1 Հուլիս 2014 - 13:36 AMT
Հայաստանը հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության պատճառով ՀԱՊԿ-ին դիմելու անհրաժեշտություն չի տեսնում: Նման կարծիք է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Ըստ նրա, իրավիճակը Հայաստանի սահմաններին և ԼՂՀ շփման գծում միշտ էլ լարված է, ուղղակի կրակոցների թիվն է ավելանում կամ պակասում: «Վերջին շրջանում կրակոցները, սահմանային խախտումներն Ադրբեջանի կողմից ավելացել են, գտնում եմ, որ դա տեղի է ունենում քաղաքական կամ տարբեր իրադարձությունների շրջանակում: Վերջերս նրանց բանակի տոնն էր, դրա շրջանակում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի ավելացումներ եղան»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ դիվերսիոն գործողություններ չեն եղել, բայց դիպուկահարների կողմից տարբեր տիպի, տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից կրակոցներ, գնդակոծություններ են եղել, որին մեր դիրքապահները համարժեք պատասխան են տվել:
«Շատ դեպքերում մենք կանխարգելիչ գործողությունների ենք դիմում՝ կանխատեսելով այս կամ այն հատվածում կրակոցների աճ, լարվածություն, կանխարգելում ենք դրանք»,-ասել է Օհանյանը՝ նշելով, որ Հայաստանը երբեք չի դիմել ՀԱՊԿ-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության պատճառով: «Այս վերջին օրերին որոշակի լարվածություն կա Հայաստանի հյուսիսում, Տավուշի մարզում, գնդակոծվել են սահմանային գյուղեր: Ճիշտ է, մեծ առումով տուժածներ չունենք, բայց մեր դիրքապահները համարժեք պատասխանել են»,-ասեկ է նախարարը:
«ՀԱՊԿ-ին դիմելու և ՀԱՊԿ աջակցությունը ստանալու համար կա որոշակի ընթացակարգ: Երբ երկրի ներսում գնահատվում է իրադրությունը և համարվում է, որ պատերազմական գործողություններն անխուսափելի են, գերատեսչությունների կողմից համապատասխան առաջարկություն է արվում երկրի նախագահին, որն իր հերթին դիմում է ՀԱՊԿ ղեկավարությանը: Չեմ կարծում, որ այսօր իրավիճակն այնպիսին է, որ մենք պետք է դիմենք ՀԱՊԿ-ին: Եթե գնդակոծությունների, մանր խախտումների դեպքում հայկական բանակը չկարողանա համարժեք արձագանքել, ապա այդ բանակն էլ ինչի՞ է հարկավոր: Այսօր հայկական բանակը հզորանում է, ամրապնդվում է, ավելի մարտունակ է դառնում և ի զորու է ինքնուրույն այդ խնդիրները լուծել: Դա նորություն չէ»,-ասել է Օհանյանը:
«Մենք այսօր և Հայաստանի սահմաններում և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում առանց երրորդ ուժի վերահսկում ենք իրավիճակը: Դա վերաբերում է ոչ թե քանակական հավասարակշռությանն, այլ որակական ունակություններին և մեր զինծառայողների մարտական ոգուն: Այլ բան է, որ ՀԱՊԿ-ին պետք է տեղեկացնել խախտումների մասին, որ համապատասխան հայտարարություններ արվեն: Ես խոսել եմ այդ մասին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի հետ զրույցում, ասել, որ նա հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերի խախտումների հարցում, և շեշտվի թե որ կողմն է խախտումն իրականացնում»,-ասել է նախարար Օհանյանը՝ շեշտելով, որ հայկական կողմը երբևիցե խախտումներ չի անում, այլ միշտ հակադարձում է, հայտնում է Armenia Today-ը:
Հուլիսի 1-ին կեսօրից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի մարզի հատվածում ադրբեջանական կողմը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է ձեռնարկել: Հայկական կողմը ժամանակին նկատել և կանխել է այն: PanARMENIAN.Net ի հետ զրույցում ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ հայկական կողմը զոհեր կամ վիրավորներ չունի:
