Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է Սարգսյան – Ալիև հանդիպումն անորոշ ժամանակով հետաձգելու և բանակցային գործընթացում առաջընթացը կանխելու համար: Նման տեսակետ է հայտնել փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը` պատասխանելով հարցին, թե ինչով է պայմանավորված հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակի, որի արդյունքում երեկ երկու հայ զինծառայող է սպանվել:
Քոչարյանի համոզմամբ` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ցանկացած ակտիվացմանը, որն ուղղված է բանակցային գործընթացում առաջընթացի ապահովմանը, Ադրբեջանն արձագանքում է սադրանքներով.
«ԵԱՀԿ գործող նախագահը, գալով տարածաշրջան, և համանախագահները, և Ֆրանսիայի նախագահը արդեն ուղղակի առաջարկել է հանդիպում նախագահների մակարդակով: Դա նշանակում է` միջնորդները հակված են, որպեսզի վերջ դնեն այս տեղում դոփելուն: Իսկ հիմքը դրան վերջ դնելու, դա նույն մադրիդյան փաստաթղթերի գաղտնազերծված մասն է: Եվ Ադրբեջանի գործողությունները, հայտարարությունները հակասում են այդ ամեն ինչին: Կարծում եմ, որ դա է պատճառը, որ իրենք ամեն ինչ անում են, որպեսզի այս փուլում չլինի այդպիսի քայլ առաջ բանակցային գործընթացում»:
Հարցին, թե երբ կարող է տեղի ունենալ Ֆրանսիայի նախագահի առաջարկած հանդիպումը Փարիզում, փոխարտգործնախարարը արձագանքել է.
«Խնդիրը հենց նրանում է, որ ադրբեջանական կողմի քայլերն ուղղված են այդ հանդիպումն անորոշ հետաձգելուն… Ադրբեջանը, միտումնավոր դա մտցնելով փակուղի, ձևավորում է մի նոր իրավիճակ: Կամ Ադրբեջանը պետք է գա կառուցողական դաշտ, մոտակա ժամանակահատվածում ես չեմ էլ տեսնում դրա հնարավորությունը, կամ էլ պետք է միջնորդները նոր մոտեցումներ դրսևորեն»,- հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Մայիսի 13-ին պետական այցով Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ ասուլիսում պատրաստակամություն է հայտնել անել ամեն ինչ՝ ԼՂ խնդրի կարգավորումը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար: Նա շեշտել է` զինադադարը բավական չէ, պետք է լուծում գտնել. «Երեկ զինադադարի քսանամյակն էր, բայց դա լուծում չէ, պետք է նոր լուծում գտնել: Սա հակամարտություն է, որը հազարավոր կյանքեր է խլել: Ֆրանսիան պատրաստ է ընդունել երկու եկիրների` Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին, որպեսզի փոխվստահության հասնեն ու լուծեն խնդիրը»:
Շավարշ Քոչարյանը պատահական չի համարում, որ տարածաշրջանային այցով այս շաբաթ Երևան ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի նախագահ Դիդիե Բուրկհալտերը հատուկ շեշտել է հակամարտող կողմերի միջև վստահության ամրապնդման, մասնավորապես` սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների կիրառման անհրաժեշտությունը:
«Դա հենց պատասխանն է միջնորդների, կամ տվյալ պարագայում ԵԱՀԿ-ի, այն սադրիչ քայլերին, որ իրականացնում է Ադրբեջանը: Իմ գնահատականով, այսպիսի քաղաքականության շարունակությունը`բացահայտ ռասիստական, ռազմատենչ, ես կասեի միջնադարյան քաղաքականությունը միևնույն է բերելու է արդեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչմանը միջազգային հանրության կողմից: Որովհետև այլ ելք արդեն այս վիճակում չկա:
Հունիսի 4-ին պաշտոնական այցով ՀՀ ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերը հայտարարել է. «Բարդ խնդիրների լուծման նպատակով անհրաժեշտ է երկխոսություն ծավալել հակամարտության բոլոր կողմերի հետ, և դա հենց այն է, ինչը կցանկանար Շվեյցարիան՝ քննարկելու և երկխոսելու, որպեսզի հակամարտությունների խնդիրներին լուծումներ գտնվեն»:
