6 Հունիս 2014 - 12:30 AMT
«Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպությունը Միացյալ Թագավորության Արտաքին և համագործակցության երկրների նախարարության օժանդակությամբ իրականացվող «Թուրքը, որ փրկեց ինձ» ծրագրի շրջանակներում հավաքագրում է պատմություններ՝ ներկայացվող իրական մարդկանց կողմից, ում նախնիները վերապրել են Ցեղասպանությունը և փրկվել են թուրք հարևանի, ընկերոջ կամ իրադարձությանն ականատես հասարակ մարդու կողմից: Այդ մասին ասվում է հասարակական կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Նախատեսվում է ընտրված պատմությունները հրապարակել հայերեն, թուրքերեն և անգլերեն լեզուներով Հայաստանում և Թուրքիայում: Պատմությունների մի մասը կհրատարակվի նաև գրքով:
Կազմակերպությունից նաև խնդրում են, որ եթե կան մարդիկ, ովքեր ունեն այդպիսի պատմություններ կամ ճանաչում են համապատասխան մարդկանց, արձագանքել ([email protected], «100 տարի… Իրական պատմություններ» նշումով): »,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մայիսի 27-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 4-րդ նիստը վարում էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Եթե Թուրքիայի իշխանություններին հետաքրքրում է ճշմարտությունը, ուրեմն նրանք պետք է գան Հայաստան և ապրիլի 24-ին լինեն հայ ժողովրդի կողքին: Չեմ կարծում, թե դրանից հետո նրանք արխիվներ այցելելու մասին միտք հնչեցնել կկարողանան: Օգտվելով այս առիթից` պաշտոնապես հրավիրում եմ Թուրքիայի նախագահին, ով էլ որ ընտրվի առաջիկա ընտրությունների ժամանակ, այցելելու Հայաստան 2015 թվականի ապրիլի 24-ին և առերեսվելու Հայոց Ցեղասպանության պատմության խոսուն վկայություններին»,-ասել է նախագահն իր ելույթում:

В рамках проекта «Турок, который меня спас», реализуемого неправительственной организацией «Европейская интеграция» при содействии министерства иностранных дел и по делам содружества Соединенного Королевства, идет сбор невымышленных историй реальных людей, чьи предки пережили Геноцид армян в Османской империи и спаслись благодаря помощи своих соседей, друзей, незнакомых людей, являющихся турками по национальности.
Согласно релизу, наиболее интересные истории будут опубликованы на армянском, турецком и английском языках в Армении и Турции. Часть историй также войдет в книгу, которая будет опубликована в рамках данного проекта.
«Если Вы знаете такую историю или знаете людей, кто мог бы рассказать реальную историю о спасении в годы Геноцида, просим связаться с нами: пишите нам на адрес [email protected] с пометкой «100 лет… Реальные истории» или звоните по телефонам 010-588911, 098-491013», – говорится в сообщении НПО «Европейская интеграция», передает Panorama.am.
27 мая в Спортивно-концертном комплексе имени К. Демирчяна состоялось четвертое заседание Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, которое вел председатель комиссии, президент РА Серж Саргсян. В ходе своего выступления он, в частности, заявил: «Если власти Турции интересует истина, значит, они должны приехать в Армению и 24 апреля быть рядом с армянским народом. Не думаю, что после этого они смогут озвучить мысль о посещении архивов. Пользуясь этим случаем, официально приглашаю президента Турции, который будет избран во время предстоящих выборов, 24 апреля 2015 года посетить Армению и встать лицом к лицу с красноречивыми свидетельствами истории Геноцида армян».