Ադրբեջանական կողմը հունիսի 27-ին երեկոյան 22:15-ից հետո խոշոր տրամաչափի զենքերով գնդակոծել է Տավուշի մարզի Այգեպար, Բարեկամավան, Մովսես, Ներքին Կարմիրաղբյուր և Չորաթան գյուղերը:
Այգեպար գյուղի ուղղությամբ հակառակորդը կանաչ գույնի լուսավորող հրթիռ է բաց թողել ու մի քանի կողմից ավերել գյուղը: Գյուղապետ Անդրանիկ Այդինյանը նշել է, որ հակառակորդը կրակել է խոշոր չափերի զենքերով, իսկ հայկական կողմը հակահարվածը սկսել է ժամը 23-ին: Կրակոցները շարունակվել են մինչև 1:30-ը:
«Մեզ մոտ գազատարն է վնասվել, մի տուն է հրդեհ ընկել, մի կերպ հանգցրել են, բնակիչների տների պատերը, տանիքները, ապակիները, գույքը լրիվ ավերվել է: Խոշոր տրամաչափի գնդացիրներով են կրակել»,- նշել է նա: Գյուղապետը նաև տեղեկացրել է, որ գիշերը հրդեհ է բռնկվել հայ-ադրբեջանական սահմանի չեզոք հատվածում, և կրակը շարունակում է մինչև այսօր. «Ամբողջ գյուղը ծխի մեջ է: Արդեն ոչ մեկ իր այգի դուրս չի գալիս, որովհետև մեկը շարժվում է թե չէ, դիպուկահարը կրակում է»:
«Կրակոցներից գնդակները 2 տուն են մտել: Ընտանիքների գույքն ավերվել է, անկողինները` վառվել: Բարեբախտաբար տուժածներ չկան»,- ասաց Արարատ Ավալյանը: Կրակոցներ են եղել տների, դպրոցի և գյուղապետարանի պատերին, ինչպես նաև Մովսեսի եկեղեցու գմբեթին:
Տավուշի մեկ այլ սահմանամերձ Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղի գյուղապետ Մանվել Կամենդատյանն էլ հաստատել է, որ այս անգամ կրակոցները սովորականից անհամեմատ մեծաքանակ են եղել:
«Տանիքներին, պատերը ավերվել են, ի՞նչ կարամ ասեմ, կրակել են ու էն էլ շատ: Պատկերացրեք, որ ամեն կրակոցով մի վնաս լինի ինչ կլինի էդ տների վիճակը»,- ասել է նա: Գյուղապետը նաև նշել է, որ իրենց գյուղում էլ է ծուխ՝ Այգեպարի կողմից է գալիս:
Կրակոցները հնչել են նաև Չորաթան գյուղի այգիներում աշխատող գյուղացիների ուղղությամբ: Համայնքի ղեկավար Վարուժան Բաղմանյանը հայտնել է, որ հակառակորդի կրակոցից վնասվել է երկու ավտոմեքենա:
«Չեն թողել գյուղացիները բաղերում աշխատեն: Կրակել են բաղերին մոտեցող մեքենաների վրա ու վնասել: Մարդիկ ստիպված մեքենան թողել են բաղում ու ոտքով հետ են եկել: Էսօր գյուղացիներն իրենց այգիները չեն գնացել, բայց դե մենք չենք կոտրվում էլի: Էսօր չեն գնացել, վաղը` կգնան»,- ասել է Բաղմանյանը:
Բարեկամավանի գյուղապետ Գագիկ Աբազյանի խոսքով, իրենց ուղղությամբ կրակել են երեկոյան ժամը 17:00-18:30-ը: «Հիմնականում խոտերն այրվեցին, արոտը»,- ասել է նա և հավելել, որ հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումները վերահսկում են իրադրությունը սահմանին, պատասխան գործողություններից հետո է հակառակորդի ակտիվությունը չեզոքացվել:
Հունիսի 25-ին ադրբեջանական բանակը առավոտյան 10։30-ի սահմաններում գնդակոծել է Տավուշի մարզի Մովսես գյուղը։ Կրակոցներն ուղղված են եղել ոչ թե մարտական դիրքերին, այլ գյուղին։ Գյուղապետ Արարատ Ավալյանը հաստատել է տեղեկությունը` նշելով, որ գնդակները հասել են գյուղապետարանի շենքին, ընկել են եկեղեցու բակում, դիպել են դպրոցին։
«Մարդկային կորուստներ, բարեբախտաբար, չունենք»,-ասել է գյուղապետը՝ նշելով, որ գնդակոծությունը կարճ է տևել և հայկական կողմը պատրաստ է ցանկացած պահի պատասխանել դրանց։
