«Անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ»,-այսպես է մեկնաբանել ԼՂՀ ԱԳՆ-ն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի վերջին հայտարարությունը, որտեղ նա ներկայացրել է կարգավորման վեց կետերը:
Ինչպես ասվում Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, դեպի անցյալ վերադարձի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: «Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը որոշվել է նրա ժողովրդի կողմից 1991 թ. անկախության հանրաքվեի ժամանակ՝ ազատ և իրավական կամաարտահայտության միջոցով: ԼՂՀ անկախությունն ու անվտանգությունը բացառիկ արժեքներ են, որոնք ենթակա չեն որևէ սակարկության:
«Գտնում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ ջանքերը պետք է կենտրոնացվեն կարգավորման այնպիսի մեխանիզմների մշակման վրա, որոնք, հաշվի առնելով առկա իրողությունները, պայմաններ կապահովեն ԽՍՀՄ փլուզման և Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի արդյունքում ստեղծված երկու անկախ պետությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար,- ասվում է ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Իր հերթին Արցախի ԼՂՀ Արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հանրային խորհրդի նախագահ Մասիս Մայիլյանը հայտարարել է, որ Ուորլիքի ելույթը մեկ կարևոր ուղերձ է պարունակում. «Դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը հասկացրել է, որ միջազգային միջնորդները շարունակում են առաջնորդվել մադրիդյան սկզբունքներով և տարրերով: Բացի այդ համանախագահը հայտարարել է, «գոյություն ունի սկզբունքների, ըմբռնումների ու փաստաթղթերի մի ամբողջություն, որն արդեն շրջանառվել է և ուրվագծում է համաձայնությունը. և ոչ ոք չի առաջարկել, որ մենք դրանք մի կողմ դնենք»: Այսինքն, այդ սկզբունքներն ու տարրերը բանակցությունների սեղանի վրա կմնան այնքան ժամանակ, քանի դեռ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերից գոնե մեկի ազգային իշխանությունը չի հայտարարել, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մոտեցումներն անընդունելի են»:
Ըստ Մայիլյանի, նախորդ 5 տարիներին բազմիցս է խոսվել «մադրիդյան փաստաթղթի» ընդունման և իրականացման վտանգավորության մասին: Լուրջ փաստարկներ են բերվել վաղուց հնացած մոտեցումներից հրաժարվելու օգտին, որոնք ուղղված են ոչ թե տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելուն, այլ այն խախտելուն:
Հայկական դիավանագիտությունը վաղուց արդեն պետք է հրաժարվի մի փաստաթղթի քննարկումից, որը ոչ միայն հայերի շահերի դեմ ուղղված բազմաթիվ տարրեր է պարունակում, այլ նաև ապակառուցողական է: Ժամանակն է միջնորդներին ազատել կեղծ պատկերացումներից, ինչը թույլ կտա հակամարտող կողմերին մշակել կարգավորման նոր մեխանիզմներ, որոնք կհամապատասխանեն ժամանակի իրողություններին, հայտարարել է Մասիս Մայիլյանը:
Մինչդեռ «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանն այսօր՝ մայիսի 8-ին կայացած մամուլի ասուլիսում նշել է, որ «Ուորլիքի հայտարարությունը կապված է Օբամայի ու Պուտինի միջև առաջացած տարաձայնությունների հետ», հայտնում է Armenia Today-ը:
Խոսելով Ուորլիքի հայտարարության մասին, որտեղ վերջինս ասել է, թե «Լեռնային Ղարաբաղի մերձակա տարածքները պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանի վերահսկողությանը», Մանվել Եղիազարյանն ասել է. «Նա այդ միտքը առաջ է քաշել որպես հիմնական թեզ, կանխելու համար ղարաբաղյան կարգավորմանը միջամտելու Ռուսաստանի փորձերը, որպեսզի կանխի այն խաղերը, որ Մոսկվան խաղաց Ուկրաինայում, մասնավորապես, Ղրիմում: ԵԱՀԿ համանախագահին կարելի է մեղադրել պատերազմ հրահրելու մեջ, քանի որ նա թևեր է տալիս Ադրբեջանին, թե իբր այդ հողերը չեն պատկանում Լեռնային Ղարաբաղին ու պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին»:
Ըստ նրա, վաղն Ադրբեջանը կարող է հանգիստ, առանց իրազեկելու, զորքեր մտցնել ու փորձել վերադարձնել այդ հողերը՝ հիմնավորելով, թե Ամերիկան համաձայնություն է տվել: Եղիազարյանը վստահ է, որ նրա կարծիքով, երբ Պուտինն ու Օբաման «լեզու գտնեն», Մինսկի համանախագահներն այլ հայտարարություններ կանեն: Նրա խոսքով, տարածքները վերադարձնելու Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը պայմանավորված էր Ռուսաստան-Ամերիկա տարաձայնություններով:
Ըստ Եղիազարյանի, ԵԱՀԿ Մինսկի ամերիկացի համանախագահի հայտարարությունը նաև Հայաստանի արտաքին սխալ քաղաքականության, վատ բանակցությունների հետևանք է: «Լավ բանակցություններ վարելու համար պետք է ուժեղ լինենք, բայց մենք ուժեղ չենք, թույլ ենք, մեզ ինչ ասում են, ընդունում ենք»,-ասել է «Արաբո» ջոկատի հրամանատարը:
Եղիազարյանը վստահ է, որ նոր կառավարության օրոք Հայաստանի դիրքերն ավելի կթուլանան. «Ավելի վատ է լինելու, լավ բանի մի սպասեք: Ոչ մի բան չի փոխվել որոշ գայլերին փոխարինել են գորշ,կապույտ գայլերով»:
Ուորլիքն ասել է, որ խաղաղությունից բխող օգուտները շատ ավելին են, քան այն ինչ վճարում ենք շարունակաբար փակուղում գտնվելու դիմաց,և այն հնարավորություն կընձեռի խուսափել թշնամանքի վերականգնման աղետալի հետևանքներից: Հայաստանն անմիջապես կշահի բաց սահմաններից, ավելի մեծ անվտանգությունից, առևտրի, ուղևորությունների և իր բոլոր հարևանների հետ կապերի նոր հնարավորություններից: Ադրբեջանը կկարողանա վերացնել այն հիմնական խոչընդոտը, որ կանգնած է իր` որպես համաշխարհային խաղացող, տարածաշրջանային առևտրային կենտրոն և անվտանգության ոլորտի ամուր գործընկեր կայանալու ճանապարհին` միաժամանակ հաշտեցման ու վերադարձի հեռանկար բացելով հարյուր հազարավոր փախստականների ու ներքին տեղահանված անձանց համար:
Իսկ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հազարավոր մարդիկ կկարողանան ազատվել մեկուսացման ու կախվածության կապանքներից, հավելել է նա:
Ոչ պակաս կարևոր է այն մեծ ֆինանսական բեռը, որը մարտական պատրաստականության ու սպառազինությունների մրցավազքի արդյունքում կրում են պետական բյուջեները.դա խաղաղության շահաբաժինն է, որը առավել արդյունավետ օգտագործման դեպքում ինքնին ի զորու է փոխել իրավիճակը թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի համար, ասել է ամերիկացի համանախագահը:
Ջեյմս Ուորլիքը տեղեկացրել է, որ եկող շաբաթ կրկին նախատեսում է այցելել տարածաշրջան՝ մյուս համանախագահների հետ միասին: Կասկածից վեր է, որ տևական խաղաղության ցանկացած համաձայնություն հաջողված համարվելու համար պետք է արտացոլի բոլոր կողմերի դիրքորոշումները: Միացյալ Նահանգները երկու ղեկավարներին համառորեն հորդորել է կրկին հանդիպում ունենալ առաջիկայում և օգտագործել այս հնարավորության պատուհանը, երբ խաղաղությունը հնարավոր է: Ուորլիքը ներկայացրել է փոխզիջման հիմնական տարրերը, բաղկացած 6 կետից: «Առաջին, հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի բարդ պատմությունը՝ կողմերը պետք է համաձայնության գան, որ վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշումը պետք է իրականացվի փոխադարձաբար համաձայնեցված և իրավական ուժ ունեցող կամաարտահայտման միջոցով ապագայում: Սա ընտրովի տարբերակ չէ: Միջանկյալ կարգավիճակը կլինի ժամանակավոր:
Նա հորդորել է կողմերին հանձնառություն ստանձնել ձեռնամուխ լինելու խաղաղության բանակցություններին: «Միացյալ Նահանգները պատրաստ է օգնել և անել այն ամենը, ինչ կարող է: Իհարկե, առաջին քայլը ձեռնարկելը Հայաստանի ու Ադրբեջանի կառավարությունների խնդիրն է: Նրանք պետք է դիտարկեն այն միջոցները, նույնիսկ միակողմանի միջոցները, որոնք ի ցույց կդնեն առաջընթացի իրենց մղումը, լարվածությունը թուլացնելու ու բանակցային մթնոլորտը բարելավելու հանձնառությունները: Նրանք պետք է կրճատեն թշնամական հռետորաբանությունը և բնակչությանը նախապատրաստեն խաղաղության և ոչ պատերազմի»,-ասել է Ջեյմս Ուորլիքը:
Ուորլիքի հայտարարությանը գրեթե անմիջապես արձագանքեց Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA)՝ նշելով, որ դիվանագետի ելույթը ոչ մի նոր բան չի պարունակում: Միջնորդի ներկայացրած կարգավորման շրջանակը ընդունելի չէ բարոյապես, և կիրառելի չէ գործնականում: Ուորլիքի հայտարարությունը նաև չի համապատասխանում ինքնորոշման ամերիկյան գաղափարին՝ հիմնարար սկզբունքին, որի վրա հիմնված է ամերիկյան ազգն ու որը հիմք է հանդիսացել վերջին կես դարում մոտ հարյուր նոր պետությունների կազմավորման համար:
ANCA հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին, որոնք Ադրբեջանի ագրեսիայի զոհն են, կրկին կոչ են անում ռազմավարական զիջումների գնալ անվտանգությունը պահպանելու Ադրբեջանի կառավարության խոստումների դիմաց, որը հեշտությամբ կարող է խախտել խոստումը:
«Մենք նախկինի պես հուսով ենք, որ խաղաղություն կհաստատվի ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդությամբ, սակայն հիասթափված ենք կարգավիճակի ու անվտանգության վերաբերյալ ասիմետրիկ մոտեցումներով և սպասում ենք ավելի հավասարակշռված առաջարկների, համապարփակ ու ժողովրդավարական սկզբուքների՝ որոշելու համար անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ապագան: Իսկ ԵԱՀԿ օրակարգի առաջին կետը պետք է դառնա Բաքվի վետոյի վերացումը բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի լիարժեք ու անմիջական մասնակցության վրա»,-ասվում է Հայ Դատի հանձնախմբի հայտարարության մեջ:

8 Май 2014 - 10:48 AMT
Отклик на заявление Уорлика: О возврате в прошлое не может быть и речи, а от «мадридского документа» пора отказаться
«Считаем необходимым отметить, что позиция Нагорно-Карабахской Республики относительно перспектив урегулирования азербайджано-карабахского конфликта остается неизменной», – говорится в комментарии МИД НКР в связи с последним заявлением американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика, представившего 6 пунктов процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Как отмечается в комментарии арцахского внешнеполитического ведомства, о возврате в прошлое не может быть и речи. Судьба Нагорного Карабаха была определена его народом путем свободного и легитимного волеизъявления на референдуме о независимости в 1991 году. Независимость и безопасность НКР являются исключительными ценностями, не подлежащими какому-либо торгу.
«Полагаем, что совместные усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ должны быть сосредоточены на выработке таких механизмов урегулирования, которые, учитывая существующие реалии, обеспечат условия для мирного сосуществования двух независимых государств – Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, возникших в результате распада СССР и развязанной азербайджанской стороной войны», – говорится в сообщении МИД НКР.
