14 Օգոստոս 2014 - 08:08 AMT
Մաթեմատիկայի Ֆիլդսի մրցանակի կոմիտեն 74 տարում առաջին անգամ մրցանակը շնորհել է կին գիտնականի՝ 37-ամյա Մարիամ Միրզահանիին Իրանից: Դափնեկիրը հուսով է, որ իր հաջողությունը կոգեշնչի այլ երիտասարդ կին գիտնականներին:
Մարիամ Միրզահանին ծնվել է Թեհրանում, ավարտել է տեղի համալսարանը, 2008-ից դասավանդում է ԱՄՆ Սթենֆորդի համալսարանում: Փորձագետների կոմիտեի նախագահները պարգևատրել են մաթեմատիկոսին «Ռիմանի հարթությունների, ինչպես նաև դրանց տարածքային մոդուլների, դինամիկայի և երկրաչափության» ոլորտում մեծ ավանդի համար, ասվում է պաշտոնական հայտարարության մեջ:
Ֆիլդսի մրցանակն ամենահեղինակավոր միջազգային մրցանակն է մաթեմատիկայի ոլորտում, որը շնորհվում է մինչև 40 տարեկան երիտասարդ գիտնականներին: Մրցանակը շնորհվում է չորս տարին մեկ անգամ: Մրցանակի դրամական պարգևը մոտ 15 հազար կանադական դոլար է:
Ֆիլդսի մրցանակը հաճախ անվանում են «Մաթեմատիկայի ոլորտի Նոբելյան մրցանակ», քանի որ իսկական Նոբելյան մրցանակն այդ ոլորտում չի շնորհվում:
Միջազգային Նոբելյան մրցանակը շնորհում է Շվեդիայի կառավարությունը միջազգային հանձնաժողովի որոշման հիման վրա: Մրցանակը շնորհվում է շվեդացի արդյունաբերող, ճանապարհորդ, դինամիտի հեղինակ Ալֆրեդ Նոբելի (1833-1896) վերջին կամքի համաձայն: Պայմանագիրն այդ մասին կնքվել է 1895 թվականի նոյեմբերին շվեդա-նորվեգական ակումբում:
1901 թվականից ի վեր մրցանակը շնորհվում է ամեն տարի: Գիտնականները դրամական պարգև են ստանում տարբեր ոլորտներում նշանակալի նվաճումների համար.
Ֆիզիկայի ոլորտում պարգևատրում է Շվեդիայի Գիտությունների թագավորական ակադեմիան
Քիմիայի ոլորտում պարգևատրում է Շվեդիայի Գիտությունների թագավորական ակադեմիան
Բժշկության և ֆիզիոլոգիայի ոլորտում պարգևատրում է Կառոլինայի ինստիտուտի կոմիտեն
Գրականության ոլորտում՝ Շվեդիայի ակադեմիան
Խաղաղության ոլորտում՝ Նորվեգիայի խորհրդարանի նշանակած հանձնաժողովը
Էկոնոմիկայի ոլորտում շնորհվում է 1969 թվականից:
Գոյություն ունի երկու վարկած, թե ինչը դրդեց Նոբելին մրցանակ չշնորհել մաթեմատիկայի ոլորտում նվաճումների համար:
Ըստ առաջին վարկածի, մաթեմատիկան Ալֆրեդ Նոբելի հետաքրքրությունների շրջանակից դուրս էր: Նա միշտ կիրառվող գիտությունների կողմնակից է եղել, օրինակ, քիմիայի ու ֆիզիկայի: Մաթեմատիկան Նոբելը կատակով անվանում էր «տեսական շահարկումներ»: Սակայն մրցանակի հիմնադրի կողմնակիցները հավանություն չեն տալիս այս վարկածին՝ նշելով, որ Նոբելն առաջին հերթին գիտնական էր և երբեք չէր կարող թերագնահատել մաթեմատիկայի նշանակությունը:
Կա նաև մեկ այլ ոչ պաշտոնական վարկած, որը լույս է սփռում գիտնականի տարօրինակ որոշման վրա: Ասում են, որ Ալֆրեդ Նոբելը հանեց մաթեմատիկան մրցանակակիր գիտությունների շարքից, ղեկավարվելով զուտ անձնական նկատառումներով: Պատճառն այն է, որ նրա սիրեցյալը դավաճանել էր իրեն հայտնի շվեդացի մաթեմատիկոս Մագնուս Գուստավ Միթթագ-Լեֆլերի հետ:
Եթե Նոբելը ընդգրկեր մաթեմատիկան մրցանակակիրների շարքում, ապա նրա սահմանած մրցանակը կհանձնվեր մրցակցին: Հավանական է, որ Շվեդիայի Գիտությունների թագավորական ակադեմիան այն կհանձներ Միթթագ-Լեֆլերին:
Ալֆրեդ Նոբելը չէր կարող նման անարդարություն հանդուրժել: Լինելով խելացի և հեգնանքի հակված մարդ, նա ելք գտավ իր համար նվաստացուցիչ այդ վիճակից: Նա ուղղակի ջնջեց մաթեմատիկան գիտական մրցանակի հավակնող գիտությունների ցանկից:

13 Август 2014 - 15:43 AMT
Комитет Филдсовской премии по математике впервые за 74 года существования награды вручил ее женщине — 37-летней Мариам Мирзахани из Ирана. По словам победительницы, она надеется, что ее успехи вдохновят других молодых женщин-ученых.
Мариам Мирзахани родилась и окончила университет в Тегеране, с 2008 года преподает в Стэндфордском университете США. Председатели экспертного комитета наградили математика за «выдающийся вклад в динамику и геометрию римановых поверхностей, а также их пространственные модули», говорится в официальном заявлении.
Филдсовская премия — самая престижная международная награда по математике, которую вручают молодым ученым не старше 40 лет (или достигших 40-летия в год вручения премия). Ее присуждают раз в четыре года. Денежная часть премии составляет около 15 тыс. канадских долларов.
Премию Филдса часто называют «Нобелевской премией по математике», так как настоящая Нобелевская премия в этой области не вручается.
Интернациональная Нобелевская премия назначается правительством Швеции на основе решения международной комиссии. Премия была создана по последней воле изобретателя динамита, путешественника, шведского промышленника Альфреда Нобеля (1833-1896). Договор был подписан в шведском – норвежском клубе в ноябре 1895 года.
Начиная с 1901 года, призы вручаются ежегодно. Ученые получают денежную премию за весомые достижения в таких областях, как:
Физика – награждается Шведской Королевской академией наук.
Химия – награждается Шведской Королевской академии наук.
Медицина и Физиология – награждаются комитетом Каролинского института.
Литература – присуждается Шведской академией.
Мира – награждается комиссией, назначенной норвежским парламентом.
Премия по экономии присуждается начиная с 1969 года.
Существует две основные версии о том, что побудило Нобеля не присуждать приз за математические достижения.
Первой причиной принято считать то, что математика не входила в число основных интересов Альфреда Нобеля. Он всегда был сторонником практических наук. Например, таких точных дисциплин, как химия или физика. Математику Нобель в шутку называл "теоретические спекуляции”. Но сторонники основателя премии, не поддерживают эту версию. Прежде всего, Альфред Нобель был ученным. И он никогда не смог бы, недооценивать необходимость математики.
Но есть и другая, не подтвержденная официально версия, которая смогла бы объяснить странное решение ученого. Говорят, что Альфред Нобель исключил математику из претендентов на премию, руководствуясь только личными причинами. Потому, что его возлюбленная изменила ему с известным шведским математиком Магнусом Густавом Миттаг-Леффлером.
Если бы Нобель сделал признание математики, первая его премия пошла бы сопернику. Шведская Королевская Академия, скорее всего, отдала бы премию Миттаг-Леффлеру. За работы по аналитическим функциям, расчетам вероятностей и дифференциальных уравнений.
Альфред Нобель не мог допустить такую несправедливость. Будучи человеком умным и ироничным, он нашел выход из этой унизительной для него ситуации. Он просто вычеркнул математику из списков претендентов на научную премию.