19 Մայիս 2014 - 13:53 AMT
«Մարս Մեդիա» կինոընկերության նախագահ, ռուսաստանաբնակ հեռուստա- և կինոպրոդյուսեր Ռուբեն Դիշդիշյանը և ռեժիսոր, սցենարիստ ու պրոդյուսեր Սարիկ Անդրեասյանը պրոդյուսեր Ղևոնդ Անդրեասյանի հետ համատեղ պատրաստվում են խոշորածավալ, ուստի մեծ բյուջե պահանջող դրամատիկ «Մի երկրաշարժի պատմություն» ֆիլմի նկարահանումներին: Ֆիլմը պատմում է 1988-ի դեկտեմբերի ողբերգական իրադարձությունների մասին Հայաստանում:
1988-ի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում ավերիչ երկրաշարժ է եղել, որը հետագայում անվանվել է Սպիտակի երկրաշարժ: Դրա հետևանքով հազարավոր շինություններ զանգվածային վնասվածքներ են ստացել ու փլուզվել, այն նաև տասնյակ հազարավոր մարդկանց մահվան պատճառ է դարձել: Ըստ պաշտոնական տվյալների, զոհվել է 25 հազար մարդ, 19 հազարը հաշմվել, 530 հազար բնակիչ անտուն մնացել: Հայաստանն այս օրերին դարձել էր միասնության էպիկենտրոն՝ փրկարարներ էին ժամանել ոչ միայն խորհրդային հանրապետություններից, այլև Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից, Մեծ Բրիտանիայից, ԳԴՀ-ից, ԱՄՆ-ից: Մոտ 100 պետություն օգնության ձեռք էր մեկնել հայ ժողովրդին: Սպիտակի երկրաշարժը համարվում է 20-րդ դարի ամենաավերիչ երկրաշարժերից մեկը:
Ֆիլմի իրադարձությունները, որի նկարահանումը ստանձնում է Սարիկ Անդրեասյանը, ծավալվելու են Լենինականում: Գլխավոր հերոսները երիտասարդ հայ Ռոբերտ Մելքոնյանն ու տարիքով ավելի մեծ ռուս փրկարար Անդրեյ Բերեժնոյն են: Ֆիլմի դերակատարների որոնումներն իրականցվում են ոչ միայն Ռուսաստանում ու Հայաստանում, այլև այլ երկրներում, օրինակ, Ֆրանսիայում, Վրաստանում, Ուկրաինայում: Այս պահի դրությամբ Բերեժնոյի դերակատարության հավանական թեկնածուն Վլադիմիր Մաշկովն է, բայց պայմանավորվածություններ դեռ չեն ստորագրվել, գրում է Filmz.ru.-ն:
Ֆիլմի պաշտոնական սինոպսիսն այսպիսին է.
Բնական աղետի ՝ 1988-ի Սպիտակի երկրաշարժի ֆոնին ծավալում է երիտասարդ Ռոբերտ Մելքոնյանի պատմությունը, որի կյանքը մանկական տարիներից արդեն ծանր էր՝ մանկատուն, փողոց, բանտ: Նրա ծնողները մնացել են սեփական տան փլատակների տակ, որը փլուզվել է շինարարների անբարեխիղճ աշխատանքի պատճառով: Ողբերգության մեղավորը աշղեկ Անդրեյ Բերեժնոյն է, որին հետագայում դատարանն արդարացնում է, բայց Ռոբերտը երդվում է վրեժ լուծել ծնողների ողբերգական մահվան համար:
Երկրաշարժի ժամանակ Ռոբերտը հայտնվում է ազատության մեջ և կանգնում ծանր ընտրության առջև՝ փախչել, թե մնալ Լենինականում՝ հնարավորինս շատ մարդ փրկելով: Ըստ ճակատագրի հեգնանքի, նա հայտնվում է իր «թշնամու» հետ նույն փրկարարական ջոկատում: Մերձենալով հերոսի հետ համընդհանուր աղետի պահին՝ Անդրեյը պատմում է Ռոբերտին իր կյանքի պատմությունը, որը 15 տարի տանջում էր նրան: Կարեկցանքը դժբախտ մարդու հանդեպ, որը կորցրել է ընտանիքը, հաղթահարում է վրեժի ծարավը:
Հավանաբար, նկարահանումներն անցնեն ՌԴ կառավարության, մշակույթի, ՊՆ ու ԱԻՆ, ինչպես նաև ռուսական Առաջին ալիքի աջակցությամբ, ինչպես նաև, Շառլ Ազնավուրի հիմնադրամի ու Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության մասնակցությամբ: Ֆիլմի բյուջեն մոտ 5 մլն դոլար է:

Российский теле- и кинопродюсер армянского происхождения, президент кинокомпании «Марс Медиа» Рубен Дишдишян и режиссёр, сценарист и продюсер Сарик Андреасян совместно с продюсером Гевондом Андреасяном готовятся к совместной работе над масштабной и крупнобюджетной драматической картиной «История одного землетрясения», рассказывающей о трагических событиях в Армении в декабре 1988 года.
