Ազգային ժողովը մայիսի 15-ին 67 կողմ, 18 դեմ և 29 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Կուտակային կենսաթոշակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած օրինագիծը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը մայիսի 14-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` նշելով, որ կատարվել են մասնակի խմբագրական փոփոխություններ: Օրինագծով նախատեսվում է, որ պարտադիր կուտակային վճարը հաշվարկելու և փոխանցելու պարտավորություն ունեցող անձն ազատվում է մինչև օրենքն ուժի մեջ մտնելն ընկած ժամանակահատվածի համար պարտադիր կուտակային վճարը չկատարելու կամ ուշացումով կատարելու համար օրենքով նախատեսված պատասխանատվությունից:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ հաշվի է առնվելու աշխատողի կամքը, և եթե նա առձեռն կամ փոստով դիմում է ներկայացնում գործատուին և հրաժարվում կուտակային կենսաթոշակային վճար կատարելուց, ապա դա ենթակա է պարտադիր կատարման: Հանրությանը մտահոգող մյուս հարցերին, այդ թվում նաև՝ արդեն վճարված գումարներին, կառավարությունը մտադիր է անդրադառնալ առաջիկայում:
«Մեր նպատակն է եղել մեր քաղաքացիների հնարավոր բարձր իրազեկվածությունը, այդ առումով կարծում եմ նաև սա մեր քաղաքացիների համար լավ հնարավորություն է, որպեսզի իրենք իրենց կենսաթոշակային ապահովվածության հետ կապված խնդիրներին լավ իրազեկված լինեն»,- նշել է նախարարը, գրում է Tert.am-ը։
Հարցին, թե ամեն դեպքում բացառում է, որ գործատուներն աշխատակիցներին երկընտրանքի առաջ կկանգնեցնեն` դիմում չգրել, այլապես աշխատանքից կազատվեն, նախարարը պատասխանել է. «Չեմ կարծում, որ նման իրավիճակ լինի, որովհետև հիմա վարչապետի հանձնարարականով տեխնիկական լուծումներն ենք տվել օրենքի կիրարկումն ապահովելու նպատակով, որը գործատուի կողմից ինքնաշխատ եղանակով հաշվետվությունները ներկայացնելու հետ է կապված, այսինքն՝ ընձեռվելու է հնարավորություն, որպեսզի գործատուն հաշվետվություն ներկայացնելիս իր աշխատողի կամարտահայտությունը իրացնի նաև հաշվետվության մեջ, և դա ո՛չ դժվարություն, ո՛չ էլ լրացուցիչ վարչարարություն է առաջացնելու գործատուի համար, եթե աշխատողն այդ կամքն արտահայտում է և դիմում է գրում, ապա իրենից պահումներ չեն արվում»:
Օրենքն ուժի մեջ է մտնելու պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրվանից:
Մայիսի 13-ին ԱԺ-ն 68 կողմ, 12 դեմ և 36 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Կուտակային կենսաթոշակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագիծը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը ԱԺ նիստում ապրիլի 29-ին ներկայացրել է «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նոր նախագիծը, որովպարտադիր կուտակայինը կդառնա կամավոր:Մայիսի 12-ին ԱԺ արտահերթ նիստում կառավարության ներկայացրած նախագիծի վերաբերյալ քննարկում էր տեղի ունեցել:

15 Май 2014 - 09:31 AMT
Парламентское большинство в лице депутатов от правящей Республиканской партии Армении во втором чтении поддержало законопроект о внесении изменений в закон «О накопительных пенсиях». За законопроект проголосовали 67 депутатов, против – 18, воздержались – 29.
Предлагаемые в законопроекте меры (отмена штрафов за отказ от накопительных пенсионных выплат) принимаются временно – до принятия нового законодательства в соответствии с решением Конституционного суда от 2 апреля. Окончательный пакет законов должен быть принят до 30 сентября. Таким образом, обязательная накопительная пенсионная система, вступившая в силу в Армении с 1 января, временно превратится в добровольную, передает Armenia Today.
13 мая парламент на внеочередном заседании принял данный законопроект в первом чтении. Тогда за законопроект проголосовало 68 депутатов, против – 12, воздержались – 36 человек.
Внеочередное заседание парламента созвано правительством Армении. Премьер- министр Армении Овик Абрамян представил 23 апреля семь положений, которые должны лечь в основу организации процесса пенсионных реформ и стать направляющими в совместной работе общественно-политических сил, в соответствии с одним из которых обязательный компонент пенсионной реформы в Армении де-факто приостанавливается.
Некоалиционные фракции «Процветающая Армения», АРФ «Дашнакцутюн» и «Оринац Еркир» заявили, что не возражают против законопроекта, поскольку он на полшага впереди предыдущего закона, однако от голосования воздержались.
Против законопроекта проголосовали фракции Армянского национального конгресса и партии «Наследие».
Предлагаемые в законопроекте меры принимаются временно, до осуществления законодательных изменений в соответствии с решением Конституционного суда от 2 апреля. Окончательный пакет законов должен быть принят до 30 сентября.
Премьер-министр Армении Овик Абрамян 23 апреля на заседании правительства РА обнародовал положения, которые, по его мнению, необходимы для организации процесса реализации пенсионных реформ. По словам Абрамяна, в течение последних дней он детально ознакомился со всеми вопросами, вызывающими обеспокоенность в связи с пенсионными реформами, побеседовал с представителями гражданской инициативы «Я Против!», обсудил проблему с парламентскими силами, подробно изучил все опубликованные обоснования. «Я также подробно проконсультировался с президентом Республики Армения Сержем Саргсяном, своими коллегами из правящей Республиканской партии Армении (РПА) и сейчас готов озвучить 7 основных положений, которые, по моему мнению, должны стать фундаментом для организации процесса пенсионных реформ», – отметил он.
22 апреля у премьер-министра Армении Овика Абрамяна состоялось обсуждение закона «О накопительных пенсиях», в котором приняли участие представители фракции Республиканской партии Армении, фракций «Процветающая Армения», «Оринац еркир», АРФ «Дашнакцутюн» и «Наследие».
Между тем, фракция оппозиционного «Армянского национального конгресса» (АНК) отказалась участвовать во встрече представителей непровластных сил с Овиком Абраамяном. Об этом сообщил секретарь фракции АНК Арам Манукян. «Мы уже представили все наши предложения, и, кроме того, подписали в заявлении, направленном в Конституционный суд. То есть никаких перемен в нашем заявлении, представленном в КС и отвергающем принцип внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы, не произошло. А что решит правительство, – это уже их дело. Нам нечего обсуждать, они должны представить предложение», – сказал оппозиционный депутат НС РА.