В свою очередь, председатель арцахского «Общественного совета по внешней политике и безопасности» Масис Маилянзаявил, что в тексте выступления Уорлика содержится один основной мессидж: «Посол Джеймс Уорлик дал понять, что международные посредники продолжают руководствоваться «мадридскими принципами» и элементами к ним. Кроме того, сопредседатель заявил, что: «Существует совокупность принципов, восприятий и документов, которая уже обсуждалась и является наброском соглашения, и никто не предложил, чтобы мы отложили их в сторону». То есть, эти принципы и элементы к ним будут находиться на столе переговоров до тех пор, пока национальная власть хотя бы одной из сторон нагорно-карабахского конфликта не заявит о неприемлемости подходов сопредседателей МГ ОБСЕ».
По словам Маиляна, за минувшие пять лет не раз говорилось об опасности принятия и реализации «мадридского документа». Были приведены серьезные аргументы в пользу отказа от давно устаревших подходов, которые направлены не на поддержание региональной стабильности, а на ее подрыв.
Армянской дипломатии давно пора отказаться от обсуждения проекта документа, который содержит не только множество элементов, направленных против армянских интересов, но и обладающий мощным деструктивным потенциалом. Пора избавить международных посредников от ложных иллюзий, что позволит им и конфликтующим сторонам разрабатывать новые схемы урегулирования, которые соответствовали бы современным реалиям, заявил Масис Маилян.
Между тем, командир отряда «Арабо» Манвел Егиазарян на состоявшейся сегодня, 8 мая, пресс-конференции отметил, что «заявление Уорлика связано с разногласиями между Путиным и Обамой», передает Armenia Today.
Говоря о заявлении Джеймса Уорлика о том, что «территории вокруг Нагорного Карабаха должны быть возвращены под контроль Азербайджана», Манвел Егиазарян отметил: «Он выдвинул эту мысль как основной тезис, чтобы предотвратить попытки России вмешаться в урегулирование карабахского вопроса, чтобы не было тех игр, которые сыграла Москва по отношению к Украине, в частности Крыма. Сопредседателя ОБСЕ можно обвинить в том, что он провоцирует войну, давай крылья Азербайджану, якобы эти территории не принадлежат Нагорному Карабаху и должны быть возвращены Азербайджану».
По его словам, завтра Азербайджан может спокойно без осведомления ввести свои войска и попытаться вернуть эти земли, основываясь на том, что Америка дала на это согласие. Егиазарян, убежден, что когда Путин и Обама придут к общему консенсусу, сопредседатели ОБСЕ сделают иные заявления. «Сделанное заявление Джеймсом Уорликом касательно возвращения земель, связанно с разногласиями между Россией и Америкой», – считает Егиазарян. По оценкам командира отряда «Арабо», заявление Джеймса Уорлика также обусловлено неправильными переговорами во внешней политике, которую ведет Армения. «Для того, чтобы результаты переговоров были правильными и эффективными, необходимо быть сильным государством, но мы недостаточно сильны, мы слабы, нам что прикажут то и сделаем, что бы ни сказали, мы это принимаем», – отметил Егиазарян.
Он также считает, что новое правительство еще более ослабит позиции Армении. «Не ждите, что произойдет что-то хорошее, что страна будет развиваться в позитивном направлении, на место серых волков пришли синие волки», – добавил он.
На заявление Уорлика почти сразу отреагировал Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), который отметил, что в предложениях дипломата практически не содержится ничего нового. Рамки процесса урегулирования, представленные в заявлении посредника, не являются ни морально приемлемыми, ни практически устойчивыми. Также заявление Уорлика не соответствует американским идеалам самоопределения – основного принципа, на котором основана американская нация и который послужил основной возникновения более ста новых стран, сформированных за последние полвека.
При этом, говорится в заявлении ANCA, Армению и Нагорный Карабах, которые являются жертвами агрессии Азербайджана, снова призывают идти на стратегические уступки в ответ на обещания соблюдения безопасности правительства Азербайджан, которое легко может нарушить свои обещания.
«Мы по-прежнему надеемся на установление мира при посредничестве ОБСЕ, но разочарованы ассиметричны походам к вопросам статуса и безопасности и с нетерпением ждем предложения более сбалансированных, всеобъемлющих и демократичных принципов для определения будущего независимой Нагорно-Карабахской Республики. И первым пунктов в повестке ОБСЕ должно стать вето Баку на полное и непосредственное участие Нагорного Карабаха в мирных переговорах», – говорится в заявлении ANCA.