония прошла в присутствии самых близких людей.
Габриэль Гарсиа Маркес умер 17 апреля в своей резиденции в Мехико. По предварительной версии, причиной смерти стали почечная недостаточность и респираторное заболевание. 31 марта писатель был госпитализирован с подозрением на пневмонию, однако за неделю до смерти его выписали из больницы. Сообщалось, что нобелевский лауреат продолжит лечение на дому. Официальный представитель лечебного учреждения Хакелине Пиньеда утверждал, что серьезной угрозы здоровью писателя нет, однако он еще слишком слаб, с учетом его преклонного возраста – 87 лет.
Писатель давно испытывал проблемы со здоровьем. Около двадцати лет назад он боролся с онкологическими заболеваниями. А в 2012-м младший брат писателя Хаим рассказал BBC, что Маркес страдает от старческого слабоумия и больше не может писать. Впрочем, в окружении автора затем заявили, что он находится в хорошем состоянии для своего возраста.
Габриэль Гарсиа Маркес широко известен не только в Латинской Америке, но и далеко за ее пределами. Он родился 6 марта 1927 года в колумбийском городке Аракатака, в департаменте Магдалена. В Мехико знаменитый литератор обосновался в конце 1950-х годов вместе с супругой, Мерседес Барча, и сыном, Родриго, а три года спустя родился другой сын – Гонсало.
В 1982 году Маркесу была присуждена Нобелевская премия по литературе "За романы и рассказы, в которых фантазия и реальность, совмещаясь, отражают жизнь и конфликты целого континента", после чего он стал широко популярен во всем мире.
В Мексике Маркес написал свое самое известное произведение – "Сто лет одиночества". Первоначально роман никто не хотел печатать. Писатель разослал рукопись в колумбийские издательства, но ни одно из них не осмелилось выпустить книгу, написанную в принципиально новой манере, которая со временем была названа "магическим реализмом".
После неудавшейся попытки, будущий лауреат Нобелевской премии отправил рукопись в Буэнос-Айрес, главному редактору издательства "Судамерикана" Франсиско Порруа. К книге он приложил короткое письмо: "Прочти, если не понравится, то разорви, и я позабуду об этом романе".
Даже не дочитав рукопись до конца, Порруа отправил ее в печать. И не прогадал – "Сто лет одиночества" стало самым популярным произведением за всю историю латиноамериканской литературы.
Маркес также был признанным журналистом, его очерки впервые привлекли внимание в начале 50-х годов. Маркес гордился своими левыми и антиимпериалистическими убеждениями. Некоторые латиноамериканские писатели критиковали его за дружбу с Кастро (а собрат по Нобелевской премии Марио Варгас Льоса даже назвал его "куртизанкой Кастро"). Сам Маркес уверял, что благодаря дружбе добивался освобождения кубинских диссидентов. Между тем США долгое время не давали Маркесу визу из-за его связей с Кубой и критики американской политики.