26 Մայիս 2014 - 10:21 AMT
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր՝ մայիսի 26-ին, վավերացրել է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին ՀՀ օրենքը, որով պարտադիր կուտակայինը դառնում է կամավոր: Օրենքով նախատեսվում է, որ պարտադիր կուտակային վճարը հաշվարկելու և փոխանցելու պարտավորություն ունեցող անձն ազատվում է մինչև օրենքն ուժի մեջ մտնելն ընկած ժամանակահատվածի համար պարտադիր կուտակային վճարը չկատարելու կամ ուշացումով կատարելու համար օրենքով նախատեսված պատասխանատվությունից:
Մայիսի 15-ին Ազգային ժողովը 67 կողմ, 18 դեմ և 29 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել էր «Կուտակային կենսաթոշակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին կառավարության ներկայացրած օրինագիծը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը մայիսի 14-ին օրինագծի քննարկմանը նշել էր, որ մասնակի խմբագրական փոփոխություններ են արել: Նա տեղեկացրել էր, որ հաշվի է առնվելու աշխատողի կամքը, և եթե նա առձեռն կամ փոստով դիմում է ներկայացնում գործատուին և հրաժարվում կուտակային կենսաթոշակային վճար կատարելուց, ապա դա ենթակա է պարտադիր կատարման: Հանրությանը մտահոգող մյուս հարցերին, այդ թվում՝ արդեն վճարված գումարներին, Կառավարությունը մտադիր է անդրադառնալ առաջիկայում:
Հարցին, թե ամեն դեպքում բացառում է, որ գործատուներն աշխատակիցներին երկընտրանքի առաջ կկանգնեցնեն` դիմում չգրել, այլապես աշխատանքից կազատվեն, նախարարը պատասխանել էր. «Չեմ կարծում, որ նման իրավիճակ լինի, որովհետև հիմա վարչապետի հանձնարարականով տեխնիկական լուծումներն ենք տվել օրենքի կիրարկումն ապահովելուն, որը գործատուի կողմից ինքնաշխատ եղանակով հաշվետվությունները ներկայացնելու հետ է կապված, այսինքն՝ հնարավորություն էընձեռվելու, որպեսզի գործատուն հաշվետվություն ներկայացնելիս իր աշխատողի կամարտահայտությունը իրացնի նաև հաշվետվության մեջ, և դա ո՛չ դժվարություն, ո՛չ էլ լրացուցիչ վարչարարություն է առաջացնելու գործատուի համար, եթե աշխատողն այդ կամքն արտահայտում է և դիմում է գրում, ապա իրենից պահումներ չեն արվում»:
Օրենքն ուժի մեջ է մտնելու պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրվանից:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը ԱԺ նիստում ապրիլի 29-ին ներկայացրել է «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նոր նախագիծը, որով պարտադիր կուտակայինը կդառնա կամավոր: Մայիսի 12-ին ԱԺ արտահերթ նիստում կառավարության ներկայացրած նախագիծի վերաբերյալ քննարկում էր տեղի ունեցել:

26 Май 2014 - 10:53 AMT
Обязательная накопительная пенсия стала добровольной: президент Армении подписал соответствующий закон
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, подписал закон о внесении изменений в закон «О накопительных пенсиях». Внесенные изменения отменяют штрафы за отказ от накопительных пенсионных выплат в период, предшествующий принятию закона, но эти меры приняты временно – до принятия нового законодательства в соответствии с решением Конституционного суда от 2 апреля. Окончательный пакет законов должен быть принят до 30 сентября. Таким образом, обязательная накопительная пенсионная система, вступившая в силу в Армении с 1 января, временно превратилась в добровольную,
15 мая парламентское большинство в лице депутатов от правящей Республиканской партии Армении во втором чтении поддержало законопроект о внесении изменений в закон «О накопительных пенсиях». За законопроект проголосовали 67 депутатов, против – 18, воздержались – 29.
13 мая парламент на внеочередном заседании принял данный законопроект в первом чтении. Тогда за законопроект проголосовало 68 депутатов, против – 12, воздержались – 36 человек. Внеочередное заседание парламента было созвано правительством Армении.
Премьер- министр Армении Овик Абрамян 23 апреля представил семь положений, которые должны лечь в основу организации процесса пенсионных реформ и стать направляющими в совместной работе общественно-политических сил, в соответствии с одним из которых обязательный компонент пенсионной реформы в Армении де-факто приостанавливается.