24 Մայիս 2014 - 10:16 AMT
Մայիսի 24-ին Մարզահամերգային համալիրում տեղի է ունեցել Հայաստանի հանրապետական կուսակցության 15-րդ համագումարը, որի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Հանրապետական կուսակցության նախագահի պաշտոնում առաջադրել է ՀՀԿ գործող նախագահ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը: Շուրջ 1700 պատվիրակները միաձայն քվեարկել են առաջադրված միակ թեկնածուի օգտին` Սերժ Սարգսյանին վերընտրելով ՀՀԿ նախագահի պաշտոնում:
«Ուզում եմ` բոլորդ համոզված լինեք, որ կուսակցությունը տանելու եմ դեպի նոր հաջողություններ»,- վերընտրվելուց հետո ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Բացի նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանից ՀՀԿ գործադիր մարմնի ամբողջ կազմը վերընտրվել է: Ինչ վերաբերում է Տիգրան Սարգսյանին, ապա նա անցնում է դիվանագիտական աշխատանքի և երկրում չի լինելու: Այս մասին հայտարարել է նախագահը` ավելացնելով, որ Տիգրան Սարգսյանը թողնում է ՀՀԿ գործադիր մարմինը և մնում միայն խորհրդի կազմում: Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է, որ Տիգրան Սարգսյանի փոխարեն Գործադիր մարմին ընդունվի Վահրամ Բաղդասարյանը:
ՀՀԿ Խորհուրդն այսուհետ կունենա 206 անդամ:
Ավելի վաղ համագումարում իր ելույթում Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ սա երկրի կարևորագույն քաղաքական իրադարձություններից է, և զուտ ներկուսակցական խնդիրներին անդրադառնալուց բացի այն նաև դիրքորոշումներ կամրագրի մի շարք վերկուսակցական հարցերի շուրջ:
Ուրախությամբ փաստելով ՀՀԿ-ի` վերջին համագումարից հետո ունեցած ձեռքբերումները, նախագահն անդրադարձել է քաղաքական դաշտի վերլուծությանն ու դրանում Հանրապետականի դերին:
«Ձևավորվել է քաղաքական ուժերի շատ հետաքրքիր և հարուստ խճանկար, որտեղ դատարկ տարածություններ գրեթե չկան: Այդ իրավիճակը լավագույնս ներկայացված է Հայաստանի խորհրդարանում, որը հանդես է գալիս որպես համապարփակ քաղաքական համակարգ: Իշխող կուսակցությունն ու ընդդիմությունը, որքան էլ իրար քննադատեն, իմ համոզմամբ, թշնամիներ չեն, նույնիսկ եթե մեր որոշ քաղաքացիների մոտ բուռն քաղաքական բանավեճերի լայն լուսաբանումից նման տպավորություն ձևավորվի: Մենք կիսելու հայրենիք չունենք. մենք պետք է իրար փոխլրացնենք, որպեսզի պաշտպանենք ու ծաղկեցնենք մեր հայրենիքը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը` իշխող քաղաքական ուժն և ընդդիմությունը համեմատելով մարդու ձեռքերի հետ. անհրաժեշտ է և՛ աջը, և՛ ձախը. «Երկուսն էլ ունեն իրենց հստակ գործառույթները: Նրանցից մեկի խեղումից մյուսն ավելի ուժեղ չի դառնում. պարզապես մարդը դառնում է անդամալույծ»:
Ըստ նախագահի` գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի քաղաքական ուժերն այսօր արդեն դիրքավորվում ու վերադիրքավորվում են՝ իրենց համար թիրախ ունենալով 2017-2018 թվականների ընտրությունները. «Դա թաքնված կամ անթաքույց անում են բոլորը: Այն, որ ընդդիմադիր կուսակցություններն այսօրվանից արդեն զբաղված են ապագա խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններին պատրաստվելով, ես բնական եմ համարում: Եթե ընդդիմադիրները կարող են ընտրությունների գնալ ոչ էական փաստացի արդյունքներով և միայն իշխանություններին անխնա քննադատելով, ապա կառավարող կուսակցությունը չի կարող իրեն նման ճոխություն թույլ տալ: Առաջիկա տարիները լինելու են խիստ կարևոր: Մեզ համար դրանք պիտի լինեն աշխատանքի և կոնկրետ արդյունքների տարիներ: Ամենօրյա աշխատանք և դրական արդյունքներ. ահա ամենալավ քարոզչությունը, որ կարող է լինել կառավարող ուժի պարագայում»:
Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում այսօր չկա մի ուժ, որ կարող է անել ավելին, քան հանրապետականները. «Ուրեմն, չպետք է շեղվել գործից, տարվել միջկուսակցական բանավեճերով: Իմ հորդորն է՝ քիչ պայքար, շատ գործ»:
Անդրադառնալով Կառավարության ներկայացրած ծրագրին, նախագահը նշել է, որ այն փոխկապակցված քայլերի մի ամբողջ համալիր է, որն ուղղված է սկսված բարեփոխումները շարունակելուն, արտադրողի, ստեղծողի, գյուղացու կողքին ամուր կանգնելուն, փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը նոր լիցք հաղորդելուն և արդար աշխատանքը խրախուսելուն:
«Հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսության ներկա միտումներն ու մեզ համար կարևոր շուկաներից եկող բացասական ազդակները՝ կառավարության ծրագրում փոքր ինչ նվազեցված են տնտեսական աճի նպատակադրումները գալիք տարիների համար: Դա ճիշտ մոտեցում է, որը նվազեցնում է իրականացվող քաղաքականության ռիսկերը: Սակայն ես համոզված եմ, որ սովորականից ավելի ջանքերի շնորհիվ կառավարությունը կարողանալու է առավել մեծ իրական արդյունքներ ցույց տալ, ամրագրված թիրախներից նկատելիորեն ավելի ցուցանիշներ ապահովել»,- շեշտել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն անդրադարձել է նաև Մաքսային միությանը` նշելով, որ ակնկալում է լայն շուկայի ձգողականության ազդեցությունը մեր տնտեսության վերելքի վրա: Նա վստահություն է հայտնել, որ ներդրումների ու արտահանման աճի տեմպերը նկատելիորեն բարձր են լինելու:
Անդրադառնալով Արցախին, Սերժ Սարգսյանը նշել , որ հրադադարի պայմանագրի կնքումից 20 տարի անց պատերազմը դեռ չի ավարտվել ո՛չ հաղթողի, ո՛չ պարտվողի համար. այն շարունակվում է այլ հարթությունում. «Իր իսկ կողմից պարտադրված պատերազմում պարտված հարևանն այսօր, խեղաթյուրելով իրականությունը, փորձում է կացնով խմբագրել պատմությունը` պատերազմ մղելով տեղեկատվական հարթությունում: Բովանդակային հարթությունում լինելով սնանկ՝ տուրք է տալիս ձևին, աստիճանաբար ավելի ու ավելի մեծ գումարներ ծախսելով սպառազինության վրա»:
Ելույթ է ունեցել նաև վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը` նշելով, որ իշխող կուսակցությունն ունի հանձնառություն և քաղաքական կամք՝ անելու այն, ինչ ակնկալում է ժողովուրդը:
«Ինձ համար՝ որպես կուսակցության փոխնախագահի, սա կրկնակի պատասխանատվության ժամանակաշրջան է, քանի որ ինձ վերջերս վստահվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ղեկավարումը»,- հայտարարել է վարչապետը:
Մինչև համագումարի մեկնարկը լրագրողների հետ զրույցում վարչապետը նշել է, որ որևէ նախարար իրավունք չունի զբաղվել բիզնեսով, բայց եթե տվյալ մարդու բարեկամը զբաղվում է բիզնեսով, ապա դա այլ խնդիր է. «Պետք է տարանջատել: Եթե բարեկամն ունի բիզնես, դա դեռ չի նշանակում, որ պետք է օգտվել այդ փաստից և հարկային դաշտ չմտնել»: Նա նշել է, որ հանձնարարել է հատուկ ուշադրություն դարձնել այն նախարարների ու պաշտոնյաների բարեկամներին, ովքեր բիզնես ունեն ու ճշտեն` տվյալ անձինք հարկերը վճարում են: Վարչապետը խոստացել է սկսել հենց իր եղբորից ու ստուգումների միջոցով պարզել` հարկերը վճարում է: Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել է` եթե վարչապետի եղբորը ստուգեն, ապա նախարարներին էլ կստուգեն, գրում է Panorama.am-ը:

24 Май 2014 - 11:25 AMT
Глава Армении убежден, что страну ждет расширение экономических возможностей и рост благосостояния людей
В Ереване состоялся 15-й съезд правящей Республиканской партии Армении, в котором приняли участие около 1800 делегатов. В ходе съезда президент Армении Серж Саргсян был единогласно переизбран на пост главы РПА. Его кандидатуру выдвинул премьер-министр Армении, зампред партии Овик Абрамян. А бывшего премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в исполнительном органе РПА в связи с его переходом на дипломатическую работу заменил глава парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян.
Выступая на съезде, президент Армении Серж Саргсян, в частности, отметил, что сегодня в Армении развивается то политическое и гражданское поле, которое отражает свободную конкуренцию имеющихся тенденций, идей и являющихся их носителями партий. Сформировалась очень интересная и богатая мозаика политических сил, в которой практически нет свободных пространств. Эта ситуация наилучшим образом представлена в парламенте Армении, который выступает в качестве всеобъемлющей политической системы.
