Կառավարությունը նոր օրենքով դե ֆակտո կասեցրել է կենսաթոշակային բարեփոխումների պարտադիր բաղադրիչը՝ մինչև նոր օրենսդրական փաթեթի ընդունումը: Այս մասին գործադիրի ապրիլի 23-ի նիստում հայտարարել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ վստահություն հայտնելով, թե այն կազմակերպությունները, որոնք աշխատավարձերի բարձրացման ճանապարհով իրենք են ստանձնել աշխատողների վճարումների բեռը՝ կշարունակեն կատարել վճարումները:
«Այդ գումարները ոչ մի տեղ չեն կորչում, դրանք աշխատողների գումարներն են, և պարզապես խնդրում եմ ընդամենը մի քանի ամիս սպասել` դրանց վերահաշվարկի մեխանիզմներն ամրագրելու համար: Բոլոր արդեն իսկ վճարած աշխատողները միայն կշահեն»,- ասել է վարչապետը:
Այսպիսով, գործադիրը հավանություն է տվել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 76-րդ հոդվածի գործողությունը կասեցնելու օրենքի նախագծին: Այն կասեցվում է մինչև ՀՀ սահմանադրական դատարանի ապրիլի 2-ի որոշման ամբողջական կատարումն ապահովող օրենսդրական փաթեթի ուժի մեջ մտնելը: Գործող օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետում պարտադիր կենսաթոշակային վճար չկատարելու դեպքում անձը պարտավոր է վճարել օրենքով սահմանված տույժ՝ յուրաքանչյուր օրվա համար 0.15 տոկոս: Հաջորդ որոշմամբ Կառավարությունն անհետաձգելի է համարել վերը նշված օրինագիծը, որը սահմանված կարգով կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:
Ներկայացնելով որոշումը, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ վերջին օրերին մանրամասն ծանոթացել է կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ առկա բոլոր մտահոգություններին, զրուցել «Դ!ԵՄ ԵՄ» շարժման երիտասարդների հետ, խնդիրը քննարկել խորհրդարանական ուժերի հետ, մանրամասն ուսումնասիրել հրապարակված բոլոր հիմնավորումները: Մանրամասն խորհրդակցել է հանրապետության նախագահի, իշխող Հանրապետական կուսակցության գործընկերների հետ և այժմ պատրաստ է հնչեցնելու այն հիմնական 7 դրույթը, որոնք, իր կարծիքով, պետք է հիմք հանդիսանան կենսաթոշակային բարեփոխումների գործընթացը կազմակերպելու համար:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ու ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչներն ապրիլի 22-ին քննարկել են «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքը։ Գործադիրի ղեկավարի հետ քննարկմանը չի մասնակցել միայն ՀԱԿ-ը։ Հանդիպմանը ընդգծվել է քաղաքական գործակցության նման ձևաչափի անհրաժեշտությունը և կարևորվել դրա շարունակականությունը: Քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն անհրաժեշտ են համարել ուրվագծել խորհրդարանական ուժերի և Կառավարության բաց, անկաշկանդ գործակցության ուղիները, այդ թվում տարբեր խնդրահարույց հարցերի շուրջ, ինչը կնպաստի երկրում վստահության ամրապնդմանը:
Հովիկ Աբրահամյանը վստահեցրել է, որ տարբեր հարցերի ու խնդիրների շուրջ կարևորում է խորհրդարանական խմբակցությունների հետ գործակցությունը և պատրաստ է հետագա երկխոսության` տարբեր ձևաչափերով, տեղեկացնում են գործադիրի մամուլի ծառայությունից: Երկխոսության շրջանակում քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն իրենց դիրքորոշումներն են արտահայտել կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ և տարբեր առաջարկություններ ներկայացրել:
Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ սեղմ ժամկետում նախապատրաստվելու է օրենքի նախագիծ, որով մինչև Սահմանադրական դատարանի ապրիլի 2-ի որոշմամբ նախատեսված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումն Ազգային ժողովի կողմից կկասեցվի տույժերի հաշվարկը:
Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել քննարկումները պատգամավորների և շահարգիռ կողմերի հետ՝ կենսաթոշակային համակարգում առկա խնդիրների համակողմանի լուծմանը հասնելու համար:
«Առաջարկվող 7 դրույթները շարադրված են առանց որևէ ենթատեքստի, և հուսով եմ, որ դրանք շատ արագ կդառնան հասարակական-քաղաքական ուժերի ջանքերի համատեղման և միասնական աշխատանքի ուղեցույց: Եվ այսպես`
1. Կենսաթոշակային բարեփոխումները կենսական անհրաժեշտություն ունեն մեր երկրի համար, և մենք պարտավոր ենք ապահով և արժանապատիվ ծերություն ապահովել բոլորի համար՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից և սոցիալական կարգավիճակից: Հետևաբար, դրան պետք է հասնենք բոլորս միասին, համատեղ ջանքերով: Կենսաթոշակային բարեփոխումների հաջողությունը պետք է դառնա քաղաքական, հասարակական բոլոր ուժերի՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, «Օրինաց Երկիր» կուսակցության, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության, Հայ ազգային կոնգրեսի, «Ժառանգություն» կուսակցության, «Դ!ԵՄ ԵՄ» շարժման, ինչպես նաև այլ հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների և անհատների հաղթանակը:
2. 2014-ի ապրիլի 28-ին ՀՀ Ազգային ժողովը կսկսի քննարկել օրենքի նախագիծ, որով, մինչև ՀՀ սահմանադրական դատարանի ապրիլի 2-ի որոշմամբ նախատեսված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերյալ օրենսդրական փաթեթի ընդունումը, ԱԺ-ի կողմից կկասեցվի տույժերի հաշվարկը: Այս նախագիծը հանրությունն արդեն անվանել է «Պարտադիրի բաղադրիչի կասեցման» նախագիծ: Տվյալ խնդրին քիչ թե շատ քաջատեղյակ մարդիկ հասկանում են, որ դրանով այս պահին «պարտադիր» բաղադրիչը դե ֆակտո կասեցվում է:
3. ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը մեզ պարտադրում է փոխել կենսաթոշակային բարեփոխումների փաթեթը: Մինչև 2014 թվականի սեպտեմբերի 30-ը մենք պետք է ունենանք այլ փաթեթ, որը համահունչ կլինի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և ընդունելի` հասարակության լայն շերտերի համար:
4. Այսօրվանից մենք անցնում ենք «Կենսաթոշակային բարեփոխումներ՝ առավելագույն ճկունության պայմաններում» բանաձևին: Դա նշանակում է, որ նպատակին հասնելու ենք հնարավորինս ընդունելի ու անցավ ճանապարհով և, որ ամենակարևորն է, միասնական աշխատանքի շնորհիվ:
5. Վստահ եմ, որ կենսաթոշակային բարեփոխումները մեր երկրում ունենալու են պարտադիր բաղադրիչ, սակայն մենք պարտավոր ենք բարեփոխումների այնպիսի ուղի գտնել, որը շահավետ կլինի բոլորի համար և կխթանի մարդկանց մասնակցությունն այդ գործընթացին։ «Պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված»:
6. Եվ այն պահին, երբ ձեզ հետ միասին ինքս էլ համոզվեմ, որ արդեն գտել ենք ՀՀ սահմանադրական դատարանի պահանջներին բավարարող այնպիսի լուծում, որն ընդունելի և ընկալելի է նաև մեր քաղաքացիների տարբեր շերտերի համար, այն ժամանակ բոլորիդ խոստանում եմ, որ հետևողականորեն իրագործելու եմ այն: Եթե նույնիսկ մնան փոքր խմբեր, որոնք կշարունակեն ընդդիմանալ, ես կրկնակի հետևողական կլինեմ՝ յուրաքանչյուրին անձամբ բացատրելով, որ իրենք սխալվում են, բայց դրա համար նախ ինքս պետք է վստահ լինեմ, որ ճիշտ ենք գործում»,- նշել է վարչապետը՝ հայտարարելով, որ վաղվանից բոլորի հետ սկսում են համատեղ աշխատել:
«Ովքեր համատեղ աշխատանքից խուսափելու պատճառներ ներկայացնեն, անձնապես կվիրավորեն ինձ, քանի որ նորանշանակ` 10-օրյա պաշտոնավարման ժամկետ ունեցող վարչապետին ամեն ինչ շատ արագ ուղղելու հնարավորություն չտալն ազնիվ չեմ համարի։ Եվ վերջում, ուզում եմ բոլորին ասել, որ ես էլ եմ դեմ.
