5 Հունիս 2014 - 07:13 AMT
Emmy մրցանակի դափնեկիր Ջոզեֆ Ռոսենդոն նկարահանում է «Պեղում ենք ապագան. Հայաստան» ֆիլմը: Այդ մասին նա կհայտարարի հունիսի 6-ին Կալիֆորնիայում, գրում է Masis Post-ը:
Սա փաստագրական ֆիլմ է Հայաստանում հնագիտական գիտարշավի մասին: «Որպես ֆիլմաշարի առաջին ֆիլմի թեմա մենք ընտրեցինք Հայաստանը, քանի որ ամերիկացիներից շատ քչերը գիտեն Հայաստանի հարուստ պատմության մասին և քչերն են ծանոթ նրա գեղեցիկ բնապատկերներին: Գեղեցկությունը, խոհանոցը, խմիչքները և, ամենակարևորը՝ ժողովրդի ոգին, շատ են տպավորում: Շատ հետաքրքիր էր գտնվել մի երկրում, որն այդքան խնդիրներ է հաղթահարել և վերապրել է»,-ասել է Ռոսենդոն:
Ռեժիսորին միացել է հնագետների խումբը Կալիֆորինիայի համալսարանի Costen ինստիտուտից: Ինստիտուտը զբաղվում է հնագիտական գիտելիքների ու ժառանգության պահպանմամբ ու տարածմամբ: «Կարծում եմ` ֆիլմը շատերին կհետաքրքրի, ով նոր երկրներ է ցանկանում հետազոտել: Հայաստանը հեքիաթային երկիր է, հրաշալի մի վայր հետաքրքիր պատմությամբ, համեղ ուտեստներով ու գեղեցիկ մարդկանցով: Ֆիլմում հատուկ ուշադրություն է հատկացվում ժողովրդի հարուստ մշակութային ժառանգությանն ու պատմությանը, հիշատակվում է նաև Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է Չարլզ Սթենլին` ինստիտուտի տնօրենը:
Travelscope-ի ռեժիսոր Ջոզեֆ Ռոսենդոն պատմում է ճամփորդությունների մասին արդեն շուրջ 30 տարի: Emmy-ից բացի, նա պարգևատրվել է նաև ԱՄՆ Հանրային հեռուստատեսության (PBS) կողմից ճամփորդությունների մասին հեռուստասերիալների համար:

5 Июнь 2014 - 06:38 AMT
Лауреат премии Emmy режиссер Джозеф Росендо снимает фильм «Раскапываем будущее: Армения». Об этом он объявит в музее в Калифорнии 6 июня, пишет Masis Post.
Это документальный фильм об археологической экспедиции в Армению. «Мы выбрали Армению как первый фильм в серии, потому что мало кто из американцев знают о богатой истории Армении и не знают ее красивые пейзажи. Красота, кухня, напитки, и самое главное -дух народа очень впечатляет. Очень было интересно находиться в стране, пережившей и преодолевшей так много проблем», – сказал Росендо.
К режиссеру присоединилась группа археологов Института Costen из Калифорнийского университета. Институт занимается распространением и сохранением археологических знаний и наследия.
«Я думаю, что фильм будет интересен для многих, кто хотел бы исследовать новые страны. Армения является сказочная страна, замечательное место с интересной историей, вкусная еда и красивые люди. В фильме мы уделяем особое внимание богатому культурному наследию и истории, не забывая упомянуть о Геноциде армян», – сказал Чарльз Стэниш, директор Института.
Режиссер Travelscope Джозеф Росендо рассказывает о путешествиях более 30 лет. Кроме Emmy он награжден Общественным телевидением США (PBS) за телесериалы о путешествиях.