1 Սեպտեմբեր 2014 - 11:52 AMT
Օգոստոսի 19-ին «Բազե-2014» համահայկական երիտասարդական հավաքի մասնակիցների հետ հանդիպմանը կառավարության ղեկավարը հայտարարել էր, թե նախնական պայմանավորվածության համաձայն, իր ռուս գոևծընկերը սեպտեմբերի 8-9-ը կլինի Երևանում: Պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել Աբրահամյանի` ՌԴ կատարած վերջին այցի ժամանակ:
«Պայմանավորվածություն կար, որ վարչապետներն այցելեն Հայաստան, բայց հիմա հարցը տեղափոխվել է նախագահների դաշտ: Ինչպես գիտեք, Նազարբաևը հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 10-ին նախագահները հավաքվելու են Մինսկում»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը, գրում է «Երկիր»-ը:
Դիտարկմանը, թե Նազարբաեւը չի բացառել, որ Ղազախստանը կարող է դուրս գալ ԵՏՄ-ից, Հովիկ Աբրահամյանը չի ցանկացել անդրադառնալ: Օրերս Կառավարության վերլուծական-տեղեկատվական կենտրոնի տնօրեն Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Մեդվեդևի Հայաստան այցի մասին տեղեկություններին, նշել էր, որ այն նախատեսված էր Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն տնտեսական խորհրդի արտագնա նիստի շրջանակում, որը, ըստ նախնական պայմանավորվածության, պետք է անցներ սեպտեմբերի սկզբին՝ ԵՏՄ անդամ երկրների վարչապետների մակարդակով: «Նիստի անցկացման վերաբերյալ վերջնական որոշումը կախված է մասնակից բոլոր կողմերի համաձայնությունից: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունը, թե կա նախնական պայմանավորվածություն ՌԴ վարչապետի՝ ՀՀ կատարվելիք այցի մասին, պետք է դիտարկել հենց այս համատեքստում»,- նշել էր Աբրահամյանը, գրում է Panorama.am-ը:
Հուլիսի 11-ին Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Սոչիում հանդիպել էր ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևին: Երկու վարչապետները քննարկել էին երկկողմ ռազմավարական հարաբերություններին առչվող օրակարգային մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերել են առևտրատնտեսական և ներդրումային ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանը` ներառյալ էներգետիկ, արդյունաբերական և ենթակառուցվածքների բնագավառների համատեղ ծրագրերը: Վարչապետ Աբրահամյանը նշել էր, որ դրանք էապես կնպաստեն Հայաստանի տնտեսության զարգացմանն ու առաջընթացին:
Միաժամանակ, Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետները գոհունակությամբ նշել էին երկկողմ առևտրաշրջանառության աճող ծավալի մակարդակի մասին և վստահություն հայտնել, որ այն կշարունակի նոր թափ ստանալ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալուց հետո: Կողմերը վստահություն էին հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու պայմանագրի ստորագրումը տեղի կունենա առաջիկայում:
Այնուհետև Հովիկ Աբրահամյանը և Դմիտրի Մեդվեդևը քննարկել են հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքներին, դրա անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում «Ռոսնեֆտ» ընկերության ներդրումային ծրագրերին, միջտարածաշրջանային համագործակցությանը, միգրացիոն, առողջապահական, հումանիտար և մի շարք այլ բնագավառներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Վերջին անգամ Դմիտրի Մեդվեդևը Հայաստան էր ժամանել 2010-ի օգոստոսին, երբ դեռ զբաղեցնում էր Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնը:

1 Сентябрь 2014 - 12:07 AMT
Медведев в Ереван не приедет: Вопрос вступления Армении в ЕАЭС включен в повестку встреч президентов
Премьер-министр Армении Овик Абраамян объяснил, почему его российский коллега Дмитрий Медведев не посетит Ереван. По его словам, Медведев не посетит Армению 8-9 сентября, так как обсуждение вступления Армении в Евразийский экономический союз состоится на уровне президентов 10 октября в Минске, в ходе встреч президентов стран-участниц Евразийского экономического союза.
Как отметил Абрамян, была договоренность о том, что состоится визит в Армению на уровне премьер-министра, сейчас эта функция перенесена на президентов: «Как заявил глава Казахстана Нурсултан Назарбаев, президенты соберутся в Минске», передает Armenia Today.
Ранее Овик Абраамян заявил, что 8-9 сентября предусматривается визит премьер-министра РФ Дмитрия Медведева в Армению.
Директор информационно-аналитического центра Аппарата правительства РА Тигран Абрамян, обратившись к возможному визиту главы российского правительства в республику заявил, что визит Медведева в Армению был предусмотрен в рамках выездного заседания Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС), сообщает Panorama.am.
«Согласно предварительной договоренности, в сентябре 2014 года в Ереване было намечено проведение выездного заседания Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС) на уровне премьер-министров стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Окончательное решение касательно проведения заседания зависит от согласия всех сторон. Заявление премьер-министра РА Овика Абраамяна о том, что существует предварительная договоренность о визите главы российского правительства в Армению, необходимо рассматривать именно в этом контексте», – отметил Тигран Абрамян.
На днях, на брифинге по итогам встречи глав государств Таможенного союза в Минске президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что 10 октября в Минске пройдут переговоры, в рамках которых планируется решить вопрос о принятии в Евразийский экономический союз Армении и Кыргызстана. Официальный Ереван данное заявление Назарбаева пока никак не прокомментировал.
11 июля в рамках рабочего визита армянского премьера в Сочи состоялась встреча Овика Абраамяна с Дмитрием Медведевым.
В ходе встречи Абраамян и Медведев обсудили ряд вопросов, касающихся двусторонних стратегических отношений, которые относились к двустороннему сотрудничеству в торгово-экономической и инвестиционной сферах, включая совместные программы в сферах энергетики, промышленности и инфраструктур. Премьер-министр Абраамян отметил, что они будут существенно способствовать развитию и прогрессу экономики Армении.
Одновременно премьер-министры Армении и России выразили удовлетворение растущим уровнем объема двустороннего товарооборота и выразили уверенность, что он продолжит расти с новым размахом после присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу. Стороны выразили уверенность, что подписание договора о присоединении к Евразийскому экономическому союзу состоится в ближайшее время.
Затем Овик Абраамян и Дмитрий Медведев обсудили вопросы, касающиеся работ по модернизации и продлению срока эксплуатации действующего энергоблока Армянской АЭС, повышению уровня его безопасности, инвестиционных программ компании «Роснефть» в Армении, межрегионального сотрудничества, сотрудничества в миграционной, здравоохранительной, гуманитарной и ряде других сфер.
После беседы с глазу на глаз делегации двух стран во главе с Овиком Абраамяном и Дмитрием Медведевым обсудили представляющие двусторонний интерес вопросы также в ходе рабочего обеда.
В последний раз Медведев приезжал в Армению в августе 2010 года, еще занимая пост президента России.