Փարաջանովն ընկերս էր։ Թբիլիսիի տղա էր, բոլորը պաշտում էին նրան, բայց ամեն ինչ վերջացավ նրանով, որ Փարաջանովին բանտ նստեցրին, ու այդ կալանավորումն ավարտվեց հիվանդությամբ։ Հետո նա դուրս եկավ բանտից, Թբիլիսիում ևս մի քանի ֆիլմ նկարահանեց՝ «Նռան գույնը», «Սուրամի ամրոցի լեգենդը»: Շևարդնաձեն նրան ազատ արձակեց, բայց բանտից հետո նա չկարողացավ կազդուրվել։ Հետո Վրաստանում քաղաքացիական պատերազմ սկսվեց, ու հենց այդ ժամանակ էլ նա մահացավ։
Բոլոր ֆիլմերս գրաքննության էին ենթարկվում ու արգելվում էին, ԽՍՀՄ-ում չէին ցուցադրվում, բայց ուղարկում էին միջազգային փառատոնների: Սովետական պատշոնյաներն ուզում էին դրանով արտասահմանին ցույց տալ, թե մեզ մոտ դեմոկրատիա է։ Մի քանի ֆիլմերից հետո Պետկինոն ինձ արգելեց ֆիլմ նկարահանել, որովհետև ԽՍՀՄ-ում կինեմատոգրաֆը սովետական պրոպագանդայի գործիք էր: Այն ժամանակ ինչքան շատ էին արգելվում քո ֆիլմերը, այնքան շատ էին քեզ հարգում: Բոլոր ոլորտներում էր այդպես, նաև գրականության մեջ:
Հուսադրող երիտասարդություն է հայտնվել Վրաստանում։ Նրանք շատ փոքր բյուջեով, բայց բարձր որակով կինո են նկարում: Այդ հարցում լավատես եմ։ Հույս կա, թեև Վրաստանում կինոթատրոններ չկան։
Ամբոխները մարզադաշտերում կամերային երաժշտություն չեն լսում, նրանք նույնիսկ դասական չեն լսում։ Նրանց չեն հետաքրքրում Ժակ Տատիի, Ժան Ժիրոյի ֆիլմերը։ Բայց չէ՞ որ դրանք կան, կինեմատոգրաֆի սեփականությունն են։ Եթե Փարաջանովի ֆիլմերը ցուցադրես մեծ էկրանին, միլիոնավոր դոլարներ չես աշխատի, բայց ի՜նչ հաճույք ես ստանում «Մոռացված նախնիների ստվերները» դիտելիս… հրաշք է։ Հեղինակային կինեմատոգրաֆից մասսայականություն պահանջելը խեղկատակություն է։
Հնարավոր չէ հանդիսատեսին դաստիարակել: Կարելի է միայն սատարել նրան իր մենության մեջ։ Բայց կարելի է դա անել այնպես, որ նա զգա, որ միայնակ չէ, գլխի ընկնի, որ մեկ ուրիշն էլ է մտածում իր պես։
Շատ հազվադեպ եմ նոր ֆիլմեր նայում: Փորձում եմ չփչացնել ճաշակս։ Չկա որևէ ստեղծագործության էկրանավորում, որն ինձ դուր կգար։ Տանել չեմ կարողանում էկրանավորումները։ Եթե վեպն արդեն կարդացել ես, դրա էկրանավորումն ուղղակի կարող է նյարդայնացնել քեզ, քանի որ ընթերցելիս ամեն բան այլ կերպ ես պատկերացրել։ Մի անգամ հայրս ասաց, որ Բոնդարչուկը «Պատերազմն ու խաղաղությունը» սխալ է նկարահանել։ Ասաց՝ նրա իշխան Բոլկոնսկին այնպես է քայլում, կարծես սպասավոր լինի։
Մեր ու ֆրանսիացիների մշակութային ճաշակը նույնն է։ Մենք մեծացել ենք ֆրանսիական վեպերով, նկարչությամբ, կինեմատոգրաֆով, Վոլտերով, Մոպասանով. նրանք մեզ պես են։ Ֆրանսիայում էլ վրացական ֆիլմեր էի նկարահանում: Դա նրանց չէր նյարդայնացնում։ Ֆրանսիացիները համարում էին, որ ես պարզապես այլ կերպ եմ տեսնում իրենց երկիրը:
Այս կյանքում ամեն ինչ վատ է վերջանում․ ամեն ինչ։ Ուղղակի մնում է կյանքն արժանավայել ապրել, ուրիշ ոչ մի բան։ Հավատացյալներին սփոփում է անդրաշխարհի գաղափարը: Սփոփանքի համար վատ գաղափար չէ։

24 Июль 2014 - 07:17 AMT
Параджанов был мой давний товарищ. Он был тбилисским парнем, его все обожали, но все кончилось тем, что он начал раздражать советскую власть и его посадили в тюрьму, и это его тюремное заключение кончилось болезнью. Потом Параджанов вышел из тюрьмы, снял в Тбилиси несколько фильмов – «Цвет граната», «Сурамскую крепость». Шеварднадзе его выпустил, но после тюрьмы он уже не смог оправиться и постепенно ему становилось все хуже и хуже. А потом в Грузии началась гражданская война, и именно в это время он умер.
Все мои фильмы были запрещены цензурой, они не показывались в СССР, но, несмотря на это, их посылали на фестивали. Таким способом советские чиновники показывали за рубежом, что у нас тут демократия. После нескольких фильмов мне в Госкино сказали, что все, снимать вы больше не будете… Знаете, странная была ситуация – в то время чем больше твои фильмы запрещались, тем большим уважением ты пользовался, и это было повсюду, в том числе и в литературе.
В Грузии появилась очень обнадеживающая молодежь. С очень маленьким бюджетом, за гроши, но они снимают кино очень высокого качества, так что у меня на этот счет оптимистический настрой. Надежда появилась, хотя кинотеатров в Грузии мало.
Камерную музыку не слушают толпы на стадионах, даже классическую музыку не слушают толпы. Им неинтересно смотреть фильмы Жака Тати, Жана Жиро. Но они ведь есть, это достояние кинематографа. Если выпустить фильмы Параджанова на широкий экран, не будет миллионов долларов, но зато какое наслаждение смотреть «Тени забытых предков» – просто чудо. Требовать от авторского кинематографа массовости – безумие.
Воспитать зрителя невозможно, его можно только поддержать в его одиночестве. Но сделать это можно так, чтобы он почувствовал, что он не одинок и кто-то еще думает так же, как и он.
Я очень редко смотрю новые фильмы, стараюсь не портить себе вкус. Нет ни одной экранизации, которая мне бы понравилась. Если ты уже прочел книгу, то ее экранизация может попросту начать раздражать тебя, потому что во время чтения ты по-другому себе все представляешь. Мой папа как-то сказал, что Бондарчук неправильно снял «Войну и мир». Говорит, у него князь Болконский ходит, как лакей.
У нас с французами культурный вкус одинаковый. Мы выросли на французских романах, живописи, кинематографе, на Вольтере, Мопассане – они такие же, как мы. Но даже когда я поехал во Францию, все равно я снимал грузинские фильмы, но это их не раздражало. Французы думали, что я как-то по-особому увижу их страну, но я ничего не видел, а просто знал ее, и то, что приводило меня в восторг у себя на родине, я просто перенес туда. То, что вызывало возмущение – тоже.
Все кончается плохо на этом свете, все. Просто тебе остается прожить эту жизнь достойно, больше ничего. Единственное, что от нас останется, это дурной камень. Верующие люди верят в тот свет, для утешения это неплохо.