21 Մայիս 2014 - 12:24 AMT
«Հայաստանում Ֆրանսիայի նախագահը նշեց, որ պետք է հնարավորություն ընձեռնել Հայաստանին բացառիկ բանաձևի միջոցով անդամակցել Եվրամիությանը, քանի որ խորապես եվրոպական միտվածություն ունի, իր որդեգրած արժեհամակարգով ուղղված է դեպի Եվրոպա: Հայաստանը դրան արժանի է»,- Երևանում ընթացող Եվրոպական միության ընդլայնման 10-րդ տարեդարձին նվիրված հանրային քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հայաստանում Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը՝ անդամակցել ՄՄ-ին, պետք է օժանդակեն, քաջալերեն Եվրամիության շրջանակներում, Եվրամիությունը պետք է հասկանա, որ Հայաստանը բացառիկ պայմանների մեջ է ապրում, ու պետք է մի գործընթացի մեջ մտնի, որ մերձենա Եվրամիությանը»:
Դեսպանի խոսքով, Ֆրանսուա Օլանդի այդ հայտարարությունը ուժեղ ուղերձ է. «Ֆրանսիայի նախագահը մի քանի անգամ ընդգծեց՝ հնարավորություն ընձեռել Հայաստանին անդամակցել Եվրամիությանը: Ինչպես ասում էր դը Գոլը, կարևորը լծվել գործին, հետո ձեռնամուխ լինել գործերի իրականացմանը»:
Ռենոն նշեց, որ իրենք չպետք է բավարարվեն միայն իրենց արժեհամակարգը ներկայացնելով, պետք է հաշվի առնեն տարբեր երկրներում գոյություն ունեցող իրողությունները:
Հայաստանում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հայտարարությունը՝ ԵՄ ասոցացման շրջանակում Հայաստանում բացառիկ մոտեցում ցուցաբերելու մասին, ուժեղ էր ու համոզիչ Հայաստանի համար, և այդ ուղերձը պատշաճ կերպով կլսվի ամենուր: Այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիստեան, ով միաժամանակ ընդգծեց, որ իրենք՝ դեսպանները, սովորաբար չեն մեկնաբանում նորանշանակ նախագահների արած հայտարարությունները:
«Ինչ վերաբերում է Եվրոպական միությանը, ապա ես ակնկալում եմ, որ մենք մեր համատեղ պարտավորությունները կիրականացնենք: Իմ կարծիքով՝ որպես երկկողմ համագործակցության անկյունաքար՝ Վիլնյուսում արձանագրած Արևելյան գործընկերության մեր ծրագիրը շատ կարևոր նախաձեռնություն կլինի, որը պետք է փորձենք իրականացնել միասին»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե այնուամենայնիվ փոքր ինչ անհասկանալի է, թե Հայաստանն ու ԵՄ-ն համագործակցությունը ինչպիսի ձևաչափում է լինելու, Տրայան Հրիստեան նախ ընդգծեց, որ նախորդ հարցի շրջանակում ինքն այդ մասին ասաց, սակայն ավելացրեց. «Եվս մեկ անգամ կրկնեմ իմ ասածը. մենք հիմա խորհրդակցություններ ենք անցկացնում Հայաստանի իշխանությունների հետ՝ ինչպես իրականացնել Վիլնյուսյան փաթեթը: Սա Հայաստանի իշխանությունների, ԵՄ հաստատությունների և ԵՄ պետությունների կողմից մի վարժանք է, որը պետք է փորձենք իրականացնել: Անկախ նրանից, թե այս խորհրդակցությունները ինչպիսի արդյունք կունենան, ամենակարևորը Վիլնյուսի գագաթնաժողովի փաթեթի իրականացումն է»:
Ինչ վերաբերում է դրանց իրականացման ժամկետներին նշեց, որ նախ պետք է անդրադառնան իրավական խնդիրներին, այնուհետև անցնեն գործողությունների ծրագրին, հայտնում է Tert.am-ը:
Իր հերթին Հայաստանում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին հայտարարեց, որ Արևելյան գործընկերությունը նպատակ ունի նպաստել, որ փոխվեն երկրները, դառնան ավելի ժողովրդավար, եթե, իհարկե, նման ցանկություն ունեն այդ երկրները. «Ազատությունն էժան տարբերակով ձեռք չի բերվում: Մենք պարտավոր ենք հոգ տանել այդ ազատությանը»:
«Լեհաստանի միացումը Եվրամիությանը ռիսկային նախագիծ էր, շատ խոչընդոտներ կային: 2004-ին Լեհաստանը միացավ Եվրամիությանը՝ վախ ունենալով, որ կորցնում ենք ինքնիշխանությունը: Շատ երկրներ նույնպես վերապահումներ ունեին, բայց ապացուցվեց, որ սա իսկապես հաջողված պատմություն է բոլորիս համար: Վերջին տասը տարիներին Լեհաստանը դարձել է Եվրամիության լուրջ քաղաքական խաղացող»,-քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկին:
Նա համոզմունք հայտնեց, որ ապագայում պատմաբանները հետադարձ հայացք նետելով, կհանգեն եզրակացության, որ Եվրամիության ընդլայնումն ամենամեծ ձեռբերումներից մեկն է:
«Լեհաստանի հաջողության պատմությունը գրավիչ է արևելյան երկրների համար: Լեհաստանի փոխակերպման արդյունքն իրավունք է տալիս Արևելյան գործընկերին նման փախակերպում ունենալ: Վստահ ասում ենք, որ այսպես մենք խորը անկախություն ենք ձեռք բերում վերակառուցման միջոցով»,- ասաց դեսպանը, հայտնում է Panorama.am-ը: «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բոլոր ջանքերը գործադրում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Հակամարտությունը պետք է լուծվի այս շրջանակներում»,- ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան՝ պատասխանելով հարցին, թե Եվրամիությունը կոնկրետ ինչ քայլեր է ձեռնարկում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար:
Ըստ նրա, ԵՄ-ն մշտապես ջանքեր գործադրում է, փորձում է վստահություն ու պայմաններ ստեղծել, որոնք կնպաստեն հակամարտության՝ գոյություն ունեցող ձևաչափով կարգավորմանը:
Քննարկմանը ներկա ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն էլ ասաց, որ Եվրամիությունը սատարում է Մինսկի խմբի քայլերին՝ հակամարտությունը կարգավորելու ուղղությամբ:

21 Май 2014 - 12:01 AMT
«Находясь в Армении, президент Франции отметил, что следует предоставить Армении возможность с помощью исключительной формулы вступить в ЕС, поскольку в стране заметна европейская устремленность и Армения по принятой на вооружение системе ценностей направлена в Европу. Армения достойна этого», – в ходе организованного в Ереване публичного обсуждения, посвященного 10-летию расширения Европейского союза, заявил посол Франции в Армении Анри Рено.
В ходе визита в Армении президент Франции Франсуа Олланд на совместной с президентом РА Сержем Саргсяном пресс-конференции заявил: «Позицию Армении должны поприветствовать в рамках ЕС, Евросоюз должен понимать, что Армения живет в исключительных условиях и ей нужен процесс сближения с Евросоюзом».
По мнению Анри Рено, данное заявление лидера Франции было сильным посланием. «Президент Франции неоднократно подчеркивал необходимость того, чтобы Армении была предоставлена возможность вступить в ЕС», – сказал он, сообщает Panorama.am.
Французский дипломат добавил, что не следует довольствоваться лишь представлением своей системы ценностей, необходимо учитывать и существующие в других странах реалии.
Заявление Франсуа Олланда прокомментировал и руководитель делегации ЕС в Армении Траян Христеа, назвав его довольно сильным и убедительным для Армении. По его словам, этот мессидж должным образом будет услышан везде.
«Что касается ЕС, то я надеюсь, что мы исполним свои совместные обязательства. По-моему, в качестве краеугольного камня двустороннего сотрудничества, наша программа Восточного партнерства, утвержденная в Вильнюсе, будет очень важной инициативой, которую мы попытаемся вместе реализовать»,- сказал он.
На замечание о том, что, все же, немного непонятно, в каком формате будет проходить сотрудничество Армении и ЕС, Траян Христеа в первую очередь отметил, что он уже говорил об этом в рамках предыдущего вопроса, однако добавил: «Вновь повторюсь: сейчас мы проводим совещания с властями Армении вокруг того, как претворить в жизнь Вильнюсовский пакет. Эта упражнение для властей Армении, учреждений ЕС и государств-членов ЕС, которое они должны выполнить. Независимо от того, какой результат будет у этих совещаний, самое главное реализация пакета саммита в Вильнюсе».
Что касается сроков его выполнения, он отметил, что в первую очередь они должны обратиться к правовым проблемам, затем перейти к программе действий, передает Tert.am.
В свою очередь, посол Польши в Армении Здислав Рачински заявил, что цель программы Евросоюза «Восточное партнерство» – способствовать преображению стран, тому, чтобы они стали демократичнее. «Свобода обретается дорогой ценой. Мы обязаны заботиться о ней», – подчеркнул посол.
«Присоединение Польши к ЕС было рисковым проектом, существовало множество препятствий. Польша вступила в ЕС в 2004 году, опасаясь при этом, что она теряет свой суверенитет. Многие страны также отнеслись к этому с оговорками. Однако удалось доказать, что это действительно успешная история для всех нас. За последние 10 лет Польша стала серьезным политическим актором в ЕС», – сказал Здислав Рачински.
При этом посол выразил убежденность, что в будущем историки, оглядываясь назад, придут к выводу, что расширение ЕС стало одним из важнейших достижений.
«История успеха Польши привлекательна для стран Восточного партнерства. Результат преображения Польши дает право странам-партнерам также преобразиться. Мы с уверенностью заявляем: таким образом, мы обретаем глубокую независимость посредством переустройства», – отметил Здислав Рачински, сообщает Panorama.am.
В ходе обсуждения Траян Христеа затронул также вопрос урегулирования нагорно-карабахского конфликта, заявив, что «сопредседатели Минской группы ОБСЕ прилагают максимум усилий для урегулирования карабахского конфликта. Конфликт должен быть решен именно в рамках МГ ОБСЕ». По его словам, Европейский союз всегда прилагает усилия, пытаясь сформировать доверие и создать условия, способствующие урегулированию конфликта в существующем формате.
Анри Рено, в свою очередь, отметил, что Евросоюз содействует усилиям Минской группы по урегулированию конфликта.