7 декабря 1988 года в 11.41 разрушительное землетрясение почти сравняло с землей Спитак, Гюмри (Ленинакан), Ванадзор (Кировакан). Сильные толчки ощущались даже в Ереване. Сила землетрясения в эпицентре, который находился в селе Налбанд, составляла 10 баллов по шкале Рихтера. По официальным данным, погибли более 25 тысяч человек, 19 тысяч стали инвалидами, без крова остались 530 000 жителей. Село Налбанд ушло под землю. На какое-то время Армения стала эпицентром глобального единения: туда прибыли врачи и спасатели не только из советских республик, но и из Франции, Швейцарии, Великобритании, ФРГ, США; более ста государств со всего света оказывали армянскому народу гуманитарную поддержку. Спитакское землетрясение стало одним из разрушительных в ХХ веке.
События фильма, постановку которого Сарик Андреасян берет на себя, будут разворачиваться в Ленинакане – одном из четырех городов, разрушенных землетрясением. Главными героями станут молодой армянин Роберт Мелконян и русский постарше по имени Андрей Бережной, оказавшиеся в эпицентре катастрофы и первыми пришедшие на помощь пострадавшим. Поиски актеров для фильма будут осуществляться не только в России и Армении, но и в других странах, например, Франции, Грузии, на Украине. В настоящий момент на партию Андрея Бережного рассматривается Владимир Машков, но никаких договоров пока еще никто не подписывал, пишет Filmz.ru.
Официальный синопсис фильма звучит так:
На фоне природной катастрофы — масштабного землетрясения в Армении в 1988 году — разворачивается история молодого человека Роберта Мелконяна, который с ранних лет прошел непростой путь: детдом, улица, тюрьма. Его родители погибли под завалами собственного дома, обрушившегося из-за безответственности строителей. Формальный виновник трагедии прораб Андрей Бережной впоследствии был оправдан судом, но Роберт поклялся отомстить ему за трагическую смерть своих родителей.
Во время землетрясения Роберт оказывается на свободе и перед ним встает нелегкий выбор – пуститься в бега или остаться в Ленинакане, чтобы спасти как можно больше людей. По иронии судьбы он оказывается в одном спасательном отряде со своим «врагом», о чем узнаёт далеко не сразу. Сблизившись с героем на фоне общего горя, Андрей открывается Роберту с историей, которая мучила его 15 лет. Сострадание к несчастному, потерявшему всю семью, берет верх над жаждой мести.
Вероятнее всего, съемки – при поддержке Правительства, Минкульта, Минобороны и МЧС России, а также Первого канала, Фонда Шарля Азнавура и Первого общественного телеканала Армении – начнутся в Армении весной будущего года. Бюджет картины составляет $5 млн.
Отметим, что фильмы Сарика Андреасяна «Служебный роман. Наше время» (2011), «Беременный» (2011) и «Что творят мужчины!» (2013) были лидерами российского кинопроката.