Մայիսի 13-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ամփոփվել են Ազգային կինոյի «Հայակ» երրորդ մրցանակաբաշխության արդյունքները: Պատվավոր հյուրն էր աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը, ում համաշխարհային կինոարվեստում ունեցած ներդրման համար ու ծննդյան 90-րդ տարեդարձի առթիվ Ռուբեն Մամուլյանի անվան մրցանակ է շնորհվել:
Հայկական կինոարվեստում ակնառու վաստակի համար Համո Բեկնազարյանի անվան մրցանակ է ստացել ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Ստեփան Անդրանիկյանը:
«Նռան գույնը» կինոնկարի բեմադրական աշխատանքներում իր ունեցած ներդրման համար և ծննդյան 75-րդ տարեդարձի առթիվ Սերգեյ Փարաջանովի անվան մրցանակ է ստացել ՀՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանը:
Հայաստանի ազգային կինոակադեմիայի նախագահ Դավիթ Մուրադյանը կինոակադեմիայի սահմանած հատուկ մրցանակ է շնորհվել Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստ, կինոռեժիսոր Ռոման Բալայանին:
Մրցույթին ներկայացված էր հայաստանցի ու սփյուռքահայ, ինչպես նաև հայկական թեմաներով օտարազգի ռեժիսորների նկարահանած 80 ֆիլմ։ Հավակնորդներն ընտրվել էին փակ գաղտնի քվեարկությամբ։ Մրցանակաբաշխության գեղարվեստական խորհրդի որոշմամբ «Հայակ 2014»-ը նվիրվել է Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 90-ամյակին, ինչի կապակցությամբ և սահմանվել է Փարաջանովի անվան «Հայակ» հատուկ մրցանակը։ Մրցութային հանձնաժողովը գլխավորել է ռեժիսոր Էդգար Բաղդասարյանը։ Անվանակարգերն այս տարի նույնպես 15 էին։
Այսպիսով, լավագույն խաղարկային ֆիլմ է ճանաչվել Սերժ Ավեդիքյանի ու Ելենա Ֆետիսովայի «Փարաջանով» ֆիլմը։ Իմիջիայլոց, մրցանակաբաշխությունում ռեժիսորներին լավագույնն են ճանաչել։ Լավագույն օպերատոր է ընտրվել Թամմամ Համզան («Փուշը»), սցենարի հեղինակ` Շողիկ Թադևոսյանն ու Արեգ Ազատյանը («Ռոմանտիկները»), նկարիչ` Վլադիսլավ Ռիժիկով («Փարաջանով»)։ Լավագույն դերասանուհի է ճանաչվել Լուսի Աբդալիան «Կաուչո» ֆիլմում դերի համար, երկրորդ պլանի լավագույն դերասանուհի՝ Նարինե Գրիգորյան («Անպոչ ճգնավորը»)։ Լավագույն դերասանի կոչմանն արժանացել է Սերժ Ավեդիքյանը արդեն հայտնի ֆիլմում Սերգեյ Փարաջանովին մարմնավորելու համար։ Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան է դարձել Աշոտ Ադամյանը («Անպոչ ճգնավորը»): Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ ընտրել են Հրանտ Վարդանյանի «Սպիտակ գառան երազը», վավերագրական՝ Աշոտ Սարգսյանի «Նամակ մորը» ֆիլմը։ Լավագույն անիմացիոն ֆիլմի համար մրցանակ է ստացել Վրեժ Քասունու «Արշալույս»-ը, լավագույն դեբյուտ է ճանաչվել Ալեքսանդր Բաղդասարյանի «Ճանապարհ»-ը, իսկ արտասահմանյան ֆիլմ՝ Ռաֆֆի Աղեկյանի Kinshasa Mboka Te-ն։
«Հայակ» առաջին մրցանակաբաշխությունը կայացել է 2012-ին: Ազգային կինոյի «Հայակ» մրցանակաբաշխությունը հայ կինեմատոգրաֆիստների աշխատանքների ամենամյա ստեղծագործական բաց մրցույթ է: Այն ստեղծվել է ազգային կինոարտադրության խթանման ու զարգացման, նոր անունների բացահայտման, հայ հանդիսատեսին կինոթատրոններ վերադարձնելու, երկրի կինոգործիչներին համախմբելու, կինոարտադրության նոր նախագծերին օժանդակելու, ազգային կինոարտադրության լավագույն ավանդույթները պահպանելու նպատակով: Մրցանակաբաշխությունն իրականացնում է «Ազգային կինոյի զարգացման հիմնադրամը»՝ մշակույթի նախարարության, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և Հայկական ազգային կինոակադեմիայի աջակցությամբ:

Картина режиссеров Сержа Аведикяна и Олены Фетисовой «Парадажанов», созданная при сотрудничестве кинематогрфистов Украины, Франции, Грузии и Армении, выиграла в номинации «Лучший игровой фильм» армянской национальной кинопремии «Айак».
В 2014 году кинопремия «Айак» была посвящена 90-летнему юбилею выдающегося режиссера Сергея Параджанова.
Лучшим актером был признан Серж Аведикян, сыгравший роль Параджанова в одноименном фильме, а лучшей актрисой стала Луси Абдалян («Каучо»).
В номинации «Лучший режиссер» победителями стали Серж Аведикян и Олена Фетисова («Параджанов»).
Лучшими актерами второго плана признаны Ашот Адамян и Нарине Григорян за роли в фильме «Бесхвостый отшельник».
Кинопремии в категории «Лучший сценарист» удостоились Шогик Тадевосян и Арег Азатян («Романтики»).
Награду за лучшую операторскую работу получил Таммам Хамза («Заноза»). Лучшим художником признан Владислав Рыжиков («Параджанов»).
В категории «Лучший иностранный фильм» победила картина Раффи Агекяна «Киншаса: сумасшедшая земля», а лучшей короткометражной картиной стала лента Гранта Варданяна «Сон белой овечки».
Лучшим документальным фильмом признано «Письмо к матери» Ашота Саркисяна.
В номинации «Лучший анимационный фильм» статуэтку получила «Aurorа» Врежа Касуни, а награды в категории «Лучший дебют» удостоился Александр Багдасарян («Дорога»).
Специальный приз имени Рубена Мамуляна за вклад в развитие мирового кино был вручен почетному гостю кинопремии – выдающемуся французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Азнавуру.
Спецприза имени Параджанова был удостоен известный армянский композитор Тигран Мансурян. Специальные призы получили также художник параджановского фильма «Цвет граната» Степан Андраникян и известный режиссер, Народный артист Украины Роман Балаян.
Церемония вручения премий прошла во вторник вечером в Ереване
Статуэтка первой в истории армянского кино Национальной кинопремии сделана из позолоченной бронзы в виде сложенного из рук прямоугольника, применяемого для поиска кадра. Такое расположение рук называется «визир» и переводится на армянский язык как «айак». Отсюда и название кинопремии.
Впервые Национальная кинопремия «Айак» была вручена в 2012 году. Тогда в список номинантов вошли армянские картины, снятые за последние 20 лет.
«Айак» вручается ежегодно. Претендовать на ее получение могут фильмы, снятые в предыдущем году. Инициаторами вручения национальной кинопремии являются Фонд развития национального кино, компания Orange Армения и Национальный киноцентр Армении.
Церемония проводится при поддержке Министерства культуры Армении, мэрии Еревана и Инекобанка. Генеральным спонсором премии в этом году стала группа компаний «Афина Паллада», передает Новости-Армения.