«Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնության անդամները հունիսի 18-ին ԱԺ արտահերթ նիստին զուգահեռ հավաքվել էին Ազգային ժողովի դիմաց՝ Դեմիրճյան փողոցի կողմից, և քննարկում էին մուտքը փակելու հարցը: ԱԺ նիստում քննարկման էր դրված նաև կառավարության կողմից ներկայացված «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկվող փոփոխությունների նախագիծը:
Նախաձեռնության անդամները նախագծում առաջ քաշված դրույթները համարում են հակասահմանադրական, բացի այդ նշում, որ իրենց արած առաջարկություններից և ոչ մեկն ընդգրկված չեն այդտեղ, գրում է Panorama.am-ը:
ՀՀ կառավարությունը հունիսի 17-ի արտահերթ նիստում հավանություն է տվել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» և ևս մի շարք օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքների նախագծերի փաթեթին: Այն վերաբերում է կուտակային կենսաթոշակի համակարգն ուժի մեջ մտնելուց հետո տնօրինվող եկամտի նվազեցում թույլ չտալուն, այլ կերպ ասած՝ կրճատմանը: Փաթեթը նախատեսում է 2014թ. հուլիսի 1-ից համակարգը գործարկել պետական հատվածի աշխատողների համար, իսկ մասնավոր հատվածի համար՝ ներդնել կամավոր, երեք տարի ժամկետում՝ փուլային ճանապարհով:
Հունիսի 15-ին տեղի է ունեցել կենսաթոշակային բարեփոխումների օրենսդրական փաթեթը Սահմանադրական դատարանի ապրիլի 2-ի որոշմանը համապատասխանեցնելու համար ստեղծված աշխատանքային խմբի հերթական նիստը, որի ընթացքում ընդունվել են պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման մեխանիզմները փոփոխելու մոտեցումներ, համաձայն որոնց` 2014 թվականի հունվարի 1-ին ուժի մեջ մտած օրենսդրությամբ սահմանված պարտադիր կուտակային վճար այլևս չի կատարվելու: Օրենքով սահմանվում է ՀՀ պետական բյուջե վճարվող նպատակային սոցիալական վճար (սոցիալական վճար): Առաջարկվում է սահմանել 500 հազար դրամ աշխատավարձի շեմ, որից ավելիի դեպքում սոցվճար չի կատարվելու, այսինքն՝ առավելագույն սոցվճարը բոլորի համար լինելու է 25 հազար դրամ՝ կախված աշխատավարձի չափից:
ԱԺ արտահերթ նիստի մեկնարկին, որտեղ Կառավարության ներկայացրած մի քանի կարևոր նախագիծ պետք է քննարկվեր, ոչ իշխանական պատգամավորները դժգոհություն են հայտնել, որ օրակարգում են մի շարք կարևոր նախագծեր, որոնք չեն հասցրել ուսումնասիրել: ՀՅԴ-ական Արծվիկ Մինասյանն առաջարկել է Գալուստ Սահակյանին դիմել Կառավարությանը, որպեսզի հետ կանչեն նրանցից մի քանիսը, պատգամավորներն էլ ուսումնասիրելու ժամանակ ունենան:
Նա նշել է, որ «Իրավական ակտերի մասին» օրենքի համաձայն նախագիծ մշակող մարմինը կազմակերպում է հանրային քննարկումներ, որոնց ժամկետը չի կարող 15 օրից պակաս լինել: Սակայն այս դեպքում նախագծերը ոչ միայն 15 օրվա ռեժիմը չեն պահպանել, այլև ընդհանրապես հրապարակված չեն:
Սակայն, ըստ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի, օրենքի խախտում չկար:
Նույնպես դեմ արտահայտվելով նախագծերի քվերակության դրվելուն` Լևոն Զուրաբյանն առաջարկել է հայտարարել 20 րոպե ընդմիջում և այդ ընթացքում կազմակերպել խմբակցությունների ներկայացուցիչների հանդիպում ԱԺ նախագահի հետ: Ընդմիջումից հետո նախագծերն այնուամենայնիվ դրվել են քվեարկության, սակայն քվորում չի ապահովվել, քանի որ ոչ իշխանական կուսակցությունները հրաժարվել են մասնակցել քվեարկությանն ու անհրաժեշտ 66 պատգամավորի փոխարեն քվեարկել է 64-ը:
Ազգային ժողովի ոչ իշխանական քառյակի անդամները «Դ!ԵՄ ԵՄ» թիմի ակտիվիստներին տեղեկացրել են, որ քառյակը տապալել էպարտադիր կուտակայինը նպատակային սոցիալական վճար դարձնելու մասին օրենքի քվեարկությունը:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ առաջին հերթին օրենքի բովանդակության մասին տեղեկատվություն որևէ մեկը չունի: «Մենք նաև արձանագրեցինք, որ այն, ինչ ներկայացված է քննարկման, Սահմանադրությանը չի համապատասխանում, առավել ևս, որ դրա մասին որևէ պատգամավոր տեղյակ չէ, չեն կարող քննարկել»,-ասել է նա։