«Правящая партия и оппозиция, как бы они ни критиковали друг друга, по моему убеждению, не враги, даже если у некоторых граждан от широкого освещения бурных политических дискуссий создастся такое впечатление. Мы должны не делить родину, а взаимодополнять друг друга, чтобы защищать нашу родину и обеспечить ее процветание», – отметил Серж Саргсян, добавив, что правящая партия и оппозиция для государства то же самое, что две руки человека: необходимы и правая, и левая. У обеих есть свои четкие функции. Искалечив одну из них, другая сильнее не становится: просто человек становится паралитиком.
По его словам, предстоящие годы будут периодом расширения экономических возможностей и роста благосостояния людей и это однозначно. «В этом направлении мы продолжим идти четкими шагами и максимальными усилиями. Позитивные перемены будут в вопросах как улучшения условий хозяйствования, так и расширения рынков сбыта. В вопросах вступления в Таможенный союз мы уже вышли на заключительный этап. Мы ожидаем воздействия притяжения широкого рынка Таможенного союза на подъем нашей экономики. Мы уверены, что темпы роста инвестиций и экспорта будут заметно выше. В этом направлении будет также адресная работа с нашими бизнесменами и зарубежными инвесторами», – сказал президент Армении.
«Помимо всего прочего, в ближайшие годы у нас есть основная задача, и этой задачей было, есть и будет обеспечение безопасности Армении и Арцаха. Через 20 лет после заключения договора о перемирии война еще не закончилась ни для победителя, ни для побежденного, она продолжается в другой плоскости. Победитель хорошо знает цену победы в навязанной ему войне, которую заплатил кровью и потерями. Побежденного ослепляет губительная мания перехватить победу, мания, которая лишает его рассудка, желания вести конструктивные переговоры. Проигравший в им же навязанной войне сосед сегодня, искажая реальность, пытается топором редактировать историю, ведя войну в информационной плоскости. В содержательной плоскости будучи банкротом, платит дань форме, постепенно расходуя все более и более крупные суммы на вооружение. Наш сосед, согласно многочисленным международным оценкам, строит диктаторское, милитаризированное общество, каждый день и каждый час впрыскивая своему обществу антиармянскую пропаганду, сеет ненависть и вражду.
Мы знаем, что милитаризация общества ведет в тупик. Жизнеспособно и сильно то общество, в котором доминирует плюрализм, в котором люди свободно выражают свои идеи, где доминирует свобода слова, где в заинтересованном диалоге о важном и главном рождается приемлемый для всех вариант. Мы строим такое общество. Наряду со всеми недостатками, мы уже прошли длинный путь в этом направлении. И завтра мы сделаем то же самое, продолжим укреплять границу, делать мощным наше государство и усиливать наше общество», – подчеркнул Серж Саргсян.
В свою очередь, выступая на съезде, премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил, что правительство Армении будет последовательно выступать с инициативами системных реформ в Армении. По его словам, съезд был созван в самый ответственный и важный для страны период. «Для меня это двойная ответственность, поскольку недавно я был назначен премьер-министром страны», – добавил Абрамян, передает Armenia Today. Он отметил, что в ходе прошедших общереспубликанских выборов граждане страны «отдали предпочтение РПА, кандидату в президенты от РПА и программе партии», часть этой программы реализована, а часть еще предстоит реализовать. При этом, премьер заверил, что правительство обязательно оправдает надежды общества и для этого есть необходимая политическая воля, соответствующие программы, армия профессиональных кадров и готовность работать вместе.
Он также отметил, что в последний период в Армении много говорится о необходимости реализации в стране системных реформ, однако у РПА есть «самый большой потенциал для реализации этого». «Будучи новым правительством, мы будем последовательно выступать с инициативами системных реформ. Имея содействие РПА, правительство сконцентрирует свои силы на развитии экономики и решении первоочередных социальных проблем граждан», – подчеркнул премьер. Абрамян заявил, что фермеры, рабочие, предприниматели нуждаются в содействии правительства, и будут чувствовать это содействие всегда и везде. Правительство сконцентрирует свои усилия для создания новых рабочих мест, улучшения условий для развития малого и среднего бизнеса, упрощения налогового поля и модернизации экономики.
Обращаясь к однопартийцам, Абрамян заявил: «Все задачи, которые ставят перед вами ваши избиратели и граждане в целом, я буду считать своими задачами. Правительство будет всегда готово отреагировать на проблемы, которые поднимает каждый из вас. Это правительство – ваше правительство, а я – один из вас».