Շավարշ Քոչարյանն անդրադարձել է նաև Աստանայում Ղազախստանի նախագահ Նազարբաևի հնչեցրած նախապայմաններին: Ըստ այդմ, հիշեցնենք, Հայաստանը պետք է անդամակցի Եվրասիական տնտեսական միության ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմաններով, ասել է թե` առանց Լեռնային Ղարաբաղի:
Փոխարտգործնախարարն այնքան էլ կոռեկտ չի համարում Նազարբաևի հայտարարությունը, բայց դատել, ըստ նրա, պետք է ոչ թե հայտարարություններով, այլ այն փաստաթղթով, որն արդեն ընդունվել է. – «Լրիվ փաստաթուղթը առկա է, Եվրասիական հանձնաժողովի կայքում կա: Առաջարկում են ծանոթանալ այդ փաստաթղթին, որը շատ հստակ ասում է, որ մինչև ամսի 21-ը պետք է ներկայացվի ստորագրման համաձայնագիրը»:
Մայիսի 29-ին Աստանայում Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին Ղազախստանի նախագահը հայտատարել էր, թե «Ադրբեջանը գտնում է, որ Հայաստանը պետք է միանա ԵՏՄ-ին այն սահմանների շրջանակում, որով միացել է ԱՀԿ-ին»:
«Մենք նամակ ենք ստացել Ադրբեջանի նախագահից, որ ԱՀԿ-ին Հայաստանն անդամակցել է վերապահումով, որ դրույթները տարածվելու են Հայաստանի տարածքի վրա նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, որոնք ճանաչված են ՄԱԿ կողմից: Սա քննարկման համար»,- ասել էր Նազարբաևը:
Հայաստանի նախագահն ու արտգործնախարարն անպատասխան էին թողել Նազարբաևի հայտարարությունը, ինչը հակասական կարծիքների տեղիք էր տվել. ԶԼՄ-ներում անգամ նշվում էր, թե Սերժ Սարգսյանն այդ նամակի մասին չի իմացել, անակնկալի է եկել, անգամ` խուճապի մատնվել:
Հայաստանի փոխարտգործնախարարն անդրադարձել է նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանի` մեծ արձագանք ստացած այն հայտարարությանը, թե Ղարաբաղը չի կարող լինել Մաքսային միությունում, քանի որ Ղարաբաղը մեր օրենսդրությամբ ու մեր պատկերացումներով Հայաստանի մաս չէ: Հայտարարությունն արժանացավ շատերի լուրջ քննադատությանը: Հայաստանի երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավարը փոխանցել էր` Ռոբերտ Քոչարյանի պատկերացումներով Ղարաբաղը Հայաստանի անբաժանելի մաս է:
Շավարշ Քոչարյանը, մինչդեռ, հակադարձում է, թե պետք չէ այդպիսի հայտարարություններով ջուր լցնել Ադրբեջանի ջրաղացին: Պաշտոնական Բաքուն, նրա խոսքով, այսօր ամեն ինչ անում է, որպեսզի Ղարաբաղյան հակամարտությունը ներկայացնի որպես տարածքային վեճ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև` Ղարաբաղը ներկայացնելով ոչ թե որպես ինքնորոշված միավոր, այլ Հայաստանի կողմից օկուպացված տարածք:
«Եթե մեկը ասում է, որ Ղարաբաղը կազմում է Հայաստանի մաս, դա նույնն է, որ ինքը Ալիևին, ներողություն, «պաս տա»… Մի՞թե կարելի է այդպես մտածել կամ նույնիսկ այդպիսի հարց ձևակերպել: Երբեք Հայաստանի մոտեցումը չի եղել, որ Ղարաբաղը դա Հայաստանի մաս է: Ղարաբաղն անկախ պետություն է: Մեր հարաբերությունները Ղարաբաղի հետ կառուցվում են հորիզոնական, դա ակնհայտ է: Բայց դա, իր հերթին, ամենևին չի նշանակում, որ Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև լինելու է սահման», – նշել է Շավարշ Քոչարյանը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 31-ին Ծաղկաձորում հանդիպել է ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության հերթական հաշվետու հավաքի մասնակիցներին, որտեղ հայտարարել է.
«Նախ պետք է ասեմ, որ որևէ խոչընդոտ չկա Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու մասով: Եվ երբ մենք այնտեղ ասում ենք, որ 2-3 հարց կա, այդ 2-3 հարցը զուտ տեխնիկական նշանակության են և վերաբերում են մեր առևտրային հարաբերություններին: Ինչ վերաբերում է Նազարբաևի հնչեցրածին. նախ այն գլխից սխալ է սահմանների մասին խոսելը: Ի՞նչ սահմանների մասին ենք խոսում: Ղարաբաղի խնդիրը Մաքսային միությունում չի լուծվում: Իսկ ո՞վ է ասել, որ մենք Ղարաբաղով ենք մտնելու Մաքսային միություն: Այդպիսի բան չի եղել և չի էլ կարող լինել, որովհետև Ղարաբաղը գոնե մեր օրենսդրությամբ, գոնե մեր պատկերացումներով այսօր Հայաստանի մաս չի կազմում: Իսկ որ Մաքսային միությանն անդամակցելը նպաստում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը, սա միանշանակ է: Իհարկե, Նազարբաևի հնչեցրածը տհաճ էր, բայց դա որևէ վնաս չի կարող մեզ տալ»:

По словам заместителя министра иностранных дел Армении Шаварша Кочаряна, азербайджанская сторона делает все, чтобы отложить встречу президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева на неопределенное время и предотвратить прогресс в переговорном процессе. Такое заявление Кочарян сделал в ответ на вопрос о том, чем обусловлена нынешняя ситуация, сложившаяся на армяно-азербайджанской границе, в результате чего накануне даже были убиты двое армянских военнослужащих, передает Армянская служба Радио Свобода.
Замглавы МИД Армении убежден, что на любую активизацию сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которая нацелена на обеспечение прогресса в переговорном процессе, Азербайджан отвечает провокациями.
«И прибывший в регион действующий председатель ОБСЕ, и сопредседатели Минской группы, и президент Франции уже предложили провести встречу на уровне президентов. Это значит, что посредники настроены положить конец топтанию на месте. А основой для того, чтобы положить этому конец, является рассекреченная часть тех же мадридских документов. А действия и заявления Азербайджана противоречат всему этому. Думаю, что именно в этом состоит причина того, что они делают все, чтобы на данном этапе предотвратить прогресс в переговорах», – отметил Кочарян.
На вопрос, когда может состояться предложенная президентом Франции встреча в Париже, замглавы МИД ответил: «Проблема в том и состоит, что шаги азербайджанской стороны направлены на то, чтобы на неопределенное время отложить эту встречу… Намеренно заводя этот вопрос в тупик, Азербайджан формирует новую ситуацию, и мы, в свою очередь, а также посредники и международное сообщество, должны ее рассмотреть. Либо Азербайджан возвращается в конструктивное русло, хотя я не вижу такой возможности в ближайшем будущем, либо посредники должны проявить новый подход».
Шаварш Кочарян считает неслучайным, что действующий председатель ОБСЕ, президент Швейцарии Дидье Буркхальтер, прибывший на этой неделе в рамках регионального визита в Ереван, подчеркнул необходимость укрепления атмосферы доверия между конфликтующими сторонами, в частности, применения механизмов расследования происходящих на границе инцидентов.
«Это ответ посредников, в данном случае ОБСЕ, на те провокационные шаги, которые осуществляет Азербайджан. По моей оценке, продолжение такой политики, открыто расистской, милитаристской, я бы сказал средневековой политики, все равно приведет к признанию Нагорно-Карабахской Республики со стороны международного сообщества. Потому что другого выхода уже в этой ситуации нет», – сказал он.
На уходящей неделе в Армении, Грузии и Азербайджане с официальным визитом находился глава МИД и президент Швейцарии и действующий председатель ОБСЕ Дидье Буркхальтер. Находясь накануне, 4 июня, в Ереване Буркхальтер заявил, что Швейцария, будучи председательствующей в ОБСЕ страной, направит усилия на укрепление режима прекращения огня и стимулирование создания механизма по расследованию инцидентов на линии соприкосновения, который все приветствовали, но он до сих пор не реализован.
Замглавы МИД Армении также коснулся получившего большой резонанс заявления Сержа Саргсяна о том, что Карабах не может быть в Таможенном союзе.
31 мая в ходе встречи в рамках очередного слета молодежного крыла Республиканской партии Армении (РПА) в Цахкадзоре, отвечая на вопрос касательно присоединения двух армянских республики к Евразийскому экономическому союзу, президент Армении Серж Саргсян заявил: «Таможенный союз не решает проблемы Карабаха. А кто сказал, что мы вместе с Карабахом вступаем в ТС? Такого не было и не может быть, поскольку Карабах, по меньшей мере, согласно нашему законодательству, нашим преставлениям, на сегодня не входит в состав Армении. А то, что членство в Таможенном союзе способствует решению проблемы Нагорного Карабаха, – это однозначно».
Это заявление удостоилось серьезной критики со стороны многих сил в Армении. Так, руководитель офиса второго президента Армении сообщил, что по представлениям Роберта Кочаряна, Карабах является неотъемлемой частью Армении.
Между тем, Шаварш Кочарян возразил на это, что не нужно такими заявлениями лить воду на мельницу Азербайджана. Официальный Баку, по его словам, сегодня делает все, чтобы представить карабахский конфликт как территориальный спор между Арменией и Азербайджаном, представляя Карабах не как самоопределившуюся единицу, а как «оккупированную» Арменией территорию.
«Если кто-то говорит, что Карабах является частью Армении, это то же самое, как если бы он, извините, «дал пас» Алиеву… Разве можно так думать или даже формулировать такой вопрос? Никогда подход Армении не был таким, что Карабах – это часть Армении. Карабах – независимое государство. Наши отношения с Карабахом строятся горизонтально, это очевидно. Но это, в свою очередь, вовсе не означает, что между Арменией и Карабахом будет граница», – отметил Шаварш Кочарян.
Он также прокомментировал заявление, сделанное в Астане президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым.
29 мая в Астане заседании Высшего Евразийского экономического совета: «Азербайджан считает, что Армения может подключиться к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) в рамках тех границ, в которых она вошла в ВТО».
По словам Назарбаева, до вступления Армении в Союз надо решить один вопрос, «не очень для нас приятный». «Применить то, что вы применили при вступлении в ВТО, чтобы там одного еще нашего товарища не возбуждать в Азербайджане, (вступать в ЕАЭС – прим.ред.) в рамках границ, зафиксированных в ООН», – дословно сказал Нурсултан Назарбаев.
«Мы получили письмо президента Азербайджана о том, что в ВТО Армения вступила с оговоркой, что положения должны распространяться на территорию Армении в рамках ее международных границ, признанных ООН. Это для обсуждения», – сказал президент Казахстана, имея в виду вступление Армении в ЕАЭС без Нагорно-Карабахской Республики.
Шаварш Кочарян считает заявление Назарбаева не столь уж корректным, но судить, по его мнению, нужно не по заявлениям, а по тому документу, который уже принят. «Полный текст уже есть на сайте Евразийской комиссии. Предлагаю ознакомиться с этим документом, в котором очень четко говорится, что 21 июня соглашение должно быть представлено на подпись», – сказал замглавы МИД Армении.