ԱՄՆ-ում հրապարակվել է երկրների ցանկը, որտեղ ամենից շատ են երկարակյացները: Կյանքի միջին տևողությունն այն առանցքային ցուցանիշներից է, որով կարելի է դատել երկրի զարգացման մակարդակի մասին: Ընդհանուր առմամբ ցուցակում 223 երկիր է ընդգրկվել:
Առաջին տեղում եվրոպական Մոնակո իշխանապետությունն է: Կյանքի միջին տևողությունն այնտեղ 89,57 տարի է: Երկրորդ տեղում Մակաոն է, երրորդը օրինաչափորեն զբաղեցնում է Ճապոնիան:
Ամենաբարեկեցիկ երկրների տասնյակը եզրափակում է Ավստրալիան, որտեղ կյանքի միջին տևողությունը 82,07 տարի է: Հետխորհրդային երկրների թվում ամենաշատ երկարակյացներ կան Վրաստանում, այնտեղ միջին տարիքը 75,72 է: Վրաստանն այդպիսով 90-րդ տեղում է:
Հայաստանը զբաղեցնում է 116-րդ հորիզոնականը: ԱՊՀ մյուս երկրների թվում Ուզբեկստանը 125-րդ տեղում է, Բելառուսը՝ 138, Ռուսաստանը՝ 150, Ուկրաինան՝ 156:
Ինչպես օրերս հայտնել է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի ու ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը, Հայաստանում կյանքի միջին տևողությունը հասնում է 73,9: Ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Երևանում՝ 74,1, ամենացածրը՝ Շիրակի մարզում, որտեղ միջին տևողությունը մոտ 70,6 տարի է: Ինչ վերաբերում է կյանի միջին տևողության տարբերությանը տղամարդկանց ու կանանց շրջանում, ապա Հայաստանում կանայք ավելի երկար են ապրում՝ միջինը 77 տարի, իսկ տղամարդիկ՝ 70,6:

В США опубликован список стран, в которых больше всего долгожителей. Средняя продолжительность жизни – одни из ключевых показателей, по которым с успехом можно судить об уровне развитии страны. Всего в список вошло 223 стран мира.
На первом месте расположилось европейское княжество Монако. В среднем, люди в Монако доживают до 89.57 лет. На втором месте – Макао. Третья строчка рейтинга вполне закономерно досталась Японии.
Десятку самых благополучных стран закрывает Австралия, со средней продолжительностью жизни 82.07 года.
По странам постсоветского пространства больше всего долгожителей в Грузии – средний возраст, до которого там доживают люди, равняется 75. 72 года. Грузия, таким образом, заняла 90-е место.
Армения занимает в рейтинге 116 место. Среди других стран СНГ Узбекистан занимает 125 место, Беларусь – 138 место, Россия – 151 место, Украина – 156-е место.
Как сообщила на днях начальник отела переписи и демографии Национального статистического комитета Армении Карине Куюмджян, в Армении средняя продолжительность жизни занимает 73.9 года. Самый высокий показатель зафиксирован в Ереване – 74.1, самый низкий – в Ширакской области, где люди в среднем доживают до 70.6 лет. Что касается разницы в продолжительности жизни мужчин и женщин, то в Армении женщины доживают в среднем до 77 лет, мужчины – до 70.6.