Հունիսի 16-18-ը Բաքվում կայանալու է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի «Ռոուզ-Ռոուդ» սեմինարը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը ՆԱՏՕ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը ցանկություն է հայտնել մասնակցել դրա աշխատանքներին:
«Եթե Բաքուն անվտանգության երաշխիքներ տա, ապա մեր երկրից երկու պատվիրակ կմեկնի Բաքու: Մենք նաև հանդես ենք եկել առաջարկով, որ հաջորդ տարի «Ռոուզ-Ռոուդ» սեմինարն անցկացվի Երևանում»,- մանրամասնել է Նահապետյանը:
«Ռոուզ-Ռոուդ» եռօրյա սեմինարներ Երևանում անցկացվել են նաև 2005-ի հոկտեմբերին և 2010-ի մարտին: Սեմինարների շրջանակներում քննարկել են ղարաբաղյան կարգավորմանը, տարածաշրջանային համագործակցությանը, պաշտպանական և ոստիկանական համակարգերի բարեփոխմանն առնչվող հարցեր:
ՆԱՏՕ-ի վեհաժողովի նիստերն անցկացվել են մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը Վիլնյուսում: Քննարկման ու քննադատության հիմնական թեման Ուկրաինան է եղել ու այդ կոնտեքստում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի վարած քաղաքականությունը, թեև ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարն իր ելույթում կարևորել է փոխհամաձայնությունների միջոցով հարցերի կարգավորման անհրաժեշտությունը, գրում է Panorama.am-ը:
Մայիսի 25-ին կայացած Ուկրաինայի նախագահի արտահերթ ընտրություններում հաղթեց Պյոտր Պորոշենկոն 54,49 տոկոսով: Երկրորդ տեղում Յուլիա Տիմոշենկոն էր 12,88 տոկոսով, երրորդը՝ Օլեգ Լյաշկոն էր 8,38 տոկոսով: Ընտրություններն անցան խորը քաղաքական ճգնաժամի պայմաններում ու երկրի արևելքում անկախության կողմնակիցների դեմ Կիևի ուժային գործողությունների ֆոնի վրա: Արդեն բազմաթիվ զոհեր կան երկու կողմերից, այդ թվում խաղաղ բնակչության շրջանում: Մոսկվայում այդ հատուկ գործողությունը պատժիչ են անվանում ու կոչ են անում Կիևին անհապաղ դադարեցնել այն:
Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ մանրամասն քննարկվել է նաև, թե արդյոք ՆԱՏՕ-ն պատրաստվում է փոփոխություններ մտցնել արևմտյան գործընկերների հետ հարաբերություններում:
«Հաստատվել է 2014-16 թթ.-ի համար անհատական գործողությունների նոր ծրագիր: Իսկ երկկողմ հարաբերություններում մենք տեսանք նաև ՀՀ Ազգային Ժողովի հետ հարաբերությունների խորացման միտում. մեր պատվիրակները տարբեր առաջարկություններ են ներկայացրել և հուսանք, որ դրանք գոհունակությամբ կընկալվեն»,- նշել է բանախոսը:
Պատվիրակության անդամ, «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանն էլ նշել է, թե Հայաստանը պետք է աշխատի ՆԱՏՕ-ի հետ երկկողմ հարաբերությունների փոխշահավետ խորացման ուղղությամբ, իսկ ինչ վերաբերում է քննարկման հիմնական թեմային, հիշեցրել, որ որոշ ժամանակ առաջ այդ նույն ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյաները, ովքեր այսօր քննադատություններով են աչքի ընկնում դրվատանքով էին արտահայտվում ՌԴ հասցեին: Այնպես որ խոսքն այստեղ շահերի բախման մասին է. «Վաղը իրավիճակը կփոխվի` այլ կերպ կարտահայտվեն»:

9 Июнь 2014 - 11:01 AMT
Армения может направить в Азербайджан двух делегатов для участия в семинаре «Rose Roth» Парламентской Ассамблеи НАТО, намеченном на 16-18 июня в Баку.
Как сообщил сегодня, 9 июня, в ходе брифинга руководитель армянской делегации в ПА НАТО Корюн Наапетян в рамках весенней сессии в ПА НАТО, прошедшей с 30 мая по 1 июня в Вильнюсе, армянская делегация встретилась с председателем и генеральным секретарем ПА НАТО. В ходе встреч, среди прочего, обсуждался также вопрос участия армянских делегатов в предстоящем в Баку семинаре «Rose Roth» в случае, если им будут предоставлены гарантии безопасности. Армянская сторона также предложила в 2015 году провести семинар «Rose Roth» в Ереване, передает Armenia Today.
Как сообщает Panorama.am, Наапетян также отметил, что в Вильнюсе подробно обсуждался и вопрос, собирается ли НАТО вводить изменения в отношениях с восточными партнерами. «Была утверждена новая программа действий индивидуального партнерства на 2014-2016 гг. А в двусторонних отношениях мы увидели тенденцию к углублению отношений с Национальным Собранием Армении. Наши делегаты выступили с различными предложениями, и будем надеяться, что они будут восприняты с удовлетворением», – отметил он.
В свою очередь, член делегации в ПА НАТО, секретарь парламентской фракции партии «Наследие» Теван Погосян отметил, что Армения должна работать в направлении взаимовыгодного углубления отношений с НАТО.
Семинары «Rose Roth» проводились в Ереване дважды: в 2005 и 2010 годах.
В начале апреля издание Der Spiegel опубликовало конфиденциальный план «практических мер по развитию отношений» НАТО с Молдовой, Арменией и Азербайджаном.
В семистраничном документе с грифом Nato Restricted, принятом Комитетом по партнерству НАТО, для каждой из трех стран предусмотрены отдельные мероприятия. В Молдавии предполагается усиливать видимость присутствия альянса – в частности, авторы документа предлагают обсудить участие этой страны в комплектовании сил быстрого реагирования НАТО, а в столицу республики направить натовского офицера связи и взаимодействия. С Азербайджаном предполагается, прежде всего, более активное сотрудничество в области энергетической и кибербезопасности; для Армении на первый план должна выйти подготовка армии.
Комментируя данную публикацию, пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян заявил, что Армения не намерена расширять форматы сотрудничества с НАТО. «У нас есть определенные форматы сотрудничества с НАТО. Расширять и менять их мы не собираемся», – сказал Балаян