5 August 2014 - 08:29 AMT
Ինքս իմ մասին հաճախ եմ կարդում` կատարյալ ֆրանսուհի, թեև այդպես չեմ զգում: Դա ավանդական ֆրանսիական կինոարտադրության նրբություններից է` իդեալականացնել դերասանուհիներին: Աննա Մուգլալիս ինձ անվանել են ի պատիվ հույն պապիկիս քրոջ: Ֆրանսիական անուն չէ, և մանկուց բոլորը հարցնում էին` որտեղից եմ: Դա ինձ դուր է գալիս, որովհետև հնարավորություն է ընձեռում պատմություն պատմելու: Ոմանք նույնիսկ պնդում են, որ արտասահմանցու ակցենտով եմ խոսում ֆրանսերեն: Հայրս հույն է, մայրս` ֆրանսուհի: Ես ինձ ֆրանսուհի եմ զգում, թեև կարծում եմ` բոլորն էլ ինչ-որ չափով հույն են: Երբ Հայաստան եկա, այստեղ ինձ զգացի ինչպես տանը` բնությունը, մարդիկ, հարաբերությունները, ամեն ինչ այնքան միջերկրածովյան է, թեև այստեղ ծով չկա:
Փոքր տարիքում երբեք չեմ մտածել դերասանուհի դառնալու մասին: Բավարարվում էի հանդիսատես լինելով: Հետո պատահաբար մետրոյում տրորեցի մեկի ոտքը, իմ կոշտ ձայնով ներողություն խնդրեցի, իսկ նա որոշեց, որ ես պետք է կարդամ իր տեքստերն ու խաղամ իր ներկայացումներում: Տեքստերն ահավոր էին, ես մերժեցի, սակայն իրականում հենց դա դարձավ դերասանական ուղուս սկիզբը: Հետո ինձ առաջարկեցին ընդունվել դերասանական դպրոց: Ընդունող հանձնաժողովի անդամներն ինձ միանգամից դերեր առաջարկեցին և մեկ տարի տարկետում տվեցին:
Նույն ձայնս սակայն ինձ շատ է խանգարել: Ռեժիսորներն ասում էին, թե արտաքինս գլխավոր դերերի համար է, սակայն ձայնիս պատճառով կարող եմ մարմնավորել միայն մարմնավաճառների կամ ծեր կանանց: Առաջարկում էին վիրահատության դիմել, սակայն մերժեցի: Իրականում ավագ սերնդի ռեժիսորներն էին դերեր վստահում, և դա լավ էր: Նրանք միշտ շատ են կասկածում, ամեն կադրի վրա մտածում են: Ես էլ եմ այդպիսին: Նրանցից շատ բան սովորեցի:
Կոկո Շանելը նույնպես իդեալական չէր: Նա ստեղծեց նորաձևության կայսրություն, ֆրանսիական ճոխությունը, գլամուրը: Բայց բնավորությամբ պարզապես անտանելի էր: Նա արեց այն, ինչ մինչև այդ ոչ մի կին չէր արել: Մինչև «Կոկո Շանել և Իգոր Ստրավինսկի» ֆիլմն արդեն 8 տարի աշխատում էի Chanel նորաձևության տան հետ: Գործիս բերումով նրա մասին գիտեի գրեթե ամեն ինչ: Դերը ստանալով` կարդացի Շանելի մասին ամեն հնարավոր բան: Բարեբախտաբար, ով Շանելի հետ թեկուզ 5 րոպե հանդիպել էր, այդ մասին գիրք էր գրել, և ես կարդացի բոլորը: Իրականում շատ բարդ էր` հասկանալ ինչպիսին է նա եղել, 2 պաշտոնական կենսագրությունը, որոնք գրվել են Շանելի անմիջական հսկողության տակ, նրան բոլորովին տարբեր կողմերից էին ներկայացնում: Ի վերջո նրան խաղացի այնպես, ինչպես ինքս էի պատկերացնում:
Ֆիլմում «հորինում» էի Chanel N5 օծանելիքը, իրական կյանքում Chanel Allure Sensuelle-ի դեմքն եմ: Սակայն եթե ընտրելու լինեմ, միանշանակ N5: Այն մի ամբողջ պատմություն է: Այն մեր այսօրվա պատկերացմամբ առաջին օծանելիքն է, քանի որ մինչև այդ դրանք ընդամենը մեկ բույր էին ներառում` մի ծաղկի, մի յուղի, իսկ Շանելը փունջ ստեղծեց:
Կարլ Լագերֆելդը նայում է ինձ, լուսանկարում այնպես, կարծես տեսնում է ներաշխարհս, ցույց է տալիս այն Աննային, որ անգամ ես չեմ ճանաչում: Նա ինձ շատ է օգնել: Շատ դժվար է հասկանալ` ով ես դու և ինչ ես ուզում, եթե, իհարկե, հանճար չես, իսկ ես հանճար չեմ: Նա փոխել է ինձ, ցույց է տվել իմ յուրօրինակությունը: Համոզել է ինձ ու ամբողջ աշխարհին, որ գեղեցիկ եմ: Նա հիանալի մարդ է: Ունի գրքերի, լուսանկարների, հագուստի հինալի հավաքածու: Հասկանում է նկարչությունից, ճարտարապետությունից, երաժշտության իսկական գիտակ է: Ես հիանում եմ նրանով, նա ինձ տվել է այն, ինչ ոչ ոք ուրիշ չի կարող տալ` անհատականություն լինելու համարձակություն:
Նկարահանվել եմ մոտ 20 ֆիլմում: Chanel-ի հետ գործակցությունն ինձ ինչ-որ առումով ազատություն է տալիս, քանի որ դրանից աշխատած գումարով ապրում եմ, իսկ ֆիլմերում նկարահանվելու համար արդեն կարող եմ ազատ ընտրություն անել: Դրանք հիմնականում փոքր բյուջեով հեղինակային ֆիլմեր են: Հաջորդ ֆիլմս էլ, որի նկարահանումները սկսվելու են սեպտեմբերին, փոքր բյուջե ունի, ֆրանսիական է, շատ լավ գրված սցենարով ու լավ ռեժիսուրայով: Այն զույգի ամուսնալուծության մասին է: Հետո կնկարահանվեմ մի ֆիլմում, որտեղ կմարմնավորեմ ֆոտոլրագրողի, որը զբաղվում է կանանց թրաֆիքինգի հարցերով: Շատ բարդ, ծանր պատմություն է: Դերի մեջ մտնելու համար շատ եմ կարդում, ամբողջովին նվիրվել եմ դրան: Հիմա ֆոտոլրագրություն եմ ուսումնասիրում, սովորում եմ լուսանկարել, լուսանկրաչական ապարատի հետ վարվել: Շատ եմ կարդում թրաֆիքինգի մասին:
Բեմի հանդեպ վախը միշտ կա: Երբ խաղում էի թատրոնում, տանը պատրաստվում էի, շպարվում և միայն ներկայացումից 5-10 րոպե առաջ գալիս թատրոն, որ չհասցնեմ շատ վախենալ: Թեև ժամանակի ընթացքում սովորեցի այդ վախը փոխել ոգևորությամբ: Դա հիանալի զգացում է: Իհարկե, հիմա այլևս այդքան հաճախ չի պատահում:
Երազում եմ որպես ռեժիսոր ներկայանալու մասին: Մի քանի տարի առաջ սցենար գրեցի, փորձում էի ինքս ֆիլմ նկարահանել, սակայն գումար չգտա: Այդ ժամանակ ինքս իմ ձեռքով ինչ-որ բան նախագծելու, դրա համար գումար հայթայթելու ու ստեղծելու անտանելի կարիք էի զգում, ինչ-որ շոշափելի բան: Սկսեցի զբաղվել ոսկերչութայմբ: Ուսումնասիրեցի նրբությունները, սովորեցի տեխնիկան: Հիմա ունեմ թանկարժեք ձեռագործ զարդերի սեփական հավաքածու, կոչվում է Ego sur Mesure (ընտրովի էգո): Դրանք շատ նուրբ են, կարծես կրողի էգոյի մի մասնիկը լինեն:
Աղջկաս հետ հարաբերությունները սկզբում շատ բարդ էին: Ինձ համար բարդ է ամեն ինչ, ինչ կապված է կախվածության հետ: Իսկ երեխան կախվածություն է: Ամեն մարդ, իհարկե, մի կախվածություն ունի` մեկը ալկոհոլից, մեկը քաղցրից, ես էլ՝ ծխախոտից: Ուզում եմ, որ նա ազատ լինի: Իհարկե, գիտակցում եմ, որ նա մարդ է, անհատականություն: Իմ աշխատանքը թույլ է տալիս տանը շատ լինել, և երբ ստիպված եմ լինում բացակայել, նա դժվարանում է դա հասկանալ: Սակայն այս անվերջ ճանապարհորդություններն էլ, իհարկե, երեխայի համար չեն:
Մասնագիտությունս իրոք սիրում եմ: Այն թույլ է տալիս տարբեր կյանքերով ապրել: Ցանկացած մանրուք կարող է ինձ ոգեշնչել, ուրախություն պարգևել: Կյանքը հիանալի է: Միշտ հիշեք` այն հիասքանչ է:

5 Август 2014 - 21:30 AMT
Я часто читаю о себе, что я идеальная француженка, хотя сама этого не чувствую. Это тонкость французского кинематографа – идеализировать актрис. Анной Муглалис меня назвали в честь сестры моего дедушки. Это не французское имя, и с детства все спрашивали меня, откуда я. Мне это нравится, потому что дает возможность рассказать мою историю. Некоторые даже утверждают, что я говорю по-французски с иностранным акцентом. Мой отец грек, а мама – француженка. Я чувствую себя француженкой, хотя считаю, что все в какой-то степени греки. Когда я приехала в Армению, почувствовала себя как дома: природа, люди, отношения, все такое средиземноморское, хотя моря здесь нет.
В детстве я никогда не думала о том, чтобы стать актрисой. Мне хватало роли зрителя. Потом случайно в метро наступила кому-то на ногу, своим низким голосом попросила прощения, и этот человек решил, что я должна читать его тексты и играть в его постановках. Тексты были ужасными, я отказалась, но на самом деле это стало началом моего актерского пути. Потом мне предложили поступить в актерскую школу. Члены приемной комиссии сразу предложили мне роли и дали академический на год.
Но мой голос часто и мешал мне. Режиссеры говорили, что моя внешность – для главных ролей, но из-за голоса я могу воплощать только образы проституток или пожилых женщин. Мне предлагали сделать операцию, но я отказалась. На самом деле мне доверяли роли режиссеры старшего поколения, и это хорошо. Они всегда много сомневаются, думают над каждым кадром. Я тоже такая. У них я научилась очень многому.
Коко Шанель тоже не была идеальной. Она создала царство моды, французский шик, гламур. Но характер у нее был просто невыносимый. Она сделала то, что до нее не делала ни одна женщина. До фильма «Коко Шанель и Игорь Стравинский» я уже 8 лет работала с Домом моды Chanel. И благодаря своей работе я знала о ней практически все. Получив эту роль, я прочитала о Шанель все, что было возможно. К счастью, любой, кто встречался с ней хотя бы на пять минут, писал книгу, и я прочитала все. На самом деле было очень сложно понять, какой она была. 2 официальные биографии, которые писались под непосредственным контролем Шанель, представляют ее с абсолютно разных сторон. В конце концов, я сыграла ее так, как представляла сама.
В фильме я «придумывала» духи Chanel N5, а в жизни являюсь лицом Chanel Allure Sensuelle. Но если буду выбирать, однозначно выберу N5. Это целая история. Это первые в нашем понимании духи, ведь до этого в духах был один аромат – одного цветка, одного масла, а Шанель создала букет.
Карл Лагерфельд смотрит и снимает меня так, будто видит мой внутренний мир, показывает ту Анну, которую не знаю даже я. Он очень мне помог. Очень трудно понять, кто ты и что хочешь, если, конечно, ты не гений, а я – не гений. Он изменил меня, показал мне мои особенности. Убедил меня и весь мир, что я красива. Лагерфельд – прекрасный человек. У него потрясающая коллекция книг, фотографий, одежды. Он разбирается в живописи, архитектуре, настоящий знаток музыки. Я восхищаюсь им, он дал мне то, что не может дать никто другой – смелость быть личностью.
Я снялась примерно в 20 фильмах. Сотрудничество с Chanel в какой-то степени дает мне свободу, так как я живу на полученные от них деньги и могу спокойно выбирать, в каких фильмах сниматься. Это в основном малобюджетные авторские фильмы. И у моего следующего фильма, французского, съемки которого начнутся в сентябре, маленький бюджет, очень хорошо написанный сценарий и хорошая режиссура. Он рассказывает о разводе семейной пары. Потом я снимусь в фильме, где буду играть фотокорреспондента, занимающегося вопросами траффикинга женщин. Это очень сложная, тяжелая история. Я много читаю, чтобы войти в роль, полностью посвятила себя этой роли. Сейчас изучают фотожурналистку, учусь фотографировать, обращаться с фотоаппаратом. Много читают о траффикинге.
Страх сцены есть всегда. Когда я играла в театре, готовилась и гримировалась дома и приходила в театр только за 5-10 минут до начала, чтобы не успеть сильно испугаться. Хотя со временем я научилась заменять страх возбуждением. Это прекрасное чувство. Сейчас, конечно, это случается реже.
Мечтаю предстать в качестве режиссера. Несколько лет назад я написала сценарий, пыталась сама снять фильм, но не нашла денег. В то время я чувствовала непреодолимую необходимость что-то самостоятельно планировать, искать для этого деньги, создавать что-то ощутимое. Я начала заниматься ювелирным делом. Изучила тонкости, технику. Сейчас у меня есть собственная коллекция рукотворных драгоценностей, называется Ego sur Mesure (выборочное эго). Это очень нежные украшения, кажется что они – часть эго того, кто их носит.
Отношения с дочерью сначала были довольно сложными. Для меня сложно все, что связано с зависимостью. А ребенок – это зависимость. Каждый человек, конечно, зависит от чего-то – алкоголя, сладкого, а я – от сигарет. Хочу, чтобы она была свободна. Конечно, я понимаю, что она человек, личность. Моя работа позволяет мне часто бывать дома, и ей трудно понять, когда я вынужденно отсутствую. Но и эти бесконечные путешествия, конечно, не для ребенка.
Я на самом деле люблю свою профессию. Она позволяет мне проживать разные жизни. Любая мелочь может воодушевить меня, подарить радость. Жизнь прекрасна. Помните всегда об этом: она прекрасна.