26 Հուլիս 2014 - 08:15 AMT
ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը հուլիսի 26-ին լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով Տավուշի մարզի Մովսես, Այգեպար, Ներքին կարմիրաղբյուր գյուղերի վրա հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներին, ասել է, թե մենք հակառակորդի անկանոն կրակոցներին չենք արձագանքել, իսկ երբ սկսել են կրակել կանոնավոր, հակադարձել ենք:
«Բարեբախտաբար հայկական կողմը կորուստներ, վիրավորներ չունի, նրանք ունեն վիրավորներ, որոնց մասին ոչինչ ասել չենք կարող»,- նշել է նա:
Լրագրողների դիտարկմանը, թե բերքահավաքի աշխատանքների իրականացնելու հարցում սահմանամերձ գյուղի բնակիչները դիմել են Կարմիր խաչին, Արծրուն Հովհաննիսյանը պատասխանել է.«Մենք հատկապես այս փուլում միշտ գյուղացիների կողքին ենք»:
Նա նաև նշել է, որ հաշվի առնելով բերքահավաքի շրջանը, հակառակորդի ակտիվացումը սեզոնային բնույթ է կրում, գրում է Tert.am-ը:
Ադրբեջանական դիրքերից հուլիսի 21-ին կրկին կրակոցներ են հնչել Տավուշի մարզի դաշտերի ուղղությամբ ու խանգարել գյուղատնտեսական աշխատանքներին, կրակել են դաշտում աշխատող տեխնիկայի վրա:
Տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքների ղեկավարները դիմել են Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպություն, որպեսզի միջնորդեն և գյուղացիները կարողանան անվտանգ շարունակել բերքահավաքը: Խնդրում են, որ Կարմիր Խաչը միջնորդի կամ մարդ ուղարկի, որ կազմակերպության մեքենայով կանգնեն տարածքում, գյուղացիներն էլ կարողանան աշխատել և բերքահավաքն անել:
Հուլիսի սկզբից ադրբեջանական կողմը մշտապես գնդակոծում է Տավուշի մարզի դիրքերն ու սահմանամերձ գյուղերը: Հուլիսի 4-ի առավոտյան Պառավաքար գյուղում կրկին կրակոցներ են եղել՝ տուժողներ չկան։ Գյուղում հունիսի 28-ին հակառակորդի արձակած գնդակից հրազենային վիրավորում էր ստացել 16-ամյա Արմեն Բրուտյանը, որն աշխատում էր խաղողի այգում: Գնդակոծվել է նաև Չինարի գյուղը:
Կրակոցները սովորական են դարձել նաև սահմանամերձ Այգեպարում: Գյուղի դպրոցն ու մանկապարտեզը հակառակորդի նշանառության տակ են,սահմանիցմի քանի հարյուր մետր հեռավորությամբ: Դպրոցի ու մանկապարտեզի անվտանգության համար Հայ օգնության ֆոնդի «Այո» հիմնադրամը նախաձեռնել է պաշտպանիչ պատի կառուցում: Այդ նպատակով մեկ ամիս առաջ դրամահավաք է սկսվել:
«Անհանգստության կարիք չկա: Նենգ թշնամու գործողություններ են, որոնց մենք պատրաստ ենք ամեն վայրկյան հակադարձելու և իրենց ցույց տալու մեր տեղն ու դերը»,- ասել է Պաշտպանության նախարարի խորհրդական Արմեն Սարգսյանը` անդրադառնալով վերջին շրջանում սահմանային լարվածությանն ու հաճախակի դարձած դիվերսիոն միջադեպերին:
Սարգսյանի խոսքով` որևէ խնդիր չկա, որպեսզի ժողովուրդն իսկապես անհանգստանա: Թեև բնական է, որ բոլորս էլ տեսնում ենք` կան զոհեր, կան վիրավորներ, «դեռ պատերազմը վերջացած չի, բայց մեր բանակը մարտունակ է և ունի հնարավորություն հակադարձելու համար»:
Անդրադառնալով Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու ֆոնին պատերազմի վերսկսման մասին խոսակցություններին` Սարգսյանը նշել է. «Ես նման ինֆորմացիայի չեմ տիրապետում: Բայց ոչ մի բան չի բացառվում. երբեք մի ասա երբեք: Թեև կրկնում եմ` ես նման ինֆորմացիայի չեմ տիրապետում»,- գրում է Panorama.am-ը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 24-ին հանդիպել է Հանրային խորհրդի անդամների հետ:Հանդիպմանը հնչել են նաև բազմաթիվ առաջարկներ սահմանամերձ գոտու ամրապնդման և անվտանգության ապահովման խնդիրների շուրջ: Ակտիվ քննարկում է ծավալվել մասնավորապես սահմանամերձ գյուղերի բնակչությանը զինելու հարցի շուրջ, որին նախագահը դեմ է արտահայտվել և հանգամանորեն ներկայացրել այսօր արդեն առկա բոլոր այն հնարավորությունները, որոնք ստեղծված են զինված ուժերում՝ զենք բռնելու ունակ սահմանամերձ բնակիչների համար:

26 Июль 2014 - 08:17 AMT
Азербайджанские подразделения в ночь на 26 июля обстреляли приграничные села Тавушской области Армении Неркин Кармирахпюр, Мовсес и Айгепар.
Как сообщил журналистам пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян, армянские ВС не отвечали до тех пор, пока с азербайджанской стороны не начался прицельный огонь.
По словам Ованисяна, с армянской стороны потерь и раненых нет. Но известно, что с азербайджанской стороны есть раненые.
Арцрун Ованисян также отметил, что активизация азербайджанской стороны обсуловлена сезонностью и связана с проводимыми сельскохозяйственными работами, в частности, сбором урожая, сообщает Tert.am.
23 июля сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андрие (Франция) в Вене выступили с заявлением, в котором выразили серьезную обеспокоенность в связи с ростом напряженности и насилия в зоне карабахского конфликта, в том числе в связи с «прицельными убийствами» гражданских лиц на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе.
Азербайджанские подразделения периодически обстреливают приграничные селы Армении, в том числе ведя огонь по школам и детским садам.
Так, в начале июля азербайджанская сторона на протяжении 10 дней из оружия различного калибра постоянно обстреливала армянские позиции и приграничные села Тавушской области Армении. По словам главы села Паравакар Роланда Маркаряна, утром 4 июля в селе вновь были слышны выстрелы. К счастью, пострадавших нет. «Утром были слышны выстрелы, в тот момент, когда люди работали в садах. Уже на протяжении 10 дней каждый день стреляют», – сказал глава села.
В результате выстрелов с азербайджанской стороны в селе Паравакар был ранен 16-летний юноша. В предыдущие несколько дней периодически обстреливалось и село Чинари. По словам руководителя этой сельской общины Самвела Сагояна, из-за этого сельчане не могут обрабатывать пахотные земли.
Для безопасности школы и детсада проект «Айо» Фонда армянской помощи инициировал строительство защитной стены. С этой целью месяц назад начался сбор средств. «Для полной реализации программы необходимо примерно 16 тысяч долларов, что включает в себя строительство стены протяженностью 70 метров и высотой 3 метра», – сообщил директор проекта «Айо» Армен Анмегикян.
14 июля в местности Сариджалу, расположенной близ района Акна в Аскеранском районе НКР выстрелом со стороны ВС Азербайджана убит мирный житель – гражданин НКР Арвид Даниелян. По информации пресс-службы Генпрокуратуры НКР, Арвид Даниелян в ходе пахотных работ на прикрепленном за ним тракторе, принадлежащем ЗАО «Агроэкономика №1», в результате выстрела с боевых позиций ВС Азербайджана получил огнестрельное пулевое ранение и скончался на месте.
20-21 июля азербайджанская сторона вела обстрел в направлении приграничных полей Тавушской области и препятствует сельскохозяйственным работам. Староста села Мовсес Арарат Авалян сообщил, что 20 июля противник обстреливал технику, работающую на полях. «Они обстреливали комбайн для сбора пшеницы, – отметил он, добавив: «Сейчас мы ведем работы по сбору урожая, и противник препятствует этим работам».
В связи с этим руководители приграничных общин Тавушской области обратились в Международный комитет Красного Креста с просьбой вмешаться в ситуацию, чтобы жители села могли продолжить работы по сбору урожая.
На встрече президента Армении Сержа Саргсяна с членами Общественного совета РА 24 июля председатель Совета Вазген Манукян предложил вооружить жителей приграничных сел. Президент РА выступил против этой инициативы, представив уже имеющиеся сегодня все те возможности, которые созданы в Вооруженных силах для жителей приграничных сел, которые могут держать оружие.
Бывший командир отряда «Арабо» Манвел Егиазарян, касаясь предложения Вазгена Манукяна относительно вооружения жителей приграничных сел, заявил, что он выступает за данную инициативу. «Если вы думаете, что после реализации подобной инициативы возрастет число преступлений, то ошибаетесь», – сказал он.
Манвелу Егиазаряну также очень понравилось предложение губернатора Тавуша относительно того, чтобы армяно-азербайджанскую границу посетили дипломатические представители и сотрудники международных организаций, где они не только услышат выстрелы, но и увидят их результаты.