Մայիսի 23-ի կեսօրից մինչև ժամը 18-ը ադրբեջանական զինուժը խոշոր տրամաչափի գնդացիրներից կրակ է բացել Բարեկամավան գյուղի պաշտպանական դիրքերի և գյուղի վրա: Ադրբեջանցիները կրակել են սահմանը պաշտպանելու համար հերթափոխի մեկնող զինվորական մեքենայի, բարեկամավանցիներից մեկի «ԶԻԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա: Գնդակներից երկուսը խոցել են Բարեկամավանի նախկին գյուղապետ Հովիկ Ղարաքեշիշյանի առանձնատան տանիքը: Գնդակներից մեկը ծակելով տանիքը և տանիքը պահող շինարարական կառուցվածքները, ընկել է տան միջանցք: Հայ սահմանապահները համարժեք պատասխան են տվել, որից հետո ադրբեջանական զինուժը դադարեցրել է կրակը: Ապրիլի լույս 15-ի գիշերը դարձյալ անհանգիստ է եղել Տավուշի մարզի Այգեպար, Մովսես, Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղերում: Գնդակոծությունները սկսվել են երեկոյան և շարունակվել մինչև ժամը 3-ը: Գյուղացիները տեղեկացրել են, որ այս անգամ գնդակոծությունն աննախադեպ պարբերականությամբ է եղել, գրում է «Երկիրը»:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net ի հետ զրույցում հաստատեց լուրը. «Կրակոցները եղել են երեկոյան, մերոնք համարժեք պատասխան են տվել, ինչից հետո կրակոցները դադարել են: Բարեբախտաբար, զոհեր և վիրավորներ չկան»:

Армения не видит необходимости в обращении к ОДКБ в связи с напряжением на армяно-азербайджанской границе. Подобное мнение выразил министр обороны Армении Сейран Оганян.
По его словам, ситуация на границе Армении и линии соприкосновения НКР всегда была напряженной, просто временами обстрелы увеличиваются, временами идут на спад. Он отметил, что в последние дни напряженность сохраняется на северо-восточной границе Армении. В частности, в Тавушской области были подвергнуты обстрелу приграничные армянские села, с армянской стороны потерь не было. Более того, противнику был дан соразмерный ответ. Оганян связывает подобную активизацию азербайджанской стороны с политическими и другими событиями внутри Азербайджана. «На днях Азербайджан отмечал день армии, и обстрелы и напряжение на границе возросли», – отметил он, добавив, что диверсионных действий противник не предпринимал, ограничиваясь обстрелами из оружия различного калибра. «Армянские ВС дали адекватный ответ на действия противника. Часто мы прибегаем к превентивным действиям, предвидя обстрелы или напряжение на том или ином участке границы», – сказал Оганян, отметив, что Армения никогда не обращалась к ОДКБ в связи с ростом напряжения на армяно-азербайджанской границе.
«Для обращения и получения содействия ОДКБ есть определенный порядок. Когда оценивается ситуация внутри страны и когда военные действия неизбежны со стороны, ведомств направляется предложение президенту страны, который в свою очередь обращается к руководству ОДКБ. Не думаю, что ситуация такова, чтобы мы обращались к ОДКБ. Если при подобных мелких инцидентах, нарушениях и обстрелах, армянская армия не сможет реагировать, тогда для чего она нужна? Сегодня армянские ВС укрепляются и совершенствуются, становятся более боеспособными и в состоянии самостоятельно решить поставленные задачи. Это не новость», – отметил Оганян.
«Мы, силами ВС Армении и АО НКР, без третьих сил обеспечиваем баланс, держим ситуацию под контролем. Речь идет не о количестве, а о качестве – боеспособности, готовности и духе военнослужащих. Другое дело, если мы уведомим ОДКБ, чтобы было сделано соответствующее заявление. Я говорил об этом в ходе встречи с генсеком ОДКБ Николаем Бордюжей, чтобы он продемонстрировал сбалансированный подход в вопросе нарушений и подчеркнул, с чьей стороны они были допущены», – отметил Оганян, подчеркнув, что армянская сторона никогда не допускала нарушений и всегда лишь строго отвечала на них, сообщает Armenia Today.
27 июня Азербайджан вновь обстрелял приграничные села Тавушской области Армении – Айгепар, Барекамаван, Чоратан и Мовсес. Обстрел велся с вечера 27 июня и длился всю ночь. Днем 28 июня также периодически были слышны выстрелы
В частности, село Барекаманаван противник обстреливал в районе 17:00-18:30. «В основном, от обстрела пострадало пастбище», – сказал глава сельской администрации Гагик Абазян, добавив, что армянские подразделения контролируют ситуацию на границе и ответными действиями погасили активность противника.
Глава села Айгепар Андраник Айдинян сообщил, накануне вечером около 22:30 азербайджанская сторона выпустила в направлении села ракету зеленого цвета. «Выпустили ракету зеленого цвета, чтобы осветить село и начали обстреливать из оружия крупного калибра до 01:30», – сказал он. По его словам, в результате обстрела поврежден сельский газопровод, пострадали также дома жителей, их имущество. В ходе обстрела во дворе одного из домов возник пожар, который жителям удалось потушить с трудом. Айдинян отметил, что в настоящее время уточняется объем материального ущерба, нанесенного селу.
Примерно в 11:15 армянские подразделения прибегли к ответным мерам. Через два часа противник прекратил обстрел села. По словам главы села, до сих пор периодически звучат выстрелы, сегодня со стороны противника работал и снайпер. «Жители нашего села, знают, что делать», – сказал Айдинян.
Азербайджанские подразделения вели обстрел и из крупнокалиберного оружия, в том числе, из ДШК. В одном из сел разорвался снаряд.
Обстрелу подверглись также работающие в садах жители села Чоратан. По словам главы села Варужана Багманяна, в результате обстрела повреждены две машины. «Азербайджанцы не дали нашим односельчанам работать, обстреливали подъезжающие к садам машины. Люди вынуждены были оставить машину в саду и вернуться в село пешком. Сегодня в сады люди не пошли. Но мы не сломаемся. Не пойдем сегодня, пойдем завтра», – сказал Багманян.
Село Чоратан находится на значительном расстоянии от границы, но принадлежащие селу виноградники очень близко подступают к азербайджанскому селу.
25 июня, в районе 10:30 по местному времени азербайджанские ВС обстреляли село Мовсес Тавушской области Армении. При этом обстрел велся не боевым позициям армянских ВС, а именно по селу. Как заявил глава администрации села Арарат Авалян, выстрелы достигали даже здания сельской администрации, церкви и школы. «К счастью, жертв нет», – сказал Авалян, отметив, что обстрел велся недолго, а армянская сторона готова ответить на любые подобные провокации.
23 мая, с полудня и вплоть до шести часов вечера из оружия крупного калибра азербайджанская сторона обстреливала оборонительные позиции армянской стороны и село Барекамаван.
До этого, ночь на 15 апреля азербайджанские ВС вновь подвергли обстрелу приграничные села Айгепар, Мовсес, Неркин Кармирахбюр Тавушской области Армении. Обстрел начался вечером и продолжался до 3 часов ночи. Жители села сообщили, что на этот раз обстрел велся с беспрецедентной интенсивностью.