Ադրբեջանը հրադադարի ռեժիմը խախտելու, խաղաղ բնակչության վրա կրակ բացելու և դիվերսիաներ անելու հարցում կարծես փոխել է մարտավարությունը, և հակառակորդի կողմից սահմանային խախտումների ավելացման առումով տարին առանձնահատուկ էր: Ադրբեջանը հրադադարի ռեժիմը խախտել է թե' դիվերսիոն խմբերի, թե՛ դիպուկահարների կրակոցների միջոցով:
Նախօրեին հարավ-արևմտյան սահմանագոտում տեղակայված հենակետ այցելության ժամանակ տված մամուլի ասուլիսում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, նման տեսակետ հայտնելով, հավելել է, որ արդեն ավանդական ուղղություններից բացի հակառակորդը գործողություններ է իրականացնում սահմանի այլ հատվածներում, կրակ բացում այն գյուղերի վրա, որոնք մշտական գնդակոծության տակ չեն եղել:
Նա այս քայլն անվանել է հայկական կողմի վրա ազդելու նոր փնտրտուք: Բայց, ըստ նախարարի, դրանք անկասկած բարձրացնում են մեր հրամանատարների հսկողությունը, և այդ փորձությունները մեզ մշտապես զգոն վիճակում են պահում:
«Ցանկացած պետության պաշտպանության համար պատասխանատու պաշտոնյայի համար, մինչև որևէ հանձնարարություն տալը, իրադրության գնահատումը, սթափ որոշումներ ընդունելն ամենակարևոր խնդիրներից մեկն է: Նրանք պետք է հաշվի առնեն, որ այդ հանձնարարությունները կարող են ձնագնդի էֆեկտ ունենալ, հակառակ կողմից քառապատկվել ու բումերանգի նման հարվածել իրենց»,- հայտարարել է Սեյրան Օհանյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի զինված ուժերը, մարտական հերթապահություն իրականացնող ամբողջ անձնակազմը պատասխանում է միայն ու միայն նպատակային կրակոցներին, և այդ պատասխանները շատ դեպքերում լինում են հուժկու, անհամաչափ:
«Ոչ նպատակային կրակոցներին երբևէ չենք պատասխանում: Եթե Ադրբեջանի կողմից նպատակային կրակոցներն ավելանան, ապա ցավալի, հուժկու հարվածը նրանք իրենց մաշկի վրա կզգան: Մենք հակառակորդի խաղաղ բնակավայրերը չենք գնդակոծել: Խիստ պատժելու ենք այն զինծառայողներին, ովքեր մեր բնակավայրերի վրա կրակներ են արձակում: Պետք է հաշվի առնել, որ մենք գործ ունենք զինծառայողների կյանքերի հետ: Չգիտեմ` Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը բարոյական ինչ նորմերով է ուղղորդվում, միգուցե նրանք իրենց աշխատասենյակներում նստած համակարգչային խաղ են խաղում, բայց մեզ համար յուրաքանչյուր զինծառայողի կյանքը, յուրաքանչյուր անհատի անձնական ապահովությունը բացարձակ արժեքներ են»,- վստահեցրել է նախարարը:
Նախարարի գնահատմամբ` խախտումները բանակցային գործընթացը խաթարելու փորձ են. «Չհասկանալով, որ միակողմանի պարտադրանքն անհնար է, նրանք լարում են իրավիճակը: Պարտադրած պատերազմում ունեցել ենք հաջողություն: Այժմ նրանք պարտադրում են ուժերի, սպառազինության մրցավազք: Միայն երկկխոսության միջոցով, վստահության եզրերի ձևավորման արդյունքում հնարավոր կլինի ստեղծել մթնոլորտ բանակցային գործընթացն առաջ տանելու համար, իսկ դա դիպուկահարների հետ քաշելն է, դիվերսիոն հետախուզություններից հրաժարվելը և սահմանին զոհերի վերաբերյալ միջազգային հետաքննության անցկացնումը»,- հայտնում է «Երկիր մեդիան»:
Հարցին` ինչու պարբերաբար դիտարկումներ անցկացնող ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չի տեսնում ու նկատում հայկական բնակավայրերի վրա արձակված կրակոցներն ու դրանց հետքերը, նախարարը պատասխանել է.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը զբաղվում է ԼՂՀ խնդրով, և նրանց աշխատանքի շնորհիվ արդեն երկար տարիներ թեկուզ հարաբերական, բայց խաղաղ անդորրը կարողանում ենք պահպանել: Կառուցողական մոտեցման շնորհիվ մենք կարող ենք հարցի լուծման վերջնական եզրագծին հասնել, ընդ որում` հաշվի առնելով, որ հակամարտության գործում հակամարտության կողմ է ԼՂՀ-ն, հարցի լուծման վերջնագծում կարող է այնպես լինել, որ մենք ԼՂՀ կողմի հետ նորից սկսենք զրոյից»,- գրում է Panorama.am-ը:
Նախարարի ասուլիսից ժամեր անց հակառակորդը կրկին ակտիվացել է. Ադրբեջանական կողմը գիշերը կրակ է բացել Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի գյուղի ուղղությամբ և 4 ժամ շարունակ կրակի տակ պահել բնակավայրը:
«Կրակոցներ են եղել մինչև գիշերը ժամը 1:30-ը: Թեթևակի վնասներ են` տանիք, պատուհան: Ժողովուրդն արդեն սովորել է, պաշտպանվում են: Գիշերային ժամերին լույսերն անջատում ենք, մի տեղ պատսպարվում»,- նշել է Չինարի համայնքի ղեկավար Սամվել Սաղոյանը:

Министр обороны Сейран Оганян прокомментировал возможность размещения миротворцев в зоне карабахского конфликта. Республика Армения и Вооруженные силы РА ведут грамотное сотрудничество с силовыми центрами – ведущими странами и системами безопасности (ОДКБ, НАТО), заявил Оганян в ходе посещения боевых позиций, расположенных в юго-западном направлении приграничной зоны.
По его словам, это сотрудничество позволяет посредством обмена опытом интегрировать ведущие стандарты.
С.Оганян подчеркнул, что военно-политическое руководство РА всегда было сторонником развития военного компонента.
Обратившись к возможности размещения миротворцев в зоне карабахского конфликта, министр С.Оганян сказал: «Миротворческая миссия – составляющая политической деятельности. В результате переговорного процесса должна сформироваться аналогичная сегодняшней обстановка. Вы видите, что, несмотря на количественное преимущество противника, благодаря боевому духу наших военнослужащих, их качественной подготовке, без помощи третьих сил нам удается сохранять баланс, более того – создавать полноценный фундамент для нашей обороны», передает Panorama.am.
По его словам, 2014 год Министерство обороны Армении объявило годом профессионального совершенствования и укрепления дисциплины, и вопрос обороны в районе границ и на линии соприкосновения является одним из самых важных.
«В последние несколько лет велась серьезная работа по созданию невзрывных и взрывных инженерных заграждений для отражения нападения диверсионных групп противника. В ходе отражения недавних диверсионных действий инженерные сооружения сыграли значительную роль»,– сказал глава оборонного ведомства РА.
Обратившись к летнему военному призыву, Сейран Оганян заверил, что процесс проходит в нормальном русле, никаких серьезных нарушений выявлено не было.
Как сообщает Armenia Today, Сейран Оганян также отметил, что Азербайджан не прекратит провокации и нарушения режима прекращения огня. «У нас есть сосед, с которым пока не заключено договора о мире. У нас есть сосед, с которым, думаю, что даже после заключения договора о мире будут столкновения, как наблюдалось ранее», – заявил он. По словам министра, даже после мелких политических изменений в регионе азербайджанский президент усиливает свою милитаристскую риторику, азербайджанская сторона постоянно пытается провалить процесс переговоров, обстреливая армянское мирное население. «Они получат жесткий ответ на свои действия, с той разницей, что мы не будем обстреливать мирное население и населенные пункты, мы будет наказывать снайперов и военнослужащих, которые стреляют в направлении наших гражданских лиц и населенных пунктов», – заявил министр. Он также пообещал, что армянская сторона не уступит Азербайджану ни пяди земли. При этом, Оганян заверил, что подобный боевой настрой наблюдается и в воинских частях.
Также, по сообщению Panorama.am, накануне ночью азербайджанская сторона открыла огонь по приграничному селу Чинари Тавушской области Армении и продолжала стрельбу по населенному пункту на протяжении четырех часов.
«Выстрелы были слышны до 01:30. В результате стрельбы зданиям был нанесен незначительный ущерб»,– отметил староста села Самвел Сагоян.
По словам старосты, в результате стрельбы со стороны ВС Азербайджана в селе пострадавших нет, серьезный материальный ущерб причинен не был.