-Դե՛մ եմ, որ որևէ մեկը որևէ հարցով խախտի ՀՀ սահմանադրությունը,
-Դե՛մ եմ, որ կենսաթոշակային բարեփոխումներն այս ձևով կյանքի կոչվեն,
-Դե՛մ եմ, որ մեր քաղաքացիների մոտ որևէ հարց բաց կամ չպարզաբանված մնա,
-Դե՛մ եմ, որ կենսաթոշակային բարեփոխումների նման կարևոր ծրագրում որևէ շահառու խմբի ձայն չլսված մնա: Դեմ եմ: Բայց, որ ավելի կարևոր է, ես կողմ եմ: Կողմ եմ կենսաթոշակային բարեփոխումների ամենաարդյունավետ ու ընդունելի ճանապարհ գտնելուն ու կողմ եմ այն համատեղ իրականացնելուն»,- նշել է վարչապետը:
Միևնույն ժամանակ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տարեկան ժողովում իր ելույթում ակադեմիկոս Ռուբեն Ջրբաշյանը նշել է, որ կուտակային կենսաթոշակային պարտադիր համակարգի իրագործման դեպքում կկորցնենք այն երիտասարդներին, ովքեր գալիս են գիտություն, ու Կառավարությունը պետք է ուղիներ գտնի այդ հարցը լուծելու համար, գրում է Panorama.am-ը:
Ժողովին ներկա նախագահ Սերժ Սարգսյանն ի պատասխան ակադեմիկոսի դժգոհությանն ասել է, որ գործադիրի կայքում այսօր կլինի մի փաստաթուղթ, որը կարտահայտի նոր Կառավարության վերաբերմունքը կուտակային պարտադիր կենսաթոշակային համակարգին. «Կտեսնեք, որ քայլեր ձեռնարկվում են»:
«Ցանկացած առիթով կարող են լինել դժգոհություններ: Եթե նախագահը, Կառավարությունը ղեկավարվի միայն մարդկանց դուր եկող թեզիսներով, առաջընթաց չենք ունենա»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Իսկ մինչ այդ ՊԵԿ-ն արձագանքել է պարտադիր կուտակային վճարների համար նախատեսված դաշտն անջատելու մասին տեղեկությանը։ Հարցմանը, թե որքանով է իրականությանը համապատասխանում տեղեկությունը, որ մինչև շաբաթվա վերջ Պետեկամուտների կոմիտեն կանջատի գործատուների կողմից ՊԵԿ-ին ներկայացվող եկամտային հարկի հաշվետվության ավտոմատ համակարգի այն դաշտը, որը նախատեսված է պարտադիր կուտակային վճարների համար և եթե իրականությանը համապատասխանում է, ապա ե՞րբ է նախատեսվում այդ գործընթացը,ՊԵԿ լրատվական ծառայությունից պատասխանել են.
«Եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարի հաշվարկներն ընդունելու և մշակելու, եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարների պարտավորությունները հաշվառելու համար համակարգչային ծրագիրը նախագծվել է (մշակվել է) համապատասխան տեխնիկական առաջադրանքի հիման վրա, որը հաստատվում և փոփոխվում է Կենսաթոշակային բարեփոխումների կառավարման խորհրդի կողմից, հետևաբար, ՊԵԿ-ն ինչպես այդ հարցին, այնպես էլ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումից բխող պարտադիր կուտակային բաղադրիչին վերաբերող այլ հարցերի կարող է անդրադառնալ Կառավարման խորհդի կողմից համապատասխան որոշում ընդունելուց հետո, որի մասին հանրությանը լրացուցիչ կտեղեկացվի»:
«Դ!ԵՄ ԵՄ» քաղնախաձեռնությունն ապրիլի 18-ին նախագահական նստավայրի դիմաց ցույց էր կազմակերպել: Նախաձեռնության անդամներն ավելի վաղ հայտարարել էին, որ ՀՀ նախագահը երկրի գլուխն է, ինչպես նաև Սահմանադրության ու սահմանադրական կարգի պահպանման երաշխավորը: «Այսօր, երբ Սահմանադրությունն ու Սահմանադրական դատարանի որոշումը Կառավարության կողմից անթաքույց ոտնահարվում են, մենք պետք է մեր հստակ պահանջն ու կոչը հղենք նախագահին՝ կատարելու Սահմանադրությամբ ամրագրված իր պարտականությունները, որոնց պատշաճ չկատարումը խարխլում է մեր պետության իրավական հիմքերն ու անվտանգությունը»,- ասվում էր նրանց հայտարարության մեջ:
Նախագահական նստավարի դիմաց «Դ!ԵՄ ԵՄ»-ի ակցիայի մասնակիցներին էր այցելել ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը։ Նախաձեռնության անդամները գործադիրի ղեկավարին էին ներկայացրել խմբի պահանջները։
Հովիկ Աբրահամյանը նշել էր, թե յուրաքանչյուր հարցի, որը բարձրացվել է, փորձելու են լուծում տալ։ «Իմ մոտեցումն է՝ չսպասել մինչը սեպտեմբերի 30-ը։ Առաջին քայլն արված է: Չգիտեմ` կարող ենք վաղը բոլոր կետերի պատասխանը տալ, թե` ոչ, մեզ ժամանակ է պետք, բայց որ քայլեր ենք անելու` այդպես է, հավատացեք, խնդրում եմ»,- ասել էր վարչապետը՝ հավելելով, որ առաջիկայում հարցը կքննարկեն Կառավարությունում ու ԱԺ խմբակցությունների հետ ու կներկայացնեն իրենց անելիքները։

23 Апрель 2014 - 10:02 AMT
Правительство Армении фактически приостановило действие обязательного компонента накопительных пенсий
Новый премьер-министр Армении Овик Абрамян сегодня, 23 апреля, на заседании правительства РА обнародовал положения, которые, по его мнению, необходимы для организации процесса реализации пенсионных реформ. По словам Абрамяна, в течение последних дней он детально ознакомился со всеми вопросами, вызывающими обеспокоенность в связи с пенсионными реформами, побеседовал с представителями гражданской инициативы «Я против», обсудил проблему с парламентскими силами, подробно изучил все опубликованные обоснования. «Я также подробно проконсультировался с президентом Республики Армения Сержем Саргсяном, своими коллегами из правящей Республиканской партии Армении (РПА) и сейчас готов озвучить 7 основных положений, которые, по моему мнению, должны стать фундаментом для организации процесса пенсионных реформ», – отметил он, добавив:
«1. Пенсионные реформы жизненно необходимы для нашего государства, и мы обязаны обеспечить достойную и обеспеченную старость для всех, независимо от их партийной принадлежности и социального статуса. Соответственно, мы должны прийти к этому все вместе, совместными усилиями. Успех пенсионных реформ должен стать победой всех политических, общественных сил – Республиканской партии Армении, партий «Процветающая Армения» и «Оринац еркир», АРФ «Дашнакцутюн», Армянского национального конгресса, партии «Наследие», движения «Я против», а также других общественно-политических организаций и частных лиц.
2. Национальное Собрание РА 28 апреля 2014 года начнет обсуждение законопроекта, которым, до предусмотренного решением Конституционного суда Армении от 2 апреля 2014 года принятия законодательного пакета касательно Закона РА «О накопительных пенсиях», парламентом республики будет приостановлено взыскание штрафов. Данный законопроект в обществе уже получил название проект закона «О приостановлении действия обязательного компонента». Более или менее знакомые с данной проблемой люди понимают, что данным законопроектом действие обязательного компонента на данный момент де-факто приостанавливается.
3. Решение КС РА нас обязывает изменить пакет пенсионных реформ. До 30 сентября 2014 года у нас должен быть другой пакет, который будет созвучен с Конституцией Республики Армения и приемлемым для широких слоев общества.
4. С сегодняшнего дня мы переходим к формуле «Пенсионные реформы в условиях максимальной гибкости». Это означает, что мы достигнем цели по максимально приемлемому и безболезненному пути и, что самое главное, благодаря сплоченной работе.
