Տավուշի Այգեպար գյուղի երկու ընտանիք, որոնց տներն օգոստոսի լույս 10-ի գիշերն ամբողջությամբ այրվել էին հակառակորդի գնդակոծության հետևանքով, արդեն իրենց բնակարանն ունեն, ասել է գյուղապետ Անդրանիկ Այդինյանը: «Նրանց երեք սենյականոց բնակարան է հատկացվել Այգեպարի բազմաբնակարան շենքում: Դա նրանց սեփականությունն է լինելու»,- նշել է գյուղապետը, գրում է Panorama.am-ը:
Ավելի վաղ Կառավարությունից տեղեկացրել էին, որ Տավուշի մարզպետարանն ուսումնասիրում է Այգեպարի բնակիչների կրած վնասի չափը, որը պարզելուց հետո անտուն մնացած բնակիչների խնդիրը կլուծվի:
Օգոստոսի լույս 10-ի դիշերն արտակարգ իրավիճակների նախարարություն ահազանգել էին, որ հրդեհ է բռնկվել Այգեպարի տներից մեկում: Դեպքի վայր էր մեկնել մեկ մարտական հաշվարկ, որը ճանապարհի վտանգավոր լինելու պատճառով դեպքի վայրից մոտ 600 մ հեռավորությամբ դադարեցրել էր ընթացքն ու հերթապահություն իրականացրել:
Ավելի ուշ պարզվել էր, որ այրվում են 130 քմ մակերեսով Ա. Վ.-ին և 120 քմ մակերեսով Ա. Գ.-ին պատկանող տները: Հրդեհն ինքնամարվել էր, տներն ամբողջությամբ այրվել են:
Գյուղապետի խոսքով, տները հրդեհվել էին հակառակորդի կրակոցից, ամբողջ գյուղով փորձել էին մարել կրակը, բայց չէր ստացվել։
Օգոստոսի 7-8-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այցելել էր Տավուշի սահմանամերձ գյուղեր, ինչով պայմանավորված, ըստ Այգեպարի բնակիչների, ադրբեջանական կողմը սաստկացրել էր գնդակոծությունը:
Երեկոյան ադրբեջանցիները թիրախավորել էին դիրքերից մեկի մոտ կայանված մեքենան։ Տերը չէր տուժել, բայց կրակոցներից հրդեհվել էր տարածքի խոտն ու ի վերջո հրդեհը հասել մեքենային, որը պայթել էր։
Օգոստոսի 7-ին նախարար Օհանյանն այցելել էր առաջնագիծ, ապա եղել մի շարք գյուղերում։ Սեյրան Օհանյանը հանդիպել էր գյուղացիներին, լսել վերջիններիս հոգսերն ու խնդիրները: Հրամանատարները պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին զեկուցել էին սահմանին տիրող վիճակի, լարվածության, ինչպես նաև՝ հակառակորդի պահվածքի մասին: Նախարարի այցն ավարտվել է օգոստոսի 8-ի երեկոյան։
Օգոստոսի 10-ին Սոչիում կայացել էր Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը։ Նախագահները հաստատել են ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծելու պատրաստակամությունը: Իր խոսքում նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծել փոխզիջման և այն սկզբունքների հիման վրա, որոնք առաջարկել են Մինսկի խմբի համանախագահները:
Օգոստոսի լույս 12-ի գիշերն ու առավոտյան վերջին օրերի համեմատ թե ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում, թե հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի անկում է նկատվել:

Две семьи в селе Айгепар Тавушской области Армении, лишившиеся крова в результате открытого ранее ВС Азербайджана огня в направлении данного населенного пункта, уже получили новые квартиры. Об этом заявил староста села Айгепар Андраник Айдинян.
Накануне источник в правительстве РА сообщил, что администрация Тавушской области Армении изучает размер ущерба, причиненного жителям села Айгепар в результате обстрела ВС Азербайджана. Село посетил сам губернатор Овик Абовян. Отмечалось, что после того, как станет известен размер нанесенного ущерба, проблемы оставшихся без крова жителей будет решена.
«Все организовал глава Тавушской области Овик Абовян. Им предоставлены трехкомнатные квартиры в многоквартирном жилом доме в селе Айгепар. Квартиры предоставлены им в собственность», – рассказал А. Айдинян, передает Panorama.am.
Как сообщалось ранее, 9 августа и утром 10 августа инициировали очередную авантюру, нарушив режим перемирия по нескольким направлениям. Об этом написал пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян на своей странице в социальной сети Facebook.
По его словам, ВС Азербайджана открыли огонь из оружия разного калибра и трассирующими патронами в направлении сел Вазашен, Айгепар Тавушской области Армении и ряда других населенных пунктов.
«После резкого ответа ВС РА исключительно в направлении их позиций огонь был прекращен. В очередной раз предупреждаем, что всю ответственность за инциденты и их последствия несет военно-политическое руководство Азербайджана», – написал А. Ованнисян.
В результате обстрела из тяжелых орудий в села Айгепар сгорело два дома. Об этом сообщили в МЧС Армении со ссылкой на старосту села Андраника Айдиняна.
Обстрел не прекращался до 6.30 утра. Сообщение о крупном пожаре поступило в 4.20 утра. Его не смогли сразу потушить, поэтому в результате него полностью сгорели два частных дома площадью 130 и 120 квадратных метров.
Стоит отметить, что в это время, 10 августа, в Сочи проходила состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, России и Азербайджана Сержа Саргсяна, Владимира Путина и Ильхама Алиева, в ходе которой стороны подтвердили намерение продолжать усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта. Президенты заявили, что выступают за скорейшее его разрешение и рассчитывают в этом на помощь России. В своей речи Серж Саргсян отметил, что на самом деле конфликт можно решить, нужно его решить на компромиссной основе, на тех принципах, которые предложили сопредседатели Минской группы ОБСЕ.