26 August 2014 - 15:50 AMT
Ռեժիսուրայի համար էմմի է ստացել Քերի Ֆուքունագան, որը նկարահանել է True Detective սերիալը: Դրամատիկական սերիալի լավագույն դերասանուհի է ճանաչվել Ջուլիանա Մարգուլիսը The Good Wife սերիալում դերի համար:
Արդեն անցած սեզոնի լավագույն կատակերգական սերիալ արդեն 5-րդ տարին շարունակ ճանաչվել է Modern Family-ն: Ջիմ Փարսոնսը լավագույն կատակերգուի մրցանակի է արժանացել The Big Bang Theory-ում դերի համար, այդ ժանրում դերասանուհի՝ Ջուլիա Լուի Դրեյֆուսը՝ Veep-ի համար:
Լուի Սի Քեյը մրցանակի է արժանացել կատակերգական Louie սերիալի լավագույն սցենարը գրելու համար: Ինչպես գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, որպես լավագույն ռեալիթի շոու են ընտրել Amazing Race-ը, որի համար սա արդեն 10-րդ մրցանակաբաշխությունն է:
Սթիվեն Մոֆաթը ստացել է «Մինի-սերիալի, ֆիլմի կամ դրամատիկական ծրագրի լավագույն սցենար» մրցանակը Sherlock. His Last Vow սերիայի համար: Շերլոկ Հոլմսի դերակատար Բենեդիկտ Քամբերբեչն արժանացել է մինի-սերիալի լավագույն դերասանի կոչմանը:
«Էմմի»-ն ամերիկյան մրցանակաբաշխություն է, որն «Օսկար»-ի, «Գրեմմի»-ի ու «Թոնի»-ի հեռուստատեսային համարժեք տարբերակն է:
Դրա շրջանակում մի քանի մրցանակաբաշխություն է անցկացվում, բայց հեռուստադիտողների հիմնական մասը տեղյակ է միայն դրանցից մեկի՝ այսպես կոչված մրցանակաբաշխության պրայմ-թայմի մասին, որն անցնում է սեպտեմբերին: Առաջին «Էմմի»-ն 1949-ի հունվարի 25-ին էր՝ Հոլիվուդյան սպորտային ակումբում, որում, սակայն, ներառված էին միայն Լոս Անջելեսի ծրագրերը:
Ի սկզբանե գոյություն ուներ միայն մեկ «Էմմի», որն ամեն տարի հանձնում էին հեռուստատեսային նոր շրջանի մեկնարկից առաջ: 1950-ին «Էմմի»-ն ազգային կարգավիճակ ստացավ ու ընդգրկում էր նախագծերն ամբողջ երկրով մեկ, բայց ամեն ինչ փոխվեց, երբ 1974-ին հիմնվեց «Ցերեկային Էմմի մրցանակաբաշխությունը», որը մրցանակ էր շնորհում ցերեկվա ժամերին թողարկվող լավագույն ծրագրերին: Դրանից հետո «Էմմի» սկսեցին կոչել մրցանակների տարբեր շարքերը, իսկ հենց լավագույն պրայմ-թայմ սերիալների ու դրանց հերոսների մրցանակաբաշխությունը անվանակոչվեց «Պրայմ-թայմ Էմմի մրցանակաբաշխություն»: Բացի այդ, 70-ականների սկզբում հիմնվեց «Էմմիի միջազգային մրցանակաբաշխությունը», որի նպատակն էր խրախուսել ակադեմիկոսների կարծիքով լավագույն հեռուստահաղորդումները:
Այսօր «Էմմի» մրցանակներն իրենցից ներկայացնում են ամերիկյան հեռուստատեսային արդյունաբերության տարբեր սեկտորներն ու մրցանակաբաշխություններն անցկացվում են ամեն տարի, բայց տարբեր ամիսներին՝ ըստ ոլորտի:
Մրցանակաբաշխությունը երեք կազմակերպություն է ներկայացնում՝ Ամերիկյան հեռուստատեսային ակադեմիան մրցանակներ է հանձնում երեկոյան ծրագրերին, բացի մարզականներից, Ամերիկյան ազգային հեռուստատեսային ակադեմիան՝ ցերեկային, մարզական, լրատվական ու դոկումենտալ ծրագրերին, իսկ Միջազգային հեռուստատեսային ակադեմիան՝ հաղորդումներին, որոնք արտադրվել ու հեռարձակվում են ԱՄՆ տարածքից դուրս:
«Էմմի» մրցանակը հանձնում են 463 անվանակարգում:
«Էմմի» անվանումն immy բառից է՝ այդպես էր կոչվում առաջին հեռուստատեսային տեսախցիկների միջի կատոդային խողովակը: Արձանիկի վրայի կնոջ ձեռքի ատոմը հեռուստատեսությունը որպես գիտություն է խորհրդանշում, իսկ նրա հետևի թևերը՝ որպես արվեստ:Հայտնի արձանիկի հեղինակը հեռուստատեսային ինժեներ Լուի Մաքմանուսն էր, որը որպես մոդել ընտրել էր իր կնոջը:
Հեռուստատեսային ակադեմիան ընդհանուր առմամբ 47 առաջարկ է մերժել՝ մինչև 1948-ին Մաքմանուսի դիզայնի վրա կանգ առնելը: Հենց այդ արձանիկը, որը արվեստի մուսան խորհրդանշող թևերով հրեշտակ էր հիշեցնում, հեղինակի մտահղացմամբ ապացուցում էր, որ հեռուստատեսությունն արվեստի, գիտության ու տեխնոլոգիաների սինթեզ է:
Յուրաքանչյուր արձանիկ 3,08 կգ է կշռում, բարձրությունը 39 սմ է, իսկ պատրաստված է պղնձի, նիկելի, արծաթի ու ոսկու խառնուրդից: «Էմմի» տարածաշրջանային մրցանակները 29 սմ են: Արձանիկները ձուլում են Նյու Յուրքում, նույն ընկերությունում, որը պատրաստում է օսկարներն ու ոսկե գլոբուսները:
Մրցանակաբաշխության սեփականատերերը, որոնք, հետևաբար, նաև ապրանքանիշի տերերն են, խիստ պահանջներ ունեն արձանիկների պատկերման հարցում՝ դրանք կարելի է պատկերել միայն ձախ կողմից:
Մրցանակաբաշխության գոյության ընթացքում էմմի արձանիկների արժանացած ռեկորդակիրներն են.
CBS հեռուստաընկերությունը՝ տարեկան առավելագույն հաղթանակների քանակով (1974-ին այն 44 արձանիկ ստացավ):
Saturday Night Live՝ ավելի շատ արձանիկ է ստացել (40 հատ), քան մյուս շաբաթօրյա ծրագրերը:
The Simpsons մուլտսերիալը «Լավագույն անիմացիոն ծրագիր» անվանակարգում 27 արձանիկի է արժանացել:
Շեյլա Նևիսը՝ HBO հեռուստաալիքի դոկումենտակ ու ընտանեկան ծրագրերի տնօրերը, 21 անձնական հաղթանակ ունի:
Կլորիս Լիչմենը՝ Մել Բրուքսի հայտնի պարոդիաների աստղը, «Լավագույն դերասանական աշխատանք» անվանակարգում 8 հաղթանակ ունի:
John Adams (2008)՝ կենսագրական սերիալը, որը, պատմելով ԱՄՆ հիմնադիրներից մեկի ճակատագրի մասին, «Լավագույն մինի-սերիալ» անվանակարգում 13 էմմիի է արժանացել:

«Эмми» за лучшую режиссуру получил Кэри Фукунага, снявший сериал «Настоящий детектив». Лучшей актрисой драматического сериала была названа Джулианна Маргулис за роль в сериале «Правильная жена».
Лучшим комедийным сериалом прошедшего сезона была названа «Американская семейка», получившая награду пятый раз подряд. Джим Парсонс был назван лучшим комедийным актером за работу в «Теории большого взрыва», а лучшей актрисой стала Джулия Луи-Дрейфус за роль в сериале «Вице-президент».
Эллисон Дженни победила в номинации «Лучшая комедийная актриса второго плана» с ролью в сериале «Мамочка». Для Эллисон Дженни это шестая «Эмми» в ее карьере. Тай Буррелл, получивший награду в номинации «Лучший актер второго плана» за роль в сериале «Американская семейка», стал двукратным обладателем «Эмми». Лучшим режиссером комедийного сериала названа Гейл Манкусо за «Американскую семейку».
Луи Си Кей завоевал награду в категории «Лучший сценарий комедийного сериала» за «Луи».
По сообщению ИТАР-ТАСС, лучшим реалити-шоу стала «Удивительная гонка», для которой это уже 10-я премия «Эмми».
Стивен Моффат завоевал награду в категории «Лучший сценарий мини-сериала, фильма или драматической программы» к серии «Шерлок: Его последняя клятва». Бенедикт Камбербэтч, сыгравший роль Шерлока Холмса, получил награду как лучший актер мини-сериала.
«Премия Эмми», или просто «Эмми» — американская телевизионная премия. «Эмми» считается телевизионным эквивалентом «Оскара», премии «Грэмми» и премии «Тони».
В рамках премии проводятся несколько церемоний награждения, однако большинство зрителей знает только об одной — так называемой Прайм-тайм премии, вручающейся в сентябре. Первая премия была вручена 25 января 1949 года в Голливудском спортивном клубе, однако она охватывала лишь программы Лос-Анджелеса.
Первоначально существовала лишь одна «Эмми», которая вручалась каждый год перед началом нового телевизионного сезона. Все изменилось когда в 1974 году была создана «Дневная премия Эмми», которая награждала лучшие дневные программы. После этого «Эмми» стала названием серии наград, а само вручение наград лучшим прайм-тайм сериалам и персонам стало называться «Прайм-тайм премия Эмми». Кроме того в начале 70-тых была создана «Международная премия Эмми», цель которой было поощрение лучших по мнению академиков телепрограмм.
Сегодня награды «Эмми» представляют разные сектора индустрии американского телевидения и церемонии вручения наград проводятся ежегодно, но в разные месяцы каждая в своей области.
Премию представляют три организации: Американская телевизионная академия вручает премии всем вечерним передачам, исключая спортивные; Американская национальная телевизионная академия вручает премии дневным, спортивным, новостным и документальным программам; и Международная телевизионная академия вручает премии телевизионным программам, выпущенным и транслирующимся за пределами США.
Премия «Эмми» вручается в 463 номинациях.
Название «Эмми» происходит от слова «immy» — так называлась катодная трубка в первых телевизионных камерах. Атом, который держит в руках женщина, символизирует телевидение как науку, а крылья за ее спиной — телевидение как искусство. В 1950 году «Эмми» приобрела национальный статус и охватывала проекты по всей стране.
Статуэтку «Эмми», изображающую крылатую женщину, держащую атом, разработал телевизионный инженер Луи Макманус, который использовал свою жену в качестве модели. Телевизионная академия отклонила в общей сложности сорок семь предложений, прежде чем остановиться на дизайне Макмануса в 1948 году. Именно эта статуэтка, выполненная в виде ангела с крыльями, символизирующего музу искусства, которая держит в руках атом в окружении электронов как символ науки и технологии, по замыслу авторов стала говорить, что телевидение это синтез искусства, науки и технологий. Каждая статуэтка весит 3,08 килограмма, изготовлена из сплава меди, никеля, серебра и золота и высотой 39 сантиметров. Региональные премии «Эмми» высотой 29 сантиметров. Изготовляют награды в Нью-Йорке, в той же компании, где делают «Оскар» и «Золотой глобус».
Владельцы премии, и соответственно товарного знака, применяют строгие требования к изображению статуэток и ее можно изображать только левой стороной. Также при использовании изображений в обязательном порядке требуется указывать «ATAS/NATAS», владельцев премии. Члены телеакадемий также должны получать разрешения на использование образа статуи или товарного имени, даже если являются лауреатами премии.
Рекордсмены по количеству Эмми за все годы существования премии:
Телеканал CBS — максимальное количество побед в год у одного телеканала (в 1974 им вручили 44 Эмми).
Saturday Night Live — больше наград, чем любое другое субботнее шоу (в арсенале программы 40 статуэток Эмми).
Мультсериал «Симпсоны» — 27 фигурок Эмми в категории «Лучшая анимационная программа».
Шейла Невинс, директор объединения документальных и семейных программ на канале HBO — 21 индивидуальная победа.
Клорис Личмен звезда знаменитых пародий Мэла Брукса — 8 побед в категории «Лучшая актерская работа».
«Джон Адамс» (2008) — байопик о судьбе одного из отцов-основателей США в исполнении Пола Джиаматти заработал 13 Эмми в категории «Лучший мини-сериал».