5. Я уверен, что пенсионные реформы в нашей стране будут иметь обязательный компонент, однако мы обязаны найти такой путь реформ, который будет выгоден для всех и будет стимулировать участие людей в данном процессе. «Обязательный, но не навязанный».
6. Когда я сам вместе с вами смогу убедиться в том, что мы нашли такое удовлетворяющее требование Конституционного суда Армении решение, которое приемлемо для различных слоев нашего общества, тогда я обещаю всем вам, что мы последовательно будем выполнять его. Если даже отдельные группы лиц продолжат выражать протест, я буду еще более последовательным, объяснив каждому, что они ошибаются, но для этого я сам должен быть уверенным в том, что мы действуем правильно».
Овик Абрамян также заявил: «На данный момент согласно новому закону действие обязательного компонента накопительной пенсионной системы де-факто приостанавливается до принятия нового законодательного пакета. Вместе с тем, уверен, что те организации, которые путем повышения зарплат сами взяли на себя бремя уплаты обязательных взносов, продолжат выполнять платежи. Эти деньги никуда не исчезнут, это деньги работников, и я просто прошу подождать несколько месяцев для закрепления механизмов их перерасчета. Все те работники, которые уже выполнили платежи, лишь выиграют.
• С завтрашнего дня мы начинаем совместную работу со всеми. Все те, кто приведут причины для того, чтобы уклониться от совместной работы, обидят меня лично, так как я не посчитаю честным то обстоятельство, что премьер-министру с 10-дневным сроком пребывания в должности не дают возможности все быстро исправить.
• В завершение хотелось бы сказать всем, что я тоже выступаю против:
-против того, чтобы кто-либо по какому-то вопросу нарушал Конституцию Армении -против того, чтобы пенсионные реформы каким-либо образом были осуществлены -против того, чтобы какой-либо вопрос, волнующий наших граждан, остался невыясненным -против того, чтобы мнение какой-либо заинтересованной в этой важной программе пенсионных реформ стороны осталось неуслышанным.
Однако, что более важно, я являюсь сторонником поиска наиболее эффективного и приемлемого пути осуществления пенсионных реформ и совместной их реализации».
Как сообщает Panorama.am, на годовом собрании Национальной Академии наук Армении академик Рубен Джрбашян заявил, что «в случае внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы мы потеряем молодых ученых. Правительство должно найти пути решения этого вопроса».
Присутствующий на собрании президент Армении Серж Саргсян в ответ на это отметил, что на сайте правительства сегодня обнародован документ, который выражает отношение правительства к обязательному компоненту накопительной пенсионной системы. «Вы увидите, что меры предпринимаются», – добавил глава государства.
«Недовольства могут быть по любому поводу. Если президент и правительство будут руководствоваться лишь теми тезисами, которые по душе гражданам, в стране прогресса не будет»,– отметил Серж Саргсян.
Накануне, 22 апреля, у премьер-министра Армении Овика Абраамяна состоялось обсуждение закона «О накопительных пенсиях», в котором приняли участие представители фракции Республиканской партии Армении, фракций «Процветающая Армения», «Оринац еркир», АРФ «Дашнакцутюн» и «Наследие».
Глава правительства напомнил, что в сжатые сроки будет подготовлен проект закона, принятием которого Национальное Собрание республики сможет пресечь применение штрафов, предусмотренных решением Конституционного суда РА от 2 апреля касательно Закона «О накопительных пенсиях».
Между тем, фракция оппозиционного «Армянского национального конгресса» (АНК) отказалась участвовать во встрече представителей непровластных сил с Овиком Абраамяном. Об этом сообщил секретарь фракции АНК Арам Манукян.
«Мы уже представили все наши предложения, и, кроме того, подписали в заявлении, направленном в Конституционный суд. То есть никаких перемен в нашем заявлении, представленном в КС и отвергающем принцип внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы, не произошло. А что решит правительство, – это уже их дело. Нам нечего обсуждать, они должны представить предложение», – сказал оппозиционный депутат НС РА.
Правительство намерено предложить Национальному Собранию обсудить законопроект в ходе ближайшей четырехдневки, которая стартует 28-го апреля, сообщает АРКА.