Դաժան ճակատամարտում ընկած մարտիկների հուղարկավորության վայրում զանգակատունն է, իսկ սրբազան ցուլերը, որոնք խորհրդանշում են հրաշքով ողջ մնացած մասնակիցներին, կոչված են հուսալիորեն պաշտպանելու ընկածների հոգիները: Զանգերը 12-ն են՝ պատմական Հայաստանի մայրաքաղաքների թվով: Ծառուղու եզրերին վեհ արծիվներ են՝ մեր ընկած հերոսների անմահ հոգիների խորհրդանիշերը: Հաղթանակի պատը հուշահամալիրի կենտրոնական հատվածն է, երկու կողմից պատի վրա հարթաքանդակներ են ու բարձրաքանդակներ՝ նվիրված ժողովրդի խաղաղ արարչությանը: Հարթաքանդակ կա նաև Արարատ լեռան պատկերով, մեկ այլ քանդակում պատկերված է շինարարի մուրճը, երկու թուր և խաղողի վազ, հարևանությամբ թևավոր ձիերի պայքարն է վիշապի դեմ, քիչ այն կողմ՝ Անահիտ աստվածուհու պատկերը:
Հերոս արծվի՝ ճակատամարտի հաղթողի ֆիգուրը հուշապատի կենտրոնում է, կողքը՝ Մայր Հայաստանի պատկերն ու աշխարհազորայինների ֆիգուրներն են: Քանդակների հեղինակներն օգտագործել են քանդակագործության հնուց եկած տարրերը:
Թանգարանի շենքն իսկական գլուխգործոց է: Այն կառուցված է կարմիր տուֆից: Եզակի թանգարանը դեպի դուրս նայող միայն երկու անկյունային պատուհան ունի՝ երկու սրբազան լեռների՝ Արագածի ու Արարատի տեսարաններով: Այս վայրը զարմանալի աուրա ունի՝ հաղթանակի աուրա, որին այդքան կարոտ էր հալածյալ ու տանջված ժողովուրդը: Այնպես է ստացվել, որ հայերը պայքարում ու հաղթում են այն ժամանակ, երբ այսպես ասած «դանակը ոսկորին է հասել», երբ կասկածի տակ է հայտնվում ազգի հոգևոր ու ֆիզիկական գոյատևումը: Սարդարապատի ճակատամարտը, որն ավարտվեց 1918 թվականի մայիսի 28-ին, հերթական անգամ ապացուցեց, որ «անպարտելի է այն ժողովուրդը, որը ղեկավարվում է ոգով» (Գարեգին Նժդեհ, «Նամակներ հայ մտավորականությանը»):
Սարդարապատում թուրքերի դեմ մարտնչում էին հայկական կանոնավոր բանակի զորամասերն ու աշխարհազորայինները՝ թուրքերը մտադիր էին ավարտին հասցնել իրենց սև գործը: 1918 թվականին Հայաստանում ուղղակի ահասարսուռ իրավիճակ էր. յաթաղանից մազապուրծ հազարավոր փախստականներ, աղքատներ, զուրկ մի կտոր հացից ու տանիքից: Ահա այս վիճակում էր հայ ժողովուրդը՝ արյունաքամ, վերջին շունչը բերանին, և թուրքերը, հավանաբար, կարծում էին, որ նրանց թեթև մի զբոսանք է սպասում Արևելյան Հայաստանում: Բայց հայերը կանգնեցրին թուրքերին:
Կովկասում գործող Հայկական կորպուսը գեներալ Թովմաս Նազարբեկովի հրամանատարությամբ կազմված էր մի քանի դիվիզիաներից, այն էլ ոչ լրիվ համալրված (հրամանատարներ՝ գեներալներ Միխայիլ Արեշև, Մովսես Սիլիկով, Անդրանիկ Օզանյան), ինչպես նաև եզդիների հեծելազորը Ջհանգիր աղայի հրամանատարությամբ: Թուրքերի գրոհային խմբավորման կազմում էին հետևակային դիվիզիան, հեծելազորը, գրոհային ու սակրավորների գումարտակները, 1500 քուրդ հեծյալներ, հրետանային գումարտակը՝ 40 միավոր:
Հայկական զորքերի ընդհանուր հրամանատարությունը Սարդարապատի ուղղությամբ դրված էր գեներալ Մովսես Սիլիկովի վրա: Նրան էին ենթարկվում 2-րդ հետևակային դիվիզիան, հեծելազորային գունդը, 3-րդ հետևակային դիվիզիան և 2-րդ հեծելազորային բրիգադի 1-ին գունդը: Զորքերի այդ խմբավորման հիմնական ուժերը գնդապետ Դանիել Բեկ-Փիրումյանի գլխավորությամբ կենտրոնացած էին թուրքերի հիմնական գրոհի ուղղությամբ՝ Սարդարապատի մոտ, իսկ 6-րդ հետևակային, 2-րդ հեծելազորային ու պարտիզանական հեծելազորային գնդերը պետք է փակեին 9-րդ թուրքական դիվիզիայի ճանապարհը, որը պետք է հարված հասցներ Բաշ Ապարանից Էրիվանի ուղղությամբ: Հայկական զորքերի թիկունքում կանգնած էր Արամ Մանուկյանը, նրան էր հանձնարարված Էրիվանի պաշտպանությունը: Զորքերի հրամանատարն էր փորձառու հրամանատար, գեներալ-մայոր Մովսես Սիլիկովը և Սարդարապատի ճակատում նրա տեղակալ, գնդապետ Դանիել Բեկ-Փիրումյանը:
Գրոհող թուրքական զորքերը մայիսի 21-ին գրավեցին Սարդարապատ կայարանը: Մայիսի 22-ին 5-րդ հայկական հետևակային դիվիզիան, Իգդիրի հետևակային դիվիզիան ու հատուկ հեծելազորային գունդը հարձակման անցան Քյորփալու ու Քուրդուկլի շրջաններում, կոտրեցին թուրքերի դիմադրությունն ու փախուստի մատնեցին նրանց: Թուրքերը ետ շպրտվեցին 15-20 կմ: Սակայն, օգտվելով նրանից, որ հայկական զորքերը դադարեցրել էին հետապնդումը, թուրքերը վերախմբավորվեցին ու ամրացան Արաքս կայարանի մոտ գտնվող բարձունքներում: Հայկական ուժերի հրամանատարությունն իր ուժերի գրեթե կեսն ուղարկեց հյուսիս՝ Ապարանի ճակատի հրամանատար Դրոյին (Դրաստամատ Կանայան) օգնության, որը մայիսի 23-28-ին զսպում էր Քեմալ Էսադ փաշայի 9-րդ հետևակային դիվիզիայի գրոհը և, ետ շպրտելով թուրքերին Բաշ Ապարանից, ապահովեց Սարդարապատի խմբավորման անվտանգությունն ու փրկեց Երևանը թշնամու ներխուժումից: Սարդարապատից է սկսել իր մարտական ուղին ԽՍՀՄ ապագա մարշալ, այն ժամանակ կապիտան Հովհաննես Բաղրամյանը:
Արևելյան Հայաստանի զգալի մասը փրկվեց թուրքերից, պայմաններ ստեղծվեցին հայոց պետականության վերականգնման համար՝ 1918 թվականի մայիսի 28-ին հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետությունը: Հատկանշական է, որ հայերի բոլոր ճակատագրական ճակատամարտերը եղել են մայիսին՝ Ավարայրը, Սարդարապատը, Շուշին: Հավանաբար, այստեղ ինչ-որ միստիկ բան կա, որովհետև դրանք բոլորն ավարտվել են հաղթանակով: Եվ այսօր, 96 տարի անց, մենք հիշում ենք նրանց, ում հերոսացումի շնորհիվ հնարավոր դարձավ հռչակել Առաջին Հանրապետությունը: Ողբերգական էր նրանց ճակատագիրը՝ բոլորը գնդակահարվեցին ՆԳԺԿ նկուղներում…«հայրենիքի դավաճանության համար» ձևակերպմամբ: Հայ սպաների ծաղկաբույլը Լենինականում կացիններով կոտորեցին բոլշևիկները …

На месте захоронений бойцов, павших в жестокой битве высится колокольня-усыпальница, а массивные священные быки, реально символизирующие чудом оставшихся в живых участников битвы, призваны надежно охранять души ушедших. Колоколов – 12, по числу столиц исторической Армении.
Вдоль аллеи стоят бесстрашные орлы – символы павших храбрецов-героев. Памятная стена Победы является центральным звеном памятника, с обеих сторон на ней вырезаны барельефы и горельефы, которые посвящены мирному труду народа. Есть барельеф с видом горы Арарат, другой горельеф изображает молоток строителя, два меча и виноградные листья, рядом — борьба крылатых коней против драконов, далее –голова красавицы богини Анаит.
Фигура победителя битвы, орла-героя, высечена в центре памятной стены, рядом – скульптура «Мать-Армения» и фигуры ополченцев. Авторы горельефов использовали элементы древней скульптуры.
Здание музея является самым настоящим шедевром комплекса. Оно выстроено из темно-красного туфа. В уникальном музее – только два наружных угловых окна, направленные в стороны двух армянских гор -Арагаца и Арарата. У этого места удивительная аура, аура победы, которую так ждал гонимый и истерзанный народ. Так уж получилось, что армяне сражаются и побеждают тогда, когда уже невмоготу и на карту поставлено духовное и физическое существование нации. Сардарапатское сражение, закончившееся 28 мая 1918 года, в очередной раз доказало, что «непобедим народ, который руководствуется духом» (Гарегин Нжде, Письма к армянской интеллигенции).
В Сардарапате сражались армянские регулярные воинские части и ополченцы с турецкими войсками, которые вознамерились завершить Геноцид армян. Армения в 1918 году представляла собой жуткое место: тысячи спасшихся от ятагана, нищие, без куска хлеба и крыши над головой. Это был армянский народ, обескровленный, находящийся на последнем издыхании, и турки считали, что их ожидает легкая прогулка по Восточной Армении. Но армяне остановили турецкие войска.
Действовавший на Кавказском фронте Армянский корпус под командованием генерала Товмаса Назарбекова состоял из нескольких дивизий неполного состава (командиры генералы Михаил Арешев, Мовсес Силиков, Андраник Озанян), а также езидской конницы Джахангира Аги.
В состав турецкой наступательной группировки входили стрелковая дивизия, конный полк, ударный и саперный батальоны, 1500 курдских всадников, артиллерийская батарея (40 орудий).
Общее руководство армянскими войсками на сардарапатском направлении было возложено на генерала Мовсеса Силикова. Ему подчинялись 2-я стрелковая дивизия (в неполном составе), 3-я пехотная бригада и 1-й полк 2-й конной бригады. Основные силы этой группы войск под командованием полковника Даниела Бек-Пирумяна были сосредоточены на направлении главного удара, наносимого турками на Сардарапат, а 6-й стрелковый, 2-й конный и партизанский конный полки должны были преградить путь турецкой 9-й дивизии, наносившей фланговый удар от Баш-Апарана на Эривань. Обеспечение тыла армянских частей, и оборона Эривани были возложены на Арама Манукяна. Войсками командовали опытный армянский полководец, генерал-майор Мовсес Силиков и его заместитель по Сардарапатскому фронту, полковник Даниел Бек-Пирумян.
Наступавшие турецкие войска 21 мая заняли станцию Сардарапат. 22 мая 5-й армянский стрелковый полк (командир — полковник Погос Бек-Пирумян), партизанский пехотный полк, Игдирский пехотный полк и особый конный полк перешли в наступление из районов Кёрпалу и Курдукули, сломили сопротивление турок и вынудили их обратиться в бегство. Турки были отброшены на 15—20 км. Однако, воспользовавшись тем, что армянские войска перестали их преследовать, турки перегруппировали свои силы и закрепились на высотах, расположенных к юго-западу от станции Аракс. Армянское командование направило почти половину своих сил на север — на помощь командующему Апаранским фронтом — Дро (Драстамат Канаян), который 23-28 мая сдерживал натиск 9-й пехотной дивизии Кемаля Эсада- паши и, отбросив турецкую дивизию из Баш-Апаранского района, обеспечил безопасность Сардарапатской группировки армянских войск и спас Ереван от вторжения врага. С Сардарапата начал свой боевой путь будущий маршал СССР, а тогда поручик Ованнес Баграмян.
Значительная часть Восточной Армении была спасена от захвата турками, были созданы условия для восстановления армянской государственности. 28 мая 1918 была провозглашена Республика Армения.
Все судьбоносные армянские сражения были в мае: Аварайр, Сардарапат, Шуши. Наверное, есть в этом месяце нечто мистическое, потому что все они заканчивались победой. И сегодня, 96 лет спустя, мы вспоминаем тех, без кого провозглашение Первой Республики было бы невозможным. Трагична была их судьба: все были расстреляны в подвалах НКВД за … «измену родине». Цвет армянского офицерства был зарублен топорами в Ленинакане большевиками…