«Քառյակը փորձեց տապալել, մեզ հաջողվեց երկու քվեարկություն ձախողել, ինչը պարտադրեց մեծամասնությանը, որ իրենք այլևս որևէ հարց չդնեն այսօր քվեարկության, փորձեն անցնել օրակարգային հարցերի քննարկմանը»,–հավելել է նա։
Թե այդ գործընթացն ինչ ընթացք կունենա, Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ դժվարանում են այս պահին պատասխանել, բայց վստահ է, որ իրենք բոլորն այդ հարցում միասնական են և փորձելու են թույլ չտալ հարցի քննարկումը և քվեարկությունն առնվազն այնքան ժամանակ, քանի չի հրապարակվել նախագիծը և հանրությունը ծանոթ չի փաստաթղթին:
«Նաև քաղաքական պահանջները չեն իրացվել այդ փաստաթղթում, ու այդ փաստաթուղթը չի համապատասխանեցվել բարձր դատարանի որոշման պահանջներին»,-նշել է նա:
ՀԱԿ խմբակցությունից Լևոն Զուրաբյանն էլ նշել է, որ առաջին անգամ հաջողվեց տապալել քվեարկությունը. «Նման բան չէր եղել, որ մեծամասնությունը չկարողանա ինչ-որ հարց չանցկացնել: Փաստը մնում է փաստ, որ նրանք հիմա մնացել են մեծամասնության շեմի վրա, այսինքն՝ ցանկացած պահի իրենք կարող են քվորումի խնդիր ունենալ, հիմա իրենք զբաղված են իրենց պատգամավորներին հավաքելով», գրում է Tert.am-ը։
ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն էլ նշել է, որ այս պահին որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ չկա, այսինքն՝ քննարկելու որևէ նյութ չկա: Իսկ եթե ՀՀԿ-ն բերի էլ իր պատգամավորներին, ցանկացած քվեարկությունը կտեղափոխվի վաղը:
Այսօր ավելի վաղ մամուլի ասուլիսում «Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնության անդամ Մանե Թանդիլյանը հայտարարել է, որ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում առաջարկվող փոփոխություններում կան բազմաթիվ թերացումներ, կրկին չի ապահովվում կամավորության սկզբունքը:
«Մենք դատապարտում ենք կառավարության այդ գործելաոճը, որ առանց քննարկման, հանրային կարծիքը հաշվի առնելու, նախագիծ են մշակել, որով կրկին աշխատողի կամքը հաշվի չի առնում»,- ասել է նա:
Նախաձեռնության անդամ Գևորգ Գորգիսյանն էլ նշել է, որ իրենց ներկայացրած առաջարկությունները կառավարությունը հաշվի չի առել. «Մենք ներկայացրել էինք առաջարկեր, վարչապետը խոստացել էր, որ կլսի մեր առաջարակները: Իսկ մենք առաջարկում էինք՝ համակարգին մասնակցությունը պետք է լինի միայն կամավոր, համակարգի յուրաքանչյուր մասնակից կարող է ցանկացած պահի դուրս գալ համակարգից, համակարգի ներդրումը չպետք է պարտադիր կերպով ավելացնի գործատուի և/կամ աշխատողի ֆինանսական բեռը։ Այս նոր նախագիծը կրկին հակասահամանդրական է: Եթե այն ընդունվի, օրենքի ուժ ստանա, մեր ութ ամսվա պայքարը, ժողովրդի կամքը ոտնահարվելու է»:
Ի պատասխան «Դ!ԵՄ ԵՄ»-ի այս հայտարարությանը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը նշել է, որ նոր առաջարկով խնդիրներին լուծում են տրվում։
«Մեր բոլոր աշխատանքները, ինչ-որ իրականացվել են՝ նպատակաուղղված են եղել խնդիրների լուծմանը, և ես կարծում եմ՝ դրանցով խնդիրներին լուծում է տրվում»,-նշել է նա։

18 Июнь 2014 - 12:53 AMT
В парламенте Армении провалили голосование по замене обязательной накопительной пенсии «целевой соцвыплатой»
Непровластные фракции Национального Собрания РА провалили голосование по закону о замене «обязательной накопительной пенсии» на «целевую социальную выплату», не набрав кворум.
