26 Մայիս 2006 - 14:43 AMT
Մայիսի 25-ին Երեւանում տեղի ունեցավ պատմական գիտությունների թեկնածու, վերլուծաբան Հայկ Դեմոյանի «Թուրքիան եւ Ղարաբաղյան հակամարտությունը 20-րդ դարի վերջին-21-րդ դարի սկզբին» մենագրության շնորհանդեսը: Ըստ հեղինակի` կատարված աշխատանքը հանգեցնում է երկու հիմնական եզրակացության. Թուրքիան դրել է Ղարաբաղյան հակամարտության հիմքը, Ղարաբաղի հարցում Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշումը նրան դարձնում է հակամարտության կողմ եւ միջնորդ լինելու իրավունք չի տալիս:
Մենագրության մեջ վերլուծվում է Թուրքիայի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում` հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ տարածաշրջանային անվտանգության համատեքստում: Առաջին անգամ ամփոփվել են այն նյութերը, որոնք վերաբերում են միջազգային ահաբեկչական ցանցում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի ներգրավվածությանը, Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում Չեչնիայից եւ Աֆղանստանից վարձկանների բազմահազարանոց բանակի կիրառմանը, այդ գործընթացներում պաշտոնական կառույցների մասնակցությանը:
Ինչպես նշել է հեղինակը, ինքն օգտվել է հայկական, ռուսաստանյան, անգլիական, ֆրանսիական եւ թուրքական աղբյուրներից, որոնք հնարավորություն են տվել բացահայտել փաստեր, որ ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին Ադրբեջանը ռազմական եւ ռազմաքաղաքական օգնություն է ստացել Թուրքիայից:
«Թուրքիան եւ Ղարաբաղյան հակամարտությունը» գիրքը լույս է տեսել ռուսերեն լեզվով` ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ: ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արթուր Աղաբեկյանի խոսքերով` Հայկ Դեմոյանի մենագրությունը սեղանի գիրք կդառնա հայ զինծառայողների համար, գրում է «Երկիրը»:

В Ереване состоялась презентация монографии “Турция и карабахский конфликт в конце 20-го-начале 21-го веков” кандидата исторических наук Айка Демояна. По словам автора, вся проделанная работа сводится к двум основным выводам: Турция заложила основы карабахского конфликта, и официальная позиция Анкары по Карабаху делает ее стороной конфликта и не дает ей права на посредничество.
Монография посвящена анализу официальной позиции Турции по нагорно-карабахскому урегулированию в контексте армяно-турецких отношений и региональной безопасности. Впервые обобщены материалы, относительно вопроса использования территории Турции и Азербайджана сетью международного терроризма, привлечения в зону карабахского противостояния многотысячной армии наемников из Чечни и Афганистана, роли официальных структур в этих процессах.
«При написании монографии использовались армянские, российские, английские, французские и турецкие источники, с помощью которых раскрыты факты предоставления военной и военно-политической помощи Азербайджану со стороны Турции в период карабахской войны», – отметил Демоян.
Книга “Турция и Карабахский конфликт” издана на русском языке при содействии Министерства обороны Армении. По словам замминистра обороны Армении генерал-лейтенанта Артура Агабекяна, монография Айка Демояна станет настольным пособием для военнослужащих армянской армии, пишет «Еркир».