Արամ Խաչատրյանը հանճար էր բառիս բուն իմաստով: Նույնիսկ երաժշտությունից անտեղյակ մարդը գիտի, թե ով է գրել «Սուսերով պարը» և Լերմոնտովի «Դիմակահանդես» դրամայի վալսը: Արամ Խաչատրյանը ծնվել է 1903 թվականի հունիսի 6-ին Թիֆլիսում, ավելի ճիշտ Թիֆլիսի արվարձան Կոջորիում: Երաժշտությունը մանկուց գերեց նրան և ոչ դպրոցական պարապմունքները Արգուտինսկայայի մասնավոր պանսիոնում, ոչ աղմկոտ երեխայական զվարճանքները չէին կարող շեղել նրան:
Երաժշտության հանդեպ երեխայի հետաքրքրությունը ոչ ոքի մոտ ըմբնռում չունեցավ: Ծնողները նրա այդ հակմանը հոռետեսորեն էին վերաբերվում, դպրոցական ուսուցիչներն էլ հեռատես չեղան: «Իմ շրջապատում չկար հարգալից վերաբերմունք երաժշտի մասնագիտության հանդեպ: Մեծերը գտնում էին, որ երաժշտությունը տղամարդուն վայել զբաղմունք չէ: Հայրս ուզում էր, որ ես ինժեներ կամ բժիշկ դառնամ, ինչ ուզում է դառնամ, միայն թե ոչ երաժիշտ»,-հիշում է Խաչատրյանը:
Իր ավագ ընկերոջ՝ Սուրենի, խորհուրդով Արամ Խաչատրյանը մեկնում է Մոսկվա և ընդունվում է Մոսկվայի համալսարանի ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետի կենսաբանական բաժանմունք: Խաչատրյանը երեք տարի քիմիա ու բուսաբանություն, մարդու անատոմիա ուսումնասիրեց:
1922 թվականի աշնանը Արամ Խաչատրյանն առաջին անգամ մտավ մոսկովյան հին առանձնատան դռնից ներս, որը գտնվում էր Արբատի նրբանցքներից մեկում: Դա Գնեսինների անվան երաժշտական ինստիտուտն էր: «Չունենալով ոչ մի, նույնիսկ տեսական պատրաստություն, ես կանգնեցի հանձնաժողովի առջև: Ձայնս ու լսողությունս ստուգելու համար ես երգեցի «Կոտրիր ըմպանակը» «դաժան ռոմանսի» նման մի բան՝ հարուցելով քննողների ժպիտը: Նվագեցի մի քանի պարային վալս: Միևնույն ժամանակ ես հեշտությամբ հաղթահարեցի լսողության, ռիթմի զգացողության ու երաժշտական հիշողության քննությունը, չնայած, որ կյանքումս առաջին անգամ էի կատարում այդ առաջադրանքները»,-հիշում է Արամ Խաչատրյանը:
Գնեսինների անվան ինստիտուտում ուսանելու տարիներին Խաչատրյանի համար շատ կարևոր եղավ հանդիպումը Ռեյնգոլդ Գլիերի հետ: Շփումը Գլիերի հետ, որը կշարունակվի նաև հաջորդ տարիներին, ծանոթությունը նրա ստեղծագործություններին մեծ նշանակություն ունեցան Խաչատրյանի համար:
1929 թվականին ավարտելով ինստիտուտը՝ Խաչատրյանը բոլոր հիմքերն ուներ ասելու. «Ես շատ եմ զբաղվել երաժշտության «հանրահաշվով»՝ ուսումնասիրել եմ սոլֆեջիո, տեսություն, հարմոնիա, շատ եմ հորինել»: Հետո հաջորդեց Մոսկվայի կոնսերվատորիան, Նիկոլայ Մյասկովսկու դասարանը: Կոնսերվատորիայում ուսանելու տարիներին Խաչատրյանը շուրջ 50 ստեղծագործություն գրեց: Լավագույնն այդ տարիներին Տրիոն էր կլարնետի, ջութակի ու դաշնամուրի համար: 1932 թ. գրած ստեղծագործությունը շուտով լսում է Պրոկոֆյևը, այն գրավում է վարպետին ինտոնացիոն լեզվի ինքնուրույնությամբ, հյութեղ մեղեդիով, ինքնաարտահայտման զարմանալի անկաշկանդությամբ, հոգու ջերմությամբ: Պրոկոֆյևը հավանություն տվեց Տրիոն և այն շուտով լույս տեսավ: Մոսկովյան թատրոնների բեմերում բեմադրվում են «Վալենսիայի այրին» ու «Դիմակահանդեսը» Խաչատրյանի գրած երաժշտությամբ: «Դիմակահանդեսը» հանդիսացավ Խաչատրյանի ստեղծագործական գագաթնակետը դրամատիկ թատրոնում: Գրված լինելով Վախթանգովի անվան թատրոնում իրականացված բեմադրության համար, այդ երաժշտությունը հետագայում մեծ տարածում գտավ այլ թատրոններում ևս: «Դիմակահանդեսի» երաժշտության «կախարդական օղակը» դարձավ վալսը: Ինչպես ասում էր ինքը կոմպոզիտորը. «Ես պետք է այնպիսի երաժշտություն գրեի, որն արժանի կլիներ Լերմոնտովի հանճարին»:
1942 թվականին կոմպոզիտորը սկսեց աշխատել նոր ստեղծագործության՝ «Գայանե» բալետի վրա: «Մոլոտովում ես գրում էի բալետի պարտիտուրը, չբաժանվելով ջեռակից ու շիլայից: Բարեբախտաբար, ես օգտվում էի թատրոնի ճաշարանից, որն այն ժամանակների համար շատ լավ էր մատակարարվում»:
«Ես կողմ եմ, որ բալետում պարեն, իսկ օպերայում երգեն: Երեք ու կես տարի տևեց աշխատանքը «Սպարտակի» վրա: Աշխատել եմ առավելապես ամռանը, ընդհանուր առմամբ բալետը գրվեց 8 ամսում: Այն ավարտին հասցրեցի 1954 թվականի փետրվարի 22-ին: Ամբողջ ընթացքում աշխատել են Հին Ռուզայի Կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը: Արամ Խաչատրյան»:
Մահվանից առաջ Խաչատրյանը խնդրեց, որ նրան հողին հանձնեն Երևանում: 1978 թվականի մայիսի 1-ին ամբողջ քաղաքը վերջին հրաժեշտը տվեց Խաչատրյանին, նա թաղված է Կոմիտասի անվան պանթեոնում:

Он был гением в самом прямом смысле этого слова. Даже не очень сведущий в музыке человек знает, кто написал «Танец с саблаями» и вальс к драме Лермонова «Маскарад». А родился Арам Хачатурян 6 июня 1903 года в Тифлисе, вернее в пригороде Тифлиса, в районе Коджори. Музыка с детства захватила его. И ни школьные занятия в частном пансионе С. Аргутинской, ни шумные ребяческие забавы не способны были отвлечь его от нее.
Столь явное увлечение ребенка музыкой не встретило ни с чьей стороны понимания. Родители смотрели на эту склонность сына скептически, наставники в школе – без должной прозорливости. «В среде, окружавшей меня, не было уважительного отношения к профессии музыканта. Взрослые считали, что музыка – занятие не для мужчины. Отец желал, чтобы я стал инженером или врачом. Кем угодно, но только не музыкантом», – вспоминал Хачатурян.
По совету старшего друга Сурена Арам Хачатурян едет в Москву и поступает на биологическое отделение физико-математического факультета Московского университета. Хачатурян в течение трех лет изучал химию и морфологию растений, остеологию, анатомию человека.
Осенью 1922 года Арам Хачатурян впервые вошел в двери небольшого старомосковского особняка, затерявшегося в гуще арбатских переулков. Это был Музыкальный институт имени Гнесиных. «Не имея никакой, даже элементарной теоретической подготовки, я предстал перед комиссией. Для пробы голоса и слуха бойко спел что-то вроде «жестокого» романса «Разбей бокал», вызвав улыбку экзаменаторов. Сыграл несколько танцевальных пьес. Вместе с тем я легко справился со всеми испытаниями слуха, чувства ритма и музыкальной памяти, несмотря на то, что все эти задания мне приходилось выполнять впервые в жизни», – вспоминает Арам Ильич.
В годы учения в институте имени Гнесиных состоялась очень важная для него встреча с Рейнгольдом Глиэром. Общение с Глиэром, которое продолжится и в последующие годы, близкое знакомство с его произведениями имели большое значение для Хачатуряна.
Заканчивая весной 1929 года институт, Хачатурян имел все основания сказать: «Я много занимался «алгеброй» музыки – изучал сольфеджио, теорию, гармонию, много сочинял».
Потом была Московская консерватория, класс профессора Николая Мясковского. За годы учебы в консерватории Хачатурян написал более 50 произведений. Лучшим из всех созданных тогда камерных произведений оказалось Трио для кларнета, скрипки и фортепиано. Написанное в 1932 году, оно было вскоре услышано Прокофьевым и привлекло его самостоятельностью интонационного языка, сочностью мелоса, удивительной непринужденностью самовыражения, душевной теплотой. Прокофьев рекомендовал Трио к изданию, и вскоре оно вышло.
На сценах московских театров ставятся спектакли «Валенсианская вдова» и «Маскарад» с музыкой Хачатуряна. «Маскарад» стал вершиной творчества Хачатуряна в драматическом театре Написанная для спектакля Театра имени Вахтангова, музыка эта использовалась впоследствии во многих других театрах. «Волшебным звеном» всей музыки Хачатуряна к «Маскараду» стал вальс. Как говорил сам композитор: «Я должен был написать музыку, достойную гения Лермонтова».
В 1942 году композитор начал писать новый балет – «Гаянэ». «Приехав в Молотов, я писал партитуру балета, не расставаясь с грелкой и манной кашей К счастью, я пользовался столовой театра, которая снабжалась по тем временам потрясающе».
«Я большой сторонник того, чтобы в балете танцевали, а в опере пели. Три с половиной года длилась работа над «Спартаком». Работал преимущественно летом. В общей сложности «Спартак» написан за 8 месяцев. Окончил 22 февраля 1954 года. Вся музыка написана в Старой Рузе в Доме творчества композиторов. Арам Хачатурян».
Перед смертью он попросил, чтобы его похоронили в Ереване. 1 мая 1978 года весь город проводил Арама Хачатуряна в последний путь. Его похоронили в Пантеоне им. Комитаса.