Депутат фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян сказал, что в первую очередь никто не располагает информацией о содержании закона. «Мы также отметили, что то, что представлено на обсуждении, не соответствует Конституции, более того, ни один депутат не в курсе, они не могут обсуждать»,- сказал он.
Депутат партии «Процветающая Армения» Микаел Мелконян также отметил, что в настоящее время нет ни одного официального документа, то есть, нет какого-либо материала для обсуждения.
Член фракции «Наследие» Рубен Акопян в свою очередь добавил, что непровластные фракции защитили закон о регламенте, в результате голосование было сорвано, передает Tert.am.
Министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян, выступая на внеочередном заседании парламента, заявил, что не считает, что правительство торопится, представляя проекты на экстренном заседании Национального Собрания, которые не были обсуждены в комиссиях НС.
«Они были представлены в рамках конституционных норм», – сказал министр.
Что касается заявления движения «Я против» о том, что их не устраивает представленный правительством проект о замене обязательной накопительной пенсионной системы предложенным новым законом «О целевых социальных выплатах», Артем Асатрян отметил, что новое предложение решает проблемы. «Все наши работы, которые были осуществлены, были направлены на решение проблем, и я думаю, что это решает проблемы»,- отметил он.
По сообщению Panorama.am, во время проведения внеочередного заседания НС РА, в ходе которого обсуждался законопроект о внесении изменений и дополнений в резонансный Закон РА «О накопительных пенсиях», у здания парламента представители гражданской инициативы «Я против» проводили акцию протеста против внедрения в республике новой пенсионной системы
Члены инициативы «Я против» считают выдвинутые в законопроекте положения неконституционными, отмечая, что в него не включено ни одно из представленных ими предложений.
Также, как передает «Новости-Армения», парламентская оппозиция возмущена повесткой стартовавшего в среду внеочередного заседания Национального Собрания. «Правительство даже не дало депутатам возможность ознакомиться с законопроектами повестки», – заявил депутат от Армянского национального конгресса Гагик Джхангирян.
В свою очередь, депутат от АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян заявил, что по закону «О правовых актах», законопроекты должны проходить общественные обсуждения в течение, минимум, 15-ти дней.
«А здесь по некоторым законопроектам обсуждений не было вовсе», – заявил Минасян.
Глава фракции «Оринац еркир» Эгине Бишарян заявила, что нужно начать обсуждение хотя бы с тех законопроектов, с которыми депутаты в той или иной мере уже знакомы.
В свою очередь, депутат от правящей Республиканской партии Армении, председатель парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Айвазян отметил, что 70% законопроектов, включенных в повестку внеочередной сессии, так или иначе обсуждались, а половина была включена в повестку весенней сессии.
17 июня правительство Армении одобрило пакет изменений и дополнений к закону «О накопительных пенсиях» и ряду других законов, которые обусловлены необходимостью реализации решения Конституционного суда. Правительством разработан пакет пенсионных реформ, который в установленном порядке вскоре будет представлен на рассмотрение парламента.
Пакет касается возможности недопущения сокращения доходов после вступления в силу накопительной пенсионной системы. Пакет предусматривает с 1 июля 2014 года применять эту систему для сотрудников государственного сектора, а для частного сектора применять систему на добровольных основах, поэтапно – в течение трех лет. Обязательные выплаты, предусмотренные вступившим в силу с 1 января 2014 года законодательством более накапливаться не будут, закон устанавливает направляемые в бюджет целевые социальные выплаты в размере 5%.
Ранее правительство Армении предложило созвать внеочередное заседание парламента 18 июня, обосновав свое предложение необходимостью обсуждения ряда важных и